Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to da translation catalogue (1034 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: value
da: værdi

en: Register
da: Opret konto

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Forgot password?
da: Glemt password?

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Is
da: Er

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Delete group
da: Slet gruppe

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Disable
da: Deaktivér

en: optional
da: valgfri

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: Priority
da: Prioritet

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: ERROR
da: FEJL

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: all
da: alle

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Container
da: Beholder

en: Types
da: Typer

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Back
da: Tilbage

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Core
da: Kerne

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Manage
da: Administration

en: Visible
da: Synlig

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: name
da: navn

en: path
da: sti

en: Total
da: I alt

en: Components
da: Komponenter

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: vocabularies
da: ordforråd

en: Menu item
da: Menupunkt

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Post
da: Indlæg

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Group Events
da: Gruppe Arrangement

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Url
da: URL

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Menu link
da: Menu-link

en: To
da: Til

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Message text
da: Besked tekst

en: Field name
da: Feltnavn

en: Fields
da: Felter

en: Is not
da: Er ikke

en: Count
da: Antal

en: Warning
da: Advarsel

en: active
da: aktiv

en: %time ago
da: %time siden

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Maximum
da: Maksimum

en: Data Type
da: Datatype

en: Details
da: Detaljer

en: Load
da: Indlæs

en: Processors
da: Behandlere

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: Members
da: Medlemmer

en: node
da: indholdselement

en: Transliteration
da: Translitteration

en: General
da: Generelt

en: Method
da: Metode

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: View all
da: Vis alle

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Now
da: Nu

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: access content
da: tilgå indhold

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Class
da: Klasse

en: String
da: Tekst

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Last
da: Sidste

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Tools
da: Værktøjer

en: Clone
da: Klon

en: Tab
da: Fane

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Random
da: Tilfældig

en: Plain
da: Enkel

en: Integer
da: Heltal

en: template
da: skabelon

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Profile name
da: Profilnavn

en: bottom
da: bund

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: Profile
da: Profil

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Static
da: Statisk

en: Close
da: Luk

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Function
da: Funktion

en: Tracker
da: Følg

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: Postal code
da: Postnummer

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: show
da: vis

en: Default language
da: Standardsprog

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: create
da: opret

en: Root
da: Rod

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Show
da: Vis

en: in
da: i

en: Messages
da: Beskeder

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Switch
da: Skift

en: Processor settings
da: Indstillinger for behandler

en: ago
da: siden

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Clear
da: Ryd

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Node title
da: Titel

en: update
da: opdatér

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Member for
da: Medlem i

en: @time ago
da: @time siden

en: Front page
da: Forside

en: Languages
da: Sprog

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Activity
da: Aktivitet

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: First
da: Første

en: Limit
da: Grænse

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Select list
da: Valgliste

en: Posts
da: Indlæg

en: author
da: forfatter

en: Revert
da: Gendan

en: Buttons
da: Knapper

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet

en: Server name
da: Servernavn

en: Purge
da: Fjern

en: profile
da: profil

en: Post comment
da: Indsend kommentar

en: Create new account
da: Opret konto

en: White
da: Hvid

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: or
da: eller

en: public
da: offentlig

en: Revision
da: Version

en: Engine
da: Maskine

en: Access Denied
da: Adgang nægtet

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Installed
da: Installeret

en: Scope
da: Dækning

en: not active
da: ikke aktiv

en: Reversed
da: Omvendt

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Conflict
da: Konflikt

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: missing
da: mangler

en: Assets
da: Egenskaber

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: Migrate
da: Migrér

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: image
da: billede

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Join
da: Tilmeld

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Locality
da: Lokalitet

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Read only
da: Læse

en: Excerpt
da: Uddrag

en: users
da: brugere

en: Tabs
da: Faner

en: Next page
da: Næste side

en: Default value
da: Standardværdi

en: Group settings
da: Gruppeindstillinger

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Stopwords
da: Stopord

en: Apply
da: Udfør

en: Join group
da: Tilmeld gruppe

en: Leave group
da: Forlad gruppen

en: Group roles
da: Grupperoller

en: 1 member | @count members
da[0]: 1 medlem
da[1]: @count medlemmer

en: Group Members
da: Gruppe medlemmer

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Translated
da: Oversat

en: Blocks
da: Blokke

en: Menus
da: Menuer

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Zones
da: Zoner

en: Index
da: Indeks

en: Permission
da: Tilladelse

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: Hide
da: Skjul

en: Composer
da: Komponist

en: Language code
da: Sprogkode

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Profiles
da: Profiler

en: Add new profile
da: Tilføj ny profil

en: Reply
da: Svar

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Search users
da: Søg brugere

en: Extension
da: Udvidelse

en: Add server
da: Tilføj server

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Group node
da: Gruppe-indholdselement

