Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to nl translation catalogue (1347 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: delete
nl: verwijderen

en: title
nl: titel

en: value
nl: waarde

en: Register
nl: Registreren

en: Create a new user account.
nl: Nieuwe gebruikersaccount aanmaken.

en: Forgot password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: content
nl: inhoud

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Closed
nl: Gesloten

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Delete group
nl: Groep verwijderen

en: Read more
nl: Lees meer

en: more
nl: meer

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: optional
nl: optioneel

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Action
nl: Actie

en: On
nl: Aan

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: ERROR
nl: FOUT

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Download
nl: Downloaden

en: Version
nl: Versie

en: view
nl: weergeven

en: unpublished
nl: niet gepubliceerd

en: all
nl: alle

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: default
nl: standaard

en: Number
nl: Getal

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Variable
nl: Variabele

en: Image
nl: Afbeelding

en: Types
nl: Soorten

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Parents
nl: Bovenliggenden

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Import
nl: Importeren

en: Book
nl: Boek

en: Export
nl: Exporteren

en: Back
nl: Terug

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: username
nl: gebruikersnaam

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Core
nl: Kern

en: Time
nl: Tijd

en: Views
nl: Overzichten

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Format
nl: Opmaak

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Manage
nl: Beheren

en: Region
nl: Gebied

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: name
nl: naam

en: path
nl: pad

en: Total
nl: Totaal

en: Components
nl: Componenten

en: Upload
nl: Uploaden

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Configure
nl: Instellen

en: file
nl: bestand

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Create
nl: Aanmaken

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: vocabularies
nl: woordenlijsten

en: Menu item
nl: Menuonderdeel

en: The name of the menu.
nl: De naam van het menu.

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Post
nl: Bericht

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Group Events
nl: Groepsevenementen

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Site
nl: Website

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Url
nl: URL

en: Loaded
nl: Beschikbaar

en: Off
nl: Uit

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Menu link
nl: Menulink

en: To
nl: Naar

en: Custom
nl: Aangepast

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Group ID
nl: Groep-ID

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: URL alias
nl: URL-alias

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: Variable name
nl: Variabelenaam

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Message type
nl: Berichttype

en: Message text
nl: Berichttekst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Is not
nl: Is niet

en: Count
nl: Aantal

en: Normal
nl: Normaal

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: active
nl: actief

en: N/A
nl: n.v.t.

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Data Type
nl: Gegevenssoort

en: Load
nl: Laden

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: Members
nl: Leden

en: Transliteration
nl: Transliteratie

en: General
nl: Algemeen

en: Method
nl: Methode

en: Table
nl: Tabel

en: Events
nl: Evenementen

en: View all
nl: Alles weergeven

en: Upcoming events
nl: Komende evenementen

en: Now
nl: Nu

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Configuration
nl: Instellingen

en: access content
nl: toegang tot inhoud

en: Attributes
nl: Attributen

en: Role
nl: Rol

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Deselect all
nl: Alles deselecteren

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Personal information
nl: Persoonlijke gegevens

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Log in
nl: Inloggen

en: Class
nl: Klasse

en: String
nl: Tekenreeks

en: External
nl: Extern

en: Users
nl: Gebruikers

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Last
nl: Laatste

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Install
nl: Installeren

en: Save and edit
nl: Opslaan en bewerken

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Random
nl: Willekeurig

en: Plain
nl: Plat

en: class
nl: klasse

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Default state
nl: Standaardstatus

en: Profile name
nl: Profielnaam

en: bottom
nl: onderkant

en: top
nl: bovenkant

en: left
nl: links

en: right
nl: rechts

en: Profile
nl: Profiel

en: Clear cache
nl: Cache legen

en: Static
nl: Statisch

en: Close
nl: Sluiten

en: Edit group
nl: Groep bewerken

en: Add group
nl: Groep toevoegen

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Original
nl: Origineel

en: Function
nl: Functie

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Location name
nl: Locatienaam

en: Postal code
nl: Postcode

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: show
nl: tonen

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Hidden
nl: Verborgen

en: create
nl: aanmaken

en: Root
nl: Basis

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Show
nl: Weergeven

en: Messages
nl: Berichten

en: Switch
nl: Omschakelen

en: Processor settings
nl: Verwerker-instellingen

en: ago
nl: geleden

en: Add menu
nl: Menu toevoegen

en: Clear
nl: Wissen

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Node title
nl: Node-titel

en: update
nl: bijwerken

en: The configuration was deleted.
nl: De configuratie is verwijderd

en: Add new group
nl: Groep toevoegen

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Member for
nl: Geregistreerd sinds

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Languages
nl: Talen

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Available tokens
nl: Beschikbare tokens

en: Activity
nl: Activiteit

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: First
nl: Eerste

en: Limit
nl: Limiet

en: NO
nl: NEE

en: YES
nl: JA

en: Site default
nl: Website standaard

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Posts
nl: Berichten

en: author
nl: auteur

en: Entity
nl: Entiteit

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Buttons
nl: Knoppen

en: id
nl: ID

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: Server name
nl: Servernaam

en: Purge
nl: Legen

en: profile
nl: profiel

en: Post comment
nl: Reageren

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Role filter
nl: Rolfilter

en: White
nl: Wit

en: Slow
nl: Langzaam

en: Fast
nl: Snel

en: Contact information
nl: Contactinformatie

en: People
nl: Personen

en: Generic
nl: Generiek

en: terms
nl: termen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Reference
nl: Referentie

en: or
nl: of

en: archive
nl: archief

en: Add Post
nl: Een bericht toevoegen

en: public
nl: openbaar

en: Revision
nl: Revisie

en: Engine
nl: Machine

en: Access Denied
nl: Geen Toegang

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Scope
nl: Bereik

en: Plugin
nl: Plug-in

en: not active
nl: niet actief

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Completed
nl: Voltooid

en: Failed
nl: Mislukt

en: 301 Moved Permanently
nl: 301 Permanente omleiding

en: missing
nl: ontbrekend

en: Assets
nl: Bedrijfsmiddelen

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Enter username
nl: Gebruikersnaam invoeren

en: Username not found
nl: Gebruikersnaam niet gevonden

en: Migrate
nl: Migreren

en: The username %name has not been activated or is blocked.
nl: De gebruikersnaam %name is nog niet geactiveerd of is geblokkeerd.

en: Login attempt failed for %user.
nl: Login mislukt voor %user.

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: image
nl: afbeelding

en: Themes
nl: Thema's

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Join
nl: Lid worden

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Locality
nl: Plaats

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: users
nl: gebruikers

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Message Text
nl: Berichttekst

en: Group settings
nl: Groep-instellingen

en: Anonymous user
nl: Anonieme gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Join group
nl: Lid worden van groep

en: Leave group
nl: Groep verlaten

en: Group roles
nl: Groepsrollen

en: 1 member | @count members
nl[0]: 1 lid
nl[1]: @count leden

en: Group Members
nl: Groepsleden

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Information
nl: Informatie

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Translated
nl: Vertaald

en: Blocks
nl: Blokken

en: Menus
nl: Menu's

en: Add vocabulary
nl: Woordenlijst toevoegen

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Search Index
nl: Zoekindex

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Remove field
nl: Veld verwijderen

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Check boxes/radio buttons
nl: Keuzevakjes/keuzerondjes

en: Zone ID
nl: Zone-ID

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Request
nl: Verzoek

en: Editor
nl: Redacteur

en: 302 Found
nl: 302 Gevonden

en: Hide
nl: Verbergen

en: Language code
nl: Taalcode

en: Authenticated user
nl: Geverifieerde gebruiker

en: Profiles
nl: Profielen

en: Add new profile
nl: Nieuw profiel toevoegen

en: Reply
nl: Reageren

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef tenminste één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Search users
nl: Gebruikers zoeken

en: Extension
nl: Extensie

en: Add server
nl: Server toevoegen

en: Services
nl: Diensten

en: Keys
nl: Sleutels

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Administrator
nl: Beheerder

en: Group node
nl: Inhoud groeperen

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Provided by
nl: Aangeboden door

en: Available
nl: Beschikbaar

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
nl: Weet u zeker dat u de groep %name wilt verwijderen?

en: Add message
nl: Voeg een bericht toe

en: 1 user | @count users
nl[0]: 1 gebruiker
nl[1]: @count gebruikers

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
nl: Hier is de inhoud van uw <code>$_SESSION</code> variabele.

en: Reinstall modules
nl: Modules opnieuw installeren

en: Session viewer
nl: Sessie-weergever

en: Switch user
nl: Gebruiker wisselen

en: Execute PHP
nl: PHP-code uitvoeren

en: Number of users to display in the list
nl: Aantal gebruikers dat in de lijst weergegeven wordt

en: This user can switch back.
nl: Deze gebruiker kan terugschakelen.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
nl: Let op: deze gebruiker zal niet kunnen terugschakelen.

en: Sort query log
nl: Query-log sorteren

en: Slow query highlighting
nl: Trage query-markering

en: PHP code to execute
nl: De uit te voeren PHP-code

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
nl: Typ wat code in. U hoeft geen <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags te gebruiken.

