Open Social (8.x-1.0-alpha3) - en to sv translation catalogue (908 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: enabled
sv: aktiverad

en: delete
sv: radera

en: title
sv: titel

en: value
sv: värde

en: Register
sv: Registrera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Forgot password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Is
sv: Är

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Delete group
sv: Radera grupp

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Disable
sv: Inaktivera

en: optional
sv: valfri

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Priority
sv: Prioritet

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Download
sv: Ladda ned

en: core
sv: kärna

en: view
sv: visa

en: all
sv: alla

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Container
sv: Grupp

en: Types
sv: Typer

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Back
sv: Tillbaka

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: username
sv: användarnamn

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Core
sv: Kärna

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Manage
sv: Hantera

en: Visible
sv: Synlig

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: name
sv: namn

en: path
sv: sökväg

en: Total
sv: Totalt

en: Components
sv: Komponenter

en: Upload
sv: Ladda upp

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Configure
sv: Konfigurera

en: file
sv: fil

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Created
sv: Skapad

en: Create
sv: Skapa

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: vocabularies
sv: vokabulär

en: Menu item
sv: Menyval

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Färdig

en: Post
sv: Inlägg

en: Area
sv: Område

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Added
sv: Tillagd

en: Site
sv: Webbplats

en: Database
sv: Databas

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Url
sv: URL

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Is not
sv: Är inte

en: Count
sv: Antal

en: Warning
sv: Varning

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: Maximum
sv: Största

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Details
sv: Detaljer

en: Load
sv: Ladda

en: Processors
sv: Bearbetare

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Suburb
sv: Förort

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Owner
sv: Ägare

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Company
sv: Företag

en: Members
sv: Medlemmar

en: node
sv: nod

en: Transliteration
sv: Omskrivning

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: Events
sv: Aktiviteter

en: View all
sv: Visa alla

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: access content
sv: komma åt innehåll

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Last
sv: Sista

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Install
sv: Installera

en: Save and edit
sv: Spara och redigera

en: Tools
sv: Verktyg

en: Clone
sv: Klona

en: Tab
sv: Tabb

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Random
sv: Slumpvis

en: Integer
sv: Heltal

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: bottom
sv: längst ned

en: top
sv: längst upp

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Profile
sv: Profil

en: Clear cache
sv: Töm cache

en: Static
sv: Statisk

en: Close
sv: Stäng

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Add group
sv: Lägg till grupp

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Function
sv: Funktion

en: Tracker
sv: Spårare

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Location name
sv: Platsens namn

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: show
sv: visa

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Department
sv: Avdelning

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Hidden
sv: Dold

en: Root
sv: Rot

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Show
sv: Visa

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Switch
sv: Byt

en: ago
sv: sedan

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: Clear
sv: Rensa

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Node title
sv: Titel för nod

en: update
sv: uppdatera

en: No groups found.
sv: Inga grupper hittades.

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Front page
sv: Startsida

en: site
sv: webbplats

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Posts
sv: Inlägg

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Revert
sv: Återställ

en: Buttons
sv: Knappar

en: id
sv: ID

en: Log out
sv: Logga ut

en: profile
sv: profil

en: Post comment
sv: Publicera kommentar

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: Info
sv: Information

en: White
sv: Vit

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Reference
sv: Referens

en: or
sv: eller

en: archive
sv: arkiv

en: Revision
sv: Version

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Missing
sv: Saknas

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Installed
sv: Installerad

en: Scope
sv: Omfattning

en: Show comments
sv: Visa kommentarer

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Province
sv: Landskap

en: County
sv: Län

en: Assets
sv: Tillgång

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: Migrate
sv: Migrera

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: image
sv: bild

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Join
sv: Gå med

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Locality
sv: Plats

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Read only
sv: Endast läsa

en: TRUE
sv: SANT

en: FALSE
sv: FALSKT

en: users
sv: användare

en: Tabs
sv: Flikar

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Group settings
sv: Inställningar för grupp

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Group roles
sv: Grupproller

en: 1 member | @count members
sv[0]: 1 medlem
sv[1]: @count medlemmar

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Translated
sv: Översatt

en: Blocks
sv: Block

en: Menus
sv: Menyer

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Index
sv: Förteckning

en: Permission
sv: Behörighet

en: Editor
sv: Redaktör

en: Hide
sv: Dölj

en: Language code
sv: Språkkod

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Profiles
sv: Profiler

en: Add new profile
sv: Lägg till ny profil

en: Reply
sv: Besvara

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Search users
sv: Sök användare

en: Extension
sv: Filändelse

en: Services
sv: Tjänster

en: Keys
sv: Nycklar

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Administrator
sv: Administratör

en: Group node
sv: Gruppnod

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Available
sv: Tillgänglig

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Add message
sv: Lägg till meddelande