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Available
da: Tilgængelig

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette gruppen %name?

en: Add message
da: Tilføj besked

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: New value
da: Ny værdi

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: explained
da: forklaret

en: ignored
da: ignoreret

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Packages
da: Pakker

en: Package
da: Pakke

en: All types
da: Alle typer

en: Restore
da: Gendan

en: Organization
da: Organisation

en: Interests
da: Interesser

en: Country code
da: Landekode

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Context
da: Kontekst

en: Offset
da: Forskydning

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: Account
da: Konto

en: Joined
da: Indmeldt

en: Any
da: Nogen

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Search content
da: Søg indhold

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Sign up
da: Tilmeld

en: About
da: Om

en: and
da: og

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Index name
da: Indeksnavn

en: Member
da: Medlem

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: field
da: felt

en: Notification
da: Underretning

en: Regions
da: Regioner

en: Target
da: Mål

en: Create @name
da: Opret @name

en: Relevance
da: Relevans

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: Effect
da: Effekt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Add a new user
da: Tilføj ny bruger

en: Entity type
da: Entity-type

en: Do you really want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: User roles
da: Brugerroller

en: Authenticated
da: Registreret

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Delete Comment
da: Slet kommentar

en: Memory
da: Hukommelse

en: Generate
da: Opret

en: Supported
da: Understøttet

en: Rebuild menu
da: Genopbyg menu

en: Direction
da: Retning

en: Registration
da: Tilmelding

en: Display type
da: Display-type

en: Address format
da: Adresseformat

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Address formats
da: Adresseformater

en: Run cron
da: Kør cron

en: Run updates
da: Kør opdateringer

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Tables
da: Tabeller

en: IP address
da: IP-adresse

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Control
da: Kontrollér

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Boolean
da: Boolsk

en: Created on
da: Oprettet den

en: Revision information
da: Versioner

en: User profiles
da: Bruger profiler

en: Root term
da: Rodterm

en: Is one of
da: Er en af

en: Uses
da: Bruger

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: exclude
da: ekskludér

en: Add a group
da: Tilføj en gruppe

en: Config
da: Konfigurér

en: priority
da: prioritet

en: Search index
da: Søgeindex

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Group types
da: Gruppetyper

en: Menu links
da: Menu-links

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: create a new account
da: opret en ny konto

en: Your interests
da: Dine interesser

en: Legend
da: Beskrivelse

en: Add link
da: Tilføj link

en: Rebuild Menu
da: Genopbyg menu

en: form
da: formular

en: No results
da: Ingen resultater

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Break lock
da: Bryd lås

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Allowed formats
da: Tilladte formater

en: Enhances the core input format system by managing input format defaults and settings.
da: Udvider kernens inputformatsystem ved at håndtere standardformater og indstillinger.

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Array
da: Liste

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Execute PHP code
da: Kør PHP kode

en: All groups
da: Alle grupper

en: Edit group roles
da: Redigér grupperoller

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: Post settings
da: Indstillinger

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
da: Antal tegn et ord skal indeholde for at blive indekseret. Et lille antal betyder bedre søgeresultater, men også en større database. Hver forespørgsel skal indeholde mindst ét ord af denne længde (eller længere).

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Profile image
da: Profil billede

en: Default database
da: Standard database

en: Data source
da: Datakilde

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Active status
da: Aktuel status

en: access
da: adgang

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: Indexed
da: Indekserede

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Flush all caches
da: Tøm alle cacher

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: New field
da: Nyt felt

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Published date
da: Udgivelsesdato

en: Show links
da: Vis links

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Current revision
da: Nuværende version

en: URL field
da: URL-felt

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Total time
da: Tid i alt

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Caller
da: Kaldt fra

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: User information
da: Brugerinformation

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: The message text
da: Meddelelsens indhold

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Cancel account
da: Opsig konto

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Allowed roles
da: Tilladte roller

en: Render
da: Rendéring

en: Destinations
da: Destinationer

en: messages
da: meddelelser

en: Bounce slide
da: Springer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Date changed
da: Dato ændret

en: Field types
da: Felttyper

en: View latest
da: Vis seneste

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Default country
da: Standard land

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: Hide summary
da: Skjul resumé

en: Edit summary
da: Redigér resumé

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: Update style
da: Opdatér stil

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Machine name: @name
da: Maskinnavn: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Delete selected content
da: Slet det valgte indhold

en: Deleted @count posts.
da: Slettede @count indlæg.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette dette element?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse elementer?

