Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to kn translation catalogue (304 entries)

en: Forms
kn: ಫಾರ್ಮ್ ಗಳು

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: title
kn: ತಲೆಬರಹ

en: value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Register
kn: ರಿಜಿಸ್ಟರ್(ನೋಂದಾಯಿಸು)

en: Create a new user account.
kn: ಹೊಸ ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಯನ್ನು ರಚಿಸಿ.

en: Forgot password?
kn: ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಮರೆತು ಹೋಗಿದೆಯೇ?

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Delete group
kn: ಗುಂಪನ್ನು ಅಳಿಸು.

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: username
kn: ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Visible
kn: ಕಾಣಿಸುವ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: Event
kn: ಸಂದರ್ಭ(ಎವೆಂಟ್)

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: file
kn: ಕಡತ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Done
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Post
kn: ಬರಹ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Added
kn: ಸೇರಿಸಲಾಗಿದ್ದು

en: Database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Not found
kn: ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Loaded
kn: ಲೋಡ್ ಆದ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Extensions
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಟೆನ್ಶನ್‍ಗಳು

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Always
kn: ಯಾವಾಗಲೂ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: To
kn: ಗೆ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Group ID
kn: ಸಮೂಹದ ಐಡಿ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Thumbnail
kn: ತಂಬ್‌ನೈಲ್‌

en: Data Type
kn: ದತ್ತಾಂಶದ ಬಗೆ

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Load
kn: ಲೋಡ್

en: Phone
kn: ದೂರವಾಣಿ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: Company
kn: ಕಂಪನಿ

en: Members
kn: ಸದಸ್ಯರುಗಳು

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Events
kn: ಕಾರ್ಯಕ್ರಮಗಳು

en: Upcoming events
kn: ಮುಂಬರುವ ಕಾರ್ಯಕ್ರಮಗಳು

en: Now
kn: ಈಗ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: Log in
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Class
kn: ವರ್ಗ

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Last
kn: ಕೊನೆಯ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Uninstall
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಿದ್ದನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: bottom
kn: ಕೆಳಭಾಗ

en: top
kn: ಮೇಲ್ಭಾಗ

en: left
kn: ಎಡಭಾಗ

en: right
kn: ಬಲಭಾಗ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: IP
kn: IP(ಐಪಿ)

en: Static
kn: ಸ್ಥಾಯಿ

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: Notifications
kn: <b>ಸೂಚನೆಗಳು</b>

en: Department
kn: ವಿಭಾಗ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: ‹ previous
kn: ‹ ಹಿಂದಿನ

en: next ›
kn: ಮುಂದಿನ ›

en: Member for
kn: ಸದಸ್ಯರು

en: Front page
kn: ಮುಖ ಪುಟ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: Topics
kn: ವಿಷಯಗಳು

en: Topic
kn: ವಿಷಯ

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: id
kn: ಐಡಿ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: profile
kn: ಪರಿಚಯ

en: Post comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯನ್ನು ಪ್ರಕಟಿಸಿ

en: Create new account
kn: ಹೊಸ ಖಾತೆ ತೆರೆಯಿರಿ

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Fast
kn: ಅಂಟಿಸು(_P)

en: Contact information
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಮಾಹಿತಿ

en: People
kn: ಜನರು

en: Generic
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: archive
kn: ಪುರವಣಿ

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: Access Denied
kn: ನಿಲುಕನ್ನು ನಿರಾಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: Scope
kn: ಸ್ಕೋಪ್

en: Plugin
kn: ಪ್ಲಗ್ಗಿನ್

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

en: Failed
kn: ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: Conflict
kn: ಭಿನ್ನಾಭಿಪ್ರಾಯ

en: Login attempt failed for %user.
kn: %user ರವರ ಲಾಗಿನ್ ಪ್ರಯತ್ನ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: Join
kn: ಸೇರು

en: Locality
kn: ಪ್ರದೇಶ

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Read only
kn: ಓದಲು ಮಾತ್ರ

en: users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Group Members
kn: ಸಮೂಹ ಸದಸ್ಯರು

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Index
kn: ಪರಿವಿಡಿ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Editor
kn: ಸಂಪಾದಕ

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Language code
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಕೇತ

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು

en: Reply
kn: ಉತ್ತರಿಸು

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: Server
kn: ಪರಿಚಾರಕ

en: Services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Keys
kn: ಕೀಲಿಗಳು

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Administrator
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕರು

en: Available
kn: ಲಭ್ಯ

en: « first
kn: « ಮೊದಲ

en: last »
kn: ಕೊನೆಯ »

en: Execute
kn: ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸು

en: ok
kn: ಸರಿ

en: Package
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್

en: All types
kn: ಎಲ್ಲಾ ಬಗೆಗಳು

en: Organization
kn: ಸಂಸ್ಥೆ

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Edit comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Account
kn: ಖಾತೆ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: Any
kn: ಯಾವುದಾದರೂ

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Member
kn: ಸದಸ್ಯ

en: Notification
kn: ಸೂಚನೆ

en: Namespace
kn: ನೇಮ್‌ಸ್ಪೇಸ್

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: 1
kn: ೧

en: Save permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: Speed
kn: ವೇಗ

en: Authenticated
kn: ದೃಢೀಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Memory
kn: ಮೆಮೊರಿ

en: Direction
kn: ಧಿಕ್ಕು

en: Control
kn: ನಿಯಂತ್ರಣ

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: click
kn: ಕ್ಲಿಕ್

en: form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Accordion
kn: ಅಕಾರ್ಡಿಯಾನ್

en: No results
kn: ಯಾವುದೆ ಫಲಿತಾಂಶ ಇಲ್ಲ

en: Compact
kn: ಸಾಂದ್ರ(_Compact)

en: Array
kn: ವ್ಯೂಹ(Array)

en: The installation has encountered an error.
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪನೆ ಸಮಸ್ಯೆಯಾಗಿದೆ

en: access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: manual
kn: ಸ್ವಹಸ್ತದಿಂದ

en: Highlight
kn: ಹೈಲೈಟ್
