Open Social (13.0.0-beta1) - en to ru translation catalogue (637 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Status
ru: Статус

en: Create a new user account.
ru: Создать новую учётную запись пользователя.

en: Forgot password?
ru: Забыли пароль?

en: Markup
ru: Разметка

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Approve
ru: Утвердить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Item
ru: Элемент

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Closed
ru: Закрыто

en: Invite only
ru: Только по приглашениям

en: Subject
ru: Тема

en: Send email
ru: Отправить письмо

en: Actions
ru: Действия

en: Email notification
ru: Уведомления по email

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Read more
ru: Подробнее

en: Email notifications
ru: Уведомления по email

en: Comments
ru: Комментарии

en: Action
ru: Действие

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: unpublished
ru: неопубликовано

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: Login
ru: Логин

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: Test
ru: Тест

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Parent
ru: Родитель

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Export
ru: Экспортировать

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Album
ru: Альбом

en: Icon
ru: Иконка

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Download count
ru: Счётчик скачиваний

en: Path
ru: Путь

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Section
ru: Раздел

en: Menu
ru: Меню

en: Teaser
ru: Анонс

en: Number of items
ru: Количество пунктов

en: never
ru: никогда

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Timestamp
ru: Время

en: Attachment
ru: Вложение

en: Taxonomy settings
ru: Настройки таксономии

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Content management
ru: Управление содержимым

en: Update options
ru: Настройки обновления

en: Table of contents
ru: Таблица содержимого

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Post
ru: Сообщение

en: Last post
ru: Последняя публикация

en: Submitted
ru: Отправлено

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Add post
ru: Пост Add

en: Page
ru: Страница

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Logo
ru: Логотип

en: Event type
ru: Тип события

en: User settings
ru: Настройки пользователя

en: Url
ru: Url-адрес

en: Off
ru: Выкл

en: Extensions
ru: Расширения

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Private Messages
ru: Личные сообщения

en: Inbox
ru: Входящие

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Reply to this message
ru: Ответить на это сообщение

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Last login
ru: Последний вход

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Items
ru: Элементы

en: %time ago
ru: %time назад

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Disclaimer
ru: Отказ

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Details
ru: Подробности

en: groups
ru: группы

en: Introduction
ru: Введение

en: System
ru: Система

en: Extra
ru: Дополнительно

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Terms
ru: Термины

en: Send
ru: Отправить

en: Owner
ru: Владелец

en: Recipient
ru: Получатель

en: next
ru: вперёд

en: Add a role to the selected users
ru: Назначить роль выбранным пользователям

en: Remove a role from the selected users
ru: Удалить роль у выбранных пользователей

en: Members
ru: Участники

en: Example
ru: Пример

en: group
ru: группа

en: My groups
ru: Группы

en: Table
ru: Таблица

en: Events
ru: Мероприятия

en: here
ru: здесь

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: All day
ru: Весь день

en: Forum
ru: Форум

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Basic
ru: Основное

en: Color
ru: Цвет

en: Appearance
ru: Оформление

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Invitations
ru: Приглашения

en: Log in
ru: Войти

en: Blog
ru: Блог

en: Add new comment
ru: Добавить комментарий

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Button
ru: Кнопка

en: Last
ru: Последний

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Filters
ru: Фильтры

en: Order
ru: Порядок

en: Profile name
ru: Имя профиля

en: Profile
ru: Профиль

en: Close
ru: Закрыть

en: Visibility settings
ru: Настройки видимости

en: Unpublish Comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Edit group
ru: Редактировать группу

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Add a comment
ru: Добавить коментарий

en: Private message
ru: Личное сообщение

en: Function
ru: Функция

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Location name
ru: Название местоположения

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Logout
ru: Выход

en: comments
ru: комментарии

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Group members
ru: Участники группы

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Attachments
ru: Вложения

en: Approved
ru: Одобрено

en: Avatar
ru: Аватар

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: Declined
ru: Отклонено

en: Show
ru: Показать

en: message
ru: сообщение

en: Token
ru: Токен

en: Add to calendar
ru: Добавить в календарь

en: 1 item | @count items
ru[0]: @count элемент
ru[1]: @count элемента
ru[2]: @count[2] элементов

