Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to th translation catalogue (345 entries)

en: Forms
th: ฟอร์ม

en: Home
th: หน้าแรก

en: Title
th: หัวข้อ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: delete
th: ลบ

en: title
th: ชื่อ

en: value
th: ค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Create a new user account.
th: สร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: Forgot password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: content
th: เนื้อหา

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Type
th: ประเภท

en: Closed
th: ปิด

en: List
th: ดูลิสต์

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Action
th: แอคชั่น

en: On
th: เปิด

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: all
th: ทั้งหมด

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Variable
th: ตัวแปร

en: none
th: ไม่มี

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Back
th: กลับ

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Time
th: เวลา

en: Views
th: ดู

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Modules
th: โมดูล

en: Manage
th: จัดการ

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Visible
th: มองเห็น

en: Menu
th: เมนู

en: Text
th: ข้อความ

en: Theme
th: แบบเว็บไซต์

en: path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Total
th: ทั้งหมด

en: ID
th: ไอดี

en: Upload
th: อัพโหลด

en: type
th: ชนิด

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: file
th: แฟ้ม

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Create
th: สร้าง

en: Separator
th: คั่น,แยก

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Menu item
th: เมนูย่อย

en: All
th: ทั้งหมด

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Off
th: ปิด

en: Host
th: โฮสต์

en: Always
th: ตลอดเวลา

en: Never
th: ไม่เคย

en: Header
th: ส่วนหัว

en: To
th: ถึง

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Visibility
th: การมองเห็น

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Count
th: จำนวน

en: Warning
th: การเตือน

en: active
th: ใช้งาน

en: N/A
th: ไม่มี

en: %time ago
th: %time ก่อนหน้า

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Details
th: รายละเอียด

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Table
th: ตาราง

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: access content
th: อ่านเนื้อหา

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: First name
th: ชื่อ

en: Last name
th: นามสกุล

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: String
th: ข้อความ

en: External
th: ภายนอก

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Uninstall
th: ลบโมดูล

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Save and edit
th: บันทึกและแก้ไข

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Clone
th: โคลน

en: Arguments
th: ข้อโต้แย้ง

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Random
th: สุ่ม

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Clear cache
th: ล้างแคช

en: Close
th: ปิด

en: Add group
th: เพิ่มกลุ่ม

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Postal code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Show
th: แสดง

en: in
th: ใน

en: Messages
th: ข้อความ

en: Add menu
th: เพิ่มเมนู

en: update
th: อัปเดต

en: The changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: @time ago
th: @time ก่อน

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Feature
th: ลักษณะการทำงาน

en: Topics
th: หัวเรื่อง

en: Topic
th: หัวเรื่อง

en: Allowed values list
th: รายการค่าที่อนุญาต

en: Available tokens
th: Token ที่สามารถนำไปใช้ได้

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Limit
th: จำกัด

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: author
th: ผู้เขียน

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: profile
th: โปรไฟล์

en: Create new account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: Info
th: ข้อมูล

en: People
th: บุคคล

en: or
th: หรือ

en: Revision
th: รุ่น

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Installed
th: ติดตั้ง

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Failed
th: ไม่ผ่าน

en: @type: deleted %title.
th: @type: ลบ %title.

en: Enter username
th: กรุณาใส่ชื่อผู้ใช้งาน

en: The username %name has not been activated or is blocked.
th: ผู้ใช้ %name ยังไม่ถูกอนุญาตให้ใช้งาน หรือถูกบล็อคอยู่

en: Login attempt failed for %user.
th: %user ล็อกอินไม่สำเร็จ

en: ‹ Previous
th: ‹ previous

en: Next ›
th: next ›

en: image
th: รูปภาพ

en: Themes
th: แบบเว็บไซต์

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: Blocks
th: บล็อค

en: Menus
th: เมนู

en: Add another item
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Manage fields
th: จัดการช่องรับข้อมูล

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Editor
th: แก้ไข

en: Hide
th: ซ่อน

en: Profiles
th: ประวัติผู้ใช้

en: Reply
th: ตอบ

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการคืนรุ่นกลับไปเป็นรุ่น %revision-date?