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: New value
nl: Nieuwe waarde

en: Session name
nl: Sessienaam

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
nl: Genereer een aantal gebruikers. Verwijder optioneel alle huidige gebruikers.

en: How many users would you like to generate?
nl: Hoeveel gebruikers wilt u genereren?

en: How many nodes would you like to generate?
nl: Hoeveel nodes wilt u genereren?

en: explained
nl: uitgelegd

en: ignored
nl: genegeerd

en: empty
nl: leeg

en: Packages
nl: Pakketten

en: Package
nl: Pakket

en: All types
nl: Alle typen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Organization
nl: Organisatie

en: Interests
nl: Interesses

en: Country code
nl: Landcode

en: Rebuild
nl: Opnieuw bouwen

en: Edit comment
nl: Reactie bewerken

en: contains
nl: bevat

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
nl: De instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen, zijn verstuurd aan %name naar %email.

en: Joined
nl: Lid geworden

en: Data
nl: Gegevens

en: Any
nl: Elke

en: Node count
nl: Het aantal nodes

en: Intro
nl: Introductie

en: Field settings
nl: Veldinstellingen

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Search content
nl: Inhoud doorzoeken

en: Number of comments
nl: Aantal reacties

en: Content ID
nl: Inhoud ID

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Sign up
nl: Inschrijven

en: About
nl: Over

en: Data types
nl: Gegevenssoorten

en: and
nl: en

en: Unpublish comment
nl: Reactie depubliceren

en: Zone
nl: Provincie

en: Member
nl: Lid

en: Activity Stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: Untranslated
nl: Niet vertaald

en: field
nl: veld

en: Notification
nl: Melding

en: Breadcrumb visibility
nl: Kruimelpad-zichtbaarheid

en: Regions
nl: Gebieden

en: Character set
nl: Tekenset

en: Target
nl: Doel

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Relevance
nl: Relevantie

en: Save permissions
nl: Toegangsrechten opslaan

en: Effect
nl: Bewerking

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Speed
nl: Snelheid

en: Add a new user
nl: Gebruiker toevoegen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Do you really want to continue?
nl: Weet u zeker dat u verder wilt gaan?

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Authenticated
nl: Geverifieerd

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Delete Comment
nl: Reactie verwijderen

en: Memory
nl: Geheugen

en: descending
nl: Aflopend

en: Generate
nl: Genereer

en: Rebuild menu
nl: Menu opnieuw opbouwen

en: Direction
nl: Richting

en: Registration
nl: Inschrijving

en: Display type
nl: Weergavetype

en: Address format
nl: Adresformaat

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Address formats
nl: Adresformaten

en: Run cron
nl: Cron uitvoeren

en: Run updates
nl: Updates uitvoeren

en: Instances
nl: Exemplaren

en: Assignment
nl: Instructie

en: Is not one of
nl: Is niet een van

en: Tables
nl: Tabellen

en: IP address
nl: IP-adres

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Control
nl: Beheer

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Applies to
nl: Van toepassing op

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundles
nl: Bundels

en: Bundle
nl: Bundel

en: Created on
nl: Aangemaakt op

en: Drupal version
nl: Drupal-versie

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: User profiles
nl: Gebruikersprofielen

en: Root term
nl: Hoofd term.

en: Is one of
nl: Is een van

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: exclude
nl: uitsluiten

en: Add a group
nl: Een groep toevoegen

en: Config
nl: Instellen

en: priority
nl: Prioriteit

en: Search index
nl: Zoekindex

en: The size of the file.
nl: De grootte van het bestand.

en: Group types
nl: Groepstypen

en: Menu links
nl: Menulinks

en: Generating Content
nl: Inhoud genereren

en: Finished with an error.
nl: Beëindigd met een fout.

en: Reinstall
nl: Herinstalleren

en: Rebuild menus
nl: Menu's opnieuw opbouwen

en: Execute PHP Code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Execute some PHP code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Theme registry
nl: Templateregister

en: Devel settings
nl: Devel-instellingen

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
nl: Verwijder alle gebruikers (met uitzondering van gebruiker-ID 1) voordat nieuwe gebruikers gegenereerd worden.

en: How old should user accounts be?
nl: Hoe oud moeten de gebruikersaccounts zijn?

en: How far back in time should the nodes be dated?
nl: Hoever terug in de tijd dienen de nodes gedateerd te zijn?

en: Requires path.module
nl: Path-module vereist.

en: Add an url alias for each node.
nl: Maak een url-alias aan voor elke node.

en: Node_access summary
nl: Node_access-samenvatting

en: Devel generate
nl: Devel genereren

en: Publish comment
nl: Reactie publiceren

en: create a new account
nl: nieuw account aanmaken

en: Your interests
nl: Uw interesses

en: Sum
nl: Som

en: Legend
nl: Legenda

en: Add link
nl: Link toevoegen

en: click
nl: klik

en: Rebuild Menu
nl: Menu opnieuw opbouwen

en: form
nl: formulier

en: Accordion
nl: Accordeon

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: not
nl: niet

en: Break lock
nl: Ontgrendelen

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Allowed formats
nl: Toegestane opmaken

en: - All -
nl: - Alle -

en: Circle
nl: Cirkel

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: Download feature
nl: Feature downloaden

en: Dependency
nl: Afhankelijkheid

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Drag to re-order
nl: Slepen om de volgorde te wijzigen

en: Pagination
nl: Paginering

en: Execute PHP code
nl: PHP-code uitvoeren

en: All groups
nl: Alle groepen

en: Edit group roles
nl: Groepsrollen bewerken

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: HTML filter
nl: HTML-filter

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
nl: @type: %title teruggezet naar revisie %revision.

en: Post settings
nl: Instellingen voor inzendingen

en: Add content type
nl: Inhoudstype toevoegen

en: Minimum word length to index
nl: Minimumwoordlengte voor indexering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
nl: Het aantal tekens waaruit een woord moet bestaan om geïndexeerd te worden. Een lager aantal tekens levert een betere kwaliteit van de resultaten op, maar ook een grotere database. Iedere zoekopdracht moet minstens één trefwoord met het hier opgegeven minimum aantal tekens bevatten.

en: Simple CJK handling
nl: Eenvoudige CJK-bewerking

en: No modules selected.
nl: Geen modules geselecteerd.

en: Cron ran successfully.
nl: Cron is met succes uitgevoerd.

en: No modules are available to uninstall.
nl: Geen modules beschikbaar voor deïnstallatie.

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: Profile image
nl: Profiel afbeelding

en: Organisation
nl: Organisatie

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Redirect 403 to User Login
nl: Stuur 403 door naar Gebruikerslogin

en: Display access denied message on login page
nl: Toon een 'toegang geweigerd'-bericht op de loginpagina

en: Redirect anonymous users from 403 Access Denied pages to the /user/login page.
nl: Stuurt anonieme gebruikers van 403 Access Denied pagina's door naar de /user/login pagina.

en: Base name
nl: Basisnaam

en: Indexed
nl: Geïndexeerd

en: Author name
nl: Naam auteur

en: More like this
nl: Zie ook

en: Flush all caches
nl: Alle caches leegmaken

en: Group name (a-z, 0-9, _)
nl: Groepsnaam (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
nl: Groep toevoegen: Een groepsnaam is verplicht.

en: Field group label
nl: Veldengroeplabel

en: New field
nl: Nieuw veld

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Published date
nl: Publiceerdatum

en: The changes were successfully saved.
nl: De wijzigingen zijn succesvol opgeslagen.

en: Add index
nl: Index toevoegen

en: Show links
nl: Links weergeven

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: URL field
nl: URL-veld

en: Highlight
nl: Accentueren

en: Total time
nl: Totale tijd

en: Example: Image gallery
nl: Bijvoorbeeld: Afbeeldingsgalerij

en: Example: image_gallery
nl: Bijvoorbeeld: afbeelding_galerij

en: Node status
nl: Node-status

en: to node !nid:
nl: naar node !nid:

en: !NO: access content
nl: !NO: toegang tot de inhoud

en: !NO: no reason
nl: !NO: geen reden

en: Activity ID
nl: Activiteit-ID

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Message settings
nl: Berichtinstellingen

en: The message text
nl: De berichttekst

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: Cancel account
nl: Account opheffen

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: display
nl: weergave

en: Enrolled
nl: Aangemeld

en: Allowed roles
nl: Toegelaten rollen

en: Render
nl: Weergeven

en: Destinations
nl: Bestemmingen

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Field types
nl: Veldtypes

en: View latest
nl: Laatste weergeven

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Default country
nl: Standaardland

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Only the listed pages
nl: Alleen de genoemde pagina's

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: Full comment
nl: Volledige reactie

en: Save comment
nl: Reactie opslaan

en: Hide summary
nl: Samenvatting verbergen

en: Edit summary
nl: Samenvatting bewerken

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Update style
nl: Stijl bijwerken

en: Add effect
nl: Effect toevoegen

en: Machine name: @name
nl: Systeemnaam: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Delete selected content
nl: Geselecteerde inhoud verwijderen

en: Deleted @count posts.
nl: @count berichten verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Find and manage content.
nl: Inhoud zoeken en beheren.

en: Tools that enhance the user interface.
nl: Hulpmiddelen die de interface voor gebruikers uitbreiden.

en: No people available.
nl: Geen personen beschikbaar.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
nl: Er is een account voor u aangemaakt voor [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
nl: Vind en beheer personen die gebruik maken van de website.

en: The postal code.
nl: De postcode.

