Open Social (8.x-1.0-alpha3) - en to hi translation catalogue (453 entries)

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Images
hi: चित्र

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: delete
hi: मिटाएँ

en: title
hi: शीर्षक

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Create a new user account.
hi: नया सदस्य खाता खोलें।

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड भूल गए?

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Is
hi: है

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Delete group
hi: समूह नष्ट करो

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: ERROR
hi: त्रुटि

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: core
hi: कोर

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: default
hi: तयशुदा

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Image
hi: चित्र

en: Container
hi: कंटेनर

en: Types
hi: प्रकार

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Parents
hi: जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Core
hi: कोर

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Menu
hi: सूची

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: path
hi: पथ

en: Total
hi: कुल

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Upload
hi: अपलोड

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: file
hi: फ़ाइल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: vocabularies
hi: शब्दसंग्रह

en: Menu item
hi: मेनू आइटम

en: The name of the menu.
hi: मेनू का नाम।

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Post
hi: पोस्ट

en: Area
hi: छेत्र

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Site
hi: साइट

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Url
hi: URL

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: To
hi: को

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Group ID
hi: समूह आईडी

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: active
hi: उपलब्ध

en: N/A
hi: एन / ए

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Processors
hi: प्रोसेसर

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Company
hi: कम्पनी

en: Members
hi: सदस्य

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Method
hi: तरीका

en: View all
hi: सभी देखें

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Attributes
hi: गुण

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Personal information
hi: निजी जानकारी

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Log in
hi: प्रवेश

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: External
hi: बाहरी

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Last
hi: अंतिम

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Cache
hi: कैश

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Tools
hi: उपकरण

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: IP
hi: अंतरजाल संलेख

en: Clear cache
hi: कैश को साफ़ करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Add group
hi: समूह जोड़ें

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Show
hi: दिखाये

en: Messages
hi: संदेश

en: Add menu
hi: मेनू जोडें

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Add new group
hi: नया समुह जोडे

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Member for
hi: के लिये सदस्य

en: @time ago
hi: @time पूर्व

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Languages
hi: भाषायें

en: Topics
hi: विषय

en: Topic
hi: विषय

en: Allowed values list
hi: अनुमत मान सूची

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: First
hi: पहला

en: Limit
hi: सीमा

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Buttons
hi: बटन

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Post comment
hi: कमेन्ट पोस्ट करें

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: Info
hi: जानकारी

en: People
hi: कर्मचारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Reference
hi: संदर्भ

en: or
hi: अथवा

en: archive
hi: आरकाईव ( लेखागार )

en: Revision
hi: संशोधन

en: Missing
hi: लापता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Show comments
hi: टिप्पणियां दिखाएं

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: The username %name has not been activated or is blocked.
hi: सदस्यनाम %name सक्रिय नहीं है या बंद किया गया है।

en: Login attempt failed for %user.
hi: सदस्य %user का आने की सूचना देने का प्रयास असफल रहा।

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: image
hi: छवि

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Translated
hi: अनुवाद

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Check boxes/radio buttons
hi: चेक बॉक्स / रेडियो बटन

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Permission
hi: अनुमति

en: Editor
hi: संपादक

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Switch user
hi: उपयोगकर्ता बदलें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: Context
hi: संदर्भ

en: Edit comment
hi: कमेन्ट का सम्पादन

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
hi: %name आपका कूटशब्द बदल के आपको %email इस पते पर भेज दिया गया है।

en: Account
hi: खाता

en: Joined
hi: में शामिल हुए

en: Number of comments
hi: टिप्पणीयों की संख्या

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: and
hi: और

en: Unpublish comment
hi: टिप्पणी अप्रकाशित

en: Member
hi: सदस्य

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Direction
hi: दिशा

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Drupal.org
hi: ड्रूपल.ऑर्ग

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Uses
hi: उपयोग

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: form
hi: प्रपत्र

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Drag to re-order
hi: पुनःक्रमित करने के लिए खींचें|

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: HTML filter
hi: एचटीएमएल फिल्टर

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Post settings
hi: प्रविष्ठी सेटींग

en: Add content type
hi: सामग्री प्रकार जोडें

en: Cron ran successfully.
hi: क्रॉन चल गया

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: Show links
hi: लिंक देखें

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Cancel account
hi: खाता खारिज करना

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Full comment
hi: सम्पूर्ण कमेन्ट

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Find and manage people interacting with your site.
hi: अपनी साइट के साथ सहभागिता करने वाले लोगों को ढूंढें और प्रबंधित करें।

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Add custom block
hi: कस्टम ब्लॉक जोड़ें

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
hi: पंक्तियाँ को संख्यात्मक वजन के बजाय खींचकर पुनः क्रमित करे .

