Open Social (13.0.0-alpha21) - en to nl translation catalogue (789 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Create a new user account.
nl: Nieuwe gebruikersaccount aanmaken.

en: Forgot password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Markup
nl: Opmaak

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: Invite only
nl: Alleen op uitnodiging

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Send email
nl: Verstuur e-mail

en: Actions
nl: Acties

en: Email notification
nl: E-mailmelding

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Public
nl: Publiek

en: Read more
nl: Lees meer

en: Email notifications
nl: E-mailmeldingen

en: more
nl: meer

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: view
nl: weergeven

en: unpublished
nl: niet gepubliceerd

en: Overview
nl: Overzicht

en: File
nl: Bestand

en: Tag
nl: Label

en: Login
nl: Inloggen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Font
nl: Lettertype

en: Default
nl: Standaard

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Icon
nl: Pictogram

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Download count
nl: Aantal downloads

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Section
nl: Sectie

en: Number of items
nl: Aantal items

en: never
nl: nooit

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Taxonomy settings
nl: Taxonomie-instellingen

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Files
nl: Bestanden

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Sent email to %recipient
nl: E-mail is naar %recipient verzonden

en: Content management
nl: Inhoudelijk beheer

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Table of contents
nl: Inhoudsopgave

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Post
nl: Bericht

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Add post
nl: Bericht toevoegen

en: Page
nl: Pagina

en: Group Events
nl: Groepsevenementen

en: Event type
nl: Evenementtype

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Url
nl: URL

en: Off
nl: Uit

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Recipients
nl: Ontvangers

en: Inbox
nl: Postvak in

en: Menu link
nl: Menulink

en: Reply to this message
nl: Bericht beantwoorden

en: Custom
nl: Aangepast

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Last login
nl: Laatste login

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: groups
nl: groepen

en: Book Pages
nl: Boekpagina's

en: Introduction
nl: Inleiding

en: System
nl: Systeem

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Terms
nl: Termen

en: Send
nl: Versturen

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Add a role to the selected users
nl: Een rol aan de geselecteerde gebruikers toewijzen

en: Remove a role from the selected users
nl: Een rol bij de geselecteerde gebruikers verwijderen

en: Members
nl: Leden

en: Example
nl: Voorbeeld

en: My groups
nl: Mijn groepen

en: Table
nl: Tabel

en: Events
nl: Evenementen

en: here
nl: hier

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Upcoming events
nl: Komende evenementen

en: All day
nl: Hele dag

en: Configuration
nl: Instellingen

en: Basic
nl: Basis

en: Color
nl: Kleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Role
nl: Rol

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Invitations
nl: Uitnodigingen

en: Log in
nl: Inloggen

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Users
nl: Gebruikers

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Button
nl: Knop

en: Last
nl: Laatste

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Order
nl: Volgorde

en: Profile name
nl: Profielnaam

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Visibility settings
nl: Zichtbaarheidsinstellingen

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Operation
nl: Bewerking

en: Function
nl: Functie

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Location name
nl: Locatienaam

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: comments
nl: reacties

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Group members
nl: Groepsleden

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Pending
nl: In afwachting

en: Declined
nl: Afgewezen

en: Show
nl: Weergeven

en: message
nl: bericht

en: Add to calendar
nl: Voeg toe aan kalender

en: Clear
nl: Wissen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Node title
nl: Node-titel

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Accept
nl: Accepteren

en: You
nl: U

en: published
nl: gepubliceerd

en: Member for
nl: Geregistreerd sinds

en: @time ago
nl: @time geleden

en: No invitations available.
nl: Geen uitnodigingen beschikbaar.

en: Invite
nl: Uitnodigen

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Activity
nl: Activiteit

en: First
nl: Eerste

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Posts
nl: Berichten

en: Group manager
nl: Groepsbeheerder

en: Share this page
nl: Deel deze pagina

en: author
nl: auteur

en: Entity
nl: Entiteit

en: Buttons
nl: Knoppen

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Post comment
nl: Reageren

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Reference
nl: Referentie

en: Books
nl: Boeken

en: Style
nl: Stijl

en: Sorting
nl: Sorteren

en: posts
nl: berichten

en: My profile
nl: Mijn profiel

en: Nationality
nl: Nationaliteit

en: Access Denied
nl: Geen Toegang

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Reverse
nl: Omkeren

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: The username %name has not been activated or is blocked.
nl: De gebruikersnaam %name is nog niet geactiveerd of is geblokkeerd.

en: Login attempt failed for %user.
nl: Login mislukt voor %user.