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Community
ru: Сообщество

en: Accept
ru: Принять

en: You
ru: Вы

en: published
ru: опубликовано

en: @time ago
ru: @time назад

en: Invite
ru: Пригласить

en: Display name
ru: Название отображения

en: Feature
ru: Особенность

en: Topics
ru: Темы

en: Topic
ru: Тема форума

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Activity
ru: Активность

en: First
ru: Первый

en: first
ru: первое

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Posts
ru: Сообщения

en: Share this page
ru: Поделиться ссылкой на эту статью

en: Entity
ru: Сущность

en: Buttons
ru: Кнопки

en: New Content
ru: Новое содержимое

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Post comment
ru: Отправить комментарий

en: Create new account
ru: Регистрация

en: Contact information
ru: Контактная информация

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Reference
ru: Связь

en: Books
ru: Книги

en: Style
ru: Стиль

en: Sorting
ru: Сортировка

en: posts
ru: публикации

en: My profile
ru: Мой профиль

en: public
ru: публично

en: current revision
ru: текущая редакция

en: Access Denied
ru: Доступ запрещён

en: Schema
ru: Схема

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Changed
ru: Изменение

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: User name
ru: Имя пользователя

en: previous
ru: предыдущий

en: last
ru: последний

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ru: Имя пользователя %name не активировано или заблокировано.

en: Login attempt failed for %user.
ru: Ошибка входа в систему для пользователя %user.

en: Oldest first
ru: Старые сначала

en: More options
ru: Дополнительные параметры

en: Content top
ru: Над контентом

en: Configure action
ru: Настроить действие

en: Select...
ru: Выберите...

en: Join
ru: Присоединиться

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: by
ru: автор

en: News
ru: Новости

en: users
ru: пользователи

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Processing
ru: Обработка

en: Finished
ru: Завершено

en: User status
ru: Статус пользователя

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Photo
ru: Фото

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Group settings
ru: Настройки группы

en: Reason
ru: Причина

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

en: Join group
ru: Присоединиться к группе

en: Add members
ru: Добавить участников

en: Membership requests
ru: Запросы членства

en: Group roles
ru: Роли группы

en: 1 member | @count members
ru[0]: 1 участник
ru[1]: @count участников

en: Welcome message
ru: Текст приветствия

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Information
ru: Информация

en: Search Index
ru: Поисковый индекс

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: Unpublish
ru: Снять с публикации

en: Hide
ru: Скрыть

en: Export settings
ru: Настройки экспорта

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Language code
ru: Код языка

en: Edit profile
ru: Редактировать профиль

en: Reply
ru: Ответить

en: Not configured
ru: Не настроено

en: Avatar settings
ru: Настройки аватар

en: Edit content
ru: Редактировать содержимое

en: Group Type
ru: Тип группы

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: All types
ru: Все типы

en: Organization
ru: Организация

en: Interests
ru: Интересы

en: Path to custom logo
ru: Путь к собственному логотипу

en: Values
ru: Значения

en: Account settings
ru: Настройки учётной записи

en: Country code
ru: Код страны

en: Interface language
ru: Язык интерфейса

en: Context
ru: Контекст

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Featured
ru: Популярное

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ru: Инструкции по сбросу пароля были отправлены пользователю %name по адресу %email.

en: Account information
ru: Информация об учётной записи

en: Account
ru: Учётная запись

en: Invites
ru: Приглашает

en: Joined
ru: Регистрация

en: Data
ru: Данные

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Taxonomy fields
ru: Поля таксономии

en: Favicon
ru: Иконка Favicon

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Sign up
ru: Подписка

en: About
ru: Информация

en: Content bottom
ru: Нижний контент

en: Guest
ru: Гость

en: Report
ru: Отчёт

en: - none -
ru: - не указано -

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: All comments
ru: Все комментарии

en: Member
ru: Участник

en: Newest first
ru: Новые сначала

en: Notification
ru: Уведомление

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Translate
ru: Переводы

en: Decline
ru: Отклонить

en: Delete image
ru: Удалить изображение

en: Update report
ru: Обновить отчёт

en: a
ru: в

en: Send reminder
ru: Послать напоминание

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: This month
ru: Этот месяц

en: Landing page
ru: Целевая страница

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: View album
ru: Просмотреть альбом

