Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to pt translation catalogue (894 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: delete
pt: eliminar

en: title
pt: título

en: value
pt: valor

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Forgot password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: content
pt: conteúdos

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Is
pt: É

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: disabled
pt: inativo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Read more
pt: Ler mais

en: more
pt: mais

en: Disable
pt: Desativar

en: optional
pt: opcional

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: ERROR
pt: ERRO

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: core
pt: núcleo

en: view
pt: ver

en: unpublished
pt: não publicado

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Container
pt: Recipiente

en: Types
pt: Tipos

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Ascendentes

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de utilizador

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Manage
pt: Gerir

en: Region
pt: Região

en: Visible
pt: Visível

en: Teaser
pt: Resumo

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: name
pt: nome

en: path
pt: caminho

en: Components
pt: Componentes

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: Correio

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: file
pt: ficheiro

en: status
pt: estado

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Menu item
pt: Item de menu

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Operação concluída

en: Post
pt: Publicar

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Added
pt: Adicionado

en: Site
pt: Sítio

en: Database
pt: Base de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Extensions
pt: Extenções

en: Host
pt: Servidor

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: To
pt: Para

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Group ID
pt: ID de Grupo

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Last access
pt: Último acesso

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Is not
pt: Não é

en: Count
pt: Contagem

en: Warning
pt: Aviso

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Maximum
pt: Máximo

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Details
pt: Detalhes

en: Load
pt: Carregar

en: Processors
pt: Processadores

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Members
pt: Membros

en: node
pt: nó

en: Transliteration
pt: Transliteração

en: General
pt: Geral

en: Method
pt: Método

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: View all
pt: Ver todos

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Now
pt: Agora

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Configuration
pt: Configuração

en: access content
pt: acesso a conteúdos

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Personal information
pt: Informações pessoais

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Log in
pt: Entrar

en: Class
pt: Classe

en: String
pt: Expressão

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Last
pt: Último

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Save and edit
pt: Guardar e editar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Separador

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Random
pt: Aleatório

en: Plain
pt: Simples

en: Integer
pt: Inteiro

en: template
pt: modelo

en: Default state
pt: O estado predefinido

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Profile
pt: Perfil

en: Clear cache
pt: Limpar a cache

en: Static
pt: Estático

en: Close
pt: Fechar

en: @name module
pt: @name módulo

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Function
pt: Função

en: Notifications
pt: Notificações

en: Location name
pt: Nome do local

en: Postal code
pt: Código postal

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: show
pt: mostrar

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Hidden
pt: Oculto

en: create
pt: criar

en: Root
pt: Raiz

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Show
pt: Mostrar

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Switch
pt: Alterar

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Node title
pt: Título do nó

en: update
pt: atualizar

en: The configuration was deleted.
pt: A configuração foi apagada.

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Member for
pt: Membro desde

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Front page
pt: Página principal

en: Languages
pt: Idiomas

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Union
pt: União

en: Limit
pt: Limite

en: Site default
pt: Predefinição do site

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Posts
pt: Mensagens

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Buttons
pt: Botões

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Purge
pt: Purgar

en: profile
pt: perfil

en: Post comment
pt: Colocar comentário

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: Role filter
pt: Filtro de grupos de utilizador

en: Info
pt: Informações

en: White
pt: Branco

en: Slow
pt: Lento

en: Fast
pt: Rápido

en: Contact information
pt: Informação de contacto

en: People
pt: Pessoas

en: Generic
pt: Genérico

en: terms
pt: termos

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Reference
pt: Referência

en: or
pt: ou

en: archive
pt: arquivo

en: Revision
pt: Revisão

en: Engine
pt: Motor

en: Access Denied
pt: Acesso negado

en: Missing
pt: Em falta

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: not active
pt: inativo

en: Reversed
pt: Invertido

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Falhou

en: Conflict
pt: Conflito

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Enter username
pt: Digite nome de utilizador

en: Migrate
pt: Migrar

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: O início da sessão falhou para %user.