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: All members
nl: Alle leden

en: Oldest first
nl: Oudste eerst

en: Select...
nl: Selecteer...

en: Join
nl: Lid worden

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: by
nl: door

en: Published comments
nl: Gepubliceerde reacties

en: News
nl: Nieuws

en: Excluded file extensions
nl: Uitgesloten bestandsextenties

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: users
nl: gebruikers

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Processing
nl: Verwerken

en: Finished
nl: Voltooid

en: User status
nl: Gebruikersstatus

en: Photo
nl: Foto

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Reason
nl: Reden

en: Apply
nl: Toepassen

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Font settings
nl: Lettertype instellingen

en: Join group
nl: Lid worden van groep

en: Add members
nl: Leden toevoegen

en: Group roles
nl: Groepsrollen

en: Request membership
nl: Vraag lidmaatschap aan

en: 1 member | @count members
nl[0]: 1 lid
nl[1]: @count leden

en: Group Members
nl: Groepsleden

en: Information
nl: Informatie

en: Search Index
nl: Zoekindex

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Hide
nl: Verbergen

en: Export settings
nl: Instellingen exporteren

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Language code
nl: Taalcode

en: Sections
nl: Secties

en: Edit profile
nl: Profiel bewerken

en: Reply
nl: Reageren

en: topics
nl: onderwerpen

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Search users
nl: Gebruikers zoeken

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Edit content
nl: Inhoud bewerken

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: No comments available.
nl: Geen reacties beschikbaar.

en: All types
nl: Alle typen

en: Organization
nl: Organisatie

en: Interests
nl: Interesses

en: Values
nl: Waarden

en: Account settings
nl: Accountinstellingen

en: This email was rerouted.
nl: Deze e-mail is omgeleid.

en: Web site: @site
nl: Website: @site

en: Mail key: @key
nl: Mail-sleutel: @key

en: Country code
nl: Landcode

en: Interface language
nl: Taal van de editor

en: Sort
nl: Sorteren

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
nl: De instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen, zijn verstuurd aan %name naar %email.

en: Account information
nl: Account-informatie

en: Invites
nl: Uitnodigingen

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Data
nl: Gegevens

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: Number of comments
nl: Aantal reacties

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Sign up
nl: Inschrijven

en: About
nl: Over

en: Reports
nl: Rapporten

en: Report
nl: Rapport

en: - none -
nl: - geen -

en: All comments
nl: Alle reacties

en: Member
nl: Lid

en: Activity Stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: Newest first
nl: Nieuwste eerst

en: Notification
nl: Melding

en: Translate
nl: Vertalen

en: Decline
nl: Afwijzen

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Send reminder
nl: Verstuur herinnering

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Album name
nl: Naam van het album

en: Registered
nl: Ingeschreven

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: This month
nl: Deze maand

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Album image
nl: Afbeelding van het album

en: View image
nl: Bekijk afbeelding

en: My albums
nl: Mijn albums

en: Add to
nl: Toevoegen aan

en: Delete Comment
nl: Reactie verwijderen

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: descending
nl: Aflopend

en: Remove image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Creator
nl: Maker

en: Please select
nl: Maak een keuze

en: New category
nl: Nieuwe categorie

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Request to join
nl: Verzoek om lid te worden

en: Send mail
nl: E-mail versturen

en: Publish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties publiceren

en: Unpublish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties depubliceren

en: Posted in
nl: Geplaatst in

en: Download file
nl: Bestand downloaden

en: Profile fields
nl: Profielvelden

en: Primary
nl: Primair

en: Add a group
nl: Een groep toevoegen

en: Default style
nl: Standaardstijl

en: Author Information
nl: Auteursinformatie

en: Group memberships
nl: Groepslidmaatschappen

en: Group types
nl: Groepstypen

en: You do not have any administrative items.
nl: U heeft geen beheeritems.