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Group type
nl: Groepstype

en: Are you sure you want to revert the revision?
nl: Weet u zeker dat u de versie wilt terugdraaien?

en: Display $page array
nl: $page-array weergeven

en: Uninstalled and installed: %names.
nl: Gedeïnstalleerd en geïnstalleerd: %names.

en: Access developer information
nl: Toegang tot informatie voor ontwikkelaars

en: Switch users
nl: Gebruikers wisselen

en: Field info
nl: Veldinformatie

en: Access DNA information
nl: Toegang tot DNA-gegevens

en: static
nl: vast

en: !NO: invalid $op
nl: !NO: ongeldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
nl: '@op' is een ongeldige handeling

en: !YES: bypass node access
nl: !YES: omzeil toegang tot de inhoud

en: bypass node access
nl: toegang tot de inhoud omzeilen

en: !NO: by %module
nl: !NO: per %module

en: !YES: by %module
nl: !YES: per %module

en: Deleted %count nodes.
nl: %count nodes verwijderd.

en: Which roles should the users receive?
nl: Welke rollen moeten de gebruikers krijgen?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
nl: Gebruiker krijgt altijd de <em>geverifieerde gebruiker</em>-rol.

en: Maximum number of comments per node.
nl: Maximaal aantal reacties per node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
nl: Statistieken voor elke node toevoegen (node_counter-tabel).

en: Add custom block
nl: Aangepast blok toevoegen

en: Dependent locality
nl: Wijk

en: Administrative area
nl: Beheeromgeving

en: Read-only
nl: Alleen-lezen

en: removed
nl: verwijderd

en: 1 user deleted | @count users deleted.
nl[0]: 1 gebruiker verwijderd
nl[1]: @count gebruikers verwijderd.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
nl[0]: 1 node aangemaakt
nl[1]: @count nodes aangemaakt

en: Autocomplete settings
nl: Instellingen voor automatisch aanvullen

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: auto
nl: automatisch

en: No tokens available.
nl: Geen tokens beschikbaar.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
nl: Klik op een token om het toe te voegen aan het veld dat het laatst aangeklikt is.

en: Translation source node
nl: Vertaling originele node

en: List of the currently available tokens on this site
nl: Lijst van beschikbare nodes op deze website

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
nl: Biedt een gebruikersinterface voor de Token API en enkele ontbrekende kern-tokens.

en: Insert this token into your form
nl: Plaats deze token in uw formulier

en: First click a text field to insert your tokens into.
nl: Klik eerst een tekstveld aan om uw tokens in te plaatsen.

en: Set language on nodes
nl: Stel de talen in op nodes

en: Requires locale.module
nl: Locale-module vereist

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Label element
nl: Element labelen

en: Access check
nl: Toegangscontrole

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
nl: Herschik de rijen op basis van gewicht, in plaats van slepen.

en: Edit permissions
nl: Toegangsrechten bewerken

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
nl: De verklaring van de laatste wijziging aan de node.

en: The title of the current page.
nl: De titel van de huidige pagina.

en: The URL of the current page.
nl: De URL van de huidige pagina.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
nl: Het paginanummer van de huidige pagina wanneer gepagineerde lijsten worden gebruikt.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
nl: Het %element-title gebruikt de volgende ongeldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
nl: De bronnode voor de vertalingset van de huidige node.

en: Account cancellation URL
nl: URL om account op te heffen

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
nl: De URL van de bevestigingspagina om het gebruikersaccount te verwijderen.

en: One-time login URL
nl: Link voor eenmalige aanmelding

en: The URL of the one-time login page for the user account.
nl: De URL van de pagina voor eenmalige log-in tot het gebruikersaccount.

en: Tokens related to menu links.
nl: Tokens gerelateerd aan menulinks.

en: The unique ID of the menu link.
nl: De unieke ID van de menulink

en: The title of the menu link.
nl: De titel van de menulink

en: The URL of the menu link.
nl: De URL van de menulink.

en: The menu link's parent.
nl: Het bovenliggende menu-item.

en: Tokens related to the current page request.
nl: Tokens gerelateerd aan de huidige pagina-aanvraag.

en: Page number
nl: Paginanummer

en: The book page associated with the node.
nl: De boekpagina die geassocieerd is met de node.

en: The menu link for this node.
nl: De menulink voor deze node.

en: Bulk update
nl: Bulk-update

en: Index now
nl: Nu indexeren

en: Successfully indexed 1 item. | Successfully indexed @count items.
nl[0]: 1 item geïndexeerd.
nl[1]: @count items geïndexeerd.

en: Ignore case
nl: Hoofdlettergevoeligheid negeren

en: Direct query
nl: Directe query

en: Profile types
nl: Profieltypes

en: Query type
nl: Type zoekopdracht

en: General Information
nl: Generieke informatie

en: Delete entity
nl: Entiteit verwijderen

en: Filter by plugin
nl: Filter op plugin

en: New field name
nl: Naam van nieuw veld

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: CSS and Javascript
nl: CSS en Javascript

en: Save and publish
nl: Opslaan en publiceren

en: Fulltext search
nl: Zoeken in volledige tekst

en: doesn't contain
nl: bevat geen

en: Post comments
nl: Reageren

en: Text Formats
nl: Tekstopmaken

en: Install new module
nl: Nieuwe module installeren

en: Install new theme
nl: Nieuw thema installeren

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nl: Gebruikersaccounts, rollen en toegangsrechten beheren.

en: The menu link's root.
nl: Het eerste onderdeel van het menu van de link.

en: Available countries
nl: Beschikbare landen

en: If no countries are selected, all countries will be available.
nl: Wanneer er geen landen geselecteerd zijn, zijn alle landen beschikbaar.

en: Profile type
nl: Profieltype

en: Administer profile types
nl: Profieltypes beheren

en: Administer profiles
nl: Profielen beheren

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Message ID
nl: Bericht-ID

en: Text block
nl: Tekstblok

en: Social
nl: Sociaal

en: Create new feature
nl: Nieuwe feature aanmaken

en: The human-readable name of this profile type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit profieltype.

en: Include %anonymous
nl: %anonymous insluiten

en: Allow entering any user name
nl: Het invoeren van een gebruikersnaam toestaan

en: Entity info
nl: Entiteitsinformatie

en: Deleted existing terms.
nl: Bestaande termen verwijderd.

en: Deleted existing vocabularies.
nl: Bestaande woordenlijsten verwijderd.

en: Deleted existing menus and links.
nl: Bestaande menu's en links verwijderd.

en: Created @count new menu links.
nl: @count nieuwe menu-links aangemaakt.

en: Description of @name
nl: Beschrijving van @name

en: Description of @title.
nl: Beschrijving van @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
nl: <strong>Verwijder alle inhoud</strong> in deze inhoudstypen voordat nieuwe inhoud gegenereerd wordt.

en: Number of terms?
nl: Aantal termen?

en: Number of vocabularies?
nl: Aantal woordenlijsten?

en: Create new menu(s)
nl: Nieuwe menu('s) aanmaken

en: Generate links for these menus
nl: Links voor deze menu's genereren

en: Number of new menus to create
nl: Aantal nieuwe menu's om te genereren

en: Number of links to generate
nl: Aantal links om te genereren

en: Types of links to generate
nl: Linktypen om te genereren

en: Maximum link depth
nl: Maximale linkdiepte

en: Maximum menu width
nl: Maximale menubreedte

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
nl: Een bepaald aantal termen genereren. Optioneel alle huidige termen verwijderen.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
nl: Genereer een bepaald aantal woordenlijsten. Verwijder desgewenst ook bestaande woordenlijsten.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
nl: Een bepaald aantal menu's en menulinks genereren. Optioneel alle bestaande menu's verwijderen.

en: Delete own comments
nl: Eigen reacties verwijderen

en: Allowed values list: invalid input.
nl: Lijst met toegestane waardes: ongeldige invoer.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
nl: Lijst met toegestane waardes: enkele waardes die momenteel in gebruik zijn worden verwijderd.

