Social Course (3.1.1) - en to fr translation catalogue (89 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Status
fr: État

en: Content
fr: Contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Read more
fr: Lire la suite

en: On
fr: Activé

en: unpublished
fr: non publié

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Save
fr: Enregistrer

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Continue
fr: Continuer

en: Files
fr: Fichiers

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Off
fr: Désactivé

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Start date
fr: Date de début

en: Log in
fr: Se connecter

en: Profile
fr: Profil

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Sort by
fr: Trier par

en: Accept
fr: Accepter

en: Video
fr: Vidéo

en: Changed
fr: Modifié

en: completed
fr: terminé

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Join
fr: S'inscrire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Opening date
fr: Date d'ouverture

en: Apply
fr: Appliquer

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Offset
fr: Décalage

en: Go back
fr: Retour

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: About
fr: À propos

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Decline
fr: Refuser

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: In progress
fr: En cours

en: Request to join
fr: Demander son adhésion

en: My courses
fr: Mes cours

en: Parts
fr: Parties

en: Courses
fr: Cours

en: Course
fr: Cours

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Cancel request
fr: Annuler la demande

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Related
fr: Associé

en: Invitee mail
fr: Courriel de l'invité

en: Progress
fr: Progression

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Current page
fr: Page courante

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Master
fr: Principal

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: Create Section
fr: Créer une section

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Image + Text
fr: Image + Texte

en: Text + Image
fr: Texte + Image

en: In this section
fr: Dans cette section

en: Invitation status
fr: État de l'invitation

[ctx: Is a member]
en: Joined
fr: Membre du groupe

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe

en: Membership has been successfully denied.
fr: L'adhésion a été refusée avec succès.

en: Request sent
fr: Demande envoyée

en: Request status
fr: Statut de la demande

en: Approved/Rejected by
fr: Approuvé(e)/Rejeté(e) par

en: Adds users as requesters for the group.
fr: Ajoute les utilisateurs en tant que demandeurs pour le groupe.

en: Altering the visibility options could result in changes in access for content within this group and the group itself.
fr: La modification des options de visibilité peut entraîner des modifications de l'accès au contenu de ce groupe et au groupe lui-même.
