Social Base (2.2.1) - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Home
pt: Início

en: E-mail
pt: Email

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Subject
pt: Assunto

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Ligado

en: unpublished
pt: não publicado

en: Search
pt: Pesquisar

en: Message
pt: Mensagem

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Files
pt: Ficheiros

en: Last post
pt: Última entrada

en: Submitted
pt: Submetido

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: group
pt: grupo

en: Close
pt: Fechar

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Hidden
pt: Oculto

en: Accept
pt: Aceitar

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: Topics
pt: Tópicos

en: Posts
pt: Mensagens

en: Contact information
pt: Informação de contacto

en: current revision
pt: revisão actual

en: Schema
pt: Esquema

en: Join
pt: Juntar

en: by
pt: por

en: Next page
pt: Próxima página

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Interests
pt: Interesses

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logótipo personalizado

en: Featured
pt: Destacado

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Decline
pt: Rejeitar

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Created on
pt: Criado em

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Pagination
pt: Paginação

en: User pictures in posts
pt: Imagens do utilizador nas publicações

en: User pictures in comments
pt: Imagens do utilizador nos comentários

en: Add image
pt: Adicionar imagem

en: Sort descending
pt: Ordenação descendente

en: Sort ascending
pt: Ordenação ascendente

en: Author name
pt: Nome do autor

en: User menu
pt: Menu de utilizador

en: User verification status in comments
pt: Estado da verificação do utilizador nos comentários

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Re-ordenar linhas por peso numérico em vez de as arrastar.

en: Secondary navigation
pt: Navegação secundaria

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Logo settings
pt: Definições do logótipo

en: Last page
pt: Última página

en: View profile
pt: Ver perfil

en: You have unsaved changes.
pt: Tem alterações não guardadas.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Aceda à <a href="@create_content">página de criação de tipos de conteúdo</a> para adicionar um novo tipo de conteúdo

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem de livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Use the logo supplied by the theme
pt: Utilizar o logótipo fornecido pelo tema

en: Use the favicon supplied by the theme
pt: Use o favicon fornecido pelo tema
