Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (759 entries)

en: Forms
it: Form

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enabled
it: attivato

en: delete
it: elimina

en: title
it: titolo

en: value
it: valore

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Forgot password?
it: Password dimenticata?

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Is
it: È

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: disabled
it: disattivato

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: all
it: tutto

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: default
it: predefinito

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Container
it: Contenitore

en: Types
it: Tipi

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Back
it: Indietro

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Region
it: Regione

en: Visible
it: Visibile

en: Teaser
it: Anteprima

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: path
it: percorso

en: Total
it: Totale

en: Components
it: Componenti

en: Upload
it: Carica

en: type
it: tipo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: status
it: stato

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Create
it: Crea

en: Separator
it: Separatore

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: vocabularies
it: vocabolari

en: Menu item
it: Voce del menu

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Post
it: Contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Added
it: Aggiunto

en: Site
it: Sito

en: Not found
it: Non trovato

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Menu link
it: Voce del menu

en: To
it: A

en: Custom
it: Personalizzato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Session ID
it: ID sessione

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Message text
it: Testo del messaggio

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Is not
it: Non è

en: Count
it: Numero

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: active
it: attivo

en: N/A
it: N/D

en: %time ago
it: %time fa

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Advanced
it: Avanzate

en: Maximum
it: Massimo

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Details
it: Dettagli

en: Load
it: Carica

en: Processors
it: Elaboratori

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Recipient
it: Destinatario

en: Company
it: Azienda

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Method
it: Metodo

en: View all
it: Visualizza tutti

en: Now
it: Adesso

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Configuration
it: Configurazione

en: access content
it: accesso al contenuto del sito

en: Attributes
it: Attributi

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User login
it: Accesso utente

en: Log in
it: Accedi

en: Class
it: Classe

en: String
it: Testo

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Not installed
it: Non installato

en: Last
it: Ultimo

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Save and edit
it: Salva e modifica

en: Tools
it: Strumenti

en: Clone
it: Clona

en: Tab
it: Scheda

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Random
it: Casuale

en: Integer
it: Intero

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Profile name
it: Nome profilo

en: Profile
it: Profilo

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Close
it: Chiudi

en: Edit group
it: Modifica gruppo

en: Add group
it: Aggiungi gruppo

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Original
it: Originale

en: Function
it: Funzione

en: Notifications
it: Notifiche

en: Location name
it: Nome della posizione

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Phone number
it: Telefono

en: Sort by
it: Ordina per

en: show
it: mostra

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Add user
it: Aggiungi un utente

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Show
it: Mostra

en: Messages
it: Messaggi

en: Tokens
it: Token

en: Switch
it: Cambia

en: Add menu
it: Aggiungi menù

en: Clear
it: Cancella

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Node title
it: Titolo nodo

en: update
it: aggiorna

en: No groups found.
it: Nessun gruppo trovato

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Member for
it: Iscritto da

en: @time ago
it: @time fa

en: Front page
it: Prima pagina

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Topics
it: Argomenti

en: Topic
it: Argomento

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Activity
it: Attività

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: First
it: Primo

en: Limit
it: Limite

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Posts
it: Messaggi

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Revert
it: Ripristina

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Log out
it: Esci

en: Server name
it: Nome server

en: profile
it: profilo

en: Post comment
it: Invia commento

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Info
it: Informazioni

en: White
it: Bianco

en: Contact information
it: Informazioni di contatto

en: People
it: Persone

en: terms
it: termini

en: Blocked
it: Bloccato

en: Reference
it: Riferimento

en: or
it: o

en: Revision
it: Revisione

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: Installed
it: Installato

en: Scope
it: Portata

en: Show comments
it: Mostra commenti

en: not active
it: non attiva

en: Reversed
it: Invertito

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Street address
it: Indirizzo

en: Conflict
it: Conflitto

en: Province
it: Provincia

en: County
it: Contea

en: Assets
it: Risorse

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: The username %name has not been activated or is blocked.
it: Il nome utente %name non è stato attivato o è bloccato.

