Open Social (8.x-1.0-alpha3) - en to ja translation catalogue (890 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enabled
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: title
ja: タイトル

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Forgot password?
ja: パスワードお忘れですか？

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: content
ja: コンテンツ

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Is
ja: である

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Delete group
ja: グループの削除

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: ERROR
ja: エラー

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: default
ja: デフォルト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Container
ja: コンテナー

en: Types
ja: タイプ

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Back
ja: 戻る

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: username
ja: ユーザー名

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Core
ja: コア

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Manage
ja: 管理

en: Region
ja: リージョン

en: Visible
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: path
ja: パス

en: Total
ja: 合計

en: Components
ja: コンポーネント

en: Upload
ja: アップロード

en: type
ja: タイプ

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: file
ja: ファイル

en: status
ja: 状態

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Post
ja: 投稿

en: Area
ja: エリア

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Site
ja: サイト

en: Database
ja: データベース

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Url
ja: URL

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: To
ja: 宛先

en: Custom
ja: カスタム

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Group ID
ja: グループID

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Session ID
ja: セッションID

en: Variable name
ja: 変数名

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Is not
ja: でない

en: Count
ja: カウント

en: Normal
ja: ノーマル

en: Warning
ja: 警告

en: active
ja: アクティブ

en: %time ago
ja: %time 前

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Maximum
ja: 最大

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Data Type
ja: データ タイプ

en: Details
ja: 詳細

en: Load
ja: ロード

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Company
ja: 会社

en: Members
ja: メンバー

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: Events
ja: イベント

en: View all
ja: 全てを表示

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Now
ja: 今

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: access content
ja: コンテンツにアクセス

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Class
ja: クラス

en: String
ja: 文字列

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Last
ja: 最後

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Save and edit
ja: 保存して編集

en: Tools
ja: ツール

en: Clone
ja: 複製

en: Tab
ja: タブ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Random
ja: ランダム

en: Integer
ja: 整数

en: Default state
ja: デフォルト状態

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: Profile
ja: プロフィール

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Add group
ja: グループの追加

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: Original
ja: オリジナル

en: Function
ja: 機能

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Notifications
ja: 通知

en: Location name
ja: 場所の名前

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Root
ja: ルート

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Show
ja: 表示

en: Messages
ja: メッセージ

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Switch
ja: 切り替え

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: Clear
ja: クリアー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: update
ja: 更新

en: Add new group
ja: 新しくグループを追加

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: @time ago
ja: @time 前

en: Front page
ja: フロントページ

en: site
ja: サイト

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: First
ja: 最初

en: Limit
ja: 制限

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Posts
ja: 投稿

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Buttons
ja: ボタン

en: Log out
ja: ログアウト

en: profile
ja: プロフィール

en: Post comment
ja: コメントの投稿

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: White
ja: 白

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: People
ja: ユーザー

en: terms
ja: ターム

en: Blocked
ja: ブロック

en: Reference
ja: 参照

en: or
ja: または

en: Revision
ja: リビジョン

en: Access Denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Installed
ja: インストール済み

en: Scope
ja: スコープ

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Plugin
ja: プラグイン

en: not active
ja: アクティブでない

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Street address
ja: 番地その他

en: Conflict
ja: 競合

en: Province
ja: 都道府県

en: Assets
ja: アセット

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Enter username
ja: ユーザー名を入力

en: Migrate
ja: 移行

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: image
ja: 画像

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Join
ja: 参加

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Locality
ja: 地域

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Read only
ja: 表示のみ

en: users
ja: ユーザ

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Group settings
ja: グループの設定

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Group roles
ja: グループの役割

en: 1 member | @count members
ja[0]: メンバー 1名
ja[1]: メンバー @count名

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Information
ja: 情報

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Translated
ja: 翻訳済

en: Blocks
ja: ブロック

en: Menus
ja: メニュー

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Search Index
ja: 検索インデックス

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Remove field
ja: フィールドを削除

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Index
ja: インデックス

en: Permission
ja: 権限

en: Editor
ja: エディタ

en: Hide
ja: 非表示

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Reply
ja: 返信

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja: @count文字以上のキーワードを、最低でも1つは入力してください。