en: Album image
ru: Изображение альбома

en: View image
ru: Смотреть картинку

en: My albums
ru: Мои альбомы

en: Last Month
ru: Последний месяц

en: Profile settings
ru: Настройки профиля

en: Report as inappropriate
ru: Сообщить как о неуместном

en: Creator
ru: Автор

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: New category
ru: Новая категория

en: Default visibility
ru: Видимость по умолчанию

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: of
ru: из

en: Save and continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Primary color
ru: Основной цвет

en: Created on
ru: Создано

en: Send mail
ru: Отправить письмо

en: Publish the selected comments
ru: Опубликовать отмеченные комментарии

en: Unpublish the selected comments
ru: Снять отмеченные комментарии с публикации

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Album settings
ru: Настройки альбома

en: Albums
ru: Альбомы

en: This field is required
ru: Это поле обязательно

en: Taxonomy vocabularies
ru: Словари таксономии

en: Profile fields
ru: Поля профиля

en: Primary
ru: Первичный

en: Add a group
ru: Добавить группу

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: Author Information
ru: Информация об авторе

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Group memberships
ru: Членство в группах

en: Group types
ru: Типы материалов группы

en: You do not have any administrative items.
ru: У вас нет никаких элементов для управления.

en: Main menu
ru: Главное меню

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ru: Пользователь %name использовал (%timestamp) одноразовую ссылку для входа на сайт.

en: create a new account
ru: создать новый аккаунт

en: Leave
ru: Покинуть

en: Processed @current out of @total.
ru: Обработано @current из @total.

en: Following
ru: Подписаны

en: Followers
ru: Подписчики

en: Placement
ru: Положение

en: View comments
ru: Просмотр комментариев

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Event date:
ru: Дата события:

en: User Terms
ru: Пользовательские термины

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: @interval ago
ru: @interval назад

en: - Any -
ru: - Любой -

en: The text of the comment.
ru: Текст комментария.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Content selection
ru: Выбор материалов

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Drag to re-order
ru: Для изменения порядка перетащите мышкой

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Like
ru: Нравится

en: Follow
ru: Подписаться

en: Unfollow
ru: Отписаться

en: No book selected.
ru: Ни одна книга не выбрана.

en: Book page
ru: Страница книги

en: Header top
ru: Заголовок вверху

en: Delete the selected comments
ru: Удалить отмеченные комментарии

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: User pictures in posts
ru: Аватары в сообщениях

en: User pictures in comments
ru: Аватары в комментариях

en: Profile image
ru: Изображение профиля

en: Last activity
ru: Последнее занятие

en: Tagging
ru: Пометка тегом

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: Add image
ru: Добавить изображение

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Dialog
ru: Диалог

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Author name
ru: Имя автора

en: Show more
ru: Подробнее

en: Follow User
ru: Следовать

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Sidebar First
ru: Первая боковая панель

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: General configuration
ru: Основная конфигурация

en: Manage members
ru: Управление участниками

en: Activity ID
ru: Название занятия

en: Stream
ru: Поток

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: Enrolled
ru: Участвую

en: Destinations
ru: Места назначений

en: Entities
ru: Сущности

en: Field types
ru: Типы полей

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Test email
ru: Тестовая электронная почта

en: Status message
ru: Статус

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ru: <em>Книги</em> имеют встроенную иерархическую навигацию. Используются для справочников и руководств.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ru: Выберите один или более комментарий, для обновления.

en: Edit own comments
ru: Правка своих комментариев

en: Error generating image.
ru: Ошибка генерации изображения.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ru: Невозможно создать заданное изображение в %path.

en: User verification status in comments
ru: Статус проверки пользователя в комментариях

en: Basic page
ru: Страница

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Group type
ru: Тип группы

en: Block field
ru: Поле с блоком

en: Edit account
ru: Редактировать учётную запись

en: Inline Form Errors
ru: Ошибки встроенной формы

en: subject
ru: тема

en: Download Count
ru: Счётчик скачиваний

en: Current page
ru: Текущая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ru: Упорядочить строки по весу вместо перетаскивания.