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Switch user
sv: Byt användare

en: Execute PHP
sv: Kör PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
sv: Iakttag försiktighet: denna användare kan inte byta tillbaka.

en: Execute
sv: Verkställ

en: realm
sv: rymd

en: explained
sv: förklarad

en: empty
sv: tom

en: Packages
sv: Paket

en: Package
sv: Paket

en: All types
sv: Alla typer

en: Restore
sv: Återställ

en: Organization
sv: Organisation

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: Country code
sv: Landskod

en: Context
sv: Sammanhang

en: Offset
sv: Kompensera

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: Account
sv: Konto

en: Joined
sv: Medlem

en: Any
sv: Alla

en: Node count
sv: Antal noder

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Search content
sv: Söka efter innehåll

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Content ID
sv: ID-nummer för innehåll

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Sign up
sv: Anmäl

en: About
sv: Om

en: and
sv: och

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Zone
sv: Zon

en: Member
sv: Medlem

en: Untranslated
sv: Ej översatt

en: field
sv: fält

en: Notification
sv: Avisering

en: Regions
sv: Regioner

en: Target
sv: Mål

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: Effect
sv: Effekt

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Speed
sv: Hastighet

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User roles
sv: Användarroller

en: Authenticated
sv: Inloggad

en: District
sv: Distrikt

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Generate
sv: Generera

en: Direction
sv: Riktning

en: Registration
sv: Registrering

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Address format
sv: Adressformat

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Address formats
sv: Adressformat

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Assignment
sv: Uppdrag

en: count
sv: räkna

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Tables
sv: Tabeller

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Control
sv: Kontroll

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Bundles
sv: Paket

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Created on
sv: Skapad den

en: Drupal version
sv: Version av Drupal

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Root term
sv: Källterm

en: Is one of
sv: Är en av

en: Uses
sv: Använder

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: The menu router has been rebuilt.
sv: Menyvägen har byggts om.

en: exclude
sv: exkludera

en: Config
sv: Konfiguration

en: priority
sv: prioritet

en: Search index
sv: Sökindex

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Group types
sv: Grupptyper

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Finished with an error.
sv: Färdig med ett fel.

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: Execute PHP Code
sv: Kör PHP-kod

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Devel settings
sv: Inställningar för Devel

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Sum
sv: Summa

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Add link
sv: Lägg till länk

en: click
sv: klick

en: form
sv: formulär

en: No results
sv: Inget resultat

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Allowed formats
sv: Tillåtna format

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Dependency
sv: Beroende

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Pagination
sv: Paginering

en: Edit group roles
sv: Redigera grupproller

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: HTML filter
sv: HTML-filter

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: Post settings
sv: Inställningar för inlägg

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sv: Antalet tecken ett ord måste ha för att det skall indexeras. Ett lägre värde betyder bättre sökresultat, men också större databas. Varje sökning måste innehålla minst ett sökord som har denna längd (eller längre).

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Redirect 403 to User Login
sv: Omdirigera 403 till användarinloggning

en: Display access denied message on login page
sv: Visa meddelande om åtkomst nekad på inloggningssidan

en: Redirect anonymous users from 403 Access Denied pages to the /user/login page.
sv: Omdirigera gäster från sidor av typ "403 Åtkomst nekad" till sidan /user/login.

en: Base name
sv: Grundnamn

en: Active status
sv: Aktiv status

en: access
sv: åtkomst

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Flush all caches
sv: Rensa alla cachar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: New field
sv: Nytt fält

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: Node status
sv: Nodstatus

en: Caller
sv: Anropare

en: Published status
sv: Status för publicering

en: The message text
sv: Texten för meddelande

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: display
sv: visa

en: Allowed roles
sv: Tillåtna roller

en: Render
sv: Generera

en: Destinations
sv: Mål

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Field types
sv: Fälttyper

en: View latest
sv: Visa senaste

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Default country
sv: Förvalt land

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: Hide summary
sv: Dölj sammanfattning

en: Edit summary
sv: Redigera sammanfattning

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: Update style
sv: Uppdatera stil

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Machine name: @name
sv: Maskinläsbart namn: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: Delete selected content
sv: Radera valt innehåll

en: Deleted @count posts.
sv: Raderade @count inlägg.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta inlägg?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa inlägg?