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Provided by
th: ให้บริการโดย

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: 1 user | @count users
th[0]: ผู้ใช้ 1 คน
th[1]: ผู้ใช้ @count คน

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: Packages
th: แพคเกจ

en: Package
th: แพคเกจ

en: Context
th: บริบท

en: Edit comment
th: แก้ไขความคิดเห็น

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
th: วิธีการตั้งรหัสผ่านใหม่ถูกส่งไปยัง %name ทาง %email แล้ว

en: Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Data
th: ข้อมูล

en: Field settings
th: การตั้งค่าช่องรับข้อมูล

en: Skip to main content
th: ข้ามไปยังเนื้อหาหลัก

en: Number of comments
th: จำนวนความเห็น

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: and
th: และ

en: Member
th: สมาชิก

en: Target
th: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: Save permissions
th: บันทึกสิทธิ์

en: Error message
th: ข้อความผิดพลาด

en: Direction
th: คำอธิบาย

en: Run cron
th: เรียก Cron ทำงาน

en: Is not one of
th: ไม่ได้เป็นหนึ่ง

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: Boolean
th: บูลีน

en: Bundle
th: กลุ่ม

en: Created on
th: สอบเมื่อ

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Is one of
th: เป็นหนึ่งใน

en: Uses
th: ใช้

en: Is empty (NULL)
th: ว่างเปล่า ( null )

en: not empty
th: ไม่ว่างเปล่า

en: The size of the file.
th: ขนาดของไฟล์

en: Sum
th: ผลรวม

en: Add link
th: เพิ่มลิงค์

en: form
th: ฟอร์ม

en: Current date
th: วันปัจจุบัน

en: Is all of
th: เป็นทั้งหมดของ

en: Is none of
th: ไม่เป็นของ

en: not
th: ไม่

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Publishing status
th: สถานะการเผยแพร่

en: Drag to re-order
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับ

en: The installation has encountered an error.
th: พบปัญหาระหว่างการติดตั้ง

en: Copy of the revision from %date.
th: ชุดคัดลอกของรุ่นปรับปรุงจาก %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
th: @type: แก้ไขรุ่น %title เป็นรุ่น %revision

en: Post settings
th: ตั้งค่าเนื้อหา

en: Add content type
th: เพิ่มชนิดเนื้อหา

en: Minimum word length to index
th: ความยาวน้อยสุดของคำที่จะทำดัชนี

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
th: จำนวนตัวอักษรในคำที่ต้องการจัดทำดัชนี การตั้งตัวเลขน้อยหมายความว่าจะมีผลการค้นหาตามลำดับดีกว่าแต่ใช้ดาต้าเบสที่ใหญ่กว่า การค้นหาแต่ละครั้งต้องมีคำสำคัญอย่างน้อยหนึ่งคำซึ่งยาวเท่ากับตัวเลขนี้ (หรือมากกว่า)

en: No modules selected.
th: ไม่ได้เลือกโมดูล

en: Cron ran successfully.
th: Cron ทำงานสำเร็จ

en: No modules are available to uninstall.
th: ไม่มีโมดูลที่สามารถลบได้

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Author name
th: ชื่อผู้เขียน

en: Cancel account
th: ยกเลิกบัญชี

en: Not restricted
th: ไม่จำกัด

en: Edit URL
th: แก้ไข URL

en: Date changed
th: วันที่เปลี่ยนแปลง

en: Field types
th: ประเภทช่องรับข้อมูล

en: Default country
th: ประเทศปกติ

en: (active tab)
th: (แท็บปัจจุบัน)

en: Only the listed pages
th: เฉพาะหน้าที่อยู่ในรายการ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: กำหนดหน้าโดยใช้ path ของหน้านั้นๆ และให้กรอกบรรทัดละ path ใช้เครื่องหมาย '*' สำหรับ path ใดๆ เช่น ถ้า path ของหน้าบล็อก คือ %blog ให้ใช้ %block-* สำหรับบล็อกส่วนตัวใดๆ ถ้าต้องการใช้หน้าแรก ให้กรอก %frong

en: Hide summary
th: ซ่อนสรุป

en: Edit summary
th: แก้ไขสรุป

en: Manage display
th: จัดการการแสดงผล

en: Machine name: @name
th: ชื่อเครื่อง: @name

en: Delete selected content
th: ลบเนื้อหาที่เลือก

en: Revision log message
th: การแก้ไขการบันทึกข้อความ

en: Tools that enhance the user interface.
th: เครื่องมือที่ช่วยเพิ่มส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Entity ID
th: รหัสเอนทิตี

en: Add custom block
th: เพิ่มบล็อกที่กำหนดเอง

en: Is not empty (NOT NULL)
th: ไม่ว่างเปล่า (ไม่ NULL)

