Social Base (2.4.8) - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Home
pt: Início

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: unpublished
pt: não publicado

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Files
pt: Arquivos

en: Last post
pt: Último post

en: Submitted
pt: Enviado

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: group
pt: grupo

en: Forum
pt: Fórum

en: Close
pt: Fechar

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Hidden
pt: Oculto

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Topics
pt: Tópicos

en: Contact information
pt: Informações de contato

en: public
pt: público

en: current revision
pt: revisão atual

en: More options
pt: Mais opções

en: Content top
pt: Topo do conteúdo

en: by
pt: escrito por

en: Next page
pt: Próxima página

en: 1 member | @count members
pt[0]: 1 membro
pt[1]: @count membros

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Interests
pt: Interesses

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logo

en: Featured
pt: Destacado

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Content bottom
pt: Base do Conteúdo

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Created on
pt: Criado em

en: This field is required
pt: Este campo é obrigatório

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Pagination
pt: Paginação

en: User pictures in posts
pt: Fotos dos usuários nos posts

en: User pictures in comments
pt: Fotos dos usuários nos comentários

en: Add image
pt: Adicionar imagem

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: User verification status in comments
pt: Status de verificação do usuário nos comentários

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Logo settings
pt: Configurações do logo

en: Last page
pt: Última página

en: View profile
pt: Exibir perfil

en: Informative message
pt: Mensagem informativa

en: You have unsaved changes.
pt: Você possui alterações não salvas.

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de conteúdo. Acesse a <a href="@create_content">página de criação de tipo de conteúdo</a> para incluir um novo tipo de conteúdo.

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem do livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: CDN Provider
pt: Provedor CDN

en: Use the logo supplied by the theme
pt: Usar o logotipo fornecido pelo tema

en: Use the favicon supplied by the theme
pt: Usar o favicon fornecido pelo tema