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Tools that enhance the user interface.
sv: Verktyg som utökar användargränssnittet.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: The postal code.
sv: Postnumret.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Group type
sv: Grupptyp

en: Are you sure you want to revert the revision?
sv: Är du säker på att du vill återställa versionen?

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
sv: (Vissa tabellceller visar ytterligare information om du håller muspekaren över dem.)

en: !username has the %bypass_node_access permission and thus full access to all nodes.
sv: !username har behörigheten %bypass_node_access och därmed fullständig åtkomst till alla noder.

en: Add custom block
sv: Lägg till anpassat block

en: Dependent locality
sv: Underordnad plats

en: Administrative area
sv: Administrativt område

en: Alt
sv: Alternativ

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Routing
sv: Rutt

en: Autocomplete settings
sv: Inställningar för automatisk komplettering

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
sv: Sortera om rader efter numerisk vikt istället för drag-och-släpp.

en: Edit permissions
sv: Redigera behörigheter

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Ignore case
sv: Ignorera skiftläge

en: Profile types
sv: Profiltyper

en: Query type
sv: Typ av databasfråga

en: New field name
sv: Namn på nytt fält

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Save and publish
sv: Spara och publicera

en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

en: Post comments
sv: Kommentera

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Install new module
sv: Installera en ny modul

en: Install new theme
sv: Installera ett nytt tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: Available countries
sv: Tillgängliga länder

en: If no countries are selected, all countries will be available.
sv: Om inga länder är valda kommer alla länder vara tillgängliga.

en: Profile type
sv: Profiltyp

en: Administer profile types
sv: Administrera profiltyper

en: Administer profiles
sv: Administrera profiler

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: Message ID
sv: ID-nummer för meddelande

en: Text block
sv: Textblock

en: The human-readable name of this profile type.
sv: Det läsbara namnet på denna profiltyp.

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
sv: Lista på tillåtna värden: några värden kommer att tas bort medan de fortfarande används.

en: Administer group
sv: Administrera grupp

en: User view
sv: Användarvy

en: Group content type
sv: Gruppinnehållstyp

en: Group permission
sv: Gruppbehörighet

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: Are you sure you want to delete the group %group?
sv: Är du säker på att du vill radera gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
sv: Gruppen %group har raderats från innehållstypen %type.

en: Fieldgroups
sv: Fältgrupper

en: Uninstalled
sv: Avinstallerad

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
sv: <p class="fieldgroup-help">Fält kan dras in i grupper med obegränsad inbäddning. Med varje fältgruppsformat följer ett konfigurationsformulär specifikt för den formattypen.<br />Observera att vissa format hänger ihop i par. Dessa typer har en omslutande HTML för att nästla sina underliggande fältgrupper. Placera till exempel hopfällbara punkter i hopfällningen, vertikala flikar i en vertikal flikgrupp, och horisontella flikar i en horisontell flikgrupp. Det finns ett undantag till denna regel. Du kan använda vertikala flikar utan en omslutare när flikarna för ytterligare inställningar finns tillgängliga. Till exempel nodformulär.</p>

en: New group %label successfully created.
sv: Nya gruppen %label skapades utan problem.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: Master
sv: Huvud

en: User limit
sv: Användargräns

en: Group membership
sv: Gruppmedlemskap

en: Rendered node
sv: Genererad nod

en: The field name
sv: Fältnamnet

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Group content entity
sv: Objekt för gruppinnehåll

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Add new view mode
sv: Lägg till nytt vyläge

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Create @type
sv: Skapa @type

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: No tokens available
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga

en: Token registry caches cleared.
sv: Registercache för ersättningstecken tömdes.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
sv: Listan på tillgängliga ersättningstecken som kan användas i e-postmeddelanden finns nedan.

en: Database settings
sv: Inställningar för databas

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Is empty
sv: Är tom

en: Simple text
sv: Enkel text

en: Manage form display
sv: Hantera formulärsvisning

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Use field default
sv: Använd fältstandard

en: Use the core field module default value to set the default format. This will force the default format even when the default field value is empty. To set a default format you must re-edit a text field after saving it with the "Filtered text" option turned on.
sv: Använd det förvalda värdet för kärnans fältmodul för att ställa in det förvalda formatet. Detta kommer att tvinga användning av det förvalda formatet även när det förvalda fältets värde är tomt. För att ställa in ett förvalt format måste du redigera ett textfält igen efter att ha sparat det med valet "Filtrerad text" aktiverat.

