Open Social (8.x-1.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (1168 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: enabled
ru: включено

en: delete
ru: удалить

en: title
ru: заголовок

en: value
ru: значение

en: Status
ru: Статус

en: Register
ru: Регистрация

en: Create a new user account.
ru: Создать новую учётную запись пользователя.

en: Forgot password?
ru: Забыли пароль?

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Is
ru: Это

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Closed
ru: Закрыто

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: disabled
ru: отключено

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: Read more
ru: Подробнее

en: more
ru: ещё

en: Disable
ru: Отключить

en: optional
ru: опционально

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: core
ru: ядро

en: view
ru: представление

en: all
ru: все

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: default
ru: по умолчанию

en: Number
ru: Число

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: Container
ru: Контейнер

en: Types
ru: Типы

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспортировать

en: Back
ru: Назад

en: Field
ru: Поле

en: container
ru: контейнер

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: username
ru: имя пользователя

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Open
ru: Открыть

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Core
ru: Ядро

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Manage
ru: Управление

en: Region
ru: Область

en: Visible
ru: Видимый

en: Menu
ru: Меню

en: Teaser
ru: Анонс

en: Event
ru: Событие

en: Updated
ru: Обновлено

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: name
ru: имя

en: path
ru: путь

en: Total
ru: Итого

en: Components
ru: Компоненты

en: Upload
ru: Закачать

en: type
ru: тип

en: Mail
ru: Почта

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Configure
ru: Настроить

en: file
ru: файл

en: status
ru: статус

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Опции

en: Created
ru: Создано

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: vocabularies
ru: словари

en: Menu item
ru: Пункт меню

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Done
ru: Готово

en: Post
ru: Сообщение

en: Area
ru: Область

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Added
ru: Добавлено

en: Site
ru: Сайт

en: Database
ru: База данных

en: Not found
ru: Не найдено

en: Url
ru: Url-адрес

en: Module
ru: Модуль

en: Off
ru: Выкл

en: Extensions
ru: Расширения

en: Host
ru: Хост

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: To
ru: Кому

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Group ID
ru: Номер группы

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Session ID
ru: ID сессии

en: Variable name
ru: Имя переменной

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Message type
ru: Тип сообщения

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Count
ru: Количество

en: Normal
ru: Нормальный

en: Warning
ru: Предупреждение

en: active
ru: активно

en: N/A
ru: Н/Д

en: %time ago
ru: %time назад

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Maximum
ru: Максимум

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Details
ru: Подробности

en: Load
ru: Загрузить

en: Processors
ru: Процессоры

en: Debug Mode
ru: Режим отладки

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Owner
ru: Владелец

en: Recipient
ru: Получатель

en: Company
ru: Компания

en: Members
ru: Участники

en: node
ru: материал

en: Transliteration
ru: Транслитерация

en: General
ru: Общий

en: Method
ru: Метод

en: Events
ru: Мероприятия

en: View all
ru: Посмотреть все

en: Upcoming events
ru: Предстоящие события

en: Now
ru: Сейчас

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: access content
ru: доступ к содержимому

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: Select all
ru: Выделить все

en: Deselect all
ru: Снять выделение со всего

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: User login
ru: Вход на сайт

en: Log in
ru: Войти

en: Class
ru: Класс

en: String
ru: Строка

en: External
ru: Внешний

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Last
ru: Последний

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Cache
ru: Кэш

en: Anonymous
ru: Гость

en: Provider
ru: Поставщик

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Install
ru: Установить

en: Save and edit
ru: Сохранить и редактировать

en: Tools
ru: Инструменты

en: Clone
ru: Клонировать

en: Tab
ru: Вкладка

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Random
ru: Случайно

en: class
ru: класс

en: Integer
ru: Целое число

en: template
ru: шаблон

en: Default state
ru: Состояние по умолчанию

en: Profile name
ru: Имя профиля

en: bottom
ru: снизу

en: top
ru: сверху

en: left
ru: слева

en: right
ru: справа

en: Profile
ru: Профиль

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Static
ru: Статическая

en: Close
ru: Закрыть

en: @name module
ru: Модуль @name

en: Edit group
ru: Редактировать группу

en: Add group
ru: Добавить группу

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Add a comment
ru: Добавить коментарий

en: Original
ru: Оригинал

en: Function
ru: Функция

en: Tracker
ru: Изменения

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Location name
ru: Название местоположения

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: show
ru: показать

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Department
ru: Департамент

en: Add user
ru: Добавить пользователя

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: Hidden
ru: Скрытый

en: create
ru: создайте

en: Root
ru: Корень

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Show
ru: Показать

en: Boost
ru: Буст

en: in
ru: в

en: Messages
ru: Сообщения

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: Switch
ru: Переключить

en: Zip code
ru: Почтовый индекс

en: Processor settings
ru: Настройки процессора

en: ago
ru: тому назад

en: Add menu
ru: Добавить меню

en: Clear
ru: Очистить

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: update
ru: обновить

en: The configuration was deleted.
ru: Конфигурация была удалена.

en: No groups found.
ru: Группы не найдены.

en: Add new group
ru: Добавить новую группу

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Member for
ru: Зарегистрирован на сайте

en: @time ago
ru: @time назад

en: Front page
ru: Главная страница

en: site
ru: сайт

en: Languages
ru: Языки

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Topics
ru: Темы

en: Topic
ru: Тема форума

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Available tokens
ru: Доступные токены

en: Activity
ru: Активность

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: First
ru: Первый

en: Limit
ru: Предел

en: NO
ru: НЕТ

en: YES
ru: ДА

en: Select list
ru: Список выбора

en: Posts
ru: Сообщения

en: author
ru: автор

en: Entity
ru: Сущность

en: Revert
ru: Вернуть

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Log out
ru: Выход

en: Server name
ru: Название сервера

en: Purge
ru: Очистить

en: profile
ru: профиль

en: Post comment
ru: Отправить комментарий

en: Create new account
ru: Регистрация

en: Info
ru: Инфо

en: White
ru: Белый

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: Contact information
ru: Контактная информация

en: People
ru: Пользователи

en: terms
ru: термины

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Reference
ru: Связь

en: or
ru: или

en: archive
ru: архив

en: Add Post
ru: Добавить сообщение

en: public
ru: публично

en: Revision
ru: Редакция

en: Engine
ru: Движок

en: Access Denied
ru: Доступ запрещён

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Installed
ru: Установлено

en: Scope
ru: Ограничение

en: Show comments
ru: Показать комментарии

en: Plugin
ru: Плагин

en: not active
ru: не активно

en: Reversed
ru: Оборот

en: Changed
ru: Изменение

en: Date created
ru: Дата создания

en: Completed
ru: Завершено

en: Failed
ru: Не удалось

en: Street address
ru: Адрес

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Province
ru: Область

en: County
ru: Округ

en: 301 Moved Permanently
ru: 301 Перемещёно Окончательно

en: missing
ru: отсутствует

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Enter username
ru: Введите имя пользователя

en: Username not found
ru: Имя пользователя не найдено

en: Migrate
ru: Миграция

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ru: Имя пользователя %name не активировано или заблокировано.

en: Login attempt failed for %user.
ru: Ошибка входа в систему для пользователя %user.