en: The unique ID of the group.
nl: De unieke groeps-ID

en: Administer group
nl: Groep beheren

en: Group content
nl: Groepsinhoud

en: Group content type
nl: Groepsinhoudtype

en: Group permission
nl: Groepstoegangsrechten

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Event details
nl: Evenementdetails

en: Asc
nl: Oplopend

en: Add Activity
nl: Activiteit toevoegen

en: Add new view
nl: Een nieuw overzicht toevoegen

en: The extension of the file.
nl: De extensie van het bestand.

en: Tokens related to the current date and time.
nl: Tokens gerelateerd aan de huidige datum en tijd.

en: The URL of the @entity.
nl: De URL van de @entity.

en: The content type of the node.
nl: Het inhoudstype van de node.

en: Tokens related to content types.
nl: Tokens gerelateerd aan inhoudstypes.

en: The name of the content type.
nl: De naam van het inhoudstype.

en: The unique machine-readable name of the content type.
nl: De systeemnaam van dit inhoudstype.

en: The optional description of the content type.
nl: De optionele beschrijving van het inhoudstype.

en: The number of nodes belonging to the content type.
nl: Het aantal nodes dat hoort bij dit inhoudstype.

en: The URL of the content type's edit page.
nl: De URL van de inhoudstype-bewerkpagina.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van de taxonomieterm.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
nl: De systeemnaam van de woordenlijst.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
nl: De URL van de woordenlijst-bewerkpagina.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
nl: Het specifieke argument van de huidige pagina (bijv. 'arg:1' op de pagina 'node/1' retourneert '1').

en: Tokens related to URLs.
nl: Tokens gerelateerd aan URL's.

en: Relative URL
nl: Relatieve URL

en: The relative URL.
nl: De relatieve URL.

en: The absolute URL.
nl: De absolute URL.

en: Tokens related to menus.
nl: Tokens gerelateerd aan menu's.

en: The unique machine-readable name of the menu.
nl: De systeemnaam van het menu.

en: The optional description of the menu.
nl: De optionele beschrijving van het menu.

en: Menu link count
nl: Menulinkteller

en: The number of menu links belonging to the menu.
nl: Het aantal menulinks die bij dit menu horen.

en: The URL of the menu's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van dit menu.

en: The menu of the menu link.
nl: Het menu dat bij deze menulink hoort.

en: The URL of the menu link's edit page.
nl: De URL van de bewerkpagina van deze menulink.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
nl[0]: Het %element-title mag hooguit een token bevatten.
nl[1]: Het %element-title moet hooguit @count tokens bevatten.

en: Content access
nl: Toegang tot inhoud

en: Field group format:
nl: Veldgroep-formaat:

en: Weight for new group
nl: Gewicht voor de nieuwe groep

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %group_name is ongeldig. De naam mag alleen kleine letters (zonder accent), cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %group_name is te lang. De naam mag niet langer zijn dan 32 karakters, dit is inclusief het voorvoegsel 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %groep_name bestaat al.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
nl: De CSS-klasse mag alleen letters, cijfers, onderstrepingstekens en koppeltekens bevatten.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
nl: Weet u zeker dat u de groep %group wilt verwijderen?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
nl: De groep %group werd verwijderd van het inhoudstype %type.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
nl: Deze veldengroep geeft onderliggende groepen weer als een jQuery-accordeon.

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
nl: Deze veldengroep geeft de inhoud weer in een div, als onderdeel van een accordeongroep.

en: Extra CSS classes
nl: Extra CSS-klassen

en: Horizontal Tabs
nl: Horizontale tabbladen

en: Fieldgroups
nl: Veldgroepen

en: Uninstalled
nl: Gedeïnstalleerd

en: Differences
nl: Verschillen

en: Purge settings
nl: Purge-instellingen

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
nl: <p class="fieldgroup-help">Velden kunnen in groepen worden gesleept met een onbeperkt aantal niveaus. Iedere veldgroep komt met een configuratieformulier, specifiek voor dat type.<br />Houd er rekening mee dat sommige formaten in paren komen. Deze typen hebben een HTML-wrapper waarin de onderliggende veldgroepen worden ingesloten. Plaats bijvoorbeeld accordeon-items in de accordeongroep, verticale tabbladen in de verticale tabbladengroep en horizontale tabbladen in de horizontale tabbladengroep. Er is één uitzondering op deze regel. U kunt een verticaal tabblad gebruiken zonder wrapper wanneer tabbladen voor extra instellingen beschikbaar zijn, zoals bij nodeformulieren.</p>

en: New group %label successfully created.
nl: Nieuwe groep %label werd met succes gecreëerd.

en: Required fields
nl: Verplichte velden

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Gebruikers kunnen meerdere waarden in de vorm van 1+2+3 (voor OR) of 1,2,3 (voor AND) invullen als dit geselecteerd is.

en: User limit
nl: Gebruikerslimiet

en: Group membership
nl: Groepslidmaatschap

en: The user roles associated with the user account.
nl: De rollen van het gebruikersaccount.

en: Brief URL
nl: Korte URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
nl: De URL zonder het protocol en de afsluitende backslash.

en: Tokens related to arrays of strings.
nl: Tokens gerelateerd aan arrays van tekenreeksen.

en: The first element of the array.
nl: Het eerste element van het array.

en: The last element of the array.
nl: Het laatste element van het array.

en: The number of elements in the array.
nl: Het aantal elementen van het array.

en: The array reversed.
nl: Het omgekeerde array.

en: The array of keys of the array.
nl: Een array van sleutels van het array.

en: Imploded
nl: Geïmplodeerd

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
nl: De waarden van de array aan elkaar verbonden met een aangepast tekstelement tussen iedere waarde

en: Replace tokens
nl: Tokens vervangen

en: Aggregated fields
nl: Geaggregeerde velden

en: Find similar content.
nl: Vind vergelijkbare inhoud.

en: Aggregation type
nl: Aggregatietype

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: Existing
nl: Bestaande

en: Debug value
nl: Debug-waarde

en: Value to debug
nl: Waarde om te debuggen

en: unknown node %nid
nl: onbekende node %nid

en: Error: could not explain access
nl: Fout: kan de toegang niet uitleggen

en: Activity settings
nl: Activiteitsinstellingen

en: A date in '@type' format. (%date)
nl: Een datum in het formaat '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
nl: De hoofdterm van de taxonomietermen.

en: File byte size
nl: Bestandsgrootte in bytes

en: The size of the file, in bytes.
nl: De bestandsgrootte, in bytes.

en: Query string value
nl: Query-waarde

en: The value of a specific query string field of the current page.
nl: De waarde van een specifiek query-veld van de huidige pagina.

en: A random number from 0 to @max.
nl: Een willekeurig getal van 0 tot @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
nl: Een willekeurige hash. De mogelijke hash-algoritmes zijn: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
nl: Poging tot het uitvoeren van tokenvervanging voor token type %type zonder de benodigde gegevens

en: Recipient user
nl: Ontvanger

en: Entity Reference
nl: Referentie naar een entiteit

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: Display the label of the referenced entities.
nl: Het label van de gerefereerde entiteit weergeven.

en: Rendered entity
nl: Weergegeven entiteit

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
nl: Toon de gerefereerde entiteiten weergegeven door entity_view().

en: Link label to the referenced entity
nl: Label linkt naar gerefereerde entiteit

en: Add new view mode
nl: Weergavemodus toevoegen

en: @type field.
nl: @type-veld

en: Create @type
nl: @type aanmaken

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: No tokens available
nl: Er zijn geen tokens beschikbaar

en: Token registry caches cleared.
nl: Token register-cache geleegd.

en: The path component of the URL.
nl: Het padcomponent van de URL.

en: Unaliased URL
nl: URL zonder alias

en: The unaliased URL.
nl: De URL zonder alias

en: The specific value of the array.
nl: De specifieke waarde van de array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
nl: De lijst met tokens die gebruikt kunnen worden in e-mails, staat hieronder.

en: Add and configure
nl: Toevoegen en configureren

en: Database settings
nl: Database-instellingen

en: Change handler
nl: Handler wijzigen

en: Is empty
nl: Is leeg

en: Is not empty
nl: Is niet leeg

en: Simple text
nl: Platte tekst

en: Datasource
nl: Databron

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
nl: Veldgroep @group werd niet gedupliceerd, omdat er al een groep bestaat met dezelfde naam.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
nl: Veldgroep @group werd met succes gedupliceerd.

en: Show label
nl: Label tonen

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Bypass access checks
nl: Toegangscontroles omzeilen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: community
nl: gebruikersgroep

en: Activity stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
nl: Een array van alle bovenliggende termen van de term, beginnende met de hoofdterm.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
nl: Een array van alle bovenliggende menu-items van de menu link, beginnende met het hoofditem.