en: Original @entity
sv: Ursprunglig @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga data för @entity om @entity uppdateras eller sparas.

en: The base name of the file.
sv: Filens grundnamn.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Browse available tokens.
sv: Bläddra igenom tillgängliga ersättningstecken.

en: The referenced entity
sv: Det refererade objektet

en: Text value
sv: Textvärde

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: Installation profile
sv: Installationsprofil

en: Save and manage fields
sv: Spara och hantera fält

en: View profile
sv: Visa profil

en: Hero
sv: Herobild

en: Field Group
sv: Fältgrupp

en: Reference type
sv: Typ av referens

en: Delete the group
sv: Radera gruppen

en: You have unsaved changes.
sv: Du har ändringar som inte sparats.

en: @type %info has been created.
sv: @type %info har skapats.

en: @type %info has been updated.
sv: @type %info har uppdaterats.

en: @type: added %info.
sv: @type: lades till %info.

en: @type: updated %info.
sv: @type: uppdaterades %info.

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
sv: Oändligt antal filer kan laddas upp till detta fält.

en: The time that the node was created.
sv: Tidpunkten för när noden skapades.

en: Save and keep published
sv: Spara och behåll publicerad

en: Save and unpublish
sv: Spara och avpublicera

en: Save as unpublished
sv: Spara som ej publicerad

en: Save and keep unpublished
sv: Spara och behåll ej publicerad

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
sv: Ange en del av modulnamnet eller beskrivning att filtrera på.

en: With selection
sv: Med urval

en: Login attempt failed from %ip.
sv: Inloggningsförsök misslyckades från %ip.

en: Display the ID of the referenced entities.
sv: Visa ID-numren för de refererade objekten.

en: menus
sv: menyer

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
sv: Det refererade objektet (%type: %id) finns inte.

[ctx: Sort order]
en: Order
sv: Ordning

en: Enter module name
sv: Ange modulnamn

en: Mark group as required if it contains required fields.
sv: Gör gruppen obligatorisk om den innehåller obligatoriska fält.

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: One file only. | Maximum @count files.
sv[0]: Enbart en fil.
sv[1]: Som mest @count filer.

en: Reset your password
sv: Återställ ditt lösenord

en: Simple configuration
sv: Enkel konfiguration

en: Configuration type
sv: Typ av konfiguration

en: Edit @language translation for %label
sv: Redigera @language översättning för %label

en: Route name
sv: Namn på rutt

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Group role
sv: Grupproll

[ctx: Entity type group]
en: Content
sv: Innehåll

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
sv: Ger möjlighet att gruppera fält både i redigeringsformulär och vid visning.

en: Plugin ID
sv: ID-nummer för plugin

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: Toolbar item
sv: Verktygsfältsknapp

en: The message UUID.
sv: Meddelandets UUID.

en: Add contact form
sv: Lägg till kontaktformulär

en: Allowed types: @extensions.
sv: Tillåtna filtyper: @extensions.

en: Install and set as default
sv: Installera och ställ in som förvalt

en: Target UUID
sv: UUID för mål

en: The message language code.
sv: Meddelandets språkkod.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
sv: Bilder som är större än <strong>@max</strong> pixlar kommer skalas ned.

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
sv: @type %title har återställts till versionen från %revision-date.

en: Admin Toolbar
sv: Administrationsverktygsfält

en: Static caches
sv: Statisk cache

en: Flush Css and Javascript
sv: Rensa CSS och JavaScript

en: CSS and JavaScript cache cleared.
sv: CSS och JavaScript cache rensad.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
sv: %type: @message i %function (rad %line av %file).

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: @size limit.
sv: Begränsning @size.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
sv: Skicka instruktioner för att återställa lösenord via e-post.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
sv: Genom att bryta detta lås kommer ej sparade ändringar gjorda av @user försvinna.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Det har gjorts en begäran om att ta bort ditt konto på [site:name].
    
    Du kan nu ta bort ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBSERVERA: Borttagandet av ditt konto kan inte ångras.
    
    Den här länken  är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Din ansökan om ett konto väntar för närvarande på godkännande. När den har godkänts kommer du att få ett annat e-postmeddelande som innehåller information om hur du loggar in, ställer in lösenord och andra detaljer.
    
