Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to fa translation catalogue (656 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: enabled
fa: فعال

en: delete
fa: حذف

en: title
fa: عنوان

en: value
fa: مقدار

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Create a new user account.
fa: ایجاد حساب جدید

en: Forgot password?
fa: گذرواژه خود را فراموش کرده‌اید؟

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Is
fa: هست

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Delete group
fa: حذف گروه

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Disable
fa: غیرفعال

en: optional
fa: اختیاری

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Priority
fa: اولویت

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: view
fa: مشاهده

en: all
fa: همه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Types
fa: انواع

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Back
fa: بازگشت

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: username
fa: نام کاربری

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Core
fa: هسته

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Manage
fa: مدیریت

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Menu
fa: منو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: name
fa: نام

en: path
fa: مسیر

en: Total
fa: مجموع

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Upload
fa: بارگذاری

en: type
fa: نوع

en: Mail
fa: ارسال پست

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Configure
fa: پیکربندی

en: file
fa: فایل

en: status
fa: وضعیت

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: vocabularies
fa: واژگان

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Done
fa: انجام

en: Post
fa: پست

en: Area
fa: منطقه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Added
fa: اضافه شده

en: Site
fa: سایت

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Url
fa: نشانی

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Host
fa: میزبان

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: To
fa: به

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Group ID
fa: شناسه گروه

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Message type
fa: نوع پیام

en: Message text
fa: متن پیام

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Count
fa: شمارش

en: Normal
fa: عادی

en: Warning
fa: هشدار

en: active
fa: فعال

en: N/A
fa: هیچ

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Details
fa: جزئیات

en: Load
fa: بارگذاری

en: Processors
fa: پردازشگر

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Company
fa: شرکت

en: Members
fa: اعضا

en: node
fa: محتوا

en: Transliteration
fa: حرف به حرف نویسی

en: General
fa: عمومی

en: Method
fa: روش

en: Events
fa: رویدادها

en: Now
fa: اکنون

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: access content
fa: دسترسی به محتوا

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Log in
fa: ورود

en: Class
fa: کلاس

en: String
fa: رشته

en: External
fa: خارجی

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Last
fa: آخرین

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Uninstall
fa: عزل

en: Install
fa: نصب

en: Save and edit
fa: ذخیره و ویرایش

en: Tools
fa: ابزارها

en: Clone
fa: تکرار

en: Tab
fa: زبانه

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Random
fa: تصادفی

en: Integer
fa: صحیح

en: Default state
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: left
fa: چپ

en: right
fa: راست

en: Profile
fa: نمایه

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: Close
fa: بستن

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: Add group
fa: افزودن گروه

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Original
fa: اصلی

en: Function
fa: تابع

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Phone number
fa: شماره تلفن

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: show
fa: نمایش بده

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Hidden
fa: پنهان

en: Root
fa: ریشه

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Show
fa: نمایش

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: ago
fa: پیش

en: Add menu
fa: افزودن منو

en: Clear
fa: پاک کردن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Node title
fa: عنوان گره

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: No groups found.
fa: هیچ گروهی پیدا نشد.

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: @time ago
fa: @time قبل

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: Allowed values list
fa: فهرست مقادیر مجاز

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: Activity
fa: فعالیت

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: First
fa: اولین

en: Limit
fa: محدوده

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Revert
fa: بازگشت

en: Log out
fa: خروج

en: Server name
fa: نام سرور

en: profile
fa: نمایه

en: Post comment
fa: ارسال دیدگاه

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: Info
fa: اطلاعات

en: White
fa: سفید

en: Contact information
fa: اطلاعات تماس

en: People
fa: افراد

en: terms
fa: واژه‌ها

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Reference
fa: ارجاع

en: or
fa: یا

en: archive
fa: بایگانی

en: Revision
fa: نسخه

en: Access Denied
fa: دسترسی ممنوع می باشد

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Installed
fa: نصب شده

en: Show comments
fa: مشاهده دیدگاه‌ها

en: Plugin
fa: افزونه

en: Reversed
fa: معکوس

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Failed
fa: ناموفق

en: Street address
fa: آدرس خیابان

en: Province
fa: استان

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: Enter username
fa: نام کاربری خود را وارد کنید

en: Migrate
fa: انتقال

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fa: نام کاربری %name فعال نشده یا مسدود شده‌ است.

en: Login attempt failed for %user.
fa: تلاش %user برای ورود با شکست مواجه شد.

