Social Geolocation (2.5.2) - en to uk translation catalogue (20 entries)

en: Reset
uk: Скинути

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Block
uk: Блок

en: Location
uk: Місце розташування

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Upcoming events
uk: Трапиться незабаром

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Apply
uk: Застосувати

en: Google Maps API key
uk: Ключ API Карт Google

en: Distance
uk: Відстань

en: Cache options
uk: Параметри кешу

en: Unit of measurement
uk: Одиниці вимірювання

en: Social
uk: Суспільний

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Geolocation
uk: Географічне становище

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
uk: Кешування даних на основі теґів. Кеш буде зберігатися доти, доки буде дійсним будь-який з пов'язаних кешованих теґів.

en: Events that have started or are finished
uk: Подія почалася чи завершилася

en: Google requires users to use a valid API key. Using the <a href="https://console.developers.google.com/apis">Google API Manager</a>, you can enable the <em>Google Maps JavaScript API</em>. That will create (or reuse) a <em>Browser key</em> which you can paste here.
uk: Google вимагає від користувачів використовувати дійсний ключ API. Використовуючи <a href="https://console.developers.google.com/apis">Google API Manager</a>, можна ввімкнути <em>Google Maps JavaScript API</em>. Це створить (або повторно використає) <em>ключ браузера</em>, який можна вставити сюди.