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: image
pt: imagem

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Join
pt: Juntar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Locality
pt: Localidade

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Read only
pt: Só de leitura

en: Excerpt
pt: Excerto

en: users
pt: utilizadores

en: Tabs
pt: Separadores

en: Next page
pt: Próxima página

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Stopwords
pt: Palavras-chave

en: Apply
pt: Aplicar

en: Join group
pt: Aderir ao grupo

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Group roles
pt: Papéis do grupo

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Information
pt: Informação

en: Plugins
pt: Extensões

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Index
pt: Índice

en: Permission
pt: Permissão

en: Request
pt: Pedido

en: Hide
pt: Ocultar

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Profiles
pt: Perfis

en: Add new profile
pt: Adicionar novo perfil

en: Reply
pt: Responder

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Search users
pt: Procurar utilizadores

en: Extension
pt: Extensão

en: Add server
pt: Adicionar servidor

en: Server
pt: Servidor

en: Services
pt: Serviços

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: Administrator
pt: Administrador

en: Group node
pt: Nó de grupo

en: Timeline
pt: Cronograma

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Available
pt: Disponível

en: video
pt: vídeo

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
pt: Tem a certeza que quer eliminar o grupo %name?

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Reinstall modules
pt: Reinstale os módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Mudar de utilizador

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Atenção: este utilizador não será capaz de voltar.

en: Execute
pt: Executar

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
pt: Vários blocos, páginas e funções para programadores.

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Restore
pt: Restaurar

en: Organization
pt: Organização

en: Interests
pt: Interesses

en: Country code
pt: Código do país

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: contains
pt: contém

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: As instruções de reinício de senha foram enviada para %name através de %email.

en: Account
pt: Conta

en: Joined
pt: Membro desde

en: Data
pt: Dados

en: Item language
pt: Idioma do item

en: Any
pt: Qualquer

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Search content
pt: Pesquisar conteúdo

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Content ID
pt: ID Conteúdo

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Sign up
pt: Inscrever

en: About
pt: Sobre

en: and
pt: e

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Zone
pt: Zona

en: Index name
pt: Nome do índice

en: Member
pt: Membro

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: field
pt: campo

en: Notification
pt: Notificação

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Destino

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Relevance
pt: Relevância

en: Element
pt: Elemento

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: Effect
pt: Efeito

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Speed
pt: Velocidade

en: Add a new user
pt: Adicionar um novo utilizador

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Generate
pt: Gerar

en: Rebuild menu
pt: Reconstruir menu

en: Direction
pt: Direção

en: Registration
pt: Inscrição

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Address formats
pt: Formatos de endereço

en: Run cron
pt: Executar o cron

en: Run updates
pt: Executar atualizações

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Tables
pt: Tabelas

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático correspondente a

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Applies to
pt: Aplica-se a

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Boleano

en: Bundles
pt: Pacotes

en: Bundle
pt: Pacote

en: Created on
pt: Criado em

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Is one of
pt: É um de

en: Uses
pt: Usos

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Config
pt: Configurar

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: Menu links
pt: LIgações do menu

en: Finished with an error.
pt: Terminou com um erro.

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Execute PHP Code
pt: Executar código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executar algum código PHP

en: Theme registry
pt: Registo de tema

en: Devel settings
pt: Definições de desenvolvimento

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Sum
pt: Soma

en: Legend
pt: Legenda

en: Add link
pt: Adicionar ligação

en: Rebuild Menu
pt: Reconstruir Menu

en: form
pt: formulário

en: Current date
pt: Data atual

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Allow multiple values
pt: Permite vários valores

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Download feature
pt: Descarregar funcionalidade

en: Dependency
pt: Dependência

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Link ID
pt: ID ligações

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Pagination
pt: Paginação

en: Edit group roles
pt: Editar perfis do grupo

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: HTML filter
pt: Filtro de HTML

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi revertida.

en: Post settings
pt: Opções de introdução de conteúdos

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Minimum word length to index
pt: Tamanho mínimo das palavras que serão indexadas

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
pt: O número de caracteres que uma palavra tem de ter para ser indexada. Um número menor significa um posicionamento melhor do resultado da pesquisa, mas também uma base de dados maior. Cada pesquisa deve conter pelo menos uma palavra com este número de caracteres (ou mais).

en: Simple CJK handling
pt: Manuseamento simples de CJK

en: No modules selected.
pt: Não há módulos selecionados.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron completou a execução.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não existem módulos para desinstalar.