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Tools that enhance the user interface.
da: Værktøjer som forbedrer brugergrænsefladen.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: The postal code.
da: Postnummeret

en: Group type
da: Gruppetype

en: Display $page array
da: Vis $page array

en: Uninstalled and installed: %names.
da: Afinstallerede og installerede: %names.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
da: Vis udvikler-output som f.eks. variabel-udskrifter, query log, osv.

en: Access developer information
da: Tilgå udviklerinformation

en: Switch users
da: Skift bruger

en: Field info
da: Feltinformation

en: Access DNA information
da: Tilgå DNA-informationer

en: static
da: statisk

en: !NO: invalid $op
da: !NO: ugyldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
da: '@op' er en ugyldig handling!

en: bypass node access
da: tilsidesæt node access

en: !NO: by %module
da: !NO: af %module

en: !YES: by %module
da: !YES: af %module

en: view own unpublished content
da: vis eget upublicerede indhold

en: Deleted %count nodes.
da: Slettede %count sider.

en: Which roles should the users receive?
da: Hvilke roller skal brugerne have?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
da: Brugere får altid rollen <em>godkendt bruger</em>.

en: Maximum number of comments per node.
da: Max antal kommentarer per side.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
da: Tilføj statistik for hver side (node_counter tabellen).

en: Add custom block
da: Tilføj brugerdefineret blok

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: removed
da: fjernet

en: Was removed in @func; not in !na.
da: Er fjernet i @func; ikke i !na.

en: wrong
da: forkert

en: removed!
da: fjernet!

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
da: Er fjernet i @func; burde være fjernet i !na!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
da[0]: 1 bruger slettet.
da[1]: @count brugere slettet.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
da[0]: 1 side oprettet.
da[1]: Slut med at oprette @count sider.

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: Current page
da: Nuværende side

en: Previous page
da: Forrige side

en: Label element
da: Label-element

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
da: Sortér rækker med numeriske vægte i stedet for at trække dem.

en: Edit permissions
da: Redigér tilladelser

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: Denne sides URL.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: Profile types
da: Profiltyper

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: General Information
da: Generel information

en: Delete entity
da: Slet entity

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: Save and publish
da: Gem og udgiv

en: doesn't contain
da: indeholder ikke

en: Post comments
da: Skriv kommentarer

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Install new module
da: Installér nyt modul

en: Install new theme
da: Installér nyt tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: Available countries
da: Tilgængelige lande

en: If no countries are selected, all countries will be available.
da: Hvis der ikke vælges et land, vil alle lande være tilgængelige.

en: Profile type
da: Profil type

en: Administer profile types
da: Administrér profil typer

en: Administer profiles
da: Administrér profiler

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Include %anonymous
da: Inkludér %anonymous

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Deleted existing terms.
da: Slettede eksisterende termer.

en: Deleted existing vocabularies.
da: Slettede eksisterende ordforråd.

en: Deleted existing menus and links.
da: Slettede eksisterende menuer og links.

en: Created @count new menu links.
da: Oprettede @count nye menu-links.

en: Description of @name
da: Beskrivelse af @name

en: Description of @title.
da: Beskrivelse af @title.

en: Restrict terms to these vocabularies.
da: Begræns termer til disse ordforråd.

en: Number of terms?
da: Antal termer?

en: Number of vocabularies?
da: Antal ordforråd?

en: Create new menu(s)
da: Opret ny(e) menu(er)

en: Generate links for these menus
da: Opret links i disse menuer

en: Delete own comments
da: Slet egne kommentarer

en: Allowed values list: invalid input.
da: Liste af tilladte værdier: Ugyldigt input.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
da: Liste af tilladte værdier: Nogle værdier bliver fjernet mens de er i brug.

en: Administer group
da: Administrér gruppe

en: Group permission
da: Gruppe rettigheder

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Run arbitrary PHP from a block.
da: Kør vilkårlig PHP-kode fra en blok.

en: Asc
da: Stigende

en: Add Activity
da: Tilføj aktivitet

en: Add new view
da: Tilføj view

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Content access
da: Indholdsadgang

en: Field group format:
da: Feltgruppeformat:

en: Weight for new group
da: Vægten af den nye gruppe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn, inklusive præfikset 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
da: Tilføj ny gruppe: gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
da: CSS-klassen må kun indeholde bogstaver, tal, understregninger og bindestreger.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
da: Gruppen %group er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
da: Denne feltgruppe renderer undergrupper som en jQuery accordion.