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
nl: Gebruiker %name gebruikte een eenmalige login-link op %timestamp.

en: create a new account
nl: nieuw account aanmaken

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Following
nl: Volgend

en: Followers
nl: Volgers

en: Placement
nl: Plaatsing

en: Registration Date
nl: Registratiedatum

en: View comments
nl: Reacties bekijken

en: Secondary
nl: Secundair

en: Event date
nl: Evenementdatum

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: Accordion
nl: Accordeon

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: Add new user
nl: Nieuwe gebruikers toevoegen

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: - Any -
nl: - Elk -

en: The text of the comment.
nl: De tekst van de reactie.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Show hierarchy in dropdown
nl: De hiërarchie in de keuzelijst weergeven

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
nl: Er is een ongeldige woordenlijst geselecteerd. Wijzig dit in de opties.

en: Select terms
nl: Termen selecteren

en: Unrestricted
nl: Onbeperkt

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Content selection
nl: Inhoudsselectie

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: All groups
nl: Alle groepen

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: No book selected.
nl: Geen boek geselecteerd.

en: Book page
nl: Boekpagina

en: Delete the selected comments
nl: De geselecteerde reacties verwijderen

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: Profile image
nl: Profiel afbeelding

en: Last activity
nl: Laatste activiteit

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Dialog
nl: Dialoog

en: Mentions
nl: Vermeldingen

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Reporter
nl: Verslaggever

en: Author name
nl: Naam auteur

en: Show more
nl: Meer tonen

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Show less
nl: Minder tonen

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: log in
nl: inloggen

en: General configuration
nl: Algemene instellingen

en: Manage members
nl: Leden beheren

en: Activity ID
nl: Activiteit-ID

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Enrolled
nl: Aangemeld

en: photo
nl: foto

en: Destinations
nl: Bestemmingen

en: Entities
nl: Entiteiten

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Test email
nl: Test e-mail

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
nl: <em>Boeken</em> hebben een hiërarchische navigatie. Vaak gebruikt voor het aanmaken van handboeken of lesmateriaal.

en: Select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: Edit own comments
nl: Eigen reacties bewerken

en: Unapproved comments
nl: Niet-goedgekeurde reacties

en: Error generating image.
nl: Fout bij het aanmaken van de afbeelding.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
nl: Kan de afgeleide afbeelding niet aanmaken op %path.

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren.

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: Find and manage people interacting with your site.
nl: Vind en beheer personen die gebruik maken van de website.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Group type
nl: Groepstype

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Block field
nl: Blokveld

en: Edit account
nl: Account bewerken

en: Administrative area
nl: Beheeromgeving

en: Active theme
nl: Actieve thema

en: subject
nl: onderwerp

en: Event Type
nl: Type evenement

en: Event types
nl: Evenementtypes

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwerken van @operation met parameters: @args

en: Next month
nl: Volgende maand

en: Add directly
nl: Rechtstreeks toevoegen

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Invited
nl: Uitgenodigd

en: Post comments
nl: Reageren

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: Payload
nl: Inhoud

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Text block
nl: Tekstblok

en: Social
nl: Sociaal

en: The author of the comment.
nl: De auteur van de reactie.

en: Delete own comments
nl: Eigen reacties verwijderen

en: Allowed values list: invalid input.
nl: Lijst met toegestane waardes: ongeldige invoer.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
nl: Lijst met toegestane waardes: enkele waardes die momenteel in gebruik zijn worden verwijderd.

en: Group permissions
nl: Groepstoegangsrechten

en: Group visibility
nl: Groepszichtbaarheid

en: Group content visibility
nl: Zichtbaarheid groepsinhoud

en: Request group membership
nl: Groepslidmaatschap aanvragen

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Add Activity
nl: Activiteit toevoegen

en: Display error message
nl: Foutmeldingen weergeven

en: files
nl: bestanden

en: Accordion item
nl: Accordeon-item

en: text formats
nl: tekstformaten

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: User limit
nl: Gebruikerslimiet

en: Address line 1
nl: Adresregel 1

en: Address line 2
nl: Adresregel 2

en: Request message
nl: Verzoekbericht

en: Between
nl: Tussen

en: Activity settings
nl: Activiteitsinstellingen

en: Recipient user
nl: Ontvanger

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: Originally to: @to
nl: Oorspronkelijk naar: @to