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: Data source
pt: Origem de dados

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Base name
pt: Nome base

en: Active status
pt: Estado ativo

en: access
pt: acesso

en: Single term
pt: Termo único

en: Multiple terms
pt: Múltiplos termos

en: Author name
pt: Nome do autor

en: More like this
pt: Mais como isto

en: Flush all caches
pt: Esvaziar todas as caches

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: New field
pt: Novo campo

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Add index
pt: Adicionar índice

en: Show links
pt: Mostrar ligações

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: URL field
pt: Campo de URL

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Image gallery

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: image_gallery

en: Node status
pt: O estado do nó

en: User information
pt: Informação do utilizador

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Message settings
pt: Configurações de Mensagem

en: The message text
pt: O texto da mensagem

en: Cancel account
pt: Cancelar a conta

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Allowed roles
pt: Grupos permitidos

en: Render
pt: Gerar

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: View latest
pt: Ver mais recente

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Default country
pt: País predefinido

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Guardar comentário

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar sumário

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Update style
pt: Atualizar estilo

en: Add effect
pt: adicionar efeito

en: Machine name: @name
pt: Nome de máquina: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Delete selected content
pt: Eliminar o conteúdo selecionado

en: Deleted @count posts.
pt: Eliminadas @count entradas.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Tools that enhance the user interface.
pt: Ferramentas que melhoram a interface de utilizador.

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para si em [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Are you sure you want to revert the revision?
pt: Tem a certeza que quer reverter a revisão?

en: Field info
pt: Informação do campo

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Dependent locality
pt: Localidade dependente

en: Read-only
pt: Leitura apenas

en: Autocomplete settings
pt: Completar automaticamente as configurações

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Clique em um token para inseri-lo no campo que você clicou por último.

en: Translation source node
pt: Tradução do Nó original

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de utilizador para a API de Token e alguns tokens core em falta.

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: Current page
pt: Página atual

en: dashboard
pt: painel de controlo

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Re-ordenar linhas por peso numérico em vez de as arrastar.

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das alterações mais recentes feitas neste nó.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: O URL da página actual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual na visualização de listas paginadas.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O nó de origem para o conjunto de tradução do nó atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: O URL para confirmar o eliminar de página para a conta de utilizador.

en: One-time login URL
pt: URL de autenticação única

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: O URL da página de autenticação única para a conta do utilizador.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados com links de menu.

en: The unique ID of the menu link.
pt: O ID único do link de menu.

en: The title of the menu link.
pt: o título do menu de ligações

en: The URL of the menu link.
pt: O URL do link de menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com o pedido da página actual.

en: Page number
pt: Número de página

en: The book page associated with the node.
pt: A página de livro associada ao nó.

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu para este nó.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Administer Search API
pt: Administrar o módulo Search API

en: Create and configure Search API servers and indexes.
pt: Criar e configurar servidores e índices no Search API.

en: Search server
pt: Servidor de pesquisa

en: Adds the item's URL to the indexed data.
pt: Adiciona o URL de item para os dados indexados.

en: Search API
pt: API de pesquisa

en: Offers an implementation of the Search API that uses database tables for indexing content.
pt: Oferece uma implementação da API de pesquisa que utiliza tabelas de base de dados para indexar conteúdo.

en: Direct query
pt: Pesquisa direta

en: The query is interpreted as a single keyword, maybe containing spaces or special characters.
pt: A pesquisa é interpretada como uma única palavra, possivelmente contendo espaços ou caracteres especiais.