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: image
ru: изображение

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Translations
ru: Переводы

en: Join
ru: Присоединиться

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Locality
ru: Местоположение

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Read only
ru: Только чтение

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Excerpt
ru: Цитата

en: users
ru: пользователи

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Message Text
ru: Текст Сообщения

en: Group settings
ru: Настройки группы

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Stopwords
ru: Стоп-слова

en: Apply
ru: Применить

en: Join group
ru: Присоединиться к группе

en: Leave group
ru: Покинуть группу

en: Group roles
ru: Роли группы

en: 1 member | @count members
ru[0]: 1 участник
ru[1]: @count участников

en: Group Members
ru: Участники группы

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите ключевые слова для поиска.

en: Information
ru: Информация

en: Plugins
ru: Плагины

en: Translated
ru: Переведено

en: Blocks
ru: Блоки

en: Menus
ru: Меню

en: Add vocabulary
ru: Добавить словарь

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Search Index
ru: Поисковый индекс

en: Manage fields
ru: Управление полями

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Decimal
ru: Десятичное число

en: Minimum
ru: Минимум

en: Check boxes/radio buttons
ru: Чекбоксы/радиокнопки

en: Zones
ru: Зоны

en: Index
ru: Индекс

en: Permission
ru: Право доступа

en: Request
ru: Запрос

en: Editor
ru: Редактор

en: 302 Found
ru: 302 Найдено

en: Hide
ru: Скрыть

en: Composer
ru: Композитор

en: Language code
ru: Код языка

en: Authenticated user
ru: Аутентифицированный пользователь

en: Profiles
ru: Профили

en: Add new profile
ru: Добавить новый профиль

en: Reply
ru: Ответить

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Search users
ru: Поиск пользователей

en: Extension
ru: Расширение

en: Add server
ru: Добавить сервер

en: Server
ru: Сервер

en: Services
ru: Службы

en: Keys
ru: Ключи

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Administrator
ru: Администратор

en: Group node
ru: Материал, являющийся группой

en: Timeline
ru: График времени

en: Provided by
ru: Предоставлено

en: Available
ru: Доступно

en: video
ru: видео

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
ru: Удалить группу %name?

en: 1 user | @count users
ru[0]: @count пользователь
ru[1]: @count пользователя
ru[2]: @count[2] пользователей

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
ru: Содержимое Вашей переменной <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
ru: Переустановка модулей

en: Session viewer
ru: Просмотрщик сессии

en: Switch user
ru: Сменить пользователя

en: Execute PHP
ru: Выполнить PHP

en: Number of users to display in the list
ru: Количество пользователей, которые нужно показать в списке.

en: This user can switch back.
ru: Пользователь сможет переключиться обратно.

en: Sort query log
ru: Сортировка списка SQL-запросов

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ru: Таблица запросов может быть отсортирована по порядку, в котором они выполнялись для генерации страницы, или по времени их выполнения в обратном порядке.

en: Slow query highlighting
ru: Подсветка медленных SQL-запросов

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
ru: Введите количество миллисекунд. Все SQL-запросы, которые будут выполняться больше заданного количества миллисекунд, будут подсвечены. Таким образом, будут показаны возможные неэффективные запросы к базе данных или кандидаты на кэширование.

en: PHP code to execute
ru: PHP-код, который должен быть выполнен

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
ru: Введите нужный PHP-код. Тэги <code>&lt;?php ?&gt;</code> не нужны.

en: Execute
ru: Выполнить

en: New value
ru: Новое значение

en: Session name
ru: Имя сессии

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ru: Создать заданное количество пользователей. Опционально можно удалить текущих пользователей.

en: How many users would you like to generate?
ru: Сколько пользователей Вы хотите создать?

en: How many nodes would you like to generate?
ru: Сколько материалов должно быть создано?

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (всем пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
ru: Ваша таблица node_access содержит записи, дающие доступ всем пользователям на просмотр всех материалов сайта. В зависимости от того, какие модули ограничения доступа используются, Вам может понадобиться удалить эти записи. Если Вы не используете модулей ограничения доступа, вероятно, лучше будет оставить их как есть.

en: realm
ru: область

en: Legacy Nodes
ru: Потерянные материалы

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
ru: На сайте есть !num материалов, доступ к которым не описан в таблице node_access. Если у Вас используется модуль контроля доступа, эти материалы могут быть скрыты от всех типов пользователей. Это могло произойти, если материалы были опубликованы до подключения модуля контроля доступа. Если это так, обновление данных материалов вручную добавит описание доступа к ним в node_access и решит данную проблему.

en: All Nodes Represented
ru: Все материалы определены.

en: All nodes are represented in the node_access table.
ru: Все материалы, присутствующие в таблице node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (некоторым пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
ru: Таблица node_access содержит записи, определяющие доступ ко всем материалам для некоторых пользователей. Это может быть абсолютно нормальным, в зависимости от того, какие модули контроля доступа Вы используете.

en: Access Granted to Some Nodes
ru: Доступ для всех к некоторым материалам

en: public nodes
ru: публичные материалы

en: Public Nodes
ru: Публичные материалы

en: Summary by Realm
ru: Кратко по областям

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
ru: Следующие области дают ограниченный доступ к некоторым специфическим материалам.

en: private nodes
ru: приватные материалы

en: Protected Nodes
ru: Защищённые Материалы

en: explained
ru: раскрыто

en: ok
ru: OK

en: empty
ru: пусто

en: alien
ru: чужой

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ru: Различные инструменты (блоки, страницы и функции) для разработчиков.