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Simple text
nl: Platte tekst

en: Create an account
nl: Account aanmaken

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Invited by
nl: Uitgenodigd door

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Content overview
nl: Inhoudsoverzicht

en: Limit to vocabulary
nl: Beperken tot woordenlijst

en: Add images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Activity stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: Navigation Settings
nl: Navigatie-instellingen

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen

en: Allowed values function
nl: Toegestane waarden-functie

en: This field supports tokens.
nl: Dit veld ondersteunt tokens.

en: Install demo content
nl: Demo-inhoud installeren

en: Kind regards
nl: Vriendelijke groet

en: Group overview
nl: Groepsoverzicht

en: Reduce
nl: Verminder

en: All statuses
nl: Alle statussen

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Error generating image, missing source file.
nl: Fout tijdens het genereren van de afbeelding, het bronbestand ontbreekt.

en: topic | topics
nl[0]: onderwerp
nl[1]: onderwerpen

en: Explore
nl: Verkennen

en: Enroll
nl: Inschrijven

en: on the
nl: op de

en: Event location
nl: Evenementlocatie

en: Enrollments
nl: Inschrijvingen

en: See all members
nl: Alle leden bekijken

en: - Create a new book -
nl: - Een nieuw boek aanmaken -

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
nl: Bronafbeelding in %source_image_path niet gevonden tijdens het genereren van een afgeleide afbeelding in %derivative_path.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
nl: Lees meer<span class="visually-hidden"> over @title</span>

en: Date and time formats
nl: Datum- en tijdnotaties

en: Login attempt failed from %ip.
nl: Login mislukt vanaf %ip.

en: The user language code.
nl: De taalcode van de gebruiker.

en: Default profile image
nl: Standaard profielafbeelding

en: events
nl: evenementen

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
nl: Het @entity_type waarop gereageerd is.

en: Reset your password
nl: Uw wachtwoord opnieuw instellen

en: Create New Group
nl: Nieuwe groep aanmaken

en: Lists (Views)
nl: Lijsten (Overzichten)

en: - Restricted access -
nl: - Beperkte toegang -

en: New Page
nl: Nieuwe pagina

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Delete thread
nl: Verwijder alle berichten

en: Menu management
nl: Menubeheer

en: Parent group
nl: Bovenliggende groep

en: Outsider
nl: Buitenstaander

en: Invited on
nl: Uitgenodigd op

en: Comment display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor reacties

en: Target entity type
nl: Doelentiteitstype

en: Image field display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor afbeeldingenveld

en: IP limit
nl: IP-limiet

en: IP window
nl: IP-bereik

en: User window
nl: Gebruikersvenster

en: IN operator
nl: IN-bewerking

en: Date sort
nl: Datumsortering

en: Username or email address
nl: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
nl: Nieuwe gebruikers zijn, alvorens aan te melden, verplicht hun e-mailadres te valideren, en krijgen een door het systeem gegenereerd wachtwoord toegewezen. Als deze instelling is uitgeschakeld, zullen gebruikers na registratie onmiddellijk ingelogd zijn en kunnen ze tijdens de registratie een eigen wachtwoord kiezen.

en: Allowed value with label
nl: Toegestane waarde met label

en: The entity type
nl: Het entiteitstype

en: Publish status
nl: Publicatiestatus

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
nl: Recursie gevonden tijdens het renderen van entiteit @entity_type @entity_id. Rendering is afgebroken.

en: My Groups
nl: Mijn groepen

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Reply-to
nl: Antwoordadres

en: All events
nl: Alle evenementen

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Create event
nl: Evenement aanmaken

en: Send password reset instructions via email.
nl: Instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen via e-mail versturen.