en: Do not begin name with numbers.
nl: Niet met cijfers beginnen.

en: Bundle name
nl: Bundelnaam

en: Original @entity
nl: Originele @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
nl: De originele @entity-data als de @entity wordt bijgewerkt of opgeslagen.

en: The base name of the file.
nl: De basisnaam van het bestand.

en: This field supports tokens.
nl: Dit veld ondersteunt tokens.

en: Standard Drupal
nl: Standaard Drupal

en: Error handlers
nl: Fout-handlers

en: Maximum number of words in titles
nl: Maximaal aantal woorden in de titels.

en: Maximum number of characters in term names
nl: Maximaal aantal tekens in term-namen

en: Maximum number of characters in vocabulary names
nl: Maximaal aantal tekens in de woordenlijstnamen

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
nl: Maximaal aantal tekens in het menu en de menu-link namen

en: Plugin information
nl: Plugin-informatie

en: E.g. name="anchor"
nl: Bijvoorbeeld name="anker"

en: Browse available tokens.
nl: Door beschikbare tokens bladeren.

en: The referenced entity
nl: De gerefereerde entiteit

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Current interface language
nl: Huidige interfacetaal

en: Briefly describe the changes you have made.
nl: Beschrijf de wijzigingen die u heeft aangebracht in het kort.

en: Installation profile
nl: Installatieprofiel

en: Save and manage fields
nl: Opslaan en velden beheren

en: View profile
nl: Profiel bekijken

en: Explore
nl: Verkennen

en: Rounded
nl: Afgerond

en: Enroll
nl: Inschrijven

en: Reference type
nl: Referentietype

en: Add a new role
nl: Rol toevoegen

en: Event status
nl: Evenementstatus

en: Enrollments
nl: Inschrijvingen

en: Delete the group
nl: Groep verwijderen

en: Autocomplete type
nl: Automatisch aanvullen-type

en: Plugin configuration
nl: Plugin-configuratie

en: You have unsaved changes.
nl: Er zijn niet-opgeslagen wijzigingen.

en: @type %info has been created.
nl: @type %info is aangemaakt.

en: @type %info has been updated.
nl: @type %info is bijgewerkt.

en: @type: added %info.
nl: @type: %info toegevoegd.

en: @type: updated %info.
nl: @type: %info bijgewerkt.

en: Type of item to reference
nl: Itemtype om naar te verwijzen

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
nl: Een onbeperkt aantal bestanden kan naar dit veld worden geupload.

en: The time that the node was created.
nl: Het tijdstip waarop de node is aangemaakt.

en: Save and keep published
nl: Opslaan en publiceren

en: Save and unpublish
nl: Opslaan en niet publiceren

en: Save as unpublished
nl: Ongepubliceerd opslaan

en: Save and keep unpublished
nl: Opslaan en niet publiceren

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
nl: Lees meer<span class="visually-hidden"> over @title</span>

en: With selection
nl: Met selectie

en: Login attempt failed from %ip.
nl: Login mislukt vanaf %ip.

en: Display the ID of the referenced entities.
nl: Laat de ID zien van de entiteiten waarnaar wordt verwezen.

en: menus
nl: menu's

en: E.g. div, section, aside etc.
nl: Bijv. div, section, aside etc.

en: Conflicts
nl: Conflicten

en: Default profile image
nl: Standaard profielafbeelding

en: Access denied. You must log in to view this page.
nl: Geen toegang. Login om deze pagina te bekijken.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
nl: De entiteitreferentie (%type: %id) bestaat niet.

[ctx: Sort order]
en: Order
nl: Volgorde

en: Enter module name
nl: Voer modulenaam in

en: Mark group as required if it contains required fields.
nl: Groep verplicht maken als deze verplichte velden bevat.

en: The URL of the group.
nl: De URL van de groep.

en: Custom block library
nl: Aangepaste blokken-bibliotheek

en: One file only. | Maximum @count files.
nl[0]: Slechts één bestand.
nl[1]: Maximaal @count bestanden.

en: Reset your password
nl: Uw wachtwoord opnieuw instellen

en: Simple configuration
nl: Eenvoudige configuratie

en: Configuration type
nl: Configuratietype

en: Edit @language translation for %label
nl: @language vertaling voor %label bijwerken.

en: Toggle navigation
nl: Navigatie wisselen

en: Display the localized country name instead of the two character country code
nl: Geef de vertaalde landnaam weer in plaats van de tweeletterige landcode

en: @indexed/@total indexed
nl: @indexed/@total geïndexeerd

[ctx: items to index]
en: all
nl: alle

en: Queue all items for reindexing
nl: Plaats alle items in de wachtrij voor herindexatie

en: Clear all indexed data
nl: Alle geïndexeerde data wissen

en: Route name
nl: Route-naam

en: Create @label
nl: @label aanmaken

en: Add new form mode
nl: Nieuwe formuliermodus toevoegen

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Extra Small
nl: Extra klein

en: Group role
nl: Rol van de groep

en: Parent group
nl: Bovenliggende groep

en: Outsider
nl: Buitenstaander

[ctx: Entity type group]
en: Content
nl: Inhoud

en: Tracker settings
nl: Tracker-instellingen

en: IP limit
nl: IP-limiet

en: IP window
nl: IP-bereik

en: User window
nl: Gebruikersvenster

en: Plugin ID
nl: Plug-in ID

en: Username or email address
nl: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: Site header
nl: Site kop

en: Toolbar item
nl: Werkbalk-item

en: The message UUID.
nl: De bericht-UUID

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: Add contact form
nl: Contactformulier toevoegen

en: Allowed types: @extensions.
nl: Toegestane types: @extensions.

en: Install and set as default
nl: Installeren en als standaard instellen

en: Activity list
nl: Activiteitenlijst

en: Use admin theme
nl: Beheerthema gebruiken

en: Target UUID
nl: Doel-UUID

en: A processor
nl: Een verwerker

en: Weight for processor %title
nl: Gewicht voor verwerker %title

en: All except those selected
nl: Alles behalve de geselecteerde

en: None except those selected
nl: Geen behalve de geselecteerde

en: My Processor
nl: Mijn verwerker

en: Does … something.
nl: Doet ... iets.

en: Entity Type ID
nl: Entiteitstype-ID

en: Publish status
nl: Publicatiestatus

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
nl: Recursie gevonden tijdens het renderen van entiteit @entity_type @entity_id. Rendering is afgebroken.

en: The message language code.
nl: De taalcode van het bericht.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
nl: Afbeeldingen moeten exact <strong>@size</strong> pixels zijn.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
nl: Afbeeldingen moeten groter zijn dan <strong>@min</strong> pixels. De afmetingen van afbeeldingen groter dan <strong>@max</strong> pixels worden aangepast.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
nl: Afbeeldingen moeten groter zijn dan <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
nl: De afmetingen van afbeeldingen groter dan <strong>@max</strong> pixels worden aangepast.

en: Assignment method
nl: Instructiemethode

en: Enables administrators to package configuration into modules.
nl: Biedt een mogelijkheid voor beheerders om configuratie samen te voegen in modules.

en: Base type
nl: Basistype

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Processor order
nl: Volgorde verwerker

en: (not exported)
nl: (niet geëxporteerd)

en: No Features packages available.
nl: Geen Features-pakketen beschikbaar.

en: Provides the user interface for Features.
nl: Biedt de gebruikersinterface voor Features.

en: Configure Bundles
nl: Bundels instellen

en: --New--
nl: --Nieuw--

en: Remove bundle
nl: Bundel verwijderen

en: A unique human-readable name of this bundle.
nl: Een unieke leesbare naam van deze bundel.

en: All differences
nl: Alle verschillen

en: No differences exist in exported features.
nl: Er bestaan geen verschillen in geëxporteerde features.

en: Import changes
nl: Aanpassingen importeren

en: Import the selected changes above into the active configuration.
nl: Importeer bovenstaande geselecteerde aanpassingen in de actieve configuratie.

en: Active site config
nl: Actieve siteconfiguratie

en: Allow conflicts
nl: Conflicten toestaan

en: Allow configuration to be exported to more than one feature.
nl: Toestaan dat configuratie naar meerdere features geëxporteerd kan worden.

en: The following packages are not exported.
nl: De volgende pakketten zijn niet geëxporteerd.

en: New detected
nl: Nieuw gedetecteerd

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: - Site default -
nl: - Site standaard -

en: @entity using @field_name
nl: @entity gebruikt @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
nl: Elke @entity relateren waarvan @field_name is ingesteld op @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
nl: @type %title is teruggedraaid naar de versie van %revision-date.

en: Static caches
nl: Statische caches

en: Documentation D8
nl: D8 documentatie

en: Flush Css and Javascript
nl: Css- and Javascript-cache legen

en: List changes
nl: Wijzigingen tonen

en: All cache cleared.
nl: Alle caches geleegd.

en: CSS and JavaScript cache cleared.
nl: CSS- en JavaScript-cache geleegd.

en: Plugin cache cleared.
nl: Plugin-cache geleegd.

en: All static caches cleared.
nl: Alle statische caches geleegd.

en: Postal code prefix
nl: Postcodevoorvoegsel

en: (missing from active)
nl: (ontbrekend van actief)

en: Export packages of configuration into modules.
nl: Exporteer configuratiepakketten naar modules.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
nl: %type: @message in %function (regel %line van %file).