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: image
fa: تصویر

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: users
fa: کاربران

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: Information
fa: اطلاعات

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: Translated
fa: ترجمه شده

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Menus
fa: منوها

en: Add vocabulary
fa: افزودن واژگان

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Index
fa: شاخص

en: Permission
fa: مجوز

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Language code
fa: کد زبان

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Add new profile
fa: افزودن پروفایل جدید

en: Reply
fa: پاسخ

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa: شما باید حداقل یک کلمه کلیدی مثبت با حداقل طول @count حرف و بیشتر بدهید.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Search users
fa: جستجوی کاربران

en: Extension
fa: پسوند

en: Add server
fa: افزودن سرور

en: Keys
fa: کلیدها

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Administrator
fa: مدیر

en: Provided by
fa: مهیا شده توسط

en: Available
fa: در دسترس

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: Package
fa: بسته

en: All types
fa: تمام انواع

en: Organization
fa: سازمان

en: Add role
fa: افزودن نقش

en: Interests
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Country code
fa: کد کشور

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: Context
fa: زمینه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Edit comment
fa: ویرایش دیدگاه

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fa: دستورالعمل بازنشانی گذرواژه برای %name به %email فرستاده شد.

en: Account
fa: حساب

en: Joined
fa: عضو شده

en: Data
fa: داده

en: Any
fa: هر

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Search content
fa: جستجوی محتوا

en: Number of comments
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: Content ID
fa: شناسه محتوا

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: Sign up
fa: عضویت

en: About
fa: درباره

en: Data types
fa: انواع داده

en: and
fa: و

en: Unpublish comment
fa: عدم انتشار دیدگاه

en: Index name
fa: نام شاخص

en: Untranslated
fa: ترجمه نشده

en: field
fa: فیلد

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: 1
fa: ۱

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: Effect
fa: اثر

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Speed
fa: سرعت

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: Direction
fa: جهت

en: Registration
fa: عضویت

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Address format
fa: قالب آدرس

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Address formats
fa: قالبهای آدرس

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Boolean
fa: منطقی

en: Bundle
fa: بسته

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: Drupal version
fa: نسخه دروپال

en: Revision information
fa: اطلاعات نسخه

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Is one of
fa: یکی از

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Overview messages
fa: مرورکلی پیغام‌ها

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: Group types
fa: انواع گروه

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: 1 character | @count characters
fa[0]: 1 حرف
fa[1]: @count حرف

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: Publish comment
fa: انتشار دیدگاه

en: Sum
fa: مجموع

en: Add link
fa: افزودن پیوند

en: form
fa: فرم

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: Default site language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Array
fa: آرایه

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: HTML filter
fa: فیلتر HTML

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fa: @type: %title به نسخه %revision برگردانده شد.

en: Post settings
fa: تنظیمات ارسال

en: Add content type
fa: افزودن نوع محتوا

en: Minimum word length to index
fa: کمترین طول کلمه برای شاخص

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fa: تعداد کاراکترهایی که یک کلمه باید برای شاخص داشته باشد. تنظیم کمتر به معنای نتیجه جستجو بهتر و یک پایگاه داده بزرگتر است. هر درخواست جستجو باید حداقل یک کلمه کلیدی در این اندازه (یا بیشتر) داشته باشد.

en: Simple CJK handling
fa: اداره ساده CJK

en: No modules selected.
fa: ماژولی انتخاب نشده است.

en: Cron ran successfully.
fa: کرون با موفقیت اجرا شد.