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Name or email contains
nl: Naam of e-mail bevat

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
nl: Maak een selectie of kies "Alle".

en: Content manager
nl: Contentbeheerder

en: Configure the locale and timezone settings.
nl: Stel het land en de tijdzone in.

en: Configure how dates and times are displayed.
nl: Stel in hoe datum en tijd worden weergegeven.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
nl: U gebruikt een eenmalige login-link voor de gebruiker %resetting_user, maar een andere gebruiker (%other_user) is al ingelogd op de site op deze computer. <a href=":logout">Log uit</a> en gebruik de link opnieuw.

en: Configure Activity entities
nl: Activiteiten instellen

en: Create new Activity entities
nl: Nieuwe activiteiten aanmaken

en: Administer Activity entities
nl: Activiteiten beheren

en: Allow to access the administration form to configure Activity entities.
nl: Geef toegang tot het formulier om activiteiten in te stellen.

en: Delete Activity entities
nl: Activiteiten verwijderen

en: Edit Activity entities
nl: Activiteiten bewerken

en: View unpublished Activity entities
nl: Ongepubliceerde activiteiten bekijken

en: A boolean indicating whether the Activity is published.
nl: Een boolean om aan te geven of een activiteit gepubliceerd is.

en: The Activity ID.
nl: De activiteit-ID.

en: Action that is triggered when a entity is created
nl: Actie wordt uitgevoerd wanneer een entiteit wordt aangemaakt.

en: Community activity context
nl: Communityactiviteiten-context

en: Content in my group activity context
nl: Inhoud van 'mijn groepsactiviteiten'-context

en: Group activity context
nl: Groepsactiviteiten-context

en: Profile activity context
nl: Profielactiviteiten-context

en: Stream (explore)
nl: Stroom (verkennen)

en: Stream (group)
nl: Stroom (groep)

en: Stream (home)
nl: Stroom (home)

en: Stream (profile)
nl: Stroom (profiel)

en: Add a reply
nl: Reactie toevoegen

en: Reply to Comment
nl: Reageer op reactie

en: Edit Comment
nl: Reactie bewerken

en: :num_comments comments
nl: :num_comments reacties

en: Event enrollment
nl: Aanmelding evenement

en: Cancel enrollment
nl: Aanmelding annuleren

en: You have enrolled for this event.
nl: U bent aangemeld voor dit evenement.

en: Create Event
nl: Evenement aanmaken

en: Members of @name
nl: Leden van @name

en: Create Topic
nl: Onderwerp aanmaken

en: Delete any posts entities
nl: Alle berichten verwijderen

en: View published Post entities
nl: Gepubliceerde berichten bekijken

en: View unpublished Post entities
nl: Ongepubliceerde berichten bekijken

en: View public Posts
nl: Openbare berichten bekijken

en: View community Posts
nl: Community-berichten bekijken

en: Show all :num_comments comments
nl: Alle :num_comments reacties weergeven

en: Enter your @s username or email.
nl: Vul uw @s gebruikersnaam of e-mailadres in.

en: for this user
nl: voor deze gebruiker

en: in the group
nl: in de groep

en: in the community
nl: in de gebruikersgroep

en: Group Stream
nl: Groepsstroom

en: Activity stream on a profile
nl: Activiteitenoverzicht op een profiel

en: You do not have any notifications.
nl: U hebt geen meldingen.

en: A user created an event in the community
nl: Een gebruiker heeft een evenement aangemaakt in de community

en: Create event in group
nl: Evenement aanmaken in groep

en: A user created an event in a group
nl: Een gebruiker heeft een evenement aangemaakt in een groep

en: Create post in the community
nl: Bericht aanmaken in de gebruikersgroep

en: A user created a post in the community
nl: Een gebruiker heeft een bericht aangemaakt in de gebruikersgroep

en: Create post in a group
nl: Post aanmaken in groep

en: Create post on profile
nl: Bericht op profiel aanmaken

en: Create topic
nl: Onderwerp aanmaken

en: A user created a topic in the community
nl: Een gebruiker heeft een onderwerp aangemaakt in de community

en: Create topic in group
nl: Onderwerp aanmaken in groep

en: A user created a topic in a group
nl: Een gebruiker heeft een onderwerp aangemaakt in een groep

en: Not enrolled
nl: Niet aangemeld

en: No one has enrolled for this event
nl: Niemand heeft zich aangemeld voor dit evenement

en: Events for this user
nl: Evenementen voor deze gebruiker

en: No events found for this user
nl: Geen evenementen voor deze gebruiker gevonden

