Open Social (13.0.0-beta1) - en to fi translation catalogue (481 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Status
fi: Tila

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Forgot password?
fi: Unohditko salasanasi?

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Item
fi: Nimike

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: Subject
fi: Aihe

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Email notification
fi: Sähköposti-ilmoitus

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Public
fi: Julkinen

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Comments
fi: Kommentit

en: Action
fi: Toiminto

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: On
fi: Käytössä

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: unpublished
fi: julkaisematon

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Search
fi: Etsi

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: None
fi: Ei mitään

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: Test
fi: Testi

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Parent
fi: Isäntä

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Export
fi: Vie

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Album
fi: Albumi

en: Icon
fi: Ikoni

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Section
fi: Osio

en: Menu
fi: Valikko

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Number of items
fi: Kohteiden määrä

en: never
fi: ei koskaan

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Attachment
fi: Liite

en: Taxonomy settings
fi: Luokittelun asetukset

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: User
fi: Käyttäjä

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Content management
fi: Sisällönhallinta

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Post
fi: Kirjoitus

en: Last post
fi: Uusin kirjoitus

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Add post
fi: Lisää artikkeli

en: Page
fi: Sivu

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Url
fi: Osoite

en: Off
fi: Pois päältä

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Custom
fi: Oma

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Role ID
fi: Roolin ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Published
fi: Julkaistu

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Fields
fi: Kentät

en: Items
fi: Aiheet

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Nodes
fi: Solmut

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Disclaimer
fi: Vastuuvapausilmoitus

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: groups
fi: ryhmät

en: System
fi: Järjestelmä

en: Phone
fi: Puhelin

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: Send
fi: Lähetä

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: next
fi: seuraava

en: Add a role to the selected users
fi: Lisää rooli valituille käyttäjille

en: Remove a role from the selected users
fi: Poista rooli valituilta käyttäjiltä

en: Members
fi: Jäsenet

en: Example
fi: Esimerkki

en: group
fi: ryhmä

en: My groups
fi: Omat ryhmät

en: Table
fi: Taulukko

en: Events
fi: Tapahtumat

en: here
fi: täällä

en: Start
fi: Alkaa

en: End
fi: Päättyy

en: All day
fi: Koko päivä

en: Forum
fi: Foorumi

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Role
fi: Rooli

en: First name
fi: Etunimi

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Blog
fi: Blogi

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Button
fi: Nappi

en: Last
fi: Viimeinen

en: Expose
fi: Näytä

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: Visibility settings
fi: Näkyvyysasetukset

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Private message
fi: Yksityisviesti

en: Function
fi: Funktio

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Location name
fi: Sijainnin nimi

en: City
fi: Kaupunki

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Phone number
fi: Puhelinnumero

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: comments
fi: kommentit

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Group members
fi: Ryhmien jäsenyydet

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Are you sure you want to delete %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kategorian %name?

en: Pending
fi: Odottaa

en: Declined
fi: Hylätty

en: Show
fi: Näytä

en: message
fi: viesti

en: Token
fi: Muuttuja

en: Add to calendar
fi: Lisää kalenteriin

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Accept
fi: Hyväksy

en: You
fi: Sinä

en: published
fi: julkaistu

en: @time ago
fi: @time sitten

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Topics
fi: Aiheet

en: Topic
fi: Aihe

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Posts
fi: Kirjoitukset

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Immediately
fi: Heti

en: Post comment
fi: Kirjoita kommentti

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: People
fi: Käyttäjät

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Reference
fi: Viittaus

en: Books
fi: Kirjat

en: Style
fi: Tyyli

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: Access Denied
fi: Pääsy kielletty

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole aktivoitu tai se on suljettu.

en: Login attempt failed for %user.
fi: Käyttäjän %user kirjautumisyritys epäonnistui.