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: All types
ru: Все типы

en: Restore
ru: Восстановить

en: Organization
ru: Организация

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Interests
ru: Интересы

en: Country code
ru: Код страны

en: Rebuild
ru: Перестроить

en: Context
ru: Контекст

en: Offset
ru: Пропустить

en: Edit comment
ru: Изменить комментарий

en: contains
ru: содержит

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ru: Инструкции по сбросу пароля были отправлены пользователю %name по адресу %email.

en: Account
ru: Учётная запись

en: Joined
ru: Регистрация

en: Data
ru: Данные

en: Any
ru: Любой

en: Node count
ru: Количество материалов

en: Field settings
ru: Настройки поля

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Search content
ru: Поиск по содержанию

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: Content ID
ru: ID материала

en: Ordered list
ru: Пронумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Sign up
ru: Подписка

en: About
ru: Информация

en: Data types
ru: Типы данных

en: and
ru: и

en: Unpublish comment
ru: Снять с публикации комментарий

en: Contact name
ru: Имя контакта

en: Zone
ru: Зона

en: Index name
ru: Имя индекса

en: Member
ru: Участник

en: Untranslated
ru: Не переведено

en: field
ru: поле

en: Notification
ru: Уведомление

en: Breadcrumb visibility
ru: Видимость хлебных крошек

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Regions
ru: Области

en: Character set
ru: Кодировка

en: Target
ru: Цель

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Field Info
ru: Информация о поле

en: Relevance
ru: Релевантность

en: Element
ru: Элемент

en: Save permissions
ru: Сохранить права доступа

en: Effect
ru: Эффект

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Speed
ru: Скорость

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Do you really want to continue?
ru: Вы действительно хотите продолжить?

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Authenticated
ru: Аутентификация

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Memory
ru: Память

en: ascending
ru: возрастание

en: descending
ru: убывание

en: Generate
ru: Создать

en: Supported
ru: Поддерживается

en: Direction
ru: Направление

en: Registration
ru: Регистрация

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Address format
ru: Формат адреса

en: No content available.
ru: Нет доступных материалов.

en: Address formats
ru: Форматы адресов

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Assignment
ru: Назначение

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Tables
ru: Таблицы

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Control
ru: Управление

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Applies to
ru: Применить к

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Boolean
ru: Логическое

en: Bundles
ru: Наборы

en: Bundle
ru: Набор

en: Created on
ru: Создано

en: Drupal version
ru: Версия Drupal

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: User profiles
ru: Профили пользователей

en: Root term
ru: Корневой термин

en: Is one of
ru: Один из

en: Uses
ru: Использование

en: Overview messages
ru: Обзор сообщений

en: Is empty (NULL)
ru: Пустое (NULL)

en: not empty
ru: не пусто

en: The menu router has been rebuilt.
ru: Меню было пересобрано.

en: exclude
ru: исключить

en: Closure
ru: Закрытие

en: Add a group
ru: Добавить группу

en: Config
ru: Конфигурация

en: priority
ru: приоритет

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Group types
ru: Типы материалов группы

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: API Site
ru: Сайт API

en: Reinstall
ru: Переустановка

en: {empty}
ru: {пусто}

en: 1 character | @count characters
ru[0]: @count символ
ru[1]: @count символа
ru[2]: @count[2] символов

en: Rebuild menus
ru: Перестроить меню

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
ru: Пересборка меню сайта, основанных на hook_menu(), чтобы вернуть все пользовательские правки в исходное состояние. Все пункты меню вернутся к своему состоянию по умолчанию.

en: Execute PHP Code
ru: Выполнить PHP код

en: Execute some PHP code
ru: Выполнить произвольный PHP-код

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: Devel settings
ru: Настройки Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
ru: Удалить всех пользователей (кроме пользователя с id 1) перед генерацией новых пользователей.

en: How old should user accounts be?
ru: Насколько старыми должны быть учётные записи пользователей?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ru: Возрасты пользователей будут распределены случайным образом начиная с текущего времени, уходя в прошлое до выбранного времени.

en: Requires path.module
ru: Требуется модуль Path

en: Add an url alias for each node.
ru: Добавить синоним для каждого материала.

en: Publish comment
ru: Опубликовать комментарий

en: Sum
ru: Сумма

en: Legend
ru: Легенда

en: NOTE
ru: ВНИМАНИЕ

en: Add link
ru: Добавить ссылку

en: click
ru: Переход

en: Cron batch size
ru: Размер очереди в cron

en: Rebuild Menu
ru: Перестроить меню

en: form
ru: форма

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: No results
ru: Нет результатов

en: Database Server
ru: Сервер баз данных

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Is all of
ru: Все

en: Is none of
ru: Кроме

en: not
ru: нет

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Allowed formats
ru: Доступные форматы

en: Enhances the core input format system by managing input format defaults and settings.
ru: Изменяет систему форматов ввода ядра, управлением форматами ввода по умолчанию и настройками.

en: - All -
ru: - Все -

en: Circle
ru: Круг

en: Compact
ru: Компактный

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Download feature
ru: Загрузить особенность

en: Dependency
ru: Зависимость

en: Array
ru: Массив

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: Drag to re-order
ru: Для изменения порядка перетащите мышкой

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Execute PHP code
ru: Выполнить PHP код

en: The installation has encountered an error.
ru: В ходе установки произошла ошибка.

en: HTML filter
ru: Фильтр HTML

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ru: @type: материал %title возвращен к редакции %revision.

en: Post settings
ru: Настройки публикации

en: Add content type
ru: Добавить тип материала

en: Minimum word length to index
ru: Минимальная длина слова для индексации

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ru: Минимальное количество знаков в словах которые будут индексироваться. Меньшее количество знаков позволяет улучшить качество поиска, но одновременно увеличивает размер индекса. Поисковый запрос не может состоять из меньшего количества знаков.

en: Simple CJK handling
ru: Простая обработка CJK

en: No modules selected.
ru: Ни один модуль не выбран.

en: Cron ran successfully.
ru: Запуск <em>cron</em> выполнен.

en: No modules are available to uninstall.
ru: Нет доступных для удаления модулей.

