Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to ar translation catalogue (535 entries)

en: Forms
ar: النماذج

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: delete
ar: حذف

en: title
ar: عنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Create a new user account.
ar: أنشئ حساب مستخدم جديد.

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: content
ar: المحتوى

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Delete group
ar: حذف المجموعة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Disable
ar: تعطيل

en: optional
ar: اختياري

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: إدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: Priority
ar: الأولوية

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: all
ar: الكل

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: default
ar: المبدئي

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Variable
ar: متغير

en: Image
ar: الصورة

en: Container
ar: حاوية

en: Types
ar: الأنواع

en: Parent
ar: الأب

en: Parents
ar: أمهات

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: username
ar: اسم المستخدم

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Core
ar: النواة

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Manage
ar: تسيير

en: Region
ar: منطقة

en: Visible
ar: مرئي

en: Menu
ar: القائمة

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: path
ar: مسار

en: Total
ar: المجموع

en: Components
ar: المكونات

en: ID
ar: المعرف ID

en: Upload
ar: رفع

en: type
ar: النوع

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Configure
ar: ضبط

en: file
ar: ملف

en: status
ar: الحالة

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: vocabularies
ar: المفردات

en: Menu item
ar: رابط

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Post
ar: المحتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Site
ar: موقع

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Not found
ar: غير موجود

en: Url
ar: المسار

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدا

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: Custom
ar: مخصّص

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Group ID
ar: معرف مجموعة

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Count
ar: العدد

en: Normal
ar: طبيعي

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Advanced
ar: متقدم

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Load
ar: تحميل

en: Processors
ar: المعالجات

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: Recipient
ar: المتسلم

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Method
ar: الطريقة

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: Upcoming events
ar: الفعاليات القادمة

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: access content
ar: يصل إلى المحتوى

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: دور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: String
ar: المقطع

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمين

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Last
ar: الأخيرة

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Save and edit
ar: حفظ و وتعديل

en: Tools
ar: الأدوات

en: Clone
ar: استنساخ

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Random
ar: عشوائي

en: Plain
ar: عادي

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Close
ar: إغلاق

en: Add group
ar: إضافة مجموعة

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Function
ar: الوظيفة

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Logout
ar: خروج

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: show
ar: إظهار

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Hidden
ar: مخفي

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: تأكيد متأكد من حذف %name ؟

en: Show
ar: عرض

en: in
ar: في

en: Messages
ar: الرسائل

en: Switch
ar: تبديل

en: Add menu
ar: أضف قائمة

en: Clear
ar: مسح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: update
ar: حدّث

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Activity
ar: النشاط

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: First
ar: الأولى

en: Limit
ar: حد

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Posts
ar: المحتوى

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Buttons
ar: الأزرار

en: profile
ar: ملف مستخدم

en: Post comment
ar: إرسال تعليق

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Reference
ar: مرجع

en: or
ar: أو

en: Revision
ar: مراجعة

en: Access Denied
ar: الوصول ممنوع

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Installed
ar: مثبت

en: not active
ar: غير نشط

en: Reversed
ar: معكوس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Failed
ar: فشل

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: image
ar: صورة

en: Themes
ar: الحلل

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: users
ar: الأعضاء

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: إدخال العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Information
ar: معلومات

en: Translated
ar: مترجم

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Menus
ar: القوائم

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Index
ar: الفهرس

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Editor
ar: محرر

en: Hide
ar: إخفاء

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Profiles
ar: ملفات المستخدمين

en: Reply
ar: رد

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ar: عليك أن تُضَمِّن على الأقل كلمة واحدة (غير منفية) بها @count أحرف أو أكثر.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Search users
ar: ابحث عن المستخدمين

en: Extension
ar: امتداد

en: Administrator
ar: مدير

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Available
ar: متوفّر

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: 1 user | @count users
ar[0]: مستخدم واحد
ar[1]: لا مستخدمين
ar[2]: مستخدمان
ar[3]: @count مستخدمون
ar[4]: @count مستخدما
ar[5]: @count مستخدم

en: ok
ar: حسنا

en: empty
ar: فارغ

en: Restore
ar: استرجاع

en: Context
ar: السياق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Edit comment
ar: تحرير التعليق

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: Account
ar: الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Any
ar: أي من

en: Node count
ar: عدد العقد

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Search content
ar: البحث ضمن المحتوى