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
da: Denne feltgruppe renderer indholdet i en div som del af en accordion-gruppe.

en: Extra CSS classes
da: Ekstra CSS-klasser

en: Blind
da: Persienne

en: Horizontal Tabs
da: Horisontale faner

en: Fieldgroups
da: Feltgrupper

en: Uninstalled
da: Afinstalleret

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
da: <p class="fieldgroup-help">Felter kan trækkes ind i grupper med ubegrænset indlejring. Hvert feltgruppeformat kommer med en konfigurationsformular, som er specifik for det pågældende format.<br />Bemærk at visse formater kommer i par. Disse typer har en HTML-wrapper som de underliggende feltgrupper placeres i. F.eks. placeres accordion-elementer i et accordion, vertikale faner i en vertikal fanegruppe og horisontale faner i en horisontal fanegruppe. Der er én undtagelse til denne regel, du kan bruge vertikale faner uden en wrapper når der vises faner med ekstra indstillinger. F.eks. på indholdselementformularer.</p>

en: New group %label successfully created.
da: Ny gruppe %label oprettet.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: User limit
da: Brugergrænse

en: Group membership
da: Gruppe medlemskab

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: Debug value
da: Debug-værdi

en: unknown node %nid
da: ukendt indholdselement %nid

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Add new view mode
da: Tilføj view mode

en: Create @type
da: Opret @type

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: Database settings
da: Database indstillinger

en: Change handler
da: Skift handler

en: Is not empty
da: Er ikke tom

en: Simple text
da: Simpel tekst

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
da: Feltgruppe @group ikke klonet fordi der allerede findes en gruppe med det samme navn.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
da: Feltgruppe @group klonet.

en: Show label
da: Vis etiket

en: Manage form display
da: Håndtér visning af formular

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: keyboard
da: Tastatur

en: Save and add
da: Gem og tilføj

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: community
da: forening

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Override global settings
da: Overskriv globale indstillinger

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: document
da: dokument

en: Search indexes
da: Søge indeks

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Add new @type
da: Tilføj ny @type

en: The referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Text value
da: Tekstværdi

en: Current interface language
da: Nuværende interface-sprog

en: Briefly describe the changes you have made.
da: Giv en kort beskrivelse af dine ændringer.

en: Installation profile
da: Installationsprofil

en: Save and manage fields
da: Gem og håndtér felter

en: View profile
da: Vis brugerprofil

en: The minimum length is 2.
da: Minimum længden er 2.

en: Reference type
da: Referencetype

en: Add a new role
da: Tilføj ny rolle

en: Group Content
da: Indhold for gruppe

en: Event status
da: Status for begivenhed

en: Delete the group
da: Slet gruppen

en: Autocomplete type
da: Autocomplete-type

en: Installed Version
da: Installeret version

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: @type %info has been created.
da: @type %info oprettet.

en: @type %info has been updated.
da: @type %info opdateret.

en: @type: added %info.
da: @type: tilføjede %info.

en: @type: updated %info.
da: @type: opdaterede %info.

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
da: Der kan uploades et ubegrænset antal filer til dette felt.

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: Save and keep published
da: Gem og hold publiceret

en: Save and unpublish
da: Gem og afpublicér

en: Save as unpublished
da: Gem som upubliceret

en: Save and keep unpublished
da: Gem og behold som upubliceret

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
da: Læs mere<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
da: Indtast en del af modulnavnet eller beskrivelsen som der skal filtreres efter.

en: With selection
da: Handling

en: Login attempt failed from %ip.
da: Login-forsøg mislykkedes fra %ip.

en: Contains all of these words
da: Indeholder alle disse ord

en: Contains none of these words
da: Indeholder ingen af disse ord

en: What's on your mind?
da: Hvad tænker du på lige nu?

en: No messages created yet
da: Ingen meddelelser oprettet endnu

en: Display the ID of the referenced entities.
da: Vis ID for de refererede entiteter.

en: menus
da: menuer

en: Event time
da: Tidspunkt for begivenhed

en: Conflicts
da: Konflikter

en: Default profile image
da: Standard profil billede

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
da: Den refererede entity (%type: %id) eksisterer ikke.