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: Profile image
ru: Изображение профиля

en: Organisation
ru: Организация

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Base name
ru: Основное имя

en: Active status
ru: Активный статус

en: access
ru: доступ

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: Indexed
ru: Проиндексировано

en: Author name
ru: Имя автора

en: Minimum word length
ru: Минимальная длина слова

en: Flush all caches
ru: Очистить все кэши

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ru: Название группы (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
ru: Добавление новой группы: нужно задать имя группы.

en: Field group label
ru: Метка группы полей

en: New field
ru: Новое поле

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Published date
ru: Дата публикации

en: The changes were successfully saved.
ru: Изменения успешно сохранены.

en: Add index
ru: Добавить индекс

en: Show links
ru: Отображать ссылки

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Highlight
ru: Подсвеченный

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: Node status
ru: Статус материала

en: Activity ID
ru: Название занятия

en: User information
ru: Информация о пользователе

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Message settings
ru: Настройки сообщений

en: The message text
ru: Текст сообщения

en: Stream
ru: Поток

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Cancel account
ru: Удаление учётной записи

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Enrolled
ru: Участвую

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Render
ru: Показать

en: Destinations
ru: Места назначений

en: messages
ru: сообщения

en: Bounce slide
ru: Упругое скольжение

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: Triggered
ru: Сработало

en: Field types
ru: Типы полей

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Default country
ru: Страна по умолчанию

en: (active tab)
ru: (активная вкладка)

en: Only the listed pages
ru: Только на перечисленных страницах

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите путь к каждой странице в отдельной строке. При указании пути можно использовать маску *. Например, если ввести <em>blog</em>, то действие будет распространяться только на страницу блогов, если ввести <em>blog/*</em>, то действие будет распространяться на все страницы имеющие в пути слово <em>blog</em> (страница блогов и все записи в персональных блогах). Для указания первой страницы, используйте запись %front.

en: Full comment
ru: Комментарий полностью

en: Save comment
ru: Сохранить комментарий

en: Hide summary
ru: Скрыть краткое содержание

en: Edit summary
ru: Редактировать краткое содержание

en: Manage display
ru: Управление отображением

en: Update style
ru: Обновить стиль

en: Add effect
ru: Добавить эффект

en: Machine name: @name
ru: Машинное имя: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ru: Недопустимое машинное имя. Введите имя, отличное от %invalid.

en: Delete selected content
ru: Удалить выбранные материалы

en: Deleted @count posts.
ru: Удалено сообщений: @count.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ru[0]: Вы уверены, что хотите удалить это?
ru[1]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?
ru[2]: Вы уверены, что хотите удалить всё это?

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: Full content
ru: Полная версия

en: Find and manage content.
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Tools that enhance the user interface.
ru: Инструменты, которые дополняют пользовательский интерфейс.

en: No people available.
ru: Нет доступных людей.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ru: Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись

en: Find and manage people interacting with your site.
ru: Поиск и управление людьми, взаимодействующих с вашим сайтом.

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Group type
ru: Тип группы

en: Are you sure you want to revert the revision?
ru: Вы уверены, что хотите вернуться к ревизии?

en: Display $page array
ru: Показывать $page array

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
ru: Показывать $page array полученный с помощью хука <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> области показа сообщений каждой страницы.

en: Switch users
ru: Переключить пользователя

en: Field info
ru: Информация о поле

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
ru: (Некоторые элементы таблицы имеют дополнительную информацию, для того, чтобы ее увидеть, наведите курсор мышки на элемент.)

en: !username has the %bypass_node_access permission and thus full access to all nodes.
ru: Пользователь !username имеет привилегии: "%bypass_node_access", таким образом это дает полный доступ ко всем материалам.

en: bypass node access
ru: обход прав доступа к публикациям

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
ru: Блоки и страницы для разработчиков, иллюстрирующие соответствующие записи node_access.

en: Which roles should the users receive?
ru: Какую роль должны получить пользователи?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
ru: Пользователи всегда получают роль <em>зарегистрированный пользователь</em>.

en: Maximum number of comments per node.
ru: Максимально количество комментариев для материала

en: Add custom block
ru: Добавить блок

en: Read-only
ru: Только чтение

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
ru[0]: 1 материал создан.
ru[1]: Закончено создание @count материалов

en: Autocomplete settings
ru: Настройки автодополнения

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: Не пустое (NOT NULL)

en: No tokens available.
ru: Нет доступных токенов.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки токена в последнее выбранное поле.

en: Translation source node
ru: Перевод исходного материала

en: List of the currently available tokens on this site
ru: Список доступных в данный момент токенов на этом сайте.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ru: Обеспечивает пользовательский интерфейс для Token API и некоторые пропущенные токены ядра.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот токен в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить токены.

en: Set language on nodes
ru: Установить язык для материалов

en: Requires locale.module
ru: Требуется модуль Locale

en: Current page
ru: Текущая страница

en: dashboard
ru: Панель управления

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Label element
ru: Элемент метки

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ru: Упорядочить строки по весу вместо перетаскивания.

en: Edit permissions
ru: Редактировать права доступа

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ru: %element-title использует следующие неверные токены: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
ru: Исходный материал для данного набора переводов материала.

en: Account cancellation URL
ru: URL аннулирования учётной записи

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ru: URL подтверждения удаления страницы для пользовательской учётной записи.

en: One-time login URL
ru: URL одноразового входа

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ru: URL страницы одноразового входа для пользовательской учётной записи.

en: Tokens related to menu links.
ru: Токены, связанные со ссылками меню.

en: The unique ID of the menu link.
ru: Уникальный ID ссылки меню.

en: The title of the menu link.
ru: Заголовок ссылки меню.

en: The URL of the menu link.
ru: URL ссылки меню.

en: The menu link's parent.
ru: Родитель ссылки меню.

en: Tokens related to the current page request.
ru: Токены, связанные с запросом текущей страницы.

en: Page number
ru: Номер страницы

en: The book page associated with the node.
ru: Страница подшивки, связанная с этим материалом.

en: The menu link for this node.
ru: Ссылка в меню для этого материала.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Index options
ru: Настройки индексирования

en: Indexed fields
ru: Проиндексированные поля

en: Index now
ru: Индексировать сейчас

en: Add fields
ru: Добавить поля

en: Successfully indexed 1 item. | Successfully indexed @count items.
ru[0]: Успешно проиндексирован @count элемент.
ru[1]: Успешно проиндексировано @count элемента.
ru[2]: Успешно проиндексировано @count элементов.

en: Search server
ru: Сервер поиска

en: Ignore case
ru: Игнорировать регистр

en: No valid search keys were present in the query.
ru: В запросе не было ни одного допустимого ключевого слова.