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Search users
ja: ユーザーの検索

en: Extension
ja: 拡張子

en: Server
ja: サーバー

en: Services
ja: サービス

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Administrator
ja: 管理者

en: Group node
ja: グループノード

en: Provided by
ja: 提供

en: Available
ja: 利用可能

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
ja: %nameグループを削除してもよろしいですか？

en: 1 user | @count users
ja[0]: ユーザー 1 人
ja[1]: ユーザー @count 人

en: Reinstall modules
ja: モジュールを再インストール

en: Switch user
ja: ユーザーの切替

en: Execute PHP
ja: PHPの実行

en: Sort query log
ja: クエリーログを並び替え

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ja: 実行したクエリー順序に沿ってもしくは実行にかかった秒数毎でのソート順を選択できます。

en: PHP code to execute
ja: 実行する PHP コード

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
ja: 何かコードを入力してください。 <code>&lt;?php ?&gt;</code> タグは使わないでください。

en: Execute
ja: 実行

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ja: ユーザーを一定数生成します。必要に応じて現在のユーザーを削除します。

en: How many nodes would you like to generate?
ja: ノードをいくつ生成しますか？

en: ok
ja: OK

en: empty
ja: 空

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ja: 開発者向けの様々なブロックとページ、機能。

en: Packages
ja: パッケージ

en: Package
ja: パッケージ

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Restore
ja: 復元

en: Organization
ja: 会社

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Country code
ja: 国コード

en: Context
ja: コンテキスト

en: Offset
ja: オフセット

en: Edit comment
ja: コメントの編集

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ja: %name (%email) さんにパスワード初期化用の案内メールが送信されました。

en: Account
ja: アカウント

en: Joined
ja: 登録日

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: Node count
ja: ノード数

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Search content
ja: コンテンツの検索

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Content ID
ja: コンテンツID

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Sign up
ja: サインアップ

en: About
ja: アバウト

en: and
ja: かつ

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Zone
ja: ゾーン

en: Index name
ja: インデックス名

en: Member
ja: メンバー

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: field
ja: フィールド

en: Notification
ja: 通知

en: Regions
ja: リージョン

en: Target
ja: ターゲット

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Field Info
ja: フィールド情報

en: Relevance
ja: 関連度

en: Element
ja: 要素

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: Effect
ja: 効果

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Speed
ja: スピード

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Do you really want to continue?
ja: 本当に続けますか?

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Authenticated
ja: 登録ユーザー

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: Generate
ja: 生成する

en: Direction
ja: 方向

en: Registration
ja: 登録

en: Display type
ja: 表示形式

en: Address format
ja: 住所の書式

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Address formats
ja: 住所の書式

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Instances
ja: インスタンス

en: count
ja: カウント

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Tables
ja: テーブル

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Control
ja: コントロール

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: Created on
ja: 作成日

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Uses
ja: 機能

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Config
ja: 設定

en: priority
ja: 優先度

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Group types
ja: グループタイプ

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: 1 character | @count characters
ja[0]: 1文字
ja[1]: @count 文字

en: Execute PHP Code
ja: PHP コードの実行

en: Theme registry
ja: テーマレジストリ

en: Devel settings
ja: Devel の設定

en: How far back in time should the nodes be dated?
ja: ノードの日付をどこまで設定しますか？

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ja: ノードの作成日時は、現在の時刻から選択した時間の間でランダムに選択されます。

en: Requires path.module
ja: Path モジュールが必要

en: Add an url alias for each node.
ja: ノードそれぞれに URL エイリアスを追加

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Sum
ja: 合計

en: Legend
ja: 用例

en: Add link
ja: リンクの追加

en: form
ja: フォーム

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Dependency
ja: 依存

en: Array
ja: 配列

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Link ID
ja: リンクID

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Execute PHP code
ja: PHP コードの実行

en: Edit group roles
ja: グループの役割の編集

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: HTML filter
ja: HTMLフィルター

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: Post settings
ja: 投稿の設定

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Minimum word length to index
ja: インデックス付けをする単語の最小文字数