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Content top
fi: Sisältöalueen yläosa

en: Join
fi: Liity

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: by
fi: Kirjoittanut

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Finished
fi: Valmis

en: User status
fi: Käyttäjän tila

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Photo
fi: Valokuva

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Group settings
fi: Ryhmän asetukset

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: Font settings
fi: Fonttiasetukset

en: Join group
fi: Liity ryhmään

en: Add members
fi: Lisää jäseniä

en: Group roles
fi: Ryhmän roolit

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Information
fi: Tietoa

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: Hide
fi: Piilossa

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Sections
fi: Osiot

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Reply
fi: Vastaa

en: Section title
fi: Alueen otsikko

en: Not configured
fi: Ei asetettu

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: Values
fi: Arvot

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: Country code
fi: Maakoodi

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Context
fi: Konteksti

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: Featured
fi: Esitelty

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fi: Salasanan uusimisohjeet lähetetty käyttäjälle %name osoitteeseen %email.

en: Account information
fi: Käyttäjätilin tiedot

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Joined
fi: Liittyi

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Taxonomy fields
fi: Luokittelukentät

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Sign up
fi: Rekisteröidy

en: About
fi: Tietoja

en: Guest
fi: Vieras

en: Report
fi: Raportoi

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Member
fi: Jäsen

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: Translate
fi: Käännä

en: Decline
fi: Hylkää

en: Fonts
fi: Fontit

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: This month
fi: Tämä kuukausi

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: Main navigation
fi: Päävalikko

en: Last Month
fi: Viimeinen kuukausi

en: Profile settings
fi: Profiilin asetukset

en: Report as inappropriate
fi: Ilmoita sopimattomaksi

en: Creator
fi: Luoja

en: Please select
fi: Valitse

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: of
fi: /

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Created on
fi: Luotu

en: Send mail
fi: Lähetä sähköposti

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: Albums
fi: Albumit

en: Taxonomy vocabularies
fi: Luokittelusanastot

en: Profile fields
fi: Profiilikentät

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Default style
fi: Vakiotyyli

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: Last 30 days
fi: Viimeiset 30 päivää

en: Group memberships
fi: Ryhmäjäsenyydet

en: Group types
fi: Ryhmätyypit

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fi: Käyttäjä %name käytti kertakäyttöisen sisäänkirjautumislinkin %timestamp.

en: Leave
fi: Poistu

en: Processed @current out of @total.
fi: Prosessoitu @current (@total).

en: View comments
fi: Näytä kommentit

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Pagination
fi: Sivutus

en: Like
fi: Tykkää

en: No book selected.
fi: Yhtään kirjaa ei ole valittuna.

en: Book page
fi: Kirjan sivu

en: Header top
fi: Ylätunnisteen yläosa

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: User pictures in posts
fi: Käyttäjien kuvat kirjoituksissa

en: User pictures in comments
fi: Käyttäjien kuvat kommenteissa

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: Sidebar First
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Manage members
fi: Ylläpidä jäseniä

en: Stream
fi: Streamaa

en: User menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Destinations
fi: Tallennuskohteet

en: Entities
fi: Entiteetit

en: Field types
fi: Kenttätyypit

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fi: <em>Kirjoilla</em> on sisäänrakennettu hierarkinen navigaatio. Käytä ohjeissa tai ohjekirjoissa.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi päivitettävä kommentti.

en: Edit own comments
fi: Muokkaa omia kommentteja

en: Error generating image.
fi: Virhe kuvan luonnissa.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fi: Muokatun kuvan lataaminen osoitteesta %path epäonnistui.

en: User verification status in comments
fi: Käyttäjän varmennuksen tila kommenteissa

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Group type
fi: Ryhmän tyyppi

en: Registration date
fi: Ensirekisteröinnin päivä

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fi: Uudelleenlajittele rivit numeerisen painon mukaan vedä-pudota toiminnon sijaan.

en: Color Scheme
fi: Väriskeema

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Invited
fi: Kutsuttu

en: Post comments
fi: Lähetä kommentteja

en: Secondary navigation
fi: Toissijainen navigaatio

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Delete private messages
fi: Yksityisviestien poistaminen

en: Reply to private messages
fi: Yksityisviesteihin vastaaminen

en: Sidebar Second
fi: Toinen sivupalkki

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: The author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: Allowed values list: invalid input.
fi: Lista sallituista arvoista: kielletty syöte.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fi: Sallitut arvot: jotkut arvot poistetaan niiden ollessa tällä hetkellä käytössä.

