Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to id translation catalogue (836 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enabled
id: hidup

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: value
id: nilai

en: Register
id: Daftar

en: Create a new user account.
id: Buat akun pengguna baru.

en: Forgot password?
id: Lupa Password

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup-grup

en: Is
id: Adalah

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Delete group
id: Hapus grup

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: selengkapnya

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: optional
id: opsional

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: Priority
id: Prioritas

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: ERROR
id: Kesalahan

en: Content types
id: Jenis konten

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: core
id: inti

en: view
id: tampilan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: all
id: semua

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Variable
id: Variabel

en: Image
id: Gambar

en: Container
id: Kontainer

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: container
id: wadah

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: username
id: namaanggota

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Core
id: Inti

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Region
id: Wilayah

en: Visible
id: Terlihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: name
id: nama

en: Components
id: Komponen

en: Upload
id: Unggah

en: type
id: tipe

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pemisah

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: vocabularies
id: kosa kata

en: Menu item
id: Pokok menu

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Post
id: Pos

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Group Events
id: Acara Kelompok

en: Added
id: Ditambahkan

en: Site
id: Situs

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Module
id: Modul

en: Loaded
id: Sarat

en: Off
id: Matikan

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: To
id: Untuk

en: Custom
id: Tersuai

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Group ID
id: ID Grup

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: URL alias
id: Alias URL

en: Session ID
id: ID Sesi

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Message text
id: Teks pesan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Is not
id: Bukan

en: Count
id: Jumlah

en: Warning
id: Peringatan

en: active
id: aktif

en: N/A
id: T/T

en: %time ago
id: %time lalu

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Maximum
id: Maksimum

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Data Type
id: Jenis Data

en: Details
id: Rincian

en: Load
id: Memuat

en: Processors
id: Prosesor

en: Debug Mode
id: Mode Debug

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Recipient
id: Penerima

en: Members
id: Anggota

en: Transliteration
id: Menterjemahkan

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: Table
id: Tabel

en: Events
id: Acara

en: View all
id: Lihat Semua

en: Upcoming events
id: Acara yang akan datang

en: Now
id: Sekarang

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: access content
id: mengakses konten

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Role
id: Peran

en: Select all
id: Pilih semua

en: Deselect all
id: Tidak dipilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Personal information
id: Informasi pribadi

en: User login
id: Login pengguna

en: Log in
id: Masuk

en: Class
id: Kelas

en: String
id: Untai

en: External
id: Eksternal

en: Users
id: Pengguna

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Last
id: Terakhir

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Cache
id: Tembolokan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Provider
id: Penyedia

en: Uninstall
id: Hapus instalan

en: Install
id: Pasang

en: Save and edit
id: Simpan dan edit

en: Tools
id: Alat

en: Clone
id: Kloning

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Filters
id: Filter

en: Random
id: Acak

en: Plain
id: Biasa

en: class
id: kelas

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Default state
id: Status bawaan

en: Profile name
id: Nama profil

en: bottom
id: bawah

en: top
id: atas

en: left
id: kiri

en: right
id: kanan

en: Profile
id: Profil

en: Clear cache
id: Bersihkan tembolokan

en: Static
id: Statik

en: Close
id: Tutup

en: @name module
id: Modul @name

en: Edit group
id: Ubah grup

en: Add group
id: Tambah grup

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Add a comment
id: Tambahkan komentar

en: Original
id: Asli

en: Function
id: Fungsi

en: Tracker
id: Pelacak

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Location name
id: Nama lokasi

en: Postal code
id: Kode pos

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: show
id: tampilkan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: create
id: buat

en: Root
id: Akar utama

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Show
id: Tampilkan

en: Boost
id: Pemercepat

en: in
id: dalam

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Tokens
id: Token

en: Switch
id: Alihkan

en: Processor settings
id: Pengaturan prosesor

en: ago
id: yang lalu

en: Add menu
id: Tambah menu

en: Clear
id: Bersihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Node title
id: Judul node

en: The configuration was deleted.
id: Konfigurasi telah dihapus

en: Add new group
id: Tambahkan kelompok baru

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Member for
id: Anggota selama