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة (ol)

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة (ul)

en: About
ar: حول

en: and
ar: و

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: field
ar: حقل

en: Target
ar: الهدف

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Element
ar: عنصر

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User roles
ar: أدوار المستخدم

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Display type
ar: نوع العرض

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Is not one of
ar: ليس واحدًا من

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Bundles
ar: حزم

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Drupal version
ar: نسخة دروبال

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Is one of
ar: واحد من

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Is empty (NULL)
ar: فارغ (NULL)

en: not empty
ar: غير فارغ

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: Sum
ar: المجموع

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: form
ar: استمارة

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Is all of
ar: هو جميع الـ

en: Is none of
ar: ليس أيا من

en: not
ar: غير

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Default site language
ar: لغة الموقع الافتراضية

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: HTML filter
ar: مرشح إتش.تي.إم.إل

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: Post settings
ar: إعدادات المواضيع

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ar: عدد أحرف الكلمة التي يجب أن تحتوي عليها الكلمة حتى تتم فهرستها. القيم الأقل يعني رتبة أفضل لنتائج البحث و لكن يتسبب في كبر حجم قاعدة البيانات. كل استعلام بحث يجب أن يحتوي على الأقل على كلمة واحدة بهذا العدد من الأحرف (أو أطول).

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Show links
ar: إظخار الروابط

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Published status
ar: حالة النشر

en: The message text
ar: نص الرسالة

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: Render
ar: عرض

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Update style
ar: تحديث النمط

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Delete selected content
ar: حذف المحتوى المحدد

en: Deleted @count posts.
ar: تم حذف @count مشاركة.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ar[0]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[1]: هل أنت متأكد من حذف هذا العنصر؟
ar[2]: هل أنت متأكد من حذف هذين العنصرين؟
ar[3]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[4]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟
ar[5]: هل أنت متأكد من حذف هذه العناصر؟

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Tools that enhance the user interface.
ar: أدوات تحسين واجهة المستخدم.

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Entity ID
ar: معرّف الكينونة

en: Is not empty (NOT NULL)
ar: غير فارغ (NOT NULL)

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ar: إعادة ترتيب السطور حسب وزن رقمي بدلا من سحبها.

en: Edit permissions
ar: تحرير الصلاحيات

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Delete entity
ar: حذف كيان

en: New field name
ar: اسم الحقل الجديد

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Install new module
ar: تثبيت وحدة جديدة

en: Install new theme
ar: تثبيت حلة جديدة

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ar: قائمة القيم المسموح بها: ستتم إزالة بعض القيم في حين يتم استخدامها حاليا.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: Content access
ar: الوصول إلى المحتوى

en: Master
ar: الرئيسي

en: An autocomplete text field.
ar: حقل نص إكمال تلقائي.

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: The referenced entity
ar: مرجع الكيان

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: Save and manage fields
ar: حفظ وتسيير الحقول

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ar: يمكن تحميل عدد لا محدود من الملفات لهذا الحقل.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ar: قراءة المزيد<span class="visually-hidden"> عن @title</span>

en: Display the ID of the referenced entities.
ar: عرض المعرف للعنصر المشار اليه.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ar: (%type: %id) الصفحة المشار اليها غير موجودة.

[ctx: Sort order]
en: Order
ar: الترتيب

en: One file only. | Maximum @count files.
ar[0]: ملف واحد فقط.
ar[1]: ملف واحد فقط.
ar[2]: ملفان كحد أقصى.
ar[3]: @count ملف كحد أقصى.
ar[4]: @count ملف كحد أقصى.
ar[5]: @count ملف كحد أقصى.

en: Reset your password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Simple configuration
ar: إعدادت مبسطة

en: Configuration type
ar: نوع الإعدادات

en: Edit @language translation for %label
ar: تحرير ترجمة @language لـ %label

en: Route name
ar: اسم المسار

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

[ctx: Entity type group]
en: Content
ar: المحتوى

en: Username or email address
ar: اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Allowed types: @extensions.
ar: الأنواع المسموح بها : @extensions

en: Target UUID
ar: معرف UUID للهدف

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ar: %type: @message في  %function (السطر %line من %file).

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: المتغيرات المتاحة هي:[site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: Delete @entity_type
ar: حذف @entity_type