[ctx: Sort order]
en: Order
da: Rækkefølge

en: Enter module name
da: Indtast modulnavn

en: Override Global Settings
da: Tilsidesæt globale indstillinger

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: One file only. | Maximum @count files.
da[0]: Kun én fil.
da[1]: Højst @count filer.

en: Reset your password
da: Nulstil din adgangskode

en: Simple configuration
da: Simpel konfiguration

en: Configuration type
da: Konfigurationstype

en: Edit @language translation for %label
da: Redigér @language oversættelse af %label

[ctx: items to index]
en: all
da: alle

en: Route name
da: Rutenavn

en: Create @label
da: Opret @label

en: Not exported
da: Ikke eksporteret

en: Add new form mode
da: Tilføj form-mode

en: Group role
da: Gruppe rolle

en: Edit the group information
da: Rediger information for gruppe

en: View group
da: Vis gruppe

en: %type_name: Create new group
da: %type_name: Opret ny gruppe

en: Save group role
da: Gem gruppe rolle

en: Delete group role
da: Slet gruppe rolle

[ctx: Entity type group]
en: Content
da: Indhold

en: Tracker settings
da: Tracker

en: IP limit
da: IP-grænse

en: IP window
da: IP-vindue

en: User window
da: Brugervindue

en: Username or email address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Site header
da: Sidehovede

en: No profiles found
da: Ingen profiler fundet

en: The message UUID.
da: Meddelelsens UUID.

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: Add contact form
da: Tilføj kontaktformular

en: Allowed types: @extensions.
da: Tilladte typer: @extensions.

en: Install and set as default
da: Installér og angiv som standard

en: Target UUID
da: Mål-UUID

en: Publish status
da: Udgivelsesstatus

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering opdaget under rendering af entity @entity_type @entity_id. Afbryder rendering.

en: The message language code.
da: Beskedens sprogkode.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
da: Billeder skal være præcis <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
da: Billeder skal være større end <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
da: Billeder større end <strong>@max</strong> pixels skaleres.

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
da: @type %title er blevet rullet tilbage til versionen fra %revision-date.

en: Flush Css and Javascript
da: Tøm CSS og JavaScript

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
da: %type: @message i %function (linje %line af %file).

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: @size limit.
da: @size grænse.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt via e-mail.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
da: Bryder du låsen mister @user alle ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer godkendelse. Når den er blevet godkendt modtager du en e-mail med information om hvordan du logger ind, vælger en adgangskode og andre detaljer.
    
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:display-name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:account-name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:account-name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden til din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind nu ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    -- Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: The language code.
da: Sprogkoden.

[ctx: Validation]
en: Address Format
da: Adresse Format

[ctx: Validation]
en: Country
da: Land

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: @type field. Also known as %labels.
da: @type felt. Også kendt som %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
da: Tokens eller token typer ikke definerede som arrays

en: Tokens or token types missing name property
da: Tokens eller token typer mangler navn

en: Token types do not have any tokens defined
da: Token typer har ikke definerede tokens

en: Token types are not defined but have tokens
da: Token typer er ikke definerede, men har tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
da: Token eller token typer er defineret af flere moduler

en: Renders an entity in a view mode.
da: Renderer en entity i en view mode.

en: The %element-title must contain at least one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title skal indeholde mindst en token.
da[1]: %element-title må indeholde mindst @count tokens.

en: Upload requirements
da: Krav til filer

en: Delete @entity_type
da: Slet @entity_type

en: Create Topic
da: Opret emne

en: in @topic
da: i @topic

en: in the community
da: i gruppen

en: Create topic
da: Opret emne

en: A user created a topic in a group
da: En bruger oprettede et emne i en gruppe

en: (Upcoming) Community events
da: (Kommende) begivenheder i gruppen

en: Show upcoming events (my, community and overview)
da: Vis kommende begivenheder (mine, gruppens og oversigt)

en: Community events
da: Begivenheder i gruppen

en: Group Topics
da: Emner for gruppe

en: Latest topics
da: Seneste emner

en: Displays the newest topics in the community
da: Vis seneste emner

en: Newest topics
da: Seneste emner

en: No topics found
da: Ingen emner fundet

en: Recently created topics
da: Nyligt oprettede emner

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic in group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
da: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> oprettede et emne i gruppen <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: Topic details
da: Detaljer for emne

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic</p>
da: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> oprettede et emne</p>

en: No topics in this group
da: Ingen emner i denne gruppe