en: (Upcoming) Community events
nl: (Komende) gebruikersgroep-evenementen

en: No events found
nl: Geen evenementen gevonden

en: No upcoming events you have enrolled for
nl: Geen evenementen waar u zich voor heeft ingeschreven

en: My upcoming events
nl: Mijn komende evenementen

en: Group Image
nl: Groepsafbeelding

en: Group Manager
nl: Groepsbeheerder

en: Newest Members
nl: Nieuwste leden

en: Group Topics
nl: Groepsonderwerpen

en: Recently joined groups
nl: Recent lid geworden

en: Newest groups
nl: Nieuwste groepen

en: Comment on a post in the activity streams
nl: Reageer op een bericht in het activiteitenoverzicht

en: Self introduction
nl: Eigen introductie

en: A users expertises
nl: Gebruikersexpertises

en: Newest users
nl: Nieuwste gebruiker

en: Newest members
nl: Nieuwste leden

en: Topic type
nl: Onderwerptype

en: Topic types
nl: Onderwerptypes

en: Latest topics
nl: Recente onderwerpen

en: Displays the newest topics in the community
nl: Nieuwste onderwerpen in de community weergeven

en: Newest topics
nl: Nieuwste onderwerpen

en: No topics found
nl: Geen onderwerpen gevonden

en: Latest topics block
nl: Recente onderwerpen-blok

en: Latest topics page
nl: Recente onderwerpen-pagina

en: is the type of
nl: is van het type

en: has the publish status of
nl: heeft de publicatiestatus

en: Sort by publish date
nl: Sorteer op publicatiedatum

en: Recently created topics
nl: Recent aangemaakte onderwerpen

en: Address module requirements)
nl: Adresmodule vereisten

en: Basic implementation of activites in Open Social
nl: Basis implementatie van activiteiten in Open Social

en: Your post %label has been posted.
nl: Uw bericht %label is aangemaakt.

en: Your post %label has been saved.
nl: Uw bericht %label is opgeslagen.

en: A user add a comment to content in the community
nl: Een gebruiker heeft gereageerd op inhoud in de community

en: Create comment on post in the community
nl: Reactie op het bericht in de community aanmaken

en: A user add a comment to post in the community
nl: Een gebruiker heeft een reactie toegevoegd aan het bericht in de community

en: Create comment on post in the group
nl: Reactie op het bericht in de groep aanmaken

en: A user add a comment to post in the group
nl: Een gebruiker heeft een reactie toegevoegd aan het bericht in de groep

en: No upcoming events in this group
nl: Geen komende evenementen in deze groep

en: No events in this group
nl: Geen evenementen in deze groep

en: No topics in this group
nl: Geen onderwerpen in deze groep

en: No groups found for this user
nl: Geen groepen gevonden voor deze gebruiker

en: Latest topics group
nl: Recente onderwerpen-groep

en: No topics found for this user
nl: Geen onderwerpen gevonden voor deze gebruiker

en: Administer comments
nl: Reacties beheren

en: Search Groups
nl: Groepen zoeken

en: All topics
nl: Alle onderwerpen

en: All notifications
nl: Alle meldingen

en: All enrollments
nl: Alle aanmeldingen

en: Disable public visibility
nl: Publieke zichtbaarheid uitschakelen

en: Edit profile tags on a users profile
nl: Profiellabels van een gebruiker bewerken

en: Topics of type @type
nl: Onderwerpen van het type @type

en: New Event
nl: Nieuw evenement

en: New Topic
nl: Nieuw onderwerp

en: My events
nl: Mijn evenementen

en: My topics
nl: Mijn onderwerpen

en: Profile tags
nl: Profiellabels

en: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> posted on your <a href="[message:recipient-user-url]">profile</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> plaatste een bericht op uw   <a href="[message:recipient-user-url]">profiel</a></p>

en: Profile tag
nl: Profiellabel

en: All the required modules and configuration will be automatically installed and imported. You can optionally select additional features or generated demo content.
nl: Alle vereiste modules en configuratie zullen automatisch worden geïmporteerd. Selecteer welke extra functies of demoinhoud u wil installeren.

en: Enable additional features
nl: Zet extra functies aan

en: Generate demo content and users
nl: Genereer demo inhoud en gebruikers

en: event enrollments
nl: Aanmeldingen

en: Install %module_name module.
nl: Installeer %module_name-module.

