Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to mr translation catalogue (197 entries)

en: Forms
mr: अर्ज

en: Home
mr: मुख्य पान

en: Title
mr: शीर्षक

en: Body
mr: मुख्य

en: Images
mr: चित्रे

en: Previous
mr: मागील

en: Next
mr: पुढील

en: Save configuration
mr: बदल संरक्षीत करा

en: enabled
mr: कार्यरत केले

en: delete
mr: मिटवा

en: title
mr: शीर्षक

en: value
mr: मूल्य

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Register
mr: नोंदणी

en: Create a new user account.
mr: नवीन सदस्य खाते बनवा

en: Forgot password?
mr: संकेतअक्षर विसरले ?

en: E-mail
mr: विरोप (E-mail)

en: Delete
mr: मिटवा

en: Submit
mr: सुपूर्द करणे

en: Operations
mr: कृती

en: Content
mr: साहित्य

en: Value
mr: किंमत

en: Username
mr: सदस्यनाम

en: content
mr: मजकूर

en: Groups
mr: समुह

en: Group
mr: समुह

en: Type
mr: प्रकार

en: Author
mr: लेखक

en: Closed
mr: बंद

en: List
mr: यादी

en: disabled
mr: असमर्थ

en: Confirm
mr: नक्की करा

en: Cancel
mr: रद्द

en: Remove
mr: काढा

en: Description
mr: अधिक माहिती

en: Language
mr: भाषा

en: Delete group
mr: समुह मिटावा

en: Read more
mr: अधिक वाचा

en: more
mr: आणखी

en: Disable
mr: असमर्थ

en: optional
mr: पर्यायी

en: Disabled
mr: असमर्थ

en: Enabled
mr: समर्थ

en: Administration
mr: व्यवस्थापन

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: Priority
mr: अग्रक्रम

en: Action
mr: कृती

en: On
mr: वर

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: ERROR
mr: चूका

en: Content types
mr: साहित्य प्रकार

en: Download
mr: डाउनलोड

en: Version
mr: आवृत्ती

en: core
mr: मूळ

en: view
mr: दाखवा

en: all
mr: सर्व

en: Edit
mr: संपादन

en: Date
mr: दिनांक

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: None
mr: काहीच नाही

en: default
mr: मुलभूत

en: Number
mr: अंक

en: Message
mr: संदेश

en: Password
mr: परवलीचा शब्द

en: Country
mr: देश

en: Weight
mr: मुल्य

en: Image
mr: छायाचित्र

en: Container
mr: प्रभाग

en: Types
mr: प्रकार

en: none
mr: काहीच नाही

en: Settings
mr: संरचना

en: Name
mr: नाव

en: Go to previous page
mr: मागच्या पानावर जा

en: Go to next page
mr: पुढच्या पानावर जा

en: Import
mr: आयात

en: Book
mr: पुस्तक

en: Export
mr: निर्यात

en: Back
mr: मागे

en: Label
mr: खूणचिठ्ठी

en: Preview
mr: पुर्वदृश्य

en: Save
mr: संरक्षीत

en: Help
mr: मदत

en: username
mr: सदस्यनाम

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: Update
mr: अपडेट

en: Small
mr: लहान

en: Large
mr: मोठे

en: Core
mr: मूळ

en: Time
mr: वेळ

en: Views
mr: याद्या

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: View
mr: बघा

en: Format
mr: रचना

en: Path
mr: रस्ता

en: Manage
mr: व्यवस्थापन

en: Region
mr: क्षेत्र

en: Event
mr: कार्यक्रम

en: Updated
mr: सुधारित

en: Text
mr: अक्षर

en: Total
mr: एकूण

en: ID
mr: आय डी

en: Upload
mr: अपलोड

en: type
mr: प्रकार

en: Mail
mr: ईमेल

en: User
mr: सदस्य

en: Error
mr: तृटी

en: Options
mr: विकल्प

en: Created
mr: प्रकाशन

en: All
mr: सर्व

en: Active
mr: सक्रिय

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: Post
mr: लेख

en: Page title
mr: पृष्ठ शीर्षक

en: Block
mr: भाग

en: Page
mr: पान

en: Site
mr: संकेतस्थळ

en: Drupal
mr: ड्रुपल

en: Not found
mr: सापडले नाही

en: Off
mr: बंद

en: Never
mr: कधीही नाही

en: To
mr: प्रति:

en: Roles
mr: वर्तनमर्यादा

en: Comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Published
mr: प्रकाशित

en: Filter
mr: गाळणी

en: Message type
mr: संदेशाचा प्रकार

en: Field name
mr: फील्डचे नाव

en: Normal
mr: साधारण

en: %time ago
mr: %time पूर्वी

en: Authored by
mr: लेखक

en: Maximum
mr: जास्तीतजास्त

en: Phone
mr: दूरध्वनी

en: Address
mr: पत्ता

en: State
mr: राज्य

en: Owner
mr: मालक

en: General
mr: साधारण

en: Method
mr: पद्धत(Method)

en: View all
mr: सर्व दाखवा

en: Configuration
mr: संरूपण

en: access content
mr: लेखन बघा

en: User login
mr: सदस्य आगमन

en: Log in
mr: येण्याची नोंद

en: String
mr: संज्ञा

en: Save changes
mr: बदल संरक्षित करा

en: Anonymous
mr: अज्ञात

en: Provider
mr: प्रदाता

en: Install
mr: इन्स्टॉल

en: Tools
mr: साधने

en: Random
mr: अननुक्रमाने

en: Integer
mr: पूर्णांक

en: Close
mr: बंद

en: Sort by
mr: क्रमवारी नुसार लावा

en: ‹ previous
mr: ‹ मागे

en: next ›
mr: पुढे ›

en: Member for
mr: च्यासाठी सभासद

en: @time ago
mr: @time पुर्वी

en: Front page
mr: मुखपृष्ठ

en: Languages
mr: भाषा

en: Topics
mr: विषय

en: Topic
mr: विषय

en: Posts
mr: प्रकाशन

en: Log out
mr: लॉग आऊट

en: profile
mr: सदस्य खाते

en: Create new account
mr: नवीन खाते बनवा

en: People
mr: लोक

en: Blocked
mr: प्रतिबंधीत

en: Login attempt failed for %user.
mr: %user ची येण्याची नोंद असफल

en: Unpublished
mr: अप्रकाशित

en: Content Type
mr: साहित्य प्रकार

en: Read only
mr: फक्त वाचण्यासाठीच

en: Default value
mr: मुलभूत मूल्य

en: Menus
mr: मेनूज

en: Minimum
mr: किमान

en: Language code
mr: भाषेची संकेताक्षरं

en: Reply
mr: प्रतिसाद

en: « first
mr: « प्रथम

en: last »
mr: अंतिम »

en: Rebuild
mr: पुनर्बांधणी

en: Edit comment
mr: प्रतिक्रिया संपादित करा

en: Account
mr: खाते

en: Unpublish comment
mr: अप्रकाशित प्रतिक्रिया

en: Entity type
mr: एंटिटीचा प्रकार

en: Direction
mr: दिशा

en: Boolean
mr: बूलीय

en: Bundle
mr: बंडल

en: form
mr: अर्ज

en: Current date
mr: आजची तारीख

en: Minimum word length to index
mr: अनुक्रमीत करण्यासाठीची किमान अक्षर संख्या

en: Powered by Drupal
mr: 'द्रुपल'मध्ये बनवलेली साईट

en: Published status
mr: प्रकाशन अवस्था

en: Dependencies
mr: आवश्यकता

en: View mode
mr: दृश्य प्रस्थिती

en: Type of item to reference
mr: संदर्भास द्यावयाच्या आयटमचा प्रकार

en: Reference method
mr: संदर्भाची पद्धत

en: Install and set as default
mr: इन्स्टॉल करा व मूलभूत असे ठरवा