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Front page
id: Halaman depan

en: site
id: situs

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Topics
id: Topik-topik

en: Topic
id: Topik

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Activity
id: Aktifitas

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: First
id: Pertama

en: Union
id: Kesatuan

en: Limit
id: Batas

en: NO
id: TIDAK

en: YES
id: YA

en: Site default
id: Bawaan situs

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Posts
id: Pos

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: Buttons
id: Tombol

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Server name
id: Nama server

en: Purge
id: Hapus

en: profile
id: profil

en: Post comment
id: Pos komentar

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Role filter
id: Saring peran

en: White
id: Putih

en: Slow
id: Pelan

en: Fast
id: Cepat

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: People
id: Orang

en: Generic
id: Umum

en: terms
id: Istilah

en: Blocked
id: Diblokir

en: Reference
id: Referensi

en: or
id: atau

en: archive
id: arsip

en: Add Post
id: Tambahkan Pos

en: public
id: publik

en: Revision
id: Revisi

en: Engine
id: Mesin

en: Access Denied
id: Akses Ditolak

en: Missing
id: Hilang

en: Permissions
id: Izin

en: Installed
id: Terinstal

en: Scope
id: Lingkup

en: not active
id: tidak aktif

en: Reversed
id: Terbalik

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Conflict
id: Konflik

en: 301 Moved Permanently
id: 301 Dipindah Permanen

en: missing
id: hilang

en: Assets
id: Aset

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Enter username
id: Masukan nama pengguna

en: Username not found
id: Nama pengguna tidak ditemukan

en: Migrate
id: Migrasi

en: The username %name has not been activated or is blocked.
id: Nama pengguna %name belum diaktivasi atau sedang diblokir.

en: Login attempt failed for %user.
id: Usaha login gagal untuk %user.

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: image
id: gambar

en: Themes
id: Tema

en: Translations
id: Terjemahan

en: Join
id: Bergabung

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Locality
id: Lokalitas

en: Loading...
id: Memuat...

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: Read only
id: Baca saja

en: users
id: pengguna

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Message Text
id: Pesan Teks

en: Group settings
id: Pengaturan grup

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Join group
id: Gabung kelompok

en: Leave group
id: Keluar dari kelompok

en: Group roles
id: Peran dalam kelompok

en: Group Members
id: Anggota Kelompok

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Information
id: Informasi

en: Plugins
id: Plugin

en: Translated
id: Sudah diterjemahkan

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Add vocabulary
id: Tambah kosakata

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Search Index
id: Indeks Pencarian

en: Manage fields
id: Kelola bidang

en: Remove field
id: Hapus bidang

en: Decimal
id: Desimal

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Zones
id: Zona

en: Zone ID
id: ID Zona

en: Index
id: Indeks

en: Permission
id: Kewenangan

en: Request
id: Permintaan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Profiles
id: Profil

en: Add new profile
id: Tambah profil baru

en: Reply
id: Balas

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id: Anda harus mengisi minimal satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Search users
id: Pencarian pengguna

en: Extension
id: Ekstension

en: Add server
id: Tambahkan server

en: Services
id: Layanan

en: Keys
id: Kunci

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Available
id: Ketersediaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus Grup %name?

en: Add message
id: Tambahkan pesan

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: Number of users to display in the list
id: Jumlah pengguna yang ditampilkan dalam daftar

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: empty
id: kosong

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Package
id: Paket

en: All types
id: Semua tipe

en: Restore
id: Pulihkan

en: Rebuild
id: Bangun Kembali

en: Context
id: Kontek

en: Offset
id: Letak

en: Edit comment
id: Edit komentar

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
id: Instruksi permintaan sandi sudah dikirim untuk %name lewat %email.

en: Account
id: Keanggotaan

en: Joined
id: Bergabung

en: Any
id: Setiap

en: Node count
id: Jumlah node

en: Field settings
id: Pengaturan data

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Search content
id: Mencari konten

en: Number of comments
id: Jumlah komentar

en: Content ID
id: ID Konten

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Sign up
id: Daftar

en: About
id: Tentang

en: and
id: dan

en: Unpublish comment
id: Tidak publikasikan komentar

en: Zone
id: Zona

en: field
id: Bidang

en: Create @name
id: Kirim @name

en: Element
id: Elemen

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Effect
id: Efek

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Add a new user
id: Tambah pengguna baru

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: User account
id: Keanggotaan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Rebuild menu
id: Bangun ulang menu

en: Direction
id: Arah

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Run updates
id: Jalankan update

en: Is not one of
id: Bukan salah satu dari

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Drupal version
id: Versi Drupal

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Root term
id: Akar istilah

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Uses
id: Penggunaan

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Rebuild menus
id: Bangun ulang menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
id: Bangun ulang menu berdasarkan hook_menu () dan mengembalikan setiap perubahan kostum. Seluruh butir menu kembali ke pengaturan bawaan mereka.