en: Index title attribute
ru: Индексировать атрибут title

en: Index alt attribute
ru: Индексировать атрибут alt

en: Tag boosts
ru: Бустинг тегов

en: The query is interpreted as a single keyword, maybe containing spaces or special characters.
ru: Запрос рассматривается как одно ключевое слово, возможно, содержащее пробелы или спецсимволы.

en: Profile types
ru: Типы профилей

en: Query type
ru: Тип запроса

en: General Information
ru: Основная информация

en: Delete entity
ru: Удалить сущность

en: New field name
ru: Имя нового поля

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: CSS and Javascript
ru: CSS и Javascript

en: Save and publish
ru: Сохранить и опубликовать

en: Fulltext search
ru: Поиск по тексту

en: Post comments
ru: Добавление комментариев

en: Text Formats
ru: Текстовые форматы

en: Install new module
ru: Установить новый модуль

en: Install new theme
ru: Установить новую тему

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ru: Управление учётными записями, ролями и правами пользователей.

en: The menu link's root.
ru: Корень ссылки меню.

en: Available countries
ru: Доступные страны

en: If no countries are selected, all countries will be available.
ru: Если ни одна из стран не выбрана, то будут доступны все страны.

en: Profile type
ru: Тип профиля

en: Administer profile types
ru: Управление типами профилей

en: Administer profiles
ru: Управление профилями

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Message ID
ru: № сообщения

en: The human-readable name of this profile type.
ru: Удобочитаемое имя этого типа профиля.

en: Server ID
ru: Сервер ID

en: Hash
ru: Хэш

en: Entity info
ru: Информация о сущности

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
ru: Создает заданное количество терминов. Опционально можно удалить текущие термины.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
ru: Создает заданное количество словарей. Опционально можно удалить текущие словари.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
ru: Создает заданное количество меню и ссылок. Опционально можно удалить текущие меню.

en: Allowed values list: invalid input.
ru: Список допустимых значений: неверный ввод.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ru: Список допустимых значений: некоторые из удаляемых значений в настоящее время используются.

en: Administer group
ru: Управление группой

en: Group content type
ru: Является содержимым группы

en: Group permission
ru: Права доступа группы

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Add Activity
ru: Добавить упражнение

en: Add new view
ru: Добавить новое представление

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: Tokens related to the current date and time.
ru: Токены, связанные с текущей датой и временем.

en: The URL of the @entity.
ru: URL @entity.

en: The content type of the node.
ru: Тип этого материала.

en: Tokens related to content types.
ru: Токены, связанные с типами материалов.

en: The name of the content type.
ru: Имя типа материала.

en: The unique machine-readable name of the content type.
ru: Уникальное машинное имя типа материала.

en: The optional description of the content type.
ru: Необязательное описание типа содержимого.

en: The number of nodes belonging to the content type.
ru: Количество материалов определенного типа.

en: The URL of the content type's edit page.
ru: URL страницы редактирования типа содержимого

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ru: URL страницы редактирования термина таксономии.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ru: URL страницы редактирования словаря.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ru: Определенный аргумент текущей страницы (например, 'arg:1' на странице 'node/5' вернет '5').

en: Tokens related to URLs.
ru: Токены, связанные с URL.

en: Relative URL
ru: Относительный URL

en: The relative URL.
ru: Относительный URL-адрес.

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: The absolute URL.
ru: Абсолютный URL-адрес.

en: Tokens related to menus.
ru: Токены, связанные с меню.

en: The unique machine-readable name of the menu.
ru: Уникальное машинное имя меню

en: The optional description of the menu.
ru: Необязательное описание меню.

en: Menu link count
ru: Счетчик ссылок меню

en: The number of menu links belonging to the menu.
ru: Количество пунктов меню

en: The URL of the menu's edit page.
ru: URL страницы редактирования меню.

en: The menu of the menu link.
ru: Меню, принадлежащее ссылке меню.

en: The URL of the menu link's edit page.
ru: URL страницы редактирования ссылки меню.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ru[0]: %element-title должен содержать как минимум один 
    токен.
ru[1]: %element-title должен содержать как минимум @count токена.
ru[2]: %element-title должен содержать как минимум @count[2] токенов.

en: Content access
ru: Доступ к материалу

en: Field group format:
ru: Формат группы полей:

en: Weight for new group
ru: Вес для новой группы

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Добавление новой группы: имя группы %group_name некорректно. Имя может содержать только буквы в нижнем регистре без ударения, цифры и подчеркивание.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
ru: Добавление новой группы: имя группы %group_name слишком велико. Имя ограничено 32 символами, включая префикс 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
ru: Добавление новой группы: группа с именем %group_name уже существует.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
ru: CSS-класс может включать в себя только буквы, цифры, знак подчеркивания и тире.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
ru: Вы уверены, что хотите удалить группу %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
ru: Группа %group удалена из типа материала %type content.

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
ru: Эта группа полей создает дочерние группы в виде "аккордеона" jQuery

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
ru: Эта группа полей создает содержимое в div'е - части группы "аккордеона"

en: Extra CSS classes
ru: Дополнительные классы CSS

en: Blind
ru: "Слепой"

en: Horizontal Tabs
ru: Горизонтальные вкладки

en: Fieldgroups
ru: Группы полей

en: Uninstalled
ru: Удалено

en: Purge settings
ru: Настройка очистки

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
ru: <p class="fieldgroup-help">Поля могут быть перетащены в группы с неограниченным вложением. Каждый формат группы полей выступает в роли формы конфигурации, определенной для этого типа формата.<br />Обратите внимание, что некоторые форматы добавляются в паре. Эти типы имеют HTML-обертку для своих потомков. Это, например, относится к "аккордеонам", вертикальным и горизонтальным вкладкам. Из этого правила есть одно исключение: вы можете использовать вертикальные вкладки без обертки, когда включены дополнительные настройки вкладок. Например, в формах материалов.</p>

en: New group %label successfully created.
ru: Новая группа %label успешно создана.

en: Required fields
ru: Обязательные поля

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователь сможет ввести несколько значений в виде 1+2+3 (для OR), или 1,2,3 (для AND).

en: Master
ru: Основной

en: User limit
ru: Пользовательские ограничения

en: Address line 1
ru: Адрес

en: Address line 2
ru: Адрес (дополнительно)

en: Group membership
ru: Членство в группах

en: Rendered node
ru: Обработанный материал

en: The field name
ru: Имя поля

en: The user roles associated with the user account.
ru: Роли, относящиеся к учётной записи пользователя.