en: Profile types
pt: Tipos de Perfis

en: Query type
pt: Tipo da consulta

en: New field name
pt: Nome novo do campo

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: CSS and Javascript
pt: CSS e Javascript

en: Save and publish
pt: Guardar e publicar

en: Fulltext search
pt: Pesquisa Fulltext

en: Search several or all fulltext fields at once.
pt: Pesquisar em alguns ou todos os campos de fulltext de uma vez.

en: Search API Query
pt: Query do API de Pesquisa

en: Post comments
pt: Colocar comentários

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Available countries
pt: Países disponíveis

en: If no countries are selected, all countries will be available.
pt: Se nenhum país é selecionado, todos os países estarão disponíveis.

en: Profile type
pt: Tipo de perfil

en: Administer profile types
pt: Administrar os tipos de perfil

en: Administer profiles
pt: Administrar perfis

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Message ID
pt: ID de mensagem

en: Create new feature
pt: Criar uma nova funcionalidade

en: The human-readable name of this profile type.
pt: O nome legível deste tipo de perfil.

en: Server ID
pt: ID de Servidor

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Allowed values list: invalid input.
pt: Lista de valores permitidos: entrada inválida.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
pt: Lista de valores permitidos: alguns valores estão a ser removidos apesar de atualmente em uso.

en: The unique ID of the group.
pt: ID exclusiva do grupo.

en: Administer group
pt: Administrar grupo

en: User view
pt: Exibir utilizador

en: Group content
pt: Conteúdo de grupo

en: Group content type
pt: Tipo de conteúdo de grupo.

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionados com a data e hora actual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL de @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do nó.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionados com tipos de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O único nome legível por máquina do tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O numero de nós pertencendo ao tipo de conteúdo.

en: The URL of the content type's edit page.
pt: O URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: O URL da página de edição do termo de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O único nome legível por máquina do vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: O URL da página de edição do vocabulário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento especifico da página actual (ex: 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionados a URL's.

en: Relative URL
pt: URL relativo

en: The relative URL.
pt: O URL relativo.

en: Absolute URL
pt: URL absoluto

en: The absolute URL.
pt: O URL absoluto.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados com menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único legível-por-máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contagem de ligações do menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O numero de links de menu pertencendo ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: O URL da página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu do link de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: O URL da página de edição do ligação no menu.

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Uninstalled
pt: Desinstalado

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se selecionado, os utilizadores podem inserir vários valores no formulário de 1+2+3 (para OR) ou 1,2,3 (para AND).

en: Master
pt: Principal

en: User limit
pt: Limite de utilizadores

en: Group membership
pt: Agrupar inscrição

en: The user roles associated with the user account.
pt: As funções associadas com a conta do utilizador.

en: Brief URL
pt: URL Breve

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: O URL sem o protocolo e a barra invertida final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados com arrays de frases.

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento do array.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento do array.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos no array.

en: The array reversed.
pt: O array revertido.

en: The array of keys of the array.
pt: O array de chaves do array.

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores do array juntos com uma frase customizada entre cada valor.

en: Aggregated fields
pt: Campos agregados

en: Find similar content.
pt: Encontrar conteúdo similar.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Existing
pt: Existente

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: A data no formato '@type'. (%date)

en: File byte size
pt: Tamanho em bytes do ficheiro

en: The size of the file, in bytes.
pt: O tamanho do ficheiro, em bytes.

en: Query string value
pt: Valor da frase do query

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo especifica de frase de query da página actual.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: A tentar executar a substituição de token para o tipo de token %type sem os dados necessários

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de "autocomplete".

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Exibir a etiqueta das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Exibir as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Link label to the referenced entity
pt: Ligação de etiqueta para entidade referenciada

en: Add new view mode
pt: Adicionar novo modo de visualização

en: @type field.
pt: Campo de @type.

en: Create @type
pt: Criar @type

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: No tokens available
pt: Nenhum token disponível

en: The path component of the URL.
pt: O componente de path do URL.

en: The specific value of the array.
pt: O valor especifico de cada array.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: Database settings
pt: Configurações da base de dados

en: Change handler
pt: Mudar o manipulador

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: Node access information
pt: Informação de acesso ao nó

en: Data needed to apply node access.
pt: Dados necessários para aplicar o acesso ao nó.