en: Log In
ru: Войти

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Add directly
ru: Непосредственное добавление

en: Organization name
ru: Название организации

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Post comments
ru: Добавление комментариев

en: Payload
ru: Полезная нагрузка

en: Secondary navigation
ru: Дополнительная навигация

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Delete private messages
ru: Удалить личные сообщения

en: Reply to private messages
ru: Ответить на личные сообщения

en: Sidebar Second
ru: Вторая боковая панель

en: Edit @label
ru: Редактирование @label

en: The author of the comment.
ru: Автор комментария.

en: File url
ru: URL файла

en: Allowed values list: invalid input.
ru: Список допустимых значений: неверный ввод.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ru: Список допустимых значений: некоторые из удаляемых значений в настоящее время используются.

en: Group visibility
ru: Видимость группы

en: Group content visibility
ru: Область видимости

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Add Activity
ru: Добавить упражнение

en: Display error message
ru: Показывать сообщение об ошибке

en: files
ru: файлы

en: Accordion item
ru: Элемент "аккордеона"

en: Skills
ru: Навыки

en: text formats
ru: текстовые форматы

en: Logo settings
ru: Настройки логотипа

en: Create a page
ru: Создать страницу

en: Entity id
ru: ID сущности

en: Add to Group
ru: Добавить в Группу

en: Invite members
ru: Пригласить

en: User limit
ru: Пользовательские ограничения

en: Address line 1
ru: Адрес

en: Address line 2
ru: Адрес (дополнительно)

en: Request message
ru: Запрос

en: Event settings
ru: Настройки события

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Simple text
ru: Простой текст

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Past Events
ru: Прошедшие события

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Content overview
ru: Обзор содержимого

en: Limit to vocabulary
ru: Ограничение словаря

en: Add images
ru: Добавить изображения

en: Create a group
ru: Создать группу

en: Navigation Settings
ru: Настройки навигации

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in.
ru: Вы только что использовали одноразовую ссылку для входа на сайт. Больше нет необходимости использовать эту ссылку для входа.

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Allowed values function
ru: Разрешённые значения функции

en: Powered by
ru: Сделано на

en: This field supports tokens.
ru: Это поле поддерживает токены.

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: All statuses
ru: Все статусы

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Error generating image, missing source file.
ru: Ошибка генерирования изображения, отсутствует исходный файл.

en: View profile
ru: Просмотреть профиль

en: following
ru: подписаны

en: Hero
ru: Кадр-герой

en: Enroll
ru: Участвовать

en: An attempt has been made to send an e-mail to @email.
ru: Была попытка отправить e-mail на адрес @email

en: Date period
ru: Период времени

en: You have unsaved changes.
ru: Есть несохранённые изменения.

en: - Create a new book -
ru: - Создать новую книгу -

en: Type of item to reference
ru: Тип элемента для ссылки

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ru: Во время попытки генерирования производного изображения в %derivative_path исходное изображение %source_image_path не найдено.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ru: Подробнее<span class="visually-hidden"> о @title</span>

en: Date and time formats
ru: Форматы даты и времени

en: Login attempt failed from %ip.
ru: Попытка войти не удалась с %ip.

en: The user language code.
ru: Код языка пользователя.

en: What's on your mind?
ru: О чём вы думаете?

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ru: Тип сущности @entity_type, для которой комментарий является ответом.

en: Reset your password
ru: Восстановить пароль

en: Create New Group
ru: Создать Новую Группу

en: Lists (Views)
ru: Списки (Представления)

en: - Restricted access -
ru: - Ограниченный доступ -

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Delete thread
ru: Удалить историю сообщений

en: Comment display format settings
ru: Настройки формата отображения комментария

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ru: Настройки формата отображения автодополнения (Стиль тегов) ссылки на сущность

en: Image field display format settings
ru: Настройки формата отображения поля изображения

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ru: Вы не создали ни одного типа материалов. перейдите по ссылке на <a href="@create_content">страницу создания типов материалов</a> чтобы добавить его.