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Node_access summary
id: Ringkasan Node_access

en: Publish comment
id: Terbitkan komentar

en: Sum
id: Jumlah

en: Add link
id: Tambah tautan

en: Rebuild Menu
id: Bangun ulang Menu

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Invalid input
id: Masukan tidak valid

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Is all of
id: Adalah semua dari

en: Is none of
id: Bukan dari

en: not
id: bukan

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Link ID
id: ID tautan

en: Drag to re-order
id: Drag untuk mengatur urutan

en: Execute PHP code
id: Eksekusi kode PHP

en: All groups
id: Semua grup

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: HTML filter
id: Saringan HTML

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Post settings
id: Pengaturan pos

en: Add content type
id: Tambah jenis konten

en: Minimum word length to index
id: Panjang kata minimal yang diindeks

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
id: Jumlah karakter minimal dalam satu kata yang harus diindeks. Makin kecil akan berarti hasil pencarian akan makin bagus, tetapi juga memakan lebih banyak database. Tiap kueri pencarian harus berisi minimal satu kata kunci berukuran nilai jumlah ini (atau lebih).

en: Simple CJK handling
id: Penanganan CJK sederhana

en: No modules selected.
id: Belum ada modul yang dipilih.

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: No modules are available to uninstall.
id: Tidak ada modul yang bisa di-uninstall.

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Base name
id: Nama dasar

en: Indexed
id: Terindeks

en: Author name
id: Nama penulis

en: Flush all caches
id: Siram semua cache

en: Add index
id: Tambahkan indeks

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Status messages
id: Pesan status

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Node status
id: Status node

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Stream
id: Status

en: Libraries
id: Pustaka

en: Cancel account
id: Pembatalan akun

en: Post block
id: Blok pos

en: Dependencies
id: Dependensi

en: Render
id: Sajikan

en: Destinations
id: Tujuan

en: Not restricted
id: Tidak aman

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Default country
id: Negara bawaan

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Save comment
id: Simpan komentar

en: Hide summary
id: Sembunyikan ringkasan

en: Edit summary
id: Ubah ringkasan

en: Manage display
id: Kelola tampilan

en: Update style
id: Perbarui gaya

en: Add effect
id: Tambahkan efek

en: Machine name: @name
id: Nama mesin: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Delete selected content
id: Hapus konten yang dipilih

en: Deleted @count posts.
id: Menghapus @count posting.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Tools that enhance the user interface.
id: Perangkat yang memperbaiki antarmuka.

en: No people available.
id: Tidak tersedia orang.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
id: Administrator membuat akun untuk Anda di [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
id: Cari dan kelola orang yang berinteraksi dengan situs Anda.

en: The postal code.
id: Kode pos

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Display $page array
id: Tampilkan array $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
id: Tampilkan array $page dari <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> area pesan di tiap halaman.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Field info
id: Info field

en: Access DNA information
id: Akses informasi DNA

en: bypass node access
id: menghindari akses node

en: view own unpublished content
id: melihat konten sendiri yang tidak dipublikasikan

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
id: Blok-blok pengembang dan halaman yang menggambarkan catatan node_access yang terkait.

en: Add custom block
id: Tambahkan blok tersuai

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: dashboard
id: dasbor

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
id: Atur ulang baris menurut ukuran numerik bukan dari hasil menyeret.

en: Edit permissions
id: Edit izin

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: Page number
id: Nomor halaman

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Query type
id: Jenis kueri

en: New field name
id: Nama field baru

en: View mode
id: Modus tampilan

en: CSS and Javascript
id: CSS dan Javascript

en: Save and publish
id: Simpan dan publikasikan

en: Post comments
id: Pos komentar

en: Text Formats
id: Format teks

en: Install new module
id: Pasang modul baru

en: Install new theme
id: Pasang tema baru

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
id: Kelola profil pengguna, pemeran dan kewenangan.