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: image
it: immagine

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Read only
it: Sola lettura

en: users
it: utenti

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Group settings
it: Impostazioni dei gruppi

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Group roles
it: Ruoli del gruppo

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Information
it: Informazioni

en: Plugins
it: Plugin

en: Translated
it: Tradotto

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Add vocabulary
it: Aggiungi vocabolario

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Search Index
it: Indice ricerca

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Index
it: Indice

en: Permission
it: Permesso

en: Hide
it: Nascondi

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Profiles
it: Profili

en: Add new profile
it: Aggiungi un nuovo profilo

en: Reply
it: Rispondi

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it: Devi inserire almeno una parola-chiave con @count caratteri o più.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Search users
it: Cerca utente

en: Extension
it: Estensione

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Administrator
it: Amministratore

en: Provided by
it: Fornito da

en: Available
it: Disponibile

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Execute
it: Esegui

en: empty
it: vuoto

en: Packages
it: Imballi

en: Package
it: Imballo

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Restore
it: Ripristina

en: Organization
it: Organizzazione

en: Add role
it: Aggiungi ruolo

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Context
it: Contesto

en: Offset
it: Scostamento

en: Edit comment
it: Modifica commento

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
it: Le istruzioni per il ripristino della password di %name sono state spedite all'indirizzo %email.

en: Account
it: Profilo

en: Joined
it: Iscritto

en: Data
it: Dati

en: Any
it: Qualunque

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Field settings
it: Impostazioni campo

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Search content
it: Cerca tra i contenuti

en: Number of comments
it: Numero di commenti

en: Content ID
it: ID contenuto

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Sign up
it: Iscriviti

en: About
it: Informazioni

en: Data types
it: Tipi di dati

en: and
it: e

en: Unpublish comment
it: Togli dalla pubblicazione il commento

en: Untranslated
it: Non tradotto

en: field
it: campo

en: Notification
it: Notifica

en: Create @name
it: Crea @name

en: Element
it: Elemento

en: Save permissions
it: Salva i permessi

en: Effect
it: Effetto

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Speed
it: Velocità

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: User account
it: Profilo utente

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: ascending
it: ascendente

en: descending
it: discendente

en: Generate
it: Genera

en: Supported
it: Supportato

en: Direction
it: Direzione

en: Registration
it: Registrazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: Address format
it: Formato indirizzo

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Assignment
it: Attribuzione

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Boolean
it: Booleano

en: Bundles
it: Bundle

en: Created on
it: Creato il

en: Drupal version
it: Versione di Drupal

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Root term
it: Termine radice

en: Is one of
it: È uno di

en: Uses
it: Usa

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Config
it: Configurazione

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: 1 character | @count characters
it[0]: 1 carattere
it[1]: @count caratteri

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Publish comment
it: Pubblica commento

en: Sum
it: Somma

en: Add link
it: Aggiungi link

en: Current date
it: Data corrente

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Allowed formats
it: Formati consentiti

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Link ID
it: ID della voce

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Pagination
it: Paginazione

en: The installation has encountered an error.
it: La procedura d'installazione ha riscontrato un errore.

en: HTML filter
it: Filtro HTML

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
it: @type: ripristinata revisione %revision del contenuto %title.

en: Post settings
it: Impostazioni dei contenuti

en: Add content type
it: Aggiungi un tipo di contenuto

en: Minimum word length to index
it: Lunghezza minima della parola da indicizzare

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
it: Il numero di caratteri che una parola deve avere per essere indicizzata. Un basso numero porta a una ricerca più raffinata, ma anche a un database più grande. Ogni query di ricerca deve contenere almeno una parola chiave di questa dimensione.

en: Simple CJK handling
it: Semplice gestione CJK

en: No modules selected.
it: Nessun modulo selezionato.

en: Cron ran successfully.
it: Cron eseguito con successo

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Base name
it: Nome di base

en: Active status
it: Stato attivo

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: Group name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del gruppo (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
it: Aggiungi un nuovo gruppo: devi specificare un nome del gruppo.

