Social Base (2.4.10) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: E-mail
fr: Courriel

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Comments
fr: Commentaires

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: unpublished
fr: non publié

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Files
fr: Fichiers

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Submitted
fr: Soumis

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Visibility
fr: Visibilité

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: group
fr: groupe

en: Close
fr: Fermer

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Private message
fr: Message privé (Private message)

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Hidden
fr: Caché

en: Cover image
fr: Image de couverture

en: @time ago
fr: il y a @time

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Contact information
fr: Information de Contact

en: current revision
fr: version en cours

en: Schema
fr: Schéma

en: More options
fr: Plus d'options

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: by
fr: par

en: Next page
fr: Page suivante

en: 1 member | @count members
fr[0]: 1 membre
fr[1]: @count membres

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Edit content
fr: Modifier le contenu

en: Interests
fr: Intérêts

en: Path to custom logo
fr: Chemin vers le logo personnalisé

en: Featured
fr: Recommandés

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: comment | comments
fr[0]: commentaire
fr[1]: commentaires

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Created on
fr: Créé le

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: View Profile
fr: Voir le profil

en: Event date
fr: Date de l'évênement

en: Drag to re-order
fr: Cliquer-déposer pour ré-organiser

en: User pictures in posts
fr: Portrait des utilisateurs dans les contributions

en: User pictures in comments
fr: Portrait des utilisateurs dans les commentaires

en: Add image
fr: Ajouter une image

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: User verification status in comments
fr: Vérification du statut de l'utilisateur dans les commentaires

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fr: Ré-ordonner les lignes avec des poids numériques plutôt qu'en les déplaçant.

en: Secondary navigation
fr: Navigation secondaire

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Logo settings
fr: Paramètres du logo

en: community
fr: communautaire

en: Last page
fr: Dernière page

en: Write a comment...
fr: Écrire un commentaire...

en: View profile
fr: Voir le profil

en: Informative message
fr: Message informatif

en: You have unsaved changes.
fr: Vous avez des changements non enregistrés.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: First page
fr: Première page

en: Use the logo supplied by the theme
fr: Utiliser le logo fourni par le thème

en: Use the favicon supplied by the theme
fr: Utiliser la favicon fournie par le thème

en: in group
fr: dans le groupe

en: Total amount of comments
fr: Nombre de commentaires

en: <em>Configure account settings:</em> @label
fr: <em>Configurer les paramètres du compte :</em> @label

en: Total amount of likes
fr: Nombre de "J'aime"

en: Total amount of views
fr: Nombre de vues

en: @count like | @count likes
fr[0]: @count j'aime
fr[1]: @count j'aime

en: like | likes
fr[0]: j'aime
fr[1]: j'aime

en: Method to join
fr: Méthode pour rejoindre

[ctx: Is a member]
en: You have joined
fr: Vous êtes membre

en: about @label
fr: à propos de @label

en: Total amount of enrollments
fr: Nombre d'inscriptions

en: Be the first one to comment
fr: Réagissez en premier(e)

en: Number of likes
fr: Nombre de J'aime