    
    --  Administratörerna  på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:display-name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:account-name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:account-name] har spärrats.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En begäran om att återställa lösenordet för ditt kontot har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord. Denna länk upphör efter en dag och inget kommer hända om du inte använder den.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En administratör på [site:name] har skapat ett konto åt dig. Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angivit ditt lösenord kan du i framtiden logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: The message ID.
sv: ID-numret för meddelandet.

en: Address requires the commerceguys/addressing library.
sv: Modulen Adress kräver biblioteket commerceguys/addressing.

en: Provides functionality for handling postal addresses.
sv: Tillhandahåller funktionalitet för hantering av postadresser.

en: Included postal codes
sv: Inkluderade postnummer

en: Excluded postal codes
sv: Exkluderade postnummer

en: Sorting code
sv: Sorteringskod

en: First line of the address block
sv: Första raden i adressblocket

en: Second line of the address block
sv: Andra raden i adressblocket

en: Address field settings
sv: Inställningar för adressfält

en: Used fields
sv: Använda fält

en: Language override
sv: Åsidosätt språk

en: The language code.
sv: Språkkoden.

en: The two-letter country code.
sv: Landskoden med två bokstäver.

en: The top-level administrative subdivision of the country.
sv: Landets högsta administrativa underavdelning.

en: The locality (i.e. city).
sv: Platsen (det vill säga staden).

en: The dependent locality (i.e. neighbourhood).
sv: Den underordnade platsen (det vill säga ort).

en: The sorting code.
sv: Sorteringskoden.

en: The first line of the address block.
sv: Den första raden i adressblocket.

en: The second line of the address block.
sv: Den andra raden i adressblocket.

en: The organization
sv: Organisationen

en: Ensures entered addresses are always formatted in the same language.
sv: Ser till att de angivna adresserna alltid är formaterade på samma språk.

en: - No override -
sv: - Inget åsidosättande -

en: An entity field containing a postal address
sv: Ett objektsfält som innehåller en postadress

[ctx: Validation]
en: Address Format
sv: Adressformat

en: @name field must be blank.
sv: Fält @name är måste vara tomt.

en: @name field is not in the right format.
sv: Fält @name är inte i rätt format.

[ctx: Validation]
en: Country
sv: Land

en: The country %value is not valid.
sv: Landet %value är inte giltigt.

en: The country %value is not available.
sv: Landet %value är inte tillgängligt.

en: A regular expression ("/(35|38)[0-9]{3}/") or comma-separated list, including ranges ("98, 100:200")
sv: Ett reguljärt uttryck ("/(35|38)[0-9]{3}/") eller kommaseparerad lista, inklusive intervall ("98, 100:200")

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A field group
sv: En fältgrupp

en: The fields belonging to the group
sv: Fälten som hör till gruppen

en: The parent group of this group
sv: Gruppens ovanliggande grupp

en: The weight of the group
sv: Gruppens vikt

en: The formatter of the group
sv: Gruppens formaterare

en: Field group settings on entity form
sv: Inställningar för fältgrupp i formulär

en: Mark as required
sv: Gör obligatorisk

en: Provides basic revert and update functionality for other modules
sv: Ger grundläggande återställnings- och uppdateringsfunktioner för andra moduler

en: Adds an updates report and revert functionality to configuration management
sv: Lägger till en uppdateringsrapport och återställer funktionalitet till konfigurationshantering

en: @type field. Also known as %labels.
sv: Fält av typ @type. Också känt som %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken som inte definieras som matriser

en: Tokens or token types missing name property
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken som saknar namnegenskap

en: Token types do not have any tokens defined
sv: Typer av ersättningstecken har inga ersättningstecken definierade.

en: Token types are not defined but have tokens
sv: Typer av ersättningstecken är inte definierade men har ersättningstecken.

en: Token or token types are defined by multiple modules
sv: Ersättningstecken eller typer av ersättningstecken är definierade genom flera moduler.

en: The time that the profile was created.
sv: Tiden profilen var skapad

en: Renders an entity in a view mode.
sv: Genererar ett objekt i ett vyläge.

en: Provides expanded entity APIs, which will be moved to Drupal core one day.
sv: Tillhandahåller utökade entitets-API:er, som kommer att flyttas till Drupals kärna någon dag.

en: Config editor
sv: Konfigurera redigerare

en: Configure group types.
sv: Konfigurera grupptyper.

en: Delete @entity_type
sv: Radera @entity_type

en: Installed %module_name modules.
sv: Installerade modulerna %module_name.

en: Delete message configuration
sv: Konfiguration för att radera meddelande

en: Deleted 1 message. | Deleted @count messages.
sv[0]: Raderade 1 meddelande.
sv[1]: Raderade @count meddelanden.

en: Message operations bulk form
sv: Meddelandefunktioner för massformulär