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Basic block
nl: Standaardblok

en: A basic block contains a title and a body.
nl: Een standaardblok bevat een titel en een berichttekst.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Restricted HTML
nl: Beperkte HTML

en: Create event
nl: Evenement aanmaken

en: placeholder
nl: plaatshouder

en: POST Parameters
nl: POST-parameters

en: @size limit.
nl: @size limiet.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
nl: Beschikbare variabelen zijn: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
nl: Instructies om het wachtwoord opnieuw in te stellen via e-mail versturen.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
nl: Door deze vergrendeling te verbreken, zullen niet-opgeslagen aanpassingen, die door @user zijn gemaakt, verloren gaan.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Een verzoek om uw gebruikersaccount op te heffen is ingediend bij [site:name].
    
    U kunt nu uw account opheffen op [site:url-brief] door op onderstaande link te klikken of deze te knippen en plakken in uw browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    Let op: Het opheffen van uw account kan niet ongedaan worden gemaakt!
    
    Deze link verloopt binnen één dag. Er gebeurt niets als deze link niet binnen één dag wordt gebruikt.
    
    --  [site:name] team

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
nl: Verzoek om account op te heffen van [user:display-name] op [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
nl: Vervangende logininformatie voor [user:display-name] op [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Bedankt dat u zich heeft geregistreerd op [site:name]. De aanvraag voor een account wacht momenteel op goedkeuring. Zodra de aanvraag is goedgekeurd ontvangt u een e-mail met daarin inloginformatie, hoe het wachtwoord kan worden gewijzigd en andere details.
    
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (wachtend op de goedkeuring van de beheerder)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
nl: [user:display-name] heeft een account aangevraagd.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Uw account op [site:name] is geactiveerd.
    
    U kunt nu inloggen door op de onderstaande link te klikken of deze in uw browser te kopiëren:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dit is een eenmalige login en u wordt doorgestuurd naar een pagina waar u uw wachtwoord kunt instellen.
    
    Nadat u uw wachtwoord heeft gewijzigd, kunt u in de toekomst inloggen op [site:login-url] met:
    
    gebruikersnaam: [user:account-name]
    wachtwoord: Uw ingestelde wachtwoord
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (goedgekeurd)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Uw account op [site:account-name] is geblokkeerd.
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (geblokkeerd)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Uw account op [site:name] is geannuleerd.
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
nl: Accountgegevens voor [user:display-name] op [site:name] (geannuleerd)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Op [site:name] is een verzoek gedaan voor een nieuw wachtwoord van uw account.
    
    U kunt nu inloggen door op onderstaande link te klikken of deze te kopiëren en te plakken in de adresbalk van uw browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Deze link kan slechts één keer gebruikt worden en zal u doorverwijzen naar een pagina waar u uw wachtwoord opnieuw kunt instellen. De geldigheid van de link zal na één dag verlopen. Er zal niets gebeuren wanneer de link niet wordt gebruikt.
    
    --  [site:name] team

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Een beheerder van [site:name] heeft een account voor u aangemaakt. U kunt nu inloggen door op deze link te klikken of door deze te kopiëren en te plakken in uw browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Deze link kan eenmalig gebruikt worden om in te loggen, waarna u uw wachtwoord dient aan te passen.
    
    Nadat u uw wachtwoord heeft gewijzigd kunt u voortaan op [site:login-url] inloggen met behulp van de volgende gegevens:
    
    gebruikersnaam: [user:name]
    wachtwoord: Het door u ingestelde wachtwoord
    
    --  [site:name] team

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
nl: [user:display-name],
    
    Dank u voor het registreren bij [site:name]. U kunt nu inloggen door het volgen van onderstaande link of deze te knippen en plakken in uw browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Deze link kan éénmalig worden gebruikt en zal u doorverwijzen naar een pagina waar u uw wachtwoord kan instellen.
    
    Na het instellen van uw wachtwoord kunt u in de toekomst inloggen op [site:login-url] met de volgende gegevens:
    
    gebruikersnaam: [user:name]
    wachtwoord: Uw wachtwoord
    
    --  [site:name] team

en: Changed on
nl: Gewijzigd op

en: Provides functionality for handling postal addresses.
nl: Biedt functionaliteit voor het verwerken van postadressen.

en: Add a new address format
nl: Adresnotatie toevoegen

en: Administer the address formats for each country.
nl: Beheer de adresnotaties voor elk land.

en: Postal code type
nl: Postcodetype

en: Postal code pattern
nl: Postcodepatroon

en: Zone member (Country)
nl: Zone-lid (Land)

en: Included postal codes
nl: Inbegrepen postcodes

en: Excluded postal codes
nl: Uitgezonderde postcodes

en: Zone member (EU)
nl: Zone-lid (EU)

en: Zone member (Zone)
nl: Zone-lid (Zone)

en: Sorting code
nl: Sorteercode

en: First line of the address block
nl: Eerste regel van het adresblok

en: Second line of the address block
nl: Tweede regel van het adresblok

en: Address field settings
nl: Adresveldinstellingen

en: Used fields
nl: Gebruikte velden

en: Language override
nl: Taal overschrijving

en: Default address formatter settings
nl: Instellingen voor standaardadresformaat

en: Available tokens: @tokens
nl: Beschikbare tokens: @tokens

en: %title is required.
nl: %title is verplicht.

en: The language code.
nl: De taalcode.

en: The two-letter country code.
nl: De tweeletterige landcode.

en: The locality (i.e. city).
nl: De plaats (d.w.z. stad).

en: The sorting code.
nl: De sorteercode.

en: The first line of the address block.
nl: De eerste regel van het adresblok.

en: The second line of the address block.
nl: De tweede regel van het adresblok.

en: The organization
nl: De organisatie

en: The recipient.
nl: De ontvanger.

en: Note: an address used for postal purposes needs all of the above fields.
nl: Let op: een postadres heeft alle bovenstaande gegevens nodig.

en: - No override -
nl: - Geen overschrijving -

en: An entity field containing a postal address
nl: Een entiteitsveld met een postadres

[ctx: Validation]
en: Address Format
nl: Adresformaat

en: @name field must be blank.
nl: Het veld @name moet leeg zijn.

en: @name field is not in the right format.
nl: Het veld @name heeft een ongeldige notatie.

[ctx: Validation]
en: Country
nl: Land

en: The country %value is not valid.
nl: Het land %value is ongeldig.

en: The country %value is not available.
nl: Het land %value is niet beschikbaar.

en: Feature @name does not exist.
nl: Feature @name bestaat niet.

en: Differences in @name
nl: Verschillen in @name

en: All differences in bundle: @bundle
nl: Alle verschillen in bundel: @bundle

en: Imported @name
nl: @name geïmporteerd

en: Find and manage content
nl: Inhoud vinden en beheren

en: Name or email contains
nl: Naam of e-mail bevat

en: A field group
nl: Een veldgroep

en: The parent group of this group
nl: De bovenliggende groep van deze groep

en: Display element open by default.
nl: Element standaard geopend weergeven.

en: Select source display
nl: Bronweergave selecteren

en: Mark as required
nl: Als verplicht markeren

en: Description : @description
nl: Beschrijving : @description

en: Default state open
nl: Standaard geopend

en: Default state closed
nl: Standaard gesloten

en: Attributes: @attributes
nl: Attributen: @attributes

en: Features bundle
nl: Features bundel

en: Is install profile
nl: Is installatieprofiel

en: No configuration was selected for import.
nl: Er is geen configuratie geselecteerd om te importeren.

en: Open group
nl: Open groep

en: @type field. Also known as %labels.
nl: @type-veld. Ook bekend als %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
nl: Tokens of token-types niet gedefinieerd als array

en: Tokens or token types missing name property
nl: Tokens of token-types zonder de eigenschap 'name'

en: Token types do not have any tokens defined
nl: Token-types zonder gedefinieerde tokens

en: Token types are not defined but have tokens
nl: Token-types zijn niet gedefinieerd, maar hebben wel tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
nl: Token of token-types worden door meerdere modules gedefinieerd

en: %label profile has been updated.
nl: %label profiel is bijgewerkt.

en: %label profile type has been updated.
nl: %label profieltype is bijgewerkt.

en: enabled (<a href=":url">disable</a>)
nl: ingeschakeld (<a href=":url">uitschakelen</a>)

en: Renders an entity in a view mode.
nl: Toont de entiteit in een weergave modus.