en: Brief URL
ru: Короткий URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ru: URL без протокола и закрывающего слэша

en: Tokens related to arrays of strings.
ru: Токены, связанные с массивами строк.

en: The first element of the array.
ru: Первый элемент массива.

en: The last element of the array.
ru: Последний элемент массива.

en: The number of elements in the array.
ru: Количество элементов в массиве.

en: The array reversed.
ru: Массив пересортирован.

en: The array of keys of the array.
ru: Массив ключей массива.

en: Imploded
ru: Разбито

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
ru: Значения массива объединились с пользовательской строкой в/между каждым значением.

en: Replace tokens
ru: Замена токенов

en: Index items immediately
ru: Проиндексировать элементы сразу

en: Aggregated fields
ru: Агрегированные поля

en: Aggregation type
ru: Тип агрегации

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: A date in '@type' format. (%date)
ru: Дата в формате '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
ru: Корневой термин дерева терминов таксономии.

en: File byte size
ru: Размер файла в байтах

en: The size of the file, in bytes.
ru: Размер файла, в байтах.

en: Query string value
ru: Значение строки запроса

en: The value of a specific query string field of the current page.
ru: Значение определенного поля строки запроса текущей страницы.

en: A random number from 0 to @max.
ru: Случайное число от 0 до @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
ru: Случайный хэш. Возможные алгоритмы хэширования: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
ru: Попытка выполнить замену токена для типа токенов %type без необходимой информации

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Display the label of the referenced entities.
ru: Отображать метки связанных сущностей.

en: Rendered entity
ru: Готовая к выводу сущность

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ru: Отображать связанные сущности с помощью entity_view().

en: Link label to the referenced entity
ru: Сделать метку ссылкой на сущность

en: Add new view mode
ru: Добавить новый режим просмотра

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: Create @type
ru: Создать @type

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: No tokens available
ru: Нет доступных токенов

en: Token registry caches cleared.
ru: Кэши реестра токенов очищены.

en: The path component of the URL.
ru: Компонент пути URL.

en: Unaliased URL
ru: URL без синонима

en: The unaliased URL.
ru: URL, лишенный синонима.

en: The specific value of the array.
ru: Определенное значение массива.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ru: Список доступных токенов, которые могут быть использованы в email-адресах, представлены ниже.

en: Add and configure
ru: Добавить и настроить

en: Database settings
ru: Настройки базы данных

en: Change handler
ru: Выбрать обработчик

en: Simple text
ru: Простой текст

en: Datasource
ru: Источник данных

en: Index status
ru: Состояние индекса

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
ru: Группа полей @group не клонирована, потому что уже существует группа с таким же именем.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
ru: Группа полей @group успешно склонирована.

en: Show label
ru: Показать метку

en: Manage form display
ru: Управление отображением формы

en: Bypass access checks
ru: Пропускать проверки доступа

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: Activity stream
ru: Активность на сайте

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских терминов таксономии, начиная с корневого.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских ссылок меню, начиная с корневой.

en: Purge messages
ru: Очистка сообщений

en: Messages quota
ru: Квота сообщений

en: Cache clear
ru: Очистить кэш

en: Do not begin name with numbers.
ru: Не начинайте имя с числа.

en: Original @entity
ru: Первоначальный @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
ru: Оригинальный @entity, когда @entity обновляется или сохраняется.

en: The base name of the file.
ru: Основное имя файла.

en: This field supports tokens.
ru: Это поле поддерживает токены.

en: Standard Drupal
ru: Стандартный Drupal

en: Maximum number of words in titles
ru: Максимальное количество слов в заголовке

en: Limit allowed text formats
ru: Ограничить доступные текстовые форматы

en: Override default order
ru: Переопределить порядок по умолчанию

en: Search indexes
ru: Поисковые индексы

en: Routes
ru: Маршруты

en: Browse available tokens.
ru: Просмотр доступных токенов.

en: Add new @type
ru: Добавить @type

en: Label for new group
ru: Метка новой группы

en: Parent for new group
ru: Родитель для новой группы

en: Machine name for new group
ru: Машинное имя новой группы

en: The referenced entity
ru: Связанная сущность

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Current interface language
ru: Текущий язык интерфейса

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: Installation profile
ru: Установочный профиль

en: Number of items to index
ru: Количество элементов для индексирования

en: Rendered
ru: Отрендерено

en: Save and manage fields
ru: Сохранить и перейти к настройке полей

en: View profile
ru: Просмотреть профиль

en: Hero
ru: Кадр-герой

en: Enroll
ru: Участвовать

en: Field Group
ru: Группа полей

en: Reference type
ru: Тип связи

en: Plugin configuration
ru: Конфигурация плагина

en: Message settings.
ru: Настройки сообщений

en: You have unsaved changes.
ru: Есть несохранённые изменения.

en: @type %info has been created.
ru: @type %info был создан.

en: @type %info has been updated.
ru: @type %info был обновлён.

en: @type: added %info.
ru: @type: добавлен %info.

en: @type: updated %info.
ru: @type: обновлён %info.

en: Type of item to reference
ru: Тип элемента для ссылки

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ru: Это поле позволяет загрузить неограниченное количество файлов.

en: The time that the node was created.
ru: Время создания материала.

en: Save and keep published
ru: Сохранить и оставить опубликованным

en: Save and unpublish
ru: Сохранить и снять с публикации

en: Save as unpublished
ru: Сохранить неопубликованным

en: Save and keep unpublished
ru: Сохранить и оставить неопубликованным

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ru: Подробнее<span class="visually-hidden"> о @title</span>

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
ru: Для фильтрации, введите часть имени или описания модуля.

en: With selection
ru: С выделенным

en: Login attempt failed from %ip.
ru: Попытка войти не удалась с %ip.

en: What's on your mind?
ru: О чём вы думаете?

en: Display the ID of the referenced entities.
ru: Отображать ID связанных сущностей.

en: menus
ru: меню

en: Responsive Tables
ru: Отзывчивые таблицы

en: Access denied. You must log in to view this page.
ru: Доступ запрещен. Вы должны войти в систему, чтобы просмотреть эту страницу.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ru: Связанная сущность (%type: %id) не существует.