en: Field group label
it: Etichetta del gruppo di campi

en: New field
it: Nuovo campo

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Show links
it: Mostra collegamenti

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: Node status
it: Stato del nodo

en: User information
it: Informazioni sull'utente

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: The message text
it: Testo del messaggio

en: Libraries
it: Librerie

en: Cancel account
it: Elimina profilo

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Allowed roles
it: Ruoli abilitati

en: Render
it: Presentazione

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Field types
it: Tipi di campo

en: View latest
it: Visualizza l'ultima

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Default country
it: Paese predefinito

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Full comment
it: Commento completo

en: Save comment
it: Salva commento

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: Manage display
it: Gestione visualizzazione

en: Update style
it: Aggiorna lo stile

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

en: Machine name: @name
it: Nome interno: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
it: Nome ad uso interno non valido. Inserisci un nome diverso da %invalid.

en: Delete selected content
it: Eliminazione dei contenuti selezionati

en: Deleted @count posts.
it: Rimossi @count messaggi.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Tools that enhance the user interface.
it: Strumenti che migliorano l'interfaccia utente.

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
it: Un amministratore ha creato un profilo utente per te su [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Group type
it: Tipi di gruppo

en: Are you sure you want to revert the revision?
it: Vuoi veramente ripristinare la revisione?

en: Add custom block
it: Aggiungere un blocco personalizzato

en: Dependent locality
it: Frazione

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
it: Riordina le righe con un peso numerico invece di trascinarle.

en: Edit permissions
it: Modificare i permessi

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Profile types
it: Tipi di profilo

en: Query type
it: Tipo di query

en: Delete entity
it: Eliminazione entità

en: New field name
it: Nome del nuovo campo

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Save and publish
it: Salva e pubblica

en: Post comments
it: Pubblica commenti

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Install new module
it: Installa nuovo modulo

en: Install new theme
it: Installa nuovo tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: Available countries
it: Paesi disponibili

en: If no countries are selected, all countries will be available.
it: Se nessun paese viene esplicitamente selezionato, saranno tutti disponibili.

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Message ID
it: ID Messaggio

en: Allowed values list: invalid input.
it: Elenco di valori consentiti: inserimento non valido.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
it: Elenco di valori consentiti: alcuni valori sono stati rimossi mentre erano ancora in uso.

en: Add new view
it: Aggiungi una nuova vista

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: Master
it: Principale

en: User limit
it: Limite utente

en: Neighborhood
it: Quartiere / Distretto

en: Group membership
it: Appartenenza del gruppo

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Display the label of the referenced entities.
it: Visualizza l'etichetta delle entità messe in relazione.

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
it: Visualizza le entità messe in relazione tramite entity_view().

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Add new view mode
it: Aggiungi nuovo view mode

en: @type field.
it: Campo @type.

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: Add and configure
it: Aggiungi e configura

en: Database settings
it: Impostazioni database

en: Change handler
it: Cambia handler

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Activity stream
it: Attività recenti

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: The referenced entity
it: L'entità messa in relazione

en: Text value
it: Valore testuale

en: Briefly describe the changes you have made.
it: Descrivere brevemente le modifiche apportate.

en: Installation profile
it: Profilo di installazione

en: Save and manage fields
it: Salva e gestisci i campi

en: View profile
it: Vedi il profilo

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: @type %info has been created.
it: @type %info è stato creato.

en: @type %info has been updated.
it: @type %info è stato aggiornato.

en: @type: added %info.
it: @type: aggiunto %info.

en: @type: updated %info.
it: @type: aggiornato %info.

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
it: Un numero di file illimitato può essere caricato in questo campo.

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: Save and keep published
it: Salva e mantieni pubblicato

en: Save and unpublish
it: Salva e rimuovi dalla pubblicazione

en: Save as unpublished
it: Salva come non pubblicato

en: Save and keep unpublished
it: Salva e mantieni non pubblicato

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
it: Per saperne di più su <span class="visually-hidden">@title</span>

en: With selection
it: Con la selezione

en: Login attempt failed from %ip.
it: Tentativo di autenticazione fallito da %ip.

en: Display the ID of the referenced entities.
it: Visualizza l'ID delle entità messe in relazione.

en: Access denied. You must log in to view this page.
it: Accesso negato. Devi effettuare il login per vedere questa pagina.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
it: L'entità messa in relazione (%type: %id) non esiste.

