Open Social (13.0.0-alpha19) - en to sv translation catalogue (491 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Forgot password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: E-mail
sv: E-post

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: Invite only
sv: Endast inbjudna

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Public
sv: Offentlig

en: Read more
sv: Läs mer

en: Email notifications
sv: E-postmeddelanden

en: more
sv: mer

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Export
sv: Exportera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Icon
sv: Ikon

en: View
sv: Visa

en: Download count
sv: Antal nedladdningar

en: Path
sv: Sökväg

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Section
sv: Sektion

en: Teaser
sv: Ingress

en: never
sv: aldrig

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Taxonomy settings
sv: Inställningar för taxonomi

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Content management
sv: Innehåll

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Logo
sv: Logotyp

en: Event type
sv: Typ av händelse

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Private Messages
sv: Privata meddelanden

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Menu link
sv: Menylänk

en: Reply to this message
sv: Svara på detta meddelande

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Items
sv: Poster

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Owner
sv: Ägare

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Remove a role from the selected users
sv: Radera en roll för de markerade användarna

en: Members
sv: Medlemmar

en: Example
sv: Exempel

en: My groups
sv: Mina grupper

en: Table
sv: Tabell

en: Events
sv: Aktiviteter

en: here
sv: här

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: All day
sv: Hela dagen

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Role
sv: Roll

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Log in
sv: Logga in

en: Blog
sv: Blogg

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Button
sv: Knapp

en: Last
sv: Sista

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Expose
sv: Exponera

en: Filters
sv: Filter

en: Order
sv: Ordning

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Operation
sv: Funktion

en: Function
sv: Funktion

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Location name
sv: Platsens namn

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Approved
sv: Godkänd

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Pending
sv: Väntar på

en: Show
sv: Visa

en: message
sv: meddelande

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Add to calendar
sv: Lägg till kalender

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Clear
sv: Rensa

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Accept
sv: Accepterar

en: You
sv: Du

en: published
sv: publicerad

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Invite
sv: Bjud in

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Activity
sv: Aktivitet

en: First
sv: Första

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Posts
sv: Inlägg

en: Group manager
sv: Gruppadministratör

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Buttons
sv: Knappar

en: Immediately
sv: Direkt

en: Post comment
sv: Publicera kommentar

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Reference
sv: Referens

en: Books
sv: Böcker

en: Style
sv: Stil

en: Sorting
sv: Sortering

en: posts
sv: inlägg

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Changed
sv: Ändrad

en: Reverse
sv: Omvänd

en: User name
sv: Användarnamn

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Select...
sv: Välj...

en: Join
sv: Gå med

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: by
sv: av

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Javascript
sv: JavaScript

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: users
sv: användare

en: Tabs
sv: Flikar

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Finished
sv: Avslutat

en: User status
sv: Status för användare

en: Photo
sv: Foto

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Group settings
sv: Inställningar för grupp

en: Reason
sv: Orsak

en: Apply
sv: Applicera

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Approve membership request
sv: Godkänn ansökan om medlemskap

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: Membership requests
sv: Ansökningar om medlemskap

en: Group roles
sv: Grupproller

en: Request membership
sv: Ansök om medlemskap

en: 1 member | @count members
sv[0]: 1 medlem
sv[1]: @count medlemmar

en: Welcome message
sv: Välkomstmeddelande

en: Number of members
sv: Antal medlemmar

en: Search Index
sv: Sökindex

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Permission
sv: Behörighet

en: Hide
sv: Dölj

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Language code
sv: Språkkod

en: Sections
sv: Sektioner

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Reply
sv: Besvara

en: Section title
sv: Titel för sektion

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Avatar settings
sv: Inställningar för avatar

en: Search users
sv: Sök användare

en: Administrator
sv: Administratör

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: All types
sv: Alla typer

en: Organization
sv: Organisation

en: Values
sv: Värden

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Country code
sv: Landskod

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: Context
sv: Sammanhang

en: Sort
sv: Sortera

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Featured
sv: Framhävd

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: Account
sv: Konto

en: Joined
sv: Medlem

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Search content
sv: Söka efter innehåll

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Sign up
sv: Anmäl

en: About
sv: Om

en: Reports
sv: Rapporter

en: Report
sv: Rapportera

en: All comments
sv: Alla kommentarer

en: Member
sv: Medlem

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Notification
sv: Avisering

en: Translate
sv: Översätt

en: Decline
sv: Avslå

en: Send reminder
sv: Skicka påminnelse

en: Fonts
sv: Fonter

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User roles
sv: Användarroller

en: Request date
sv: Fakturadatum

en: This month
sv: Den här månaden

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Profile settings
sv: Inställningar för profil

en: Creator
sv: Upphovsman

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: New category
sv: Ny kategori