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ja: インデックス付けをする単語に必要な最小文字数を入力してください。 文字数が少ないほど検索キーワードのヒット率は上がりますが、それに比例してデータベースの使用量が増大します。 また、この文字数は検索可能なキーワードの最小文字数にもなります。 例えば <b>5</b> を指定した場合、検索する際のキーワードに最低でも1つは、5文字以上のものを含むことが必須となります

en: Simple CJK handling
ja: 簡易CJK処理

en: No modules selected.
ja: モジュールが選択されていません。

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Display access denied message on login page
ja: ログインページにアクセス拒否メッセージを表示する

en: Indexed
ja: インデックス済

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Flush all caches
ja: すべてのキャッシュをフラッシュ

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ja: グループ名 (a-z, 0-9, _)

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Published date
ja: 公開日時

en: The changes were successfully saved.
ja: 変更が保存されました。

en: Show links
ja: リンクを表示

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Example: Image gallery
ja: 例: 画像ギャラリー

en: Node status
ja: ノードステータス

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: The message text
ja: メッセージのテキスト

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Allowed roles
ja: 許可された役割

en: Render
ja: 出力

en: Destinations
ja: 保存先

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Update style
ja: 更新スタイル

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Machine name: @name
ja: システム内部名称: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Delete selected content
ja: 選択されたコンテンツの削除

en: Deleted @count posts.
ja: @count 個の記事を削除しました。

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Full content
ja: 全文

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Tools that enhance the user interface.
ja: ユーザーインターフェースを拡張するツール

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: The postal code.
ja: 郵便番号。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Display $page array
ja: $page配列を表示

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
ja: 変数の一覧やクエリーログなど開発者向けの情報を表示します。

en: Access developer information
ja: 開発者向けの情報へアクセス

en: Switch users
ja: ユーザーの切り替え

en: bypass node access
ja: ノード アクセスをバイパス

en: Add custom block
ja: カスタムブロックを追加

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
ja[0]: 1個のノードを作成しました。
ja[1]: @count個のノードの作成が完了しました。

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Set language on nodes
ja: ノードに言語を設定

en: Requires locale.module
ja: Locale モジュールが必要

en: Contact me
ja: 連絡先

en: Current page
ja: カレントページ

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: Redirect authenticated users to
ja: 認証済みユーザーのリダイレクト先

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: General Information
ja: 一般情報

en: Delete entity
ja: エンティティーを削除

en: New field name
ja: 新しいフィールドの名前

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Save and publish
ja: 保存して掲載

en: Post comments
ja: コメントを投稿

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Install new module
ja: 新しいモジュールをインストール

en: Install new theme
ja: 新しいテーマをインストール

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Entity info
ja: エンティティ情報

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
ja: コンテンツを生成する前に選択したコンテンツタイプの<strong>コンテンツをすべて削除</strong>します。

en: Allowed values list: invalid input.
ja: リストに利用可能な値：無効な入力です。

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ja: リストに利用可能な値：現在使用中の値を削除しようとしています。

en: Administer group
ja: グループの管理

en: User view
ja: ユーザー ビュー

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Run arbitrary PHP from a block.
ja: ブロックから任意の PHP を実行します。

en: Become any user on the site with just a click.
ja: クリックするだけで、サイト上のすべてのユーザーになれます。

en: Asc
ja: 昇順

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数 (例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」)。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
ja: %typeのコンテンツタイプから%groupのグループを削除しました。

en: Fieldgroups
ja: フィールドグループ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: Master
ja: マスター

en: User limit
ja: ユーザー制限

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Override %type_name published option.
ja: %type_nameの掲載のオプションをオーバーライド

en: Override %type_name promote to front page option.
ja: %type_nameのフロントページへ掲載のオプションをオーバーライド