en: Uninstalled %module_name module.
nl: Module %module_name gedeïnstalleerd.

en: Generated %num %demo_description.
nl: Genereerde %num %demo_description.

en: Owner activity context
nl: Eigenaaractiviteiten-context

en: A person replied on my comments
nl: Iemand antwoordde op mijn reactie

en: A person created a post on my profile
nl: Iemand plaatste een bericht in mijn profiel

en: Crop your image to select which part of your image to show on display.
nl: Afbeelding bijsnijden om aan te geven welk deel zichtbaar is.

en: Event has passed
nl: Evenement is voorbij

en: Please @log_in or @create_account_link so that you can enroll to the event.
nl: @log_in of @create_account_link om u aan te melden voor dit evenement.

en: Please @log_in so that you can enroll to the event.
nl: @log_in om u aan te melden voor dit evenement.

en: Show my email on my profile
nl: Toon mijn e-mailadres in mijn profiel

en: Profile medium
nl: Profiel normaal

en: Profile small
nl: Profiel klein

en: About Group
nl: Over de groep

en: About {{ arguments.id }}
nl: Over {{ arguments.id }}

en: Separate multiple values by a comma.
nl: Meerdere waarden met een komma scheiden.

en: Create New Content
nl: Inhoud aanmaken

en: Create New Event
nl: Evenement aanmaken

en: Create New Topic
nl: Onderwerp aanmaken

en: New Book Page
nl: Nieuwe boekpagina

en: Create New Page
nl: Pagina aanmaken

en: Profile of @account
nl: Profiel van @account

en: Signed in as
nl: Ingelogd als

en: View my topics
nl: Mijn onderwerpen weergeven

en: A person commented on content I am following
nl: Iemand reageerde op inhoud die ik volg

en: Will generate files, users, groups, events, topics, comments and posts.
nl: Zal files, users, groups, events, topics, comments en posts genereren.

en: Delete all comments
nl: Alle reacties verwijderen

en: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> commented on a post on your <a href="[message:recipient-user-url]">profile</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> reageerde op een bericht op uw <a href="[message:recipient-user-url]">profiel</a></p>

en: What type of events do you want to see?
nl: Welke type evenementen wenst u te zien

en: Set your password
nl: Wachtwoord instellen

en: A person mentioned me in a comment
nl: Iemand noemde mij in een reactie

en: A person mentioned me in a post
nl: Iemand noemde mij in een bericht

en: The name of the user you want to make a member
nl: De naam van de gebruiker die u lid wilt maken

en: A person mentioned me in a comment (stream: profile)
nl: Iemand noemde mij in een reactie (stream: profile)

en: A person mentioned me in a post (stream: profile)
nl: Iemand noemde mij in een bericht (stream: profile)

en: Say something to the group
nl: Zeg iets tegen de groep

en: Say something to the Community
nl: Zeg iets tegen de gebruikersgroep

en: All my upcoming events
nl: Al mijn komende evenementen

en: By submitting this form you will become a member of the group. Please fill out any available fields to complete your membership information.
nl: Door het indienen van dit formulier word u lid van de groep. Vul de beschikbare velden in om uw lidmaatschapsinformatie compleet te maken.

en: Invitation only
nl: Enkel op uitnodiging

en: Closed group
nl: Besloten groep

en: Profile large
nl: Profiel groot

en: Public - visible to everyone including people who are not a member
nl: Publiek - zichtbaar voor iedereen, inclusief personen die geen lid zijn

en: Community - visible only to logged in members
nl: Gebruikersgroep - enkel zichtbaar voor ingelogde leden

en: Event organisers
nl: Evenement organisatoren

en: Organisers
nl: Organisatoren

en: We could not find any event organisers for this event.
nl: Geen organisatoren voor dit evenement gevonden

en: Event Organisers
nl: Evenement-organisatoren

en: Group Managers
nl: Groepsbeheerders

en: Group managers
nl: Groepsbeheerders

en: No members in this group
nl: Geen leden in deze groep

en: Visible only to members who are logged in
nl: Alleen zichtbaar voor ingelogde leden