en: Provides expanded entity APIs, which will be moved to Drupal core one day.
nl: Biedt uitgebreide entiteit-API's, die in de toekomst verplaatst zullen worden naar Drupal core.

en: Custom features for use on a particular site.
nl: Aangepaste features voor gebruik op een specifieke site.

en: The features of a given <a href=":distributions">distribution</a>.
nl: De features van een bepaalde <a href=":distributions">distributie</a>.

en: Config editor
nl: Configuratie bewerken

en: Reinstall Modules
nl: Modules opnieuw installeren

en: State editor
nl: State bewerken

en: Entity Info
nl: Entiteitsinformatie

en: View Session
nl: Sessie bekijken

en: Join group %label
nl: Lid worden van groep %label

en: The group role %label has been updated.
nl: De groepsrol %label is bijgewerkt.

en: The group type %label has been updated.
nl: Het groepstype %label is bijgewerkt.

en: Adds users to groups as members.
nl: Voegt gebruikers aan groepen toe.

en: Upload requirements
nl: Upload vereisten

en: Delete entity configuration
nl: Verwijder de configuratie van de entitieit

en: @label (Original translation) - <em>The following translations will be deleted:</em>
nl: @label (Originele vertaling) - <em>De volgende vertalingen zullen verwijderd worden:</em>

en: Deleted @count @entity_type items.
nl: @count @entity_type items verwijderd.

en: Deleted @count @entity_type translations.
nl: @count @entity_type vertalingen verwijderd.

en: Deleted 1 item. | Deleted @count items.
nl[0]: 1 item verwijderd.
nl[1]: @count items verwijderd.

en: @type %title has been reverted
nl: @type %title is teruggedraaid

en: Edit %bundle_label @label
nl: %bundle_label @label bewerken

en: The entity could not be saved.
nl: De entiteit kon niet worden bewaard.

en: Delete @entity_type
nl: @entity_type verwijderen

en: PACKAGE NOT ASSIGNED
nl: PAKKET NIET TOEGEWEZEN

en: The Admin Toolbar greatly improves the user experience for those who regularly interact with the Drupal Toolbar by providing fast, full access to all links in the Drupal Toolbar without having to click to get there.
nl: De Admin Toolbar verbetert de gebruikerservaring voor degenen die vaak gebruikmaken van de Drupal Toolbar door toegang tot alle links te bieden zonder telkens te klikken.

en: Provides a drop-down menu interface to the core Drupal Toolbar.
nl: Zet de core Drupal Toolbar om in een drop-down menu.

en: The Admin Toolbar Extra Tools module comes packaged with the <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar"> Admin Toolbar</a> module and adds functionality to it. The additional functionality is accessed thru extra links on the main administration <a href="https://www.drupal.org/project/toolbar">Toolbar</a>.  Some links to Admin Toolbar Extra Tools administration pages are located at the bottom of this page. For more information, see the <a href="https://www.drupal.org/node/2713693">online documentation for Admin Toolbar</a>
nl: De Admin Toolbar Extra Tools-module hoort bij de <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar</a>-module en voegt extra functionaliteit toe. Deze functies zijn toegankelijk via de extra links op de <a href="https://www.drupal.org/project/toolbar">Toolbar</a>. Links naar de Admin Toolbar Extra Tools-beheerpagina's staan onderaan deze pagina. Zie voor meer informatie de online documentatie voor de <a href="https://www.drupal.org/node/2713693">Admin Toolbar</a>.

en: Run CRON
nl: Cron uitvoeren

en: Uninstall module
nl: Module deïnstalleren

en: Form API field types
nl: Form API-veldtypes

en: Change records for Drupal core
nl: Drupal Core-records wijzigen

en: D8 API documentation
nl: D8 API documentatie

[ctx: Address label]
en: Street address
nl: Adres

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
nl: Adres (tweede regel)

[ctx: Address label]
en: Company
nl: Bedrijf

[ctx: Address label]
en: Administrative area
nl: Bestuurlijk gebiedsdeel

[ctx: Address label]
en: Locality
nl: Plaats

[ctx: Address label]
en: Dependent locality
nl: Afhankelijk gebied

[ctx: Address label]
en: Postal code
nl: Postcode

[ctx: Address label]
en: Sorting code
nl: Sorteercode

[ctx: Address label]
en: Address line 1
nl: Adresregel 1

[ctx: Address label]
en: Address line 2
nl: Adresregel 2

[ctx: Address label]
en: Area
nl: Gebied

[ctx: Address label]
en: County
nl: Provincie

[ctx: Address label]
en: Department
nl: Afdeling

[ctx: Address label]
en: Emirate
nl: Emiraat

[ctx: Address label]
en: Island
nl: Eiland

[ctx: Address label]
en: Parish
nl: Parochie

[ctx: Address label]
en: Prefecture
nl: Prefectuur

[ctx: Address label]
en: Province
nl: Provincie

[ctx: Address label]
en: State
nl: Staat

[ctx: Address label]
en: City
nl: Plaats

[ctx: Address label]
en: Neighborhood
nl: Buurt

[ctx: Address label]
en: Village township
nl: Dorpsgemeente

[ctx: Address label]
en: Suburb
nl: Voorstad

[ctx: Address label]
en: Zip code
nl: Postcode

[ctx: Address label]
en: Pin code
nl: Pincode

en: Default country: @country
nl: Standaardland: @country

en: Current bundle: none
nl: Huidige bundel: geen

en: Current bundle: @name (@machine_name)
nl: Huidige bundel: @name (@machine_name)

en: Export folder: @folder
nl: Map exporteren: @folder

en: The following assignment methods are enabled:
nl: De volgende instructiemethodes zijn beschikbaar:

en: Package "@package" not found.
nl: Pakket "@package" niet gevonden.

en: Current state already matches active config, aborting.
nl: Huidige status komt overeen met de actieve configuratie, er wordt gestopt.

en: Must specify a profile name with --name
nl: Een profielnaam moet door --name gespecificeerd worden

en: The package @name does not exist.
nl: Het pakket @name bestaat niet.

en: The following extensions will be exported: @modules
nl: De volgende extensies zullen worden geëxporteerd: @modules

en: The extension @name already exists at @directory.
nl: De extensie @name bestaat al in @directory.

en: Would you like to overwrite it?
nl: Wilt u deze overschrijven?

en: Would you like to overwrite them?
nl: Wilt u deze overschrijven?

en: Will create a new extension @name in @directory
nl: Maakt een nieuwe extensie @name in @directory aan

en: No such feature is available: @module
nl: Deze feature is niet beschikbaar: @module

en: Legend:
nl: Legenda:

en: Config @name @message
nl: Configuratie @name @message

en: No such feature is installed: @module
nl: Deze feature is niet geïnstalleerd: @module

en: Import @module : @component.
nl: Importeer @module : @component.

en: Reverted @module : @component.
nl: @module : @component teruggedraaid.

en: Skipping @module : @component.
nl: Overslaan van @module : @component.

en: Ambiguous source "@source", matches @matches
nl: Dubbelzinnige bron "@source" komt overeen met @matches

en: No @state sources match "@source"
nl: Geen @state bronnen komen overeen met "@source"

en: Ambiguous component "@component", matches @matches
nl: Dubbelzinnig component "@component" komt overeen met @matches

en: No @state @source components match "@component"
nl: Geen @state @source componenten komen overeen met "@component"

en: Available sources
nl: Beschikbare bronnen

en: Webprofiler settings
nl: Webprofiler-instellingen

en: List Activity entities
nl: Lijst met activiteiten

en: Configure Activity entities
nl: Activiteiten instellen

en: Create new Activity entities
nl: Nieuwe activiteiten aanmaken

en: Administer Activity entities
nl: Activiteiten beheren

en: Allow to access the administration form to configure Activity entities.
nl: Geef toegang tot het formulier om activiteiten in te stellen.

en: Delete Activity entities
nl: Activiteiten verwijderen

en: Edit Activity entities
nl: Activiteiten bewerken

en: View unpublished Activity entities
nl: Ongepubliceerde activiteiten bekijken

en: A boolean indicating whether the Activity is published.
nl: Een boolean om aan te geven of een activiteit gepubliceerd is.

en: The Activity ID.
nl: De activiteit-ID.

en: Action that is triggered when a entity is created
nl: Actie wordt uitgevoerd wanneer een entiteit wordt aangemaakt.