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: Available countries
id: Negara yang tersedia

en: If no countries are selected, all countries will be available.
id: Jika tidak ada negara yang dipilih, semua negara akan tampak.

en: Profile type
id: Tipe Profil

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Entity info
id: Info entitas

en: Allowed values list: invalid input.
id: Daftar nilai yang diizinkan: masukan tidak sah.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
id: Daftar nilai yang diizinkan: beberapa nilai sudah dibuang ketika sedang digunakan.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Run arbitrary PHP from a block.
id: Jalankan sembarang PHP dari sebuah blok.

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: Content access
id: Akses konten

en: Post ID
id: ID pos

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: File byte size
id: Ukuran byte berkas

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
id: Tampilkan referensi entitas yang telah diberikan oleh entity_view().

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Add new view mode
id: Tambah mode view baru

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Database settings
id: Pengaturan database

en: Change handler
id: Ubah handler

en: Manage form display
id: Kelola tampilan formulir

en: Save and add
id: Simpan dan tambah

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: community
id: komunitas

en: Toggle display of the "More information about text formats" link.
id: Ganti tampilan tautan "Informasi tambahan mengenai format text"

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Add new @type
id: Tambah @type baru

en: The referenced entity
id: Entitas yang dirujuk

en: Text value
id: Isi teks

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: Installation profile
id: Profil instalasi

en: View profile
id: Lihat profil

en: Explore
id: Jelajahi

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Add a new role
id: Tambahkan sebuah peran baru

en: Icons by Glyphicons
id: Ikon oleh Glyphicons

en: You have unsaved changes.
id: Anda mempunyai perubahan belum tersimpan.

en: @type %info has been created.
id: @type %info telah dibuat.

en: @type %info has been updated.
id: @type %info telah diperbarui.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Save and keep published
id: Simpan dan tetap terbitkan

en: Save and unpublish
id: Simpan dan batalkan publikasi

en: Save as unpublished
id: Simpan sebagai bukan dipublikasi

en: Save and keep unpublished
id: Simpan dan tetap tidak dipublikasi

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
id: Baca lebih lanjut <span class="visual-hidden">tentang @title</span>

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: Display the ID of the referenced entities.
id: Tampilkan ID dari entitas rujukan.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
id: Entitas yang dirujuk (%type: %id) tidak terdaftar.

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Bootstrap Settings
id: Pengaturan Bootstrap

en: Show current page title at end
id: Tampilkan judul halaman saat ini di akhir

en: Navbar Position
id: Posisi Navbar

en: Static Top
id: Statis Atas

en: Fixed Top
id: Tetap Atas

en: Fixed Bottom
id: Tetap Bawah

en: Custom block library
id: Perpustakaan blok tersuai

en: One file only. | Maximum @count files.
id[0]: Satu file saja.
id[1]: Maksimum @count file.

en: Reset your password
id: Reset password anda

en: Route name
id: Nama rute

en: Add new form mode
id: Tambahkan sebuah mode form baru

[ctx: Entity type group]
en: Content
id: Konten

en: Username or email address
id: Nama pengguna atau alamat email

en: Site header
id: Kepala situs

en: Add contact form
id: Tambah form kontak

en: Allowed types: @extensions.
id: Jenis yang diizinkan: @extensions.

en: Install and set as default
id: Pasang dan atur sebagai bawaan

en: Target UUID
id: UUID Tujuan

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
id: Gambar yang berukuran lebih besar dari <strong>@max</strong> akan diubah ukurannya.

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Admin Toolbar
id: Toolbar Admin

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
id: %type: @message dalam %function (baris %line dari %file).

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas

en: @size limit.
id: batasnya @size.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
id: Dengan mematahkan kunci ini, perubahan yang belum tersimpan oleh @user akan hilang.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Permintaan untuk membatalkan akun Anda telah dibuat di [site:name].
    
    Anda sekarang bisa membatalkan akun Anda di [site:url-brief] dengan mengklik tautan ini atau salin dan tempel pada peramban Anda:
    
    [user:cancel-url]
    
    CATATAN: Pembatalan akun Anda tidak bisa dikembalikan lagi.
    
    Tautan ini akan kadaluwarsa setelah satu hari dan tidak akan terjadi apa-apa apabila tidak digunakan.
    
    --  Tim [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
id: Permintaan pembatalan untuk akun [user:display-name] pada [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
id: Penggantian informasi masuk untuk [user:display-name] pada [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
id: Detail akun dari [user:display-name] pada [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Terima kasih telah mendaftar di [site:name]. Persetujuan untuk aplikasi akun Anda sedang ditahan. Ketika telah disetujui, Anda akan menerima surel lain berisi informasi cara masuk, mengatur kata sandi, dan detil lainnya.
    