en: Visible to all visitors of the site
nl: Zichtbaar voor alle bezoekers van de site

en: Visible only to group members
nl: Alleen zichtbaar voor groepsleden

en: <h4 class="section-title">Member results</h4>
nl: <h4 class="section-title">Ledenresultaten</h4>

en: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> posted on your <a href="[message:recipient-user-url]">profile</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:absolute]">[message:author:display-name]</a> plaatste een bericht op uw <a href="[message:recipient-user-url]">profiel</a></p>

en: All @label
nl: Alle @label

en: Leave a message to @name
nl: Laat een bericht achter voor @name

en: Find and manage comments.
nl: Zoek en beheer reacties.

en: The approved comments listing.
nl: Lijst met goedgekeurde reacties.

en: Comments published
nl: Reacties gepubliceerd.

en: The unapproved comments listing.
nl: Lijst met afgekeurde reacties.

en: Comments unapproved
nl: Reacties afgekeurd

en: Execute action
nl: Actie uitvoeren

en: -- Select action --
nl: -- Selecteer actie --

en: You have successfully enrolled to this event. Also you are now following the event, which means you will receive notifications when a new comment is placed.
nl: U bent aangemeld voor dit evenement. Daarnaast krijgt u een melding wanneer er een reactie geplaatst wordt.

[ctx: Post button]
en: Post
nl: Plaatsen

en: see profile
nl: zie profiel

en: View content I'm following
nl: Bekijk inhoud die u volgt

en: For each email notification below, you can choose to turn it off, receive it immediately or in a daily or weekly digest. Email notifications will only be sent when you are not active in the platform.
nl: Voor elke e-mailmelding kunt u kiezen om die uit te schakelen, onmiddellijk te ontvangen, of in een dagelijks of wekelijks overzicht te ontvangen. E-mailmeldingen worden enkel verzonden wanneer u niet actief bent op het platform.

en: Based on your @settings, the notification above is sent to you <strong>:frequency</strong>
nl: Gebaseerd op uw @settings werd bovenstaande melding  <strong>:frequency</strong> naar u verzonden

en: email notification settings
nl: e-mailmelding-instellingen

en: Allow users to send private messages to each other
nl: Gebruikers toestaan om elkaar privéberichten te sturen

en: Selected @count entities:
nl: @count items geselecteerd:

[ctx: Comment Button]
en: Comment
nl: Reageren

en: Changing the group may have impact on the <strong>visibility settings</strong>.
nl: Het wijzigen van de groep kan impact hebben op de <strong>zichtbaarheidsinstellingen</strong>.

en: Access to Manage Enrollments page on events.
nl: Toegang tot pagina Uitnodigingen van evenementen beheren

en: Create a post, topic or event in a joined group
nl: Maak een post, onderwerp of evenement in een groep waar je lid van bent

en: A person created a post, event or topic in a group I joined
nl: Iemand maakte een post, onderwerp of evenement in een groep waar ik lid van ben

en: Manage Enrollments
nl: Uitnodigingen beheren

en: Manage enrollments
nl: Uitnodigingen beheren

en: A person replied to a comment where I am mentioned
nl: Iemand antwoordde op een reactie waarin ik vermeld wordt

en: A user sends a private message to me
nl: Een gebruiker stuurt mij een privébericht

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Next 30 days
nl: Volgende 30 dagen

en: Next 14 days
nl: Volgende 14 dagen

en: Next 7 days
nl: Volgende 7 dagen

en: Open to enroll - users can enroll for this event without approval
nl: Open voor nieuwe leden - gebruikers kunnen lid worden zonder bevestiging

en: Open to join
nl: Open voor nieuwe leden

en: No one has been invited for this event yet.
nl: Er is nog niemand voor dit evenement uitgenodigd.

en: Invite date
nl: Datum uitnodiging

en: Invites overview
nl: Overzicht uitnodigingen

en: <h1 class="h4 section-title">@total Event invites</h1>
nl: <h1 class="h4 section-title">@total evenementuitnodigingen</h1>

en: You don't have any event invites yet.
nl: U heeft nog geen uitnodigingen.

en: Invites Overview
nl: Overzicht uitnodigingen

en: Content blocks
nl: Inhoudsblokken