en: Community activity context
nl: Communityactiviteiten-context

en: Content in my group activity context
nl: Inhoud van 'mijn groepsactiviteiten'-context

en: Group activity context
nl: Groepsactiviteiten-context

en: Profile activity context
nl: Profielactiviteiten-context

en: Stream (explore)
nl: Stroom (verkennen)

en: Stream (group)
nl: Stroom (groep)

en: Stream (home)
nl: Stroom (home)

en: Stream (profile)
nl: Stroom (profiel)

en: Add a reply
nl: Reactie toevoegen

en: Reply to Comment
nl: Reageer op reactie

en: Edit Comment
nl: Reactie bewerken

en: :num_comments comments
nl: :num_comments reacties

en: Event enrollment
nl: Aanmelding evenement

en: Cancel enrollment
nl: Aanmelding annuleren

en: You have enrolled for this event.
nl: U bent aangemeld voor dit evenement.

en: Create Event
nl: Evenement aanmaken

en: Select a member
nl: Selecteer een lid

en: Members of @name
nl: Leden van @name

en: Add a member
nl: Lid toevoegen

en: Create Topic
nl: Onderwerp aanmaken

en: Delete any posts entities
nl: Alle berichten verwijderen

en: View published Post entities
nl: Gepubliceerde berichten bekijken

en: View unpublished Post entities
nl: Ongepubliceerde berichten bekijken

en: View public Posts
nl: Openbare berichten bekijken

en: View community Posts
nl: Community-berichten bekijken

en: Show all :num_comments comments
nl: Alle :num_comments reacties weergeven

en: Enter your @s username or email.
nl: Vul uw @s gebruikersnaam of e-mailadres in.

en: 
            There was an error :( This could happen for one of for the following reasons: <br>
            - Unrecognized username/email and password combination. <br>
            - There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. <br>
            - Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. <br> <br>
            To solve the issue try other credentials, try again later or <a href=":url">request a new password</a>
nl: 
            Er is een fout opgetreden :( Dit kan om één van de volgende redenen zijn: <br>
    - Gebruikersnaam/wachtwoord-combinatie is niet correct.<br>
    - Er waren verschillende mislukte inlogpogingen voor dit account. Het account is tijdelijk geblokkeerd.<br>
    - Er waren verschillende mislukte inlogpogingen vanaf dit IP-adres. Het IP-adres is tijdelijk geblokkeerd.<br> <br>
    Probeer andere login-gegevens, probeer later opnieuw of <a href=":url">vraag een nieuw wachtwoord aan</a>

en: Due to privacy concerns, the policy of this web site is not to disclose the existence of registered email addresses.
         Hence, if you entered a valid email address or username, a password reset link is now being sent to it.
         If the email address or username you entered does not exist, you will not get a reset link, and will neither get any confirmation or warning about that here.
         Contact the site administrator if there are any problems.
nl: Om privacy-redenen toont deze website niet of een e-mailadres al geregistreerd is.
    Als u een geldig e-mailadres of gebruikersnaam heeft ingevuld, dan is er nu een reset-link naartoe gestuurd.
    Als het e-mailadres of de gebruikersnaam niet bestaat, dan ziet u hiervan geen bevestiging of waarschuwing.
    Neem bij problemen contact op met de beheerder.

en: for this user
nl: voor deze gebruiker

en: in the group
nl: in de groep

en: in the community
nl: in de gebruikersgroep

en: Your expertise
nl: Uw expertises

en: <p><a href='[message:user-url]'>[message:user-name]</a>&nbsp;<a href='[message:comment-url]'>commented</a> on&nbsp;[message:node-title]</p>
nl: <p><a href='[message:user-url]'>[message:user-name]</a>&nbsp;<a href='[message:comment-url]'>heeft gereageerd</a> op&nbsp;[message:node-title]</p>

en: Group Stream
nl: Groepsstroom

en: Activity stream on a profile
nl: Activiteitenoverzicht op een profiel

en: You do not have any notifications.
nl: U hebt geen meldingen.

en: A user created an event in the community
nl: Een gebruiker heeft een evenement aangemaakt in de community

en: Create event in group
nl: Evenement aanmaken in groep

en: A user created an event in a group
nl: Een gebruiker heeft een evenement aangemaakt in een groep

en: Create post in the community
nl: Bericht aanmaken in de gebruikersgroep

en: A user created a post in the community
nl: Een gebruiker heeft een bericht aangemaakt in de gebruikersgroep

en: Create post in a group
nl: Post aanmaken in groep

en: Create post on profile
nl: Bericht op profiel aanmaken

en: A user created a post on a profile
nl: Een gebruiker heeft een bericht op een profiel aangemaakt

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> posted on your profile</p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> reageerde op uw profiel</p>

en: Create topic
nl: Onderwerp aanmaken

en: A user created a topic in the community
nl: Een gebruiker heeft een onderwerp aangemaakt in de community

en: Create topic in group
nl: Onderwerp aanmaken in groep

en: A user created a topic in a group
nl: Een gebruiker heeft een onderwerp aangemaakt in een groep

en: Not enrolled
nl: Niet aangemeld

en: @total people have enrolled
nl: @total personen hebben zich aangemeld

en: No one has enrolled for this event
nl: Niemand heeft zich aangemeld voor dit evenement

en: Events that have started or are finished
nl: Reeds begonnen of afgelopen evenementen

en: Events for this user
nl: Evenementen voor deze gebruiker

en: No events found for this user
nl: Geen evenementen voor deze gebruiker gevonden

en: (Upcoming) Community events
nl: (Komende) gebruikersgroep-evenementen

en: No events found
nl: Geen evenementen gevonden

en: No upcoming events you have enrolled for
nl: Geen evenementen waar u zich voor heeft ingeschreven

en: My upcoming events
nl: Mijn komende evenementen

en: Community events
nl: Gebruikersgroep-evenementen

en: Group Image
nl: Groepsafbeelding

en: Group Manager
nl: Groepsbeheerder

en: This is a open group. Users may join without approval and all content added in this group will be visible for non members as well.
nl: Dit is een open groep. Gebruikers kunnen lid worden zonder goedkeuring. Alle inhoud van deze groep is ook zichtbaar voor niet-leden.

en: Newest Members
nl: Nieuwste leden

en: Group Topics
nl: Groepsonderwerpen

en: Recently joined groups
nl: Recent lid geworden

en: Newest groups
nl: Nieuwste groepen

en: Comment on a post in the activity streams
nl: Reageer op een bericht in het activiteitenoverzicht

en: Self introduction
nl: Eigen introductie

en: A users expertises
nl: Gebruikersexpertises

en: Newest users
nl: Nieuwste gebruiker

en: Newest members
nl: Nieuwste leden

en: Topic type
nl: Onderwerptype

en: Topic types
nl: Onderwerptypes

en: Latest topics
nl: Recente onderwerpen

en: Displays the newest topics in the community
nl: Nieuwste onderwerpen in de community weergeven

en: Newest topics
nl: Nieuwste onderwerpen

en: No topics found
nl: Geen onderwerpen gevonden

en: Latest topics block
nl: Recente onderwerpen-blok

en: Latest topics page
nl: Recente onderwerpen-pagina

en: What type of topics do you want to see?
nl: Welk type onderwerpen wilt u zien?

en: is the type of
nl: is van het type

en: has the publish status of
nl: heeft de publicatiestatus

en: Sort by publish date
nl: Sorteer op publicatiedatum

en: Recently created topics
nl: Recent aangemaakte onderwerpen

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created an event in group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft een evenement aangemaakt in de groep <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic in group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft een onderwerp aangemaakt in groep <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: Address module requirements)
nl: Adresmodule vereisten

en: Basic implementation of activites in Open Social
nl: Basis implementatie van activiteiten in Open Social

en: Please log in or !create_account_link so that you can enroll to the event.
nl: Log in of !create_account_link om u aan te melden voor dit evenement.

en: Your post %label has been posted.
nl: Uw bericht %label is aangemaakt.

en: Your post %label has been saved.
nl: Uw bericht %label is opgeslagen.

en: A user add a comment to content in the community
nl: Een gebruiker heeft gereageerd op inhoud in de community

en: Create comment on post in the community
nl: Reactie op het bericht in de community aanmaken

en: A user add a comment to post in the community
nl: Een gebruiker heeft een reactie toegevoegd aan het bericht in de community

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> commented on post</p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft gereageerd op het bericht</p>

en: Create comment on post in the group
nl: Reactie op het bericht in de groep aanmaken

en: A user add a comment to post in the group
nl: Een gebruiker heeft een reactie toegevoegd aan het bericht in de groep

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> commented on post in the group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft gereageerd op het bericht in de groep <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created an event</p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft een evenement gemaakt</p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> posted</p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> publiceerde</p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic</p>
nl: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> heeft een onderwerp aangemaakt</p>

en: No upcoming events in this group
nl: Geen komende evenementen in deze groep

en: No events in this group
nl: Geen evenementen in deze groep

en: No topics in this group
nl: Geen onderwerpen in deze groep

en: No groups found for this user
nl: Geen groepen gevonden voor deze gebruiker

en: Latest topics group
nl: Recente onderwerpen-groep

en: No topics found for this user
nl: Geen onderwerpen gevonden voor deze gebruiker