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
id: Detil akun [user:display-name] di [site:name] (menunggu persetujuan admin)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
id: [user:display-name] telah diaplikasikan untuk akun.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Akun Anda pada [site:name] telah diaktivasi
    
    Anda dapat masuk dengan klik tautan atau salin lalu tempel pada peramban Anda:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tautan ini hanya dapat digunakan sekali untuk masuk dan membawa Anda ke laman berisi tempat pengaturan kata sandi Anda.
    
    Setelah mengatur kata sandi Anda, kedepannya Anda dapat masuk pada [site:login-url] dengan menggunakan:
    
    nama pengguna: [user:account-name]
    kata sandi: Kata sandi Anda
    
    --  Tim [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (disetujui)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Akun Anda di [site:account-name] telah diblokir.
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (diblokir)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Akun Anda di [site:name] telah dibatalkan.
    
    --  [site:name] team

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
id: Detil akun untuk [user:display-name] di [site:name] (dibatalkan)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Permintaan penggatian kata sandi untuk akun Anda telah dibuat pada [site:name].
    
    Anda dapat masuk dengan klik tautan atau salin lalu tempel pada peramban Anda:
    [user:one-time-login-url]
    
    Tautan ini hanya dapat digunakan sekali untuk masuk dan membawa Anda ke laman tempat mengganti kata sandi Anda. Ini akan kadar luasa setelah satu hari dan tidak akan terjadi apa-apa jika tidak digunakan.
    
    --  Tim [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Administrator situs [site:name] telah membuat sebuah akun untuk anda. Anda dapat masuk dengan mengklik tautan ini atau salin dan tempel ke peramban Anda:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tautan ini hanya bisa digunakan sekali saja untuk masuk log dan akan menuntun Anda ke halaman dimana Anda bisa menyetel sandi Anda.
    
    Setelah menyetel sandi Anda, Anda akan bisa masuk pada [site:login-url] dikemudian hari menggunakan:
    
    nama pengguna: [user:name]
    sandi: Your password
    
    --  Tim [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
id: [user:display-name],
    
    Terimakasih telah mendaftar di [site:name]. Sekarang Anda sudah bisa log in dengan meng-klik tautan dibawah ini atau meng-copy-paste tautan dibawah ini ke browser Anda:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Tautan ini hanya dapat digunakan untuk satu kali log in dan akan membimbing Anda ke halaman dimana Anda bisa mengatur sandi milik Anda.
    
    Setelah mengatur sandi milik Anda, nantinya Anda dapat log in di [site:login-url] menggunakan:
    
    username: [user:name]
    password: Sandi milik Anda
    
    --  Tim [site:name]

en: The language code.
id: Kode bahasa

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Name or email contains
id: Nama atau email mengandung

en: Upload requirements
id: Persyaratan upload

en: Save and make default
id: Simpan dan buat sebagai bawaan

en: Delete @entity_type
id: Hapus @entity_type

en: Uninstall module
id: Uninstall modul

[ctx: Address label]
en: Street address
id: Alamat jalan

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
id: Alamat jalan baris 2

[ctx: Address label]
en: Company
id: Perusahaan

[ctx: Address label]
en: Postal code
id: Kode pos

[ctx: Address label]
en: Province
id: Provinsi

[ctx: Address label]
en: City
id: Kota

[ctx: Address label]
en: Suburb
id: Kecamatan

en: Stream (explore)
id: Aliran (jelajahi)

en: Enroll to events posted inside this group
id: Mendaftar ke acara yang diposkan ke dalam grup ini

en: Event enrollment
id: Pendaftaran acara

en: in the community
id: di dalam komunitas

en: Create post in the community
id: Buat postingan di komunitas

en: Create post on profile
id: Buat postingan pada profil

en: A user created a post on a profile
id: Seorang pengguna menambahkan postingan pada profil