[ctx: Sort order]
en: Order
ru: Порядок

en: Bootstrap settings
ru: Настройки библиотеки Bootstrap

en: Bootstrap Settings
ru: Настройки библиотеки Bootstrap

en: Custom block library
ru: Пользовательские блоки

en: One file only. | Maximum @count files.
ru[0]: Только один файл.
ru[1]: Максимум @count файла.
ru[2]: Максимум @count[2] файлов.

en: Reset your password
ru: Восстановить пароль

en: Simple configuration
ru: Простая конфигурация

en: Configuration type
ru: Тип конфигурации

en: Edit @language translation for %label
ru: Редактировать @language перевод для %label

en: Delete all indexed data on this server
ru: Удалить все проиндексированные данные с этого сервера

en: @indexed/@total indexed
ru: Проиндексировано @indexed/@total

en: Server index status
ru: Состояние индекса

[ctx: items to index]
en: all
ru: всё

en: Index @limit items in batches of @batch_size items
ru: Индексировать @limit элемент(ов) пачками по @batch_size элемент(ов)

en: Queue all items for reindexing
ru: Поставить все элементы в очередь на переиндексацию

en: Clear all indexed data
ru: Очистить все проиндексированные данные

en: During cron runs, 1 item will be indexed per batch. | During cron runs, @count items will be indexed per batch.
ru[0]: Во время запуска cron будет проиндексирован @count элемент.
ru[1]: Во время запуска cron будет проиндексировано @count элемента.
ru[2]: Во время запуска cron будет проиндексировано @count элементов.

en: Route name
ru: Название маршрута

en: Add new form mode
ru: Добавить новый режим формы

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: Responsive tables
ru: Отзывчивые таблицы

[ctx: Entity type group]
en: Content
ru: Материал

en: Tracker settings
ru: Настройки трекера

en: IP limit
ru: IP лимит

en: IP window
ru: Окно IP

en: User window
ru: Окно пользователя

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Username or email address
ru: Имя пользователя или email-адрес

en: Site header
ru: Шапка сайта

en: Toolbar item
ru: Элемент панели инструментов

en: The message UUID.
ru: UUID сообщения.

en: @label referenced from @field_name
ru: Сущность "@label", на которую ссылаются с поля "@field_name"

en: Add contact form
ru: Добавить контактную форму

en: Allowed types: @extensions.
ru: Допустимые типы: @extensions.

en: Install and set as default
ru: Включить и установить по умолчанию

en: Activity list
ru: Список упражнения

en: Target UUID
ru: Целевой UUID

en: Backend class
ru: Бэкенд

en: Index @name
ru: Индекс @name

en: Completed about @percentage% of the indexing operation (@current of @total).
ru: Индексация завершена на @percentage% (@current из @total)

en: My datasource
ru: Мой источник данных

en: Are you sure you want to clear the indexed data for the search index %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить проиндексированные данные из поискового индекса %name?

en: Manage fields for search index %label
ru: Управление полями поискового индекса "%label"

en: Edit search index %label
ru: Редактирование поискового индекса %label

en: Please configure the used datasources.
ru: Настройте используемый источник данных.

en: - No server -
ru: - Без сервера -

en: Enter a description for the index.
ru: Введите описание индекса.

en: Configure the %datasource datasource
ru: Настройки источника данных "%datasource"

en: The index was successfully saved.
ru: Индекс успешно сохранён.

en: The server was successfully saved.
ru: Сервер успешно сохранён.

en: All except those selected
ru: Все кроме выбранных

en: Ignore characters
ru: Игнорировать символы

en: Entity Type ID
ru: ID типа сущности

en: Publish status
ru: Статус публикации

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ru: Во время генерирования сущности @entity_type @entity_id обнаружена рекурсия. Генерирование прервано.

en: The message language code.
ru: Код языка сообщения.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ru: Изображения должны быть ровно <strong>@size</strong> пикселей.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ru: Изображения должны быть больше <strong>@min</strong> пикселей. Изображения превышающие <strong>@max</strong> пикселей будут уменьшены.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ru: Изображения должны быть более <strong>@min</strong> пикселей.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ru: Изображения более <strong>@max</strong> пикселей будут отмаcштабированы.

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: Processor order
ru: Порядок процессоров

en: Preprocess index
ru: Предварительная обработка индекса

en: Preprocess query
ru: Предварительная обработка запроса

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: @entity using @field_name
ru: @entity использует @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ru: Связать каждую @entity с @field_name с @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ru: Тип @type под названием %title возвращён к редакции от %revision-date.

en: Admin Toolbar
ru: Панель администратора

en: Static caches
ru: Статические кеши

en: List changes D8
ru: Список изменений в D8

en: Documentation D8
ru: Документация D8

en: Flush Css and Javascript
ru: Очистить CSS и Javascript

en: All cache cleared.
ru: Все кеши очищены.

en: CSS and JavaScript cache cleared.
ru: Кэш CSS и JS очищен.

en: Manage processors for search index %label
ru: Управление процессорами поискового индекса %label

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: Run database updates
ru: Запустить обновления базы данных

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Basic block
ru: Базовый блок

en: A basic block contains a title and a body.
ru: Базовый блок, содержащий заголовок и текст.

en: Basic HTML
ru: Базовый HTML

en: Restricted HTML
ru: Ограниченный HTML

en: View mode for datasource %datasource, bundle %bundle
ru: Способ отображения для источника данных %datasource и бандла %bundle

en: @size limit.
ru: Ограничение @size.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ru: Допустимые переменные: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
ru: Отправить инструкции по сбросу пароля на электронную почту.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ru: Снятие блокировки приведет к потере всех не сохраненных изменений, сделанных пользователем @user.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Был сделан запрос на удаление Вашей учётной записи на сайте [site:name].
    
    Теперь Вы можете удалить свою учётную запись на сайте [site:url-brief] перейдя по этой ссылке или скопировав ее в адресную строку Вашего браузера:
    
    [user:cancel-url]
    
    ВНИМАНИЕ: Удаление учётной записи это необратимый процесс!
    
    Срок действия ссылки завершится через сутки, и если она не будет использована, то удаления не произойдет.
    
    --  Администрация сайта [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ru: Запрос на удаление учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ru: Изменение данных для входа пользователя [user:display-name] на сайте «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». В настоящее время ваша заявка ожидает одобрения администратором. Когда она будет принята, Вы получите другое письмо, в котором будет указано, как войти и установить пароль, а также  прочие детали. 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (ожидает одобрения администратором)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ru: [user:display-name] подал заявку на получение учётной записи.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» активирована.
    