en: IP limit
ru: IP лимит

en: IP window
ru: Окно IP

en: User window
ru: Окно пользователя

en: IN operator
ru: Оператор IN

en: Date sort
ru: Сортировка по дате

en: Book traversal links for
ru: Перекрёстные ссылки книги для

en: Username or email address
ru: Имя пользователя или email-адрес

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ru: Новым пользователям будет необходимо подтвердить свой адрес электронной почты перед входом на сайт, им будет присвоен сгенерированный системой пароль. Если эта настройка отключена, пользователи будут входить на сайт сразу после регистрации и смогут выбирать свой собственный пароль во время регистрации.

en: Allowed value with label
ru: Разрешённое значение с меткой

en: First page
ru: Первая страница

en: The entity type
ru: Тип сущности

en: Publish status
ru: Статус публикации

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ru: Во время генерирования сущности @entity_type @entity_id обнаружена рекурсия. Генерирование прервано.

en: My Groups
ru: Группы

en: Entity reference field storage settings
ru: Настройки хранилища поля ссылки на сущность

en: Entity reference field settings
ru: Настройки поля ссылки на сущность

en: Entity reference selection plugin settings
ru: Настройки плагина выбора ссылки на сущность

en: Last 7 days
ru: 7 дней

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Reply-to
ru: Ответить

en: Spool directory
ru: Директория для spool транспорта

en: The absolute path to the spool directory.
ru: Абсолютный путь к spool директории.

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: Send password reset instructions via email.
ru: Отправить инструкции по сбросу пароля на электронную почту.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ru: Оставьте пустым или выберите значение термина отличающееся от "Любой".

en: There are no groups yet.
ru: Групп пока нет.

en: Configure the locale and timezone settings.
ru: Настройка локали и часового пояса.

en: Configure how dates and times are displayed.
ru: Настройка отображения даты и времени.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
ru: Другой пользователь (%other_user) уже вошёл в систему на этом компьютере, но вы попытались использовать одноразовую ссылку для пользователя %resetting_user. <a href=":logout">выйдите из системы</a> и повторите попытку.

en: Saved the %label Activity.
ru: Действие %label  сохранено.

en: Cancel enrollment
ru: Отменить участие

en: Use the logo supplied by the theme
ru: Использовать логотип, предоставленный темой

en: Use the favicon supplied by the theme
ru: Использовать иконку favicon, предоставляемую темой

en: All the required modules and configuration will be automatically installed and imported. You can optionally select additional features or generated demo content.
ru: Все необходимые модули и настройки будут автоматически установлены и импортированы. Вы можете выбрать дополнительные функции или генерируемые демо-материалы.

en: Enable additional features
ru: Включение дополнительных функций

en: Generate demo content and users
ru: Создать демо-материалы и пользователей

en: Create New Event
ru: Создать новое событие

en: Will generate files, users, groups, events, topics, comments and posts.
ru: Будут сгенерированы файлы, пользователи, группы, события, темы, комментарии и сообщения.

en: Closed group
ru: Закрытая группа

en: Execute action
ru: Выполнить действие

en: -- Select action --
ru: -- Выберите действие --

en: Go to page @key
ru: Перейти на страницу @key

en: Process selected entities in a batch operation
ru: Обработка выбранных сущностей в пакетной операции

en: Size of the processing batch
ru: Размер партии обработки

en: Display configuration form on a separate page
ru: Показать форму конфигурации на отдельной странице

en: Title of the action selector form element
ru: Заголовок элемента формы выбора действия

en: Selected actions array
ru: Массив выбранных действий

en: Preliminary configuration array
ru: Предварительная настройка массива

en: Display action options as buttons
ru: Показать опции действий как кнопки

en: Selected @count entities:
ru: Выбрано @count сущностей:

en: Go to the search page
ru: Перейти на страницу поиска

en: Canceled "%action".
ru: Отменено "%action".

en: Clear selection when exposed filters change
ru: Очистить выбор при изменении открытых фильтров

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ru: Максимальное количество предложений автозаполнения.

en: @interval hence
ru: @interval с этих пор

en: Content blocks
ru: Контент-блоки

en: Processed @count entry of @total. | Processed @count entries of @total.
ru[0]: Обработано @count из @total.
ru[1]: Обработано @count из @total.