en: Group permissions
fi: Ryhmän käyttöoikeudet

en: Group visibility
fi: Ryhmän näkyvyys

en: Group content visibility
fi: Ryhmäsisällön näkyvyys

en: Footer menu
fi: Alatunnisteen valikko

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Accordion item
fi: Pienennettävissä oleva kenttä

en: Logo settings
fi: Logon asetukset

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: Request message
fi: Kutsuviesti

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Simple text
fi: Yksinkertainen teksti

en: Create an account
fi: Luo käyttäjätili

en: Full HTML
fi: Täysi HTML

en: Limit to vocabulary
fi: Rajoita sanastoon

en: Add images
fi: Lisää kuvia

en: Last page
fi: Viimeinen sivu

en: Allowed values function
fi: Sallittujen arvojen funktio

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: Group overview
fi: Ryhmän yleiskatsaus

en: Reduce
fi: Vähennä

en: Text value
fi: Tekstin arvo

en: Error generating image, missing source file.
fi: Virhe luotaessa kuvaa, puuttuva lähdetiedosto.

en: View profile
fi: Näytä profiili

en: New message
fi: Uusi viesti

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: - Create a new book -
fi: - Luo uusi kirja -

en: Type of item to reference
fi: Viitattavan kohteen tyyppi

en: Reference method
fi: Viittaustapa

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fi: Lähdekuvaa %source_image_path ei löytynyt yritettäessä luoda johdannaiskuvaa polussa %derivative_path.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
fi: Lue lisää <span class="visually-hidden">@title</span>

en: Date and time formats
fi: Päivämäärä- ja aikamuodot

en: Login attempt failed from %ip.
fi: Kirjautuminen epäonnistui IP-osoitteesta %ip.

en: The user language code.
fi: Käyttäjän kielikoodi.

en: Banner Image
fi: Bannerikuva

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
fi: @entity_type johon kommentti on vastaus.

en: Reset your password
fi: Palauta salasanasi

en: Create New Group
fi: Luo uusi Ryhmä

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: - Restricted access -
fi: - Rajoitettu pääsy -

en: Site branding
fi: Sivuston brändäys

en: Target entity type
fi: Kohde-entiteetin tyyppi

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
fi: Kokonaisuusviittauksen automaattisen täydennyksen (tagi-tyyli) esitystavan asetukset

en: User window
fi: Käyttäjän ikkuna

en: IN operator
fi: IN operaattori

en: Date sort
fi: Päivämäärälajittelu

en: Username or email address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Uusilta käyttäjiltä vaaditaan sähköpostin vahvistus ennen kirjautumista sivustolle ja heille asetetaan järjestelmän generoima salasana. Tämän asetuksen päältä pois jättämällä käyttäjät ovat kirjautuneena sivustolle heti rekisteröitymisen yhteydessä ja voivat asettaa salasanansa rekisteröityessään.

en: Allowed value with label
fi: Sallittu arvo etiketillä

en: First page
fi: Ensimmäinen sivu

en: The entity type
fi: Kokonaisuuden tyyppi

en: Publish status
fi: Julkaisutila

en: Entity reference field storage settings
fi: Entiteettiviittauskentän tallennusasetukset

en: Entity reference field settings
fi: Entiteettiviittauskentän asetukset

en: Entity reference selection plugin settings
fi: Entiteettiviittauksen valintaliitännäisen asetukset

en: Primary admin actions
fi: Ensisijaiset ylläpidon toimenpiteet

en: User account menu
fi: Käyttäjävalikko

en: Basic block
fi: Peruslohko

en: A basic block contains a title and a body.
fi: Peruslohko sisältää otsikon ja leipätekstin

en: Basic HTML
fi: Perus-HTML

en: Restricted HTML
fi: Rajattu HTML

en: Configure the locale and timezone settings.
fi: Säädä aluekohtaisia ja aikavyöhykkeiden asetuksia.

en: Configure how dates and times are displayed.
fi: Säädä miten päivämäärät ja kellonajat näkyvät.

en: Use the logo supplied by the theme
fi: Käytän teeman oletuslogoa

en: Use the favicon supplied by the theme
fi: Käytä teeman oletuspikakuvaketta

en: Accent color
fi: Korostusväri

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
fi: Automaattisten täydennysehdotusten maksimimäärä.