    Теперь Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:account-name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (одобрено)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:account-name] » была заблокирована.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ru: Детали учётной записи пользователя [user:display-name] на сайте [site:name] (заблокирован)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Ваша учётная запись на сайте «[site:name]» удалена.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ru: Детали учётной записи [user:display-name] на сайте «[site:name]» (удалено)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    На сайте «[site:name]» поступил запрос на сброс пароля для Вашей учётной записи.
    
    Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания нового пароля. Она действительна в течение суток, и, если по ней не пройти, то ничего не случится.
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Администратор сайта «[site:name]» создал для вас учётную запись. Вы можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу задания своего пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ru: [user:display-name],
    
    Благодарим вас за регистрацию на сайте «[site:name]». Можете войти на сайт, щёлкнув по следующей ссылке, или скопировав её в адресную строку браузера:
    
    [user:one-time-login-url] 
    
    Эта одноразовая ссылка для входа на сайт ведёт на страницу установки пароля.
    
    После установки пароля войти на сайт можно на странице [site:login-url], введя:
    
    Имя пользователя: [user:name]
    Пароль: ваш пароль 
    
    -- Команда сайта «[site:name]»

en: The message ID.
ru: № сообщения.

en: Provides functionality for handling postal addresses.
ru: Предоставляет функционал для обработки почтовых адресов.

en: Sorting code
ru: Код сортировки

en: Parish
ru: Округ

en: The language code.
ru: Код языка.

en: - No override -
ru: - Не переопределять -

en: @name field is not in the right format.
ru: Поле "@name" в неверном формате

[ctx: Validation]
en: Country
ru: Страна

en: Find and manage content
ru: Поиск материалов и управление ими

en: Name or email contains
ru: Имя или email содержит

en: A field group
ru: Группа полей

en: The weight of the group
ru: Вес группы

en: show the label
ru: показать метку

en: Effect : @effect
ru: Эффект : @effect

en: Mark as required
ru: Пометить как обязательное

en: Description : @description
ru: Описание : @description

en: Default state open
ru: Состояние по умолчанию открыто

en: Default state closed
ru: Состояние по умолчанию закрыто

en: Element: @element
ru: Элемент: @element

en: Label element: @element
ru: Метка элемента: @element

en: Attributes: @attributes
ru: Атрибуты: @attributes

en: Html element
ru: Элемент Html

en: Direction: @direction
ru: Направление: @direction

en: The configuration was imported.
ru: Конфигурация была импортирована.

en: Generate new report
ru: Создать новый отчёт

en: Open group
ru: Открытая группа

en: Admin Toolbar Extra Tools
ru: Дополнительные инструменты панели администратора

en: @type field. Also known as %labels.
ru: Поле @type. Также известное как %labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
ru: Токены или типы токенов, не являющиеся массивами.

en: Tokens or token types missing name property
ru: У токенов или типов токенов отсутствует название.

en: Token types do not have any tokens defined
ru: Для типов токенов не задано ни одного токена.

en: Token types are not defined but have tokens
ru: Типы токенов не определены, но имеют токены

en: Token or token types are defined by multiple modules
ru: Токен или тип токена задан в нескольких модулях.

en: This is a private field.
ru: Это личное поле.

en: Add profile type
ru: Добавить тип профиля

en: Allow multiple profiles
ru: Разрешить множество профилей

en: Include in user registration form
ru: Включить в форму регистрации пользователя

en: There is 1 item indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>) | There are @count items indexed on the server for this index. (<a href=":url">More information</a>)
ru[0]: На этом сервере проиндексирован @count элемент. (<a href=":url">Больше информации</a>)
ru[1]: На этом сервере проиндексировано @count элемента. (<a href=":url">Больше информации</a>)
ru[2]: На этом сервере проиндексировано @count элементов. (<a href=":url">Больше информации</a>)

en: Field %label was added to the index.
ru: Поле %label добавлено в индекс.

en: Renders an entity in a view mode.
ru: Выводит объект в режим просмотра.

en: Provides expanded entity APIs, which will be moved to Drupal core one day.
ru: Предоставляет расширенный API для объектов, которые будут перемещены в ядро Drupal.

en: Config editor
ru: Редактор конфигураций

en: Reinstall Modules
ru: Переустановить модули

en: State editor
ru: Редактор системных переменных

en: Entity Info
ru: Информация о сущностях

en: View Session
ru: Просмотр сессий

en: There are no groups yet.
ru: Групп пока нет.

en: Delete entity configuration
ru: Конфигурация удаления объектов.

en: @label (Original translation) - <em>The following translations will be deleted:</em>
ru: @label (Оригинальный перевод) - <em> Следующие операции будут удалены:</em>

en: Deleted @count @entity_type items.
ru: Удалено @count @entity_type элементов.

en: Deleted @count @entity_type translations.
ru: Удалено @count @entity_type переводов.

en: Deleted 1 item. | Deleted @count items.
ru[0]: Удалено @count элемент.
ru[1]: Удалено @count элемента.
ru[2]: Удалено @count элементов.

en: @type %title has been reverted
ru: @type %title восстановлено

en: Edit %bundle_label @label
ru: Изменить %bundle_label @label

en: The entity could not be saved.
ru: Объект не может быть сохранён.

en: Delete @entity_type
ru: Удалить @entity_type

en: Configure the %plugin tracker
ru: Настройки трекера "%plugin"

en: Element Info
ru: Информация об элементе

en: The theme information is being rebuilt on every request. Remember to <a href=":url">turn off</a> this feature on production websites.
ru: Информация о теме перестраивается при каждом запросе. Не забудьте <a href=":url">отключить</a> эту функцию на рабочих сайтах.

en: Delete message configuration
ru: Удалить конфигурацию сообщения

en: Deleted 1 message. | Deleted @count messages.
ru[0]: Удалено 1 сообщение.
ru[1]: Удалено @count сообщения.
ru[2]: Удалено @count сообщений.

en: List Activity entities
ru: Список занятий

en: Saved the %label Activity.
ru: Действие %label  сохранено.

en: Cancel enrollment
ru: Отменить участие

en: You do not have any notifications.
ru: Нет оповещений.

en: @total people have enrolled
ru: @total человек участвует

en: No one has enrolled for this event
ru: Никто не участвует в этом событии