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais da @entity se estiver a ser actualizado ou gravado.

en: The base name of the file.
pt: O nome base do ficheiro.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: Browse available tokens.
pt: Explorar tokens disponíveis.

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Current interface language
pt: Idioma atual da interface

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Faça uma breve descrição das alterações feitas.

en: Installation profile
pt: Perfil de instalação

en: Save and manage fields
pt: Guardar e gerir campos

en: View profile
pt: Ver perfil

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Add a new role
pt: Adicionar nova função

en: Event status
pt: Estado do Evento

en: Delete the group
pt: Eliminar o grupo

en: Autocomplete type
pt: Tipo de preenchimento automático

en: You have unsaved changes.
pt: Tem alterações não guardadas.

en: @type %info has been created.
pt: @type %info foi criado.

en: @type %info has been updated.
pt: @type %info foi atualizado.

en: @type: added %info.
pt: @type: adicionado %info.

en: @type: updated %info.
pt: @type: atualizado %info.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de ficheiros pode ser enviado para este campo.

en: The time that the node was created.
pt: Data em que o conteúdo foi criado.

en: Save and keep published
pt: Guardar e manter publicado

en: Save and unpublish
pt: Guardar e despublicar

en: Save as unpublished
pt: Guardar como não publicado

en: Save and keep unpublished
pt: Guardar e manter como não publicado

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
pt: Ler mais <span class="visually-hidden">sobre @title</span>

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
pt: Digite uma parte do nome ou descrição do módulo para filtrar.

en: With selection
pt: Com seleção

en: Login attempt failed from %ip.
pt: Falha na tentativa de login de %ip.

en: Display the ID of the referenced entities.
pt: Exibir a id. das entidades referenciadas.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
pt: A entidade referenciada (%type: %id) não existe.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Enter module name
pt: Insira o nome do módulo

en: The URL of the group.
pt: O URL do grupo.

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um ficheiro.
pt[1]: Maximo @count ficheiros.

en: Reset your password
pt: Redefinir a sua senha

en: Simple configuration
pt: Configuração simples

en: Configuration type
pt: Tipo de configuração

en: Edit @language translation for %label
pt: Editar a tradução do @language para %label

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Add new form mode
pt: Adicionar novo modo de formulário

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Group role
pt: Perfil no Grupo

en: Group type ID
pt: ID do tipo de grupo

en: Outsider
pt: Externo

[ctx: Entity type group]
en: Content
pt: Conteúdo

en: Tracker settings
pt: Configurações do rastreador (tracker)

en: IP limit
pt: Limite de IP

en: IP window
pt: Janela do IP

en: User window
pt: Janela do utilizador

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Username or email address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Site header
pt: Cabeçalho do sítio

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: The message UUID.
pt: O UUID da mensagem.

en: @label referenced from @field_name
pt: @label referenciado a partir de @field_name

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contacto

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions

en: Install and set as default
pt: Instalar e definir como predefinido

en: Activity list
pt: Lista de Actividades

en: Target UUID
pt: UUID de destino

en: Entity Type ID
pt: ID do tipo de entidade

en: Publish status
pt: Estado da publicação

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
pt: Deteção de renderização recursiva ao renderizar a entidade @entity_type @entity_id. A renderização foi interrompida.

en: The message language code.
pt: O código do idioma da mensagem.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> píxeis. Imagens maiores que <strong>@max</strong> píxeis serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> píxeis.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Submetido por @author_name a @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: @entity using @field_name
pt: @entity utilizando @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pt: Relacione cada @entity com um @field_name definido como @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: Admin Toolbar
pt: Barra de Administração

en: Static caches
pt: Caches estáticos

en: Flush Css and Javascript
pt: Limpar o cache de CSS e Javascript

en: CSS and JavaScript cache cleared.
pt: O cache de CSS e Javascript foi limpo.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message em %function (linha %line de %file).