en: Override %type_name sticky option.
ja: %type_nameのリスト上部に固定のオプションをオーバーライド

en: Override %type_name revision option.
ja: %type_nameのリビジョンのオプションをオーバーライド

en: Override %type_name authored on option.
ja: %type_nameの投稿日のオプションをオーバーライド

en: Override %type_name authored by option.
ja: %type_nameの投稿者のオプションをオーバーライド

en: The user roles associated with the user account.
ja: ユーザーアカウントに関連付けられたユーザー役割。

en: Brief URL
ja: 簡単なURL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ja: プロトコルとバックスラッシュのないURL。

en: Tokens related to arrays of strings.
ja: 文字列の配列に関連したトークン。

en: Index items immediately
ja: 即座にインデックスする

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: The root term of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのルートターム。

en: The size of the file, in bytes.
ja: バイト表記のファイルサイズ。

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Add new view mode
ja: 新しいビューモードを追加

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: The path component of the URL.
ja: URL のパスコンポーネント。

en: Unaliased URL
ja: エイリアスなし URL

en: The specific value of the array.
ja: 配列の特定の値。

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ja: メールに利用可能なトークンのリストは次のとおりです。

en: Database settings
ja: データベースの設定

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: User login 'access denied' message
ja: ユーザーログインの「アクセス拒否」メッセージ

en: Simple text
ja: シンプルテキスト

en: Datasource
ja: データソース

en: Index status
ja: インデックスのステータス

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: Do not write to this index or track the status of items in this index.
ja: このインデックスへの書き込み、もしくはこのインデックスへのアイテムのステータスのトラッキングを行わないようにします。

en: Bypass access checks
ja: アクセス権限チェックをパス

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Cache clear
ja: キャッシュクリア

en: Do not begin name with numbers.
ja: 名前は数字から始めないでください。

en: Bundle name
ja: バンドル名

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ja: @entity が更新や保存をされるときのオリジナルの @entity のデータ。

en: The base name of the file.
ja: ファイルのベースネーム。

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: Error handlers
ja: エラーハンドラ

en: Maximum number of words in titles
ja: タイトルに入れる単語の最大数

en: No content types available
ja: 利用できるコンテンツタイプはありません

en: Browse available tokens.
ja: 利用可能なトークンを表示します。

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Text value
ja: テキスト値

en: Current interface language
ja: 現在のインターフェース言語

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Installation profile
ja: インストール・プロファイル

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: View profile
ja: プロフィールを表示

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Autocomplete type
ja: 自動補完タイプ

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: @type %info has been created.
ja: @type %info が作成されました。

en: @type %info has been updated.
ja: @type %info が更新されました。

en: @type: added %info.
ja: @type:%infoが追加されました

en: @type: updated %info.
ja: @type: %infoが更新されました

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ja: このフィールドにアップロードできるファイルの数に制限はありません。

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: Save and keep published
ja: 保存して掲載のまま

en: Save and unpublish
ja: 保存して非掲載

en: Save as unpublished
ja: 非掲載で保存

en: Save and keep unpublished
ja: 非掲載のまま保存

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ja: <span class="visually-hidden">@title の</span>続きを見る

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
ja: 絞り込むモジュールの名前あるいは説明の一部を入力してください。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Login attempt failed from %ip.
ja: %ip からのログイン失敗。

en: Display the ID of the referenced entities.
ja: 参照されたエンティティの ID を表示する。

en: menus
ja: メニュー

en: Access denied. You must log in to view this page.
ja: アクセスが拒否されました。このページを閲覧するにはログインする必要があります。

en: Path to user login form
ja: ユーザーログインフォームのパス

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ja: 参照されたエンティティ(%type: %id)は存在しません。