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: Enter module name
it: Inserisci il nome del modulo

en: Custom block library
it: Libreria di blocchi personalizzati

en: One file only. | Maximum @count files.
it[0]: Un solo file.
it[1]: Al massimo @count file.

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

en: Simple configuration
it: Configurazione semplice

en: Configuration type
it: Tipo di configurazione

en: Edit @language translation for %label
it: Modifica la traduzione in @language di %label

en: Route name
it: Nome della rotta

en: Add new form mode
it: Aggiungi nuovo form mode

en: Site branding
it: Branding del sito

[ctx: Entity type group]
en: Content
it: Contenuti

en: Tracker settings
it: Impostazioni Tracker

en: IP limit
it: Limite IP

en: Plugin ID
it: ID del plugin

en: Username or email address
it: Nome utente o indirizzo e-mail

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: The message UUID.
it: UUID del messaggio.

en: @label referenced from @field_name
it: @label referenziato da @field_name

en: Add contact form
it: Aggiungi un form di contatto

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Install and set as default
it: Installa e imposta come predefinito

en: Target UUID
it: UUID Target

en: Entity Type ID
it: ID tipo di entità

en: Publish status
it: Stato pubblicazione

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
it: Rendering recursivo rilevato per la entità @entity_type @entity_id. Rendering interrotto.

en: The message language code.
it: Il codice lingua del messaggio.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere esattamente di <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini devono essere più grandi di <strong>@min</strong> pixel. Immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
it: Le immagini devono essere grandi almeno <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: @entity using @field_name
it: @entity che usa @field_name

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
it: @type %title è stato ripristinato alla revisione del %revision-date.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
it: %type: @message in %function (linea %line di %file).

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Run database updates
it: Eseguire gli aggiornamenti del database

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: @size limit.
it: Limite @size.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
it: Inviare istruzioni di reimpostazione della password via e-mail.

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
it: Richiesta rimozione profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
it: Informazioni di autenticazione sostitutive per [user:display-name] su [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Grazie per esservi registrati su [site:name].
    La vostra richiesta di un account è attualmente in attesa di approvazione. Una volta approvata, riceverete una ulteriore e-mail contenente le informazioni su come accedere, impostare la password e altri dettagli.
    
    
    -- Il team di  [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
it: Dettagli del profilo per [user:display-name] su [site:name] (in attesa dell'approvazione dell'amministratore)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (approvato)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Il tuo profilo su [site:account-name] è stato bloccato.
    
    --  Il team di [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (bloccato)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Il tuo profilo su [site:name] è stato eliminato.
    
    --  Il team [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
it: Dettagli profilo per [user:display-name] su [site:name] (eliminato)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Una richiesta di reimpostazione password è stata effettuata per il tuo profilo su [site:name].
    
    Puoi autenticarti con un clic su questo collegamento oppure copiando ed incollando il collegamento nel tuo browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Questo collegamento può essere usato solo una volta per l'autenticazione e ti consentirà di scegliere la tua password. Il collegamento scadrà dopo un giorno e niente sarà modificato se non utilizzato.
    
    -- Il team di [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
it: [user:display-name],
    
    Un amministratore ha creato il tuo profilo utente sul sito [site:name]. Puoi autenticarti con un clic su questo collegamento oppure copiando ed incollando il collegamento nel tuo browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Questo collegamento può essere usato solo una volta per l'autenticazione e ti consentirà di scegliere la tua password.
    
    Dopo aver scelto la password, in futuro, per autenticarti su  [site:login-url] dovrai usare:
    
    nome utente: [user:name]
    password: La password scelta da te
    
    -- Il team di [site:name]

en: The language code.
it: Il codice della lingua.

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: Delete @entity_type
it: Elimina @entity_type