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: New field name
hi: नए क्षेत्र(फिएल्ड) को नाम

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: CSS and Javascript
hi: सी.एस.एस एवं जावास्क्रिप्ट

en: Post comments
hi: टिप्पणी पोस्ट करे

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Install new module
hi: नए मॉड्यूल को स्थापित करें

en: Install new theme
hi: नयी थीम को स्थापित करें

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
hi: उपयोगकर्ता खातों, भूमिकाओं और अनुमतियों का प्रबंधन करें.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Weight for row @number
hi: @number पंक्ति के लिए वजन

en: Hash
hi: हैश

en: Allowed values list: invalid input.
hi: अनुज्ञात(Allowed) मान सूची: अमान्य इनपुट.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
hi: अनुज्ञात(Allowed) मान सूची: कुछ मान हटाये गए है वर्तमान में उपयोग करते हुये.

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hi: entity_view() द्वारा प्रदत्त संदर्भित संस्थाओं को प्रदर्शित करें।

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल

en: Database settings
hi: डेटाबेस सेटिंग्स

en: Change handler
hi: हैंडलर बदलें

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: The referenced entity
hi: संदर्भित इकाई

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: Reference type
hi: संदर्भ प्रकार

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: Display the ID of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं की आईडी प्रदर्शित करें।

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
hi: संदर्भित इकाई (%type: %id) मौजूद नहीं है।

[ctx: Sort order]
en: Order
hi: क्रम

en: Custom block library
hi: कस्टम ब्लॉक पुस्तकालय

en: Route name
hi: रूट नाम

[ctx: Entity type group]
en: Content
hi: सामग्री
    संदर्भ में: इकाई प्रकार समूह

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Target UUID
hi: लक्ष्य युयुआइङी

en: Admin Toolbar
hi: प्रशासक उपकरण पट्टी

en: Admin Toolbar improve the default Drupal Toolbar,it lets the hover of sub menus.
hi: प्रशासक उपकरण पट्टी ड्रूपल उपकरण पट्टी के उप-सूची पर मंडराने की सुविधा देता है |

en: Static caches
hi: स्थिर कैश

en: List changes D8
hi: ड्रूपल 8 के बदलाव

en: Documentation D8
hi: ड्रूपल 8 के दस्तावेज़

en: Flush Css and Javascript
hi: फ्लश सी.एस.एस एवं जावास्क्रिप्ट

en: List changes
hi: परिवर्तन सूचीबद्ध करे

en: All cache cleared.
hi: सारे कैश मिटा दिए गए |

en: CSS and JavaScript cache cleared.
hi: सी.एस.एस एवं जावास्क्रिप्ट कैश मिटा दिए गए |

en: Plugin cache cleared.
hi: प्लगइन कैश मिटा दिए गए |

en: All static caches cleared.
hi: सारे स्थिर कैश मिटा दिए गए |

en: All cached menu data cleared.
hi: कैश्ड सूची का सारा डेटा मिटा दिया गया |

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
hi: %type: @message in %function (लाइन %line का %file)।

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
hi: [उपयोगकर्ता:display-name] ने एक खाते के लिए आवेदन किया है।
    
    [उपयोगकर्ता:edit-url]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
hi: [साइट:name] (स्वीकृत) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
hi: [साइट:name] (ब्लॉक) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
hi: [user:display-name],
    
    आपका लेखा  [site:name]  से रद्द कर दिया गया है
    --  [site:name] गुट

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
hi: [साइट:name] (रद्द) पर [उपयोगकर्ता:display-name] के लिए खाता विवरण

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है

en: Admin Toolbar Extra Tools
hi: प्रशासक उपकरण पट्टी अतिरिक्त उपकरण

en: Admin Toolbar Extra Tools adds more fonctionalities in the admin menu.
hi: प्रशासक उपकरण पट्टी अतिरिक्त उपकरण प्रशासक सूची में अधिक कार्यक्षमताएं जोड़ता हैं |

en: Delete @entity_type
hi: @entity_type हटाना