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی جهت حذف وجود ندارد.

en: Powered by Drupal
fa: قدرت گرفته از دروپال

en: Base name
fa: نام ساده

en: Flush all caches
fa: تخلیه کلیه حافظه‌های موقت

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: New field
fa: فیلد جدید

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Add index
fa: افزودن شاخص

en: Show links
fa: نمایش پیوند‌ها

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: User information
fa: اطلاعات کاربر

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Message settings
fa: تنظیمات پیغام

en: Cancel account
fa: لغو حساب

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Destinations
fa: مقصدها

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Default country
fa: کشور پیش‌فرض

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Save comment
fa: ذخیره دیدگاه

en: Hide summary
fa: مخفی نمودن خلاصه

en: Edit summary
fa: ویرایش خلاصه

en: Manage display
fa: اداره نمایش

en: Update style
fa: به‌روز رسانی سبک

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: Machine name: @name
fa: نام ماشینی: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین غیر معتبر. لطفا یک نام غیر از %invalid وارد کنید.

en: Delete selected content
fa: حذف محتوای انتخابی

en: Deleted @count posts.
fa: @count محتوا حذف شدند.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: Revision log message
fa: گزارش نسخه

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Tools that enhance the user interface.
fa: ابزار های ارتقا رابط کاربری

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: bypass node access
fa: عدم کنترل دسترسی به گره

en: view own unpublished content
fa: مشاهده محتوای منتشر نشده خود

en: Add custom block
fa: افزودن بلوک سفارشی

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: dashboard
fa: داشبورد

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fa: بازآرایی سطرها با وزن‌های عددی به جای کشیدن.

en: Edit permissions
fa: ویرایش مجوزها

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: No values were changed.
fa: هیچ مقداری تغییر نکرد.

en: Index options
fa: گزينه های شاخص

en: Profile types
fa: انواع پروفایل

en: New field name
fa: نام فیلد جدید

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Save and publish
fa: ذخیره و انتشار

en: Search API Query
fa: جستجوی API Query

en: Post comments
fa: ارسال دیدگاه‌ها

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Install new module
fa: نصب ماژول جدید

en: Install new theme
fa: نصب پوسته‌ی جدید

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Message ID
fa: شناسه پیغام

en: The unique ID of the message.
fa: شناسه منحصربه‌فرد پیغام.

en: Allowed values list: invalid input.
fa: لیست مقادیر مجاز: ورودی نامعتبر.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fa: لیست مقادیر مجاز: برخی مقادیری که در حال استفاده‌اند حذف شده‌اند.

en: Administer group
fa: مدیریت گروه

en: Asc
fa: صعودی

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: Master
fa: مدیر

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: Entity Reference
fa: ارجاع موجودیت

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: Manage form display
fa: اداره فرم

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از همه اصطلاحات والد ، که با root آغاز می شود

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از لینک های والد منو ، که با  root آغاز می شود

en: Original @entity
fa: @entity اصلی

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fa: @entity اصلی اگر اطلاعات @entity در حال به‌روزرسانی یا ذخیره باشد.

en: The base name of the file.
fa: نام اصلی فایل

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: Browse available tokens.
fa: مرور توکن‌های موجود

en: Briefly describe the changes you have made.
fa: تغییراتی را که ایجاد کرده‌اید را به اختصار شرح دهید.

en: Save and manage fields
fa: ذخیره و مدیریت فیلدها

en: View profile
fa: مشاهده مشخصات

en: Type of item to reference
fa: نوع آیتم برای مرجع شدن

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Save and keep published
fa: ذخیره و منتشر شده بماند

en: Save and unpublish
fa: ذخیره و عدم انتشلر

en: Save and keep unpublished
fa: ذخیره و منتشر نشده بماند

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: What's on your mind?
fa: به چه فکر می‌کنید؟

en: menus
fa: منوها

en: Access denied. You must log in to view this page.
fa: دسترسی غیرمجاز. جهت مشاهده این صفحه لطفا وارد سایت شود.

en: Custom block library
fa: کتابخانه بلوک سفارشی

en: Reset your password
fa: بازنشانی گذرواژه خود

en: Route name
fa: نام مسیر

en: Site branding
fa: برند سایت

[ctx: Entity type group]
en: Content
fa: محتوا

en: Username or email address
fa: نام کاربری یا نشانی پست الکترونیکی

en: Toolbar item
fa: آیتم نوار ابزار

en: Add contact form
fa: افزودن فرم تماس

en: Install and set as default
fa: نصب و پیش‌فرض

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
fa: %type: @message در %function (خط %line از %file).

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری

en: Basic block
fa: بلوک پایه

en: A basic block contains a title and a body.
fa: یک بلوک پایه شامل یک عنوان و بدنه است.

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل