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Flags
sv: Flaggor

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Created on
sv: Skapad den

en: Send mail
sv: Skicka e-post

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Download file
sv: Ladda ned fil

en: Profile fields
sv: Profilfält

en: Primary
sv: Primär

en: Default style
sv: Standardstil

en: Author Information
sv: Författarens information

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: 1 download | @count downloads
sv[0]: 1 nedladdning
sv[1]: @count nedladdningar

en: Group memberships
sv: Gruppmedlemskap

en: Group types
sv: Grupptyper

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: create a new account
sv: skapa ett nytt konto

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: Placement
sv: Placering

en: Default link
sv: Förvald länk

en: View comments
sv: Visa kommentarer

en: Secondary
sv: Sekundär

en: post
sv: skicka

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: - Any -
sv: - Alla -

en: The text of the comment.
sv: Kommentarens text.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Textarea
sv: Textruta

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Like
sv: Gilla

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: Book page
sv: Boksida

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Text format
sv: Textformat

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Show more
sv: Visa fler

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: log in
sv: logga in

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Destinations
sv: Mål

en: Entities
sv: Objekt

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
sv: <em>Böcker</em> har en inbyggd hierarkisk navigering. Använd för handböcker eller handledningar.

en: Select one or more comments to perform the update on.
sv: Markera en eller flera kommentarer att utföra uppdateringen på.

en: Edit own comments
sv: Redigera egna kommentarer

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: Error generating image.
sv: Fel vid generering av bild.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
sv: Kunde inte generera den härledda bilden som finns på %path.

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Group type
sv: Grupptyp

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Edit account
sv: Redigera konto

en: Administrative area
sv: Administrativt område

en: Inline Form Errors
sv: Felmeddelanden inuti formulär

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Next month
sv: Nästa månad

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Post comments
sv: Kommentera

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Text block
sv: Textblock

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
sv: Lista på tillåtna värden: några värden kommer att tas bort medan de fortfarande används.

en: Group permissions
sv: Gruppbehörigheter

en: Group visibility
sv: Synlighet för grupp

en: Group content visibility
sv: Synlighet för gruppinnehåll

en: Request group membership
sv: Begär medlemskap i grupp

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: files
sv: filer

en: Accordion item
sv: Hopfällbar punkt

en: text formats
sv: textformat

en: Master
sv: Huvud

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: User limit
sv: Användargräns

en: Request message
sv: Begär meddelande

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Create an account
sv: Skapa ett konto

en: Paragraphs
sv: Paragrafer

en: Invited by
sv: Inbjuden av

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Limit to vocabulary
sv: Begränsa till vokabulär

en: Navigation Settings
sv: Inställningar för navigering

en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

en: Allowed values function
sv: Funktion för tillåtna värden

en: Powered by
sv: Drivs av

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Install demo content
sv: Installera innehåll på prov.

en: Reduce
sv: Reducera

en: Text value
sv: Textvärde

en: Error generating image, missing source file.
sv: Fel vid generering av bild, källfilen saknas.

en: User entity
sv: Användarobjekt

en: Hero
sv: Herobild

en: - Create a new book -
sv: - Skapa en ny bok -

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
sv: Källbild på %source_image_path hittades inte vid försök att generera härledd bild på %derivative_path.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: Date and time formats
sv: Format för datum och tid

en: Login attempt failed from %ip.
sv: Inloggningsförsök misslyckades från %ip.

en: The user language code.
sv: Språkkod för användaren.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
sv: @entity_type som kommentaren är ett svar på.

en: Reset your password
sv: Återställ ditt lösenord

en: - Restricted access -
sv: - Begränsad åtkomst -

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Target entity type
sv: Mål för objektstyp

en: Date sort
sv: Sortering på datum

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Nya användare måste bekräfta sin e-postadress innan de kan logga in på webbplatsen och kommer att tilldelas ett systemgenererat lösenord. Med denna inställning avaktiverad loggas användare in direkt efter registrering och de ges också möjlighet att välja sina egna lösenord i samband med detta.

en: Allowed value with label
sv: Tillåtet värde med etikett

en: The entity type
sv: Typ av objekt

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Send password reset instructions via email.
sv: Skicka instruktioner för att återställa lösenord via e-post.

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: Configure the locale and timezone settings.
sv: Konfigurera inställningarna för plats och tidszon.

en: Configure how dates and times are displayed.
sv: Konfigurera hur datum och tider visas.

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: -- Select action --
sv: -- Välj åtgärd --

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: Viewer
sv: Åskådare