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
th: เปลี่ยนลำดับแถวด้วยน้ำหนักตัวเลขแทนการลาก

en: Edit permissions
th: แก้ไขสิทธิ์

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: Save and publish
th: บันทึกและเผยแพร่

en: Post comments
th: แสดงความคิดเห็น

en: Text Formats
th: รูปแบบข้อความ

en: Install new theme
th: ติดตั้งธีมใหม่

en: Available countries
th: ประเทศที่มีอยู่

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: Weight for row @number
th: น้ำหนักของแถวที่ @number

en: Add new view
th: เพิ่มมุมมองใหม่

en: The extension of the file.
th: นามสกุลของไฟล์

en: Content access
th: การเข้าถึงเนื้อหา

en: Required by:
th: ที่จำเป็นโดย

en: Appears in: @bundles.
th: ปรากฏใน @bundles.

en: Entity Reference
th: อ้างอิงเอนทิตี

en: @name field is required.
th: @name ยังไม่ทำรายการนี้

en: Manage form display
th: จัดการการแสดงผลของฟอร์มรับค่า

en: The referenced entity
th: ที่อ้างถึงเอนทิตี

en: Text value
th: ค่าข้อความ

en: Briefly describe the changes you have made.
th: อธิบายการเปลี่ยนแปลงที่คุณได้ทำ

en: View profile
th: ดูรายละเอียดผู้ใช้

en: No longer required
th: ไม่จำเป็นต้องใช้อีกต่อไป

en: Package will be removed on the next Composer update
th: แพคเกจจะถูกลบออกในการปรับปรุงต่อไปนักประพันธ์

en: Status of Packages Managed by Composer
th: สถานะของแพคเกจที่บริหาร โดย Composer

en: Dependencies installed
th: การอ้างอิงที่ติดตั้งแล้ว

en: Visit the <a href="@url">package status page</a> to view the status of individual packages.
th: ดู <a href="@url">package status page</a> เพื่อดูสถานะของแต่ละแพคเกจ

en: You have unsaved changes.
th: คุณมีการเปลี่ยนแปลงลำดับสินค้ากรุณากดปุ่มอัพเดทข้อมูล

en: The time that the node was created.
th: เวลาที่โหนดถูกสร้างขึ้น

en: Save and keep published
th: บันทึกและเก็บไว้เผยแพร่

en: Save and unpublish
th: บันทึกและยกเลิกการเผยแพร่

en: Save as unpublished
th: บันทึกและไม่เผยแพร่

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
th: ป้อนส่วนหนึ่งของชื่อโมดูลหรือรายละเอียดในการกรองโดย

en: Login attempt failed from %ip.
th: พยายามเข้าสู่ระบบล้มเหลวจาก  %ip

[ctx: Sort order]
en: Order
th: Order
    In Context: Sort order

en: Enter module name
th: ป้อนชื่อโมดูล

en: Reset your password
th: รีเซ็ตรหัสผ่านของคุณ

en: Simple configuration
th: ตั้งค่าแบบง่าย

en: Configuration type
th: ประเภทการกำหนดค่า

en: Route name
th: ชื่อเส้นทาง

en: Username or email address
th: ชื่อผู้ใช้งานหรืออีเมล

en: The message UUID.
th: ข้อความ UUID

en: Install and set as default
th: ติดตั้งและตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้น

en: Publish status
th: สถานะการเผยแพร่

en: The message language code.
th: รหัสภาษาของข้อความ

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
th: ภาพที่ใหญ่กว่า <strong>@max</strong> พิกเซลจะได้รับการปรับขนาด

en: Composer update needed
th: ต้องการปรับปรุงผู้ประพันธ์

en: Allows contributed modules to require external libraries via Composer.
th: อนุญาติโมดูลส่วนร่วมต้องใช้ไลบรารีภายนอกผ่านผู้ประพันธ์ได้

en: View the status of packages managed by Composer.
th: ดูสถานะของแพคเกจที่มีการจัดการโดยนักประพันธ์

en: There are no items yet.
th: ยังไม่มีรายการ

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
th: [user:display-name], การตั้งค่ารหัสผ่าน สำหรับบัญชีของคุณ สามารถแก้ไขได้ที่ [site:name].ตอนนี้คุณสามารถเข้าสู่ระบบ โดยการคลิกที่ลิงค์นี้ หรือ คัดลอกและวางที่เบราว์เซอร์อินเตอร์เน็ตเพื่อไปยังเบราว์เซอร์ของคุณ [user:one-time-login-url] การเชื่อมโยงนี้ สามารถกระทำได้ครั้งเดียวเพื่อเข้าสู่ระบบ คุณสามารถตั้งค่ารหัสผ่านของคุณ ก่อนที่จะหมดอายุภายในหนึ่งวันหลังจากนี้  --  [site:name] ทีม