[ctx: Sort order]
en: Order
ja: 順序

en: Enter module name
ja: モジュール名を入力

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: One file only. | Maximum @count files.
ja[0]: 1ファイルのみ。
ja[1]: 最大@countファイル。

en: HTTP redirect code
ja: HTTPリダイレクトコード

en: Skip redirect for matching pages
ja: 一致するページではリダイレクトしない

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Simple configuration
ja: 簡易構成

en: Configuration type
ja: 構成タイプ

en: Edit @language translation for %label
ja: %labelの@language翻訳を編集

en: Server index status
ja: サーバーのインデックス状況

en: Index @limit items in batches of @batch_size items
ja: @limit 個のアイテムを @batch_size 個ごとのバッチ処理でインデックスする

en: Queue all items for reindexing
ja: 全てのアイテムをインデックス待ちの状態にする

en: Clear all indexed data
ja: 全てのインデックスデータを削除する

en: Route name
ja: ルート名

en: Add new form mode
ja: 新しいフォームモードを追加

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: View group
ja: グループを表示

en: Outsider
ja: 部外者

en: Group Node
ja: グループノード

[ctx: Entity type group]
en: Content
ja: コンテンツ

en: Tracker settings
ja: トラッカーの設定

en: IP limit
ja: IP 制限

en: IP window
ja: IP ウィンドウ

en: User window
ja: ユーザーウィンドウ

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Site header
ja: サイトヘッダー

en: The message UUID.
ja: メッセージのUUID。

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: User login 'access denied' message type
ja: ユーザーログインの「アクセス拒否」メッセージタイプ

en: Add contact form
ja: コンタクトフォームの追加

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Install and set as default
ja: インストールしてデフォルトに設定

en: Target UUID
ja: 対象 UUID

en: Configure processors which will pre- and post-process data at index and search time.
ja: インデックスと検索の前後に使用するプロセッサーの設定を行います。

en: Enter the displayed name for the index.
ja: このインデックスの表示名を入力してください。

en: Select the server this index should use. Indexes cannot be enabled without a connection to a valid, enabled server.
ja: このインデックスが使用するサーバーを選択してください。利用可能なサーバーへの接続が無くてはインデックスを行うことはできません。

en: Only enabled indexes can be used for indexing and searching. This setting will only take effect if the selected server is also enabled.
ja: インデックスや検索に使うにはインデックスを有効化する必要があります。この設定はサーバーも有効化されている場合のみ有効になります。

en: Enter a description for the index.
ja: このインデックスの説明を入力してください。

en: Configure the %datasource datasource
ja: データソース %datasource の構成

en: Are you sure you want to clear all indexed data from the search server %name?
ja: 本当に全てのインデックスデータを検索サーバー%nameから削除しますか？

en: All except those selected
ja: 選択したもの以外

en: Provides %entity_type entities for indexing and searching.
ja: %entity_typeエンティティに対してインデックスと検索を行います。

en: Entity Type ID
ja: エンティティタイプID

en: Publish status
ja: 公開状況

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ja: エンティティ @entity_type @entity_id の描画中に再帰的な描画を検知しました。描画を強制終了します。

en: The message language code.
ja: メッセージの言語コード。

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ja: 画像は正確に <strong>@size</strong> ピクセルでなければなりません。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: 画像は <strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。<strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ja: 画像は<strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: <strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ja: 各 @entity を @label にセットされた @field_name に関連付ける。

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ja: @type の %title を、%revision-date からのリビジョンに戻しました。

en: Examples: 8.x-1.0, 8.x-1.0-beta1
ja: 例: 8.x-1.0, 8.x-1.0-beta1

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ja: %type: @message (%file の %line 行目 %function 内)

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Run database updates
ja: データベースのアップデートを実行

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: @size limit.
ja: @size 制限。

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 使用可能な変数: [site:name]、[site:url]、[user:display-name]、[user:account-name]、[user:mail]、[site:login-url]、[site:url-brief]、[user:edit-url]、[user:one-time-login-url]、[user:cancel-url]

en: Send password reset instructions via email.
ja: メールでパスワードのリセット方法を送信します。

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ja: ロックを解除すると、@user によって加えられた変更で保存されていないものはすべて失われます。

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] であなたのアカウントのキャンセルのリクエストが行われました。
    
    このリンクをクリックするかブラウザにコピーと貼り付けをすることによって [site:url-brief] でのあなたのアカウントをキャンセルすることができます。
     
    [user:cancel-url]
    