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> posted on your profile</p>
id: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> mempos di profil anda</p>

en: Create topic
id: Buat topik

en: A user created a topic in the community
id: Seorang pengguna membuat topik pada komunitas

en: A user created a topic in a group
id: Pengguna membuat topik dalam grup

en: Explore Stream
id: Jelajahi Aliran

en: Events for this user
id: Acara untuk pengguna ini

en: No events found for this user
id: Tidak ada acara ditemukan pada pengguna ini

en: Events on profile block
id: Acara pada blok profil

en: Events profile overview
id: Gambaran acara di profil

en: (Upcoming) Community events
id: (Yang akan datang) Acara komunitas

en: Show upcoming events (my, community and overview)
id: Tampilkan acara yang akan datang (saya, komunitas dan gambarannya)

en: No events found
id: Tidak ada acara ditemukan

en: Community events block
id: Blok acara komunitas

en: My upcoming events block
id: Blok acara mendatang saya

en: No upcoming events you have enrolled for
id: Tidak ada acara mendatang yang telah Anda ikuti

en: My upcoming events
id: Acara mendatang saya

en: Community events page
id: Halaman acara komunitas

en: Community events
id: Acara komunitas

en: Group Image
id: Gambar grup

en: Open group: Group membership
id: Grup terbuka: Keanggotaan grup

en: Open group: Group node (Event)
id: Grup terbuka: Node grup (Acara)

en: Group Manager
id: Manajer Grup

en: This is a open group. Users may join without approval and all content added in this group will be visible for non members as well.
id: Ini adalah grup terbuka. Pengguna dapat bergabung tanpa perlu persetujuan dan semua konten yang ditambahkan ke grup ini akan dapat dilihat oleh semua orang termasuk yang tidak menjadi anggota

en: Newest Members
id: Anggota Terbaru

en: Group Topics
id: Topik Grup

en: User Groups
id: Pengguna Grup

en: User Groups Block
id: Blok Pengguna Grup

en: Recently joined groups
id: Grup yang baru saja bergabung

en: User Groups Page
id: Halaman Pengguna Grup

en: Newest groups
id: Grup Terbaru

en: Recipient (group)
id: Penerima (grup)

en: Recipient (user)
id: Penerima (pengguna)

en: Self introduction
id: Perkenalan diri

en: Newest users
id: Pengguna terbaru

en: Newest members
id: Anggota terbaru

en: Default content index created for the Social distribution.
id: Indeks konten standar sudah dibuat untuk distribusi sosial

en: Social Users
id: Pengguna Sosial

en: Social Database
id: Basis data Sosial

en: Page (no value)
id: Halaman (tidak ada data)

en: Topic type
id: Tipe topik

en: Topic types
id: Tipe topik

en: Latest topics
id: Topik terakhir

en: Displays the newest topics in the community
id: Perlihatkan topik terbaru di komunitas

en: Newest topics
id: Topik terbaru

en: No topics found
id: Tidak ada topik ditemukan

en: User Topics
id: Topik pengguna

en: is the type of
id: apakah tipe

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> posted in the group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
id: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> mempos dalam grup <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic in group <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>
id: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> membuat topik pada grup <a href="[message:gurl]">[message:gtitle]</a></p>

en: JS Location
id: Lokasi JS

en: The output location of the sitewide JS.
id: Hasil lokasi JS pada situs

en: Footer region to put the JS in.
id: Regional luar untuk JS di

en: The JS to add to the site.
id: JS ditambahkan ke situs

en: Your post %label has been posted.
id: Posting %label anda sudah di publikasikan.

en: Your post %label has been saved.
id: Posting %label anda sudah di simpan.

en: Topic details
id: Detail topik

en: Create comment on node in the community
id: Buat komentar pada node di komunitas

en: A user add a comment to content in the community
id: Seorang pengguna menambahkan komentar pada komunitas

en: Create comment on post in the community
id: Buat komentar pada postingan di komunitas

en: A user add a comment to post in the community
id: Seorang pengguna menambahkan postingan di komunitas

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> posted</p>
id: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> mempos</p>

en: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> created a topic</p>
id: <p><a href="[message:author:url:relative]">[message:author:display-name]</a> membuat sebuah topik</p>

en: Social medium date
id: Tanggal media sosial

en: Activity comment
id: Komentar Aktivitas

en: No upcoming events in this group
id: Tidak ada acara yang akan datang pada grup ini

en: No events in this group
id: Tidak ada acara pada grup ini

en: No memebers in this group
id: Tidak ada anggota pada grup ini

en: No topics in this group
id: Tidak ada topik pada grup ini

en: No groups found for this user
id: Pengguna ini tidak memiliki grup

en: Latest topics group
id: Topik grup terakhir

en: Latest group topics
id: Topik terakhir grup