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: @size limit.
pt: Limite de @size.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: Variáveis disponíveis: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
pt: Envie instruções de redefinição de senha por e-mail.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
pt: Ao acabar com este bloqueio, quaisquer alterações não gravadas feitas por @user serão perdidas.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Foi feito um pedido para cancelar a sua conta em [site:name].
    
    Poderá agora cancelar a sua conta no [site:url-brief]  ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTA: O cancelamento da sua conta não é reversível.
    
    Este link expira num dia e nada acontecerá se não for usado.
    
    -- Equipa [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Pedido de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Alteração de dados de acesso de [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Informações de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (pendente de aprovação administrativa)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
pt: [user:display-name] efetuou um pedido para criar uma conta.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    A sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Obrigado por se registar no [site:name]. Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:account-name]
    Senha: A sua senha
    
    --  Equipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    A sua conta em [site:name] foi cancelada.
    
    --  Equipa de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelado)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Um pedido para restabelecer a senha da sua conta foi feito em [site:name].
    
    Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. Irá expirar após um dia e nada acontecerá se não for utilizada.
    
    --  Equipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Um administrador do site [site:name] criou uma conta para si. Pode agora iniciar a sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser: 
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:name] 
    Senha: A sua senha 
    
    --Equipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Obrigado por se registar no [site:name]. Pode agora iniciar sessão ao clicar neste link ou copiá-lo e colá-lo no seu browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode apenas ser usado uma vez para inicio de sessão e irá direccioná-lo para uma página onde poderá definir a sua senha. 
    
    Após definir a sua senha, poderá iniciar sessão em [site:login-url]: 
    
    Utilizador: [user:name]
    Senha: A sua senha
    
    -- Equipa [site:name]

en: The language code.
pt: O código do idioma.

[ctx: Validation]
en: Address Format
pt: Formato de endereço

en: @name field must be blank.
pt: O campo @name deve estar em branco.

en: @name field is not in the right format.
pt: O campo @name não está no formato correto.

[ctx: Validation]
en: Country
pt: País

en: The country %value is not valid.
pt: O país %value não é válido.

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: @type field. Also known as %labels.
pt: Campo @type. Também conhecido como %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
pt: Tokens ou tipos de token não definidos como arrays

en: Tokens or token types missing name property
pt: Tokens ou tipos de token sem propriedade de nome

en: Token types do not have any tokens defined
pt: Os tipos de token não têm nenhum token definido

en: Token types are not defined but have tokens
pt: Os tipos de token não estão definidos, mas contêm tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
pt: Token ou tipos de token são definidos por vários módulos

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade num modo de visualização.

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Add group type
pt: Adicionar tipo de grupo

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
pt: Adiciona %type content para grupos públicos e privados.

en: Adds users to groups as members.
pt: Adicionar utilizadores aos membros do grupo

en: Delete @entity_type
pt: Apagar @entity_type

en: Uninstall module
pt: Desinstalar módulo

[ctx: Address label]
en: Street address
pt: Endereço

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
pt: Endereço linha 2

[ctx: Address label]
en: Company
pt: Empresa

[ctx: Address label]
en: Postal code
pt: Código postal

[ctx: Address label]
en: Address line 1
pt: Morada linha 1

[ctx: Address label]
en: Address line 2
pt: Morada linha 2

[ctx: Address label]
en: City
pt: Cidade

en: @entity_type group content
pt: @entity_type agrupar conteúdo

en: Group content @entity_type
pt: Conteúdo de grupo @entity_type

[ctx: PHP date format]
en: j M
pt: d \d\e M

[ctx: PHP date format]
en: j M - H:i
pt: d \d\e M, H:i

[ctx: PHP date format]
en: j F Y
pt: d \d\e F \d\e Y

[ctx: PHP date format]
en: j M Y
pt: d \d\e M \d\e Y