    注意: アカウントのキャンセル処理をすると元に戻すことができません。
    
    このリンクは使用されなければ 1 日で有効期限となり何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] にご登録いただきありがとうございます。あなたのアカウント申請は現在承認待ちの状態です。承認されたときにはログイン方法やパスワードの設定方法、その他の情報が書かれた別のメールが届きます。
    
    
    -- [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:display-name] がアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] でのあなたのアカウントが有効になりました。
    
    このリンクをクリックするかコピーしてブラウザに貼り付けるとログインすることができます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:account-name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:account-name] のあなたのアカウントがブロックされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] のあなたのアカウントがキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]さん
    
    [site:name]で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されました。
    
    このリンクをクリックするか、ブラウザにコピーと貼り付けをすることでサイトにログインすることができます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクからのログインは一回かぎり有効です。リンク先ではパスワードを設定することができます。使用されなければ一日で有効期限が切れ何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]へご登録くださりありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Provides functionality for handling postal addresses.
ja: 住所を取り扱うための機能を提供します。

en: The language code.
ja: 言語コード。

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: Override Node Options
ja: ノードプションのオーバーライド

en: Error while checking server index status: @message
ja: サーバーのインデックス状況確認中にエラーが発生しました: @message

en: There is 1 item indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>) | There are @count items indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>)
ja[0]: サーバーではこのインデックス用に @count 個のアイテムがインデックスされています。(<a href=":url">詳しい情報</a>)
ja[1]: サーバーではこのインデックス用に @count 個のアイテムがインデックスされています。(<a href=":url">詳しい情報</a>)

en: Renders an entity in a view mode.
ja: ビューモードでエンティティを描画します。

en: Config editor
ja: 構成エディタ

en: Reinstall Modules
ja: モジュールを再インストール

en: State editor
ja: 状態エディタ

en: Entity Info
ja: エンティティ情報

en: View Session
ja: セッションを表示

en: Access group node overview
ja: グループノードの一覧にアクセス

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Set available content
ja: 利用可能なコンテンツの設定

en: Enables the administration theme for editing groups, members, etc.
ja: グループやメンバーの編集で管理テーマを使えるようにする

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。

en: Delete @entity_type
ja: @entity_type を削除する

en: The data types which can be used for indexing fields in this index. Whether a type is supported depends on the backend of the index's server. If a type is not supported, the fallback type that will be used instead is shown, too.
ja: このインデックスにおいてフィールドのインデックスに使えるデータ型です。どのようなデータ型がサポートされているかはインデックスのサーバーのバックエンドによって決まります。もし特定のデータ型がサポートされていなければ、その代わりに使われるデータ型が表示されます。

en: Boolean fields can only have one of two values: true or false.
ja: 真偽値には2つの値のうちの1つを入れることができます（trueもしくはfalse）。

en: Contains integer values.
ja: 整数値を取ります。

en: String fields are used for short, keyword-like character strings where you only want to find complete field values, not individual words.
ja: 文字列フィールドは短いキーワードのような文字列に対して、個々の単語ではなく完全なフィールド値を検索したい場合に使用します。

en: Fulltext fields are analyzed fields which are made available for fulltext search. This data type should be used for any fields (usually with free text input by users) which you want to search for individual words.
ja: フルテキストフィールドはフルテキスト検索に利用可能なフィールドです。このデータ型はテキスト内の単語を検索したい場合に使うことが推奨されます。通常はユーザーが自由にテキスト入力できるフィールドに対して使われます。

en: Clear all search indexes.
ja: 全ての検索インデックスを削除する。

en: Element Info
ja: 要素情報

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the block administration page.
ja: Drupal 開発者の助けとなるヘルパー関数とページ、ブロック。Devel ブロックはブロックの設定ページで管理できます。

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
ja: コンテンツを一定数生成します。必要に応じて現在のコンテンツを削除します。

en: Uninstall, and Install a list of projects.
ja: アンインストール後、プロジェクトのリストをインストールします。

en: A space-separated list of project names.
ja: スペースで分けられたプロジェクト名のリスト。

en: List available tokens
ja: リストで利用可能なトークン

en: Invalid input: %error
ja: 無効な入力: ％error
