Socrata (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Type
uk: Тип

en: Description
uk: Опис

en: Last Updated
uk: Востаннє оновлено

en: Tags
uk: Теґи

en: Download
uk: Завантаження

en: None
uk: Немає

en: Link
uk: Посилання

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Export
uk: Експортувати

en: URL
uk: URL-адреса

en: Display mode
uk: Режим відображення

en: Before
uk: Перед

en: After
uk: Після

en: CSV File
uk: Файл CSV

en: Files
uk: Файли

en: Contains
uk: Містить

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Average
uk: Середнє

en: Count
uk: Лічильник

en: Maximum
uk: Максимум

en: Domain
uk: Домен

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Both
uk: Все

en: Position
uk: Позиція

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Map
uk: Мапа

en: Charts
uk: Діаграми

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: empty
uk: порожньо

en: Attach to
uk: Долучити до

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Starts with
uk: Починається з

en: Is empty (NULL)
uk: Порожнє (NULL)

en: not empty
uk: не порожнє

en: Sum
uk: Сума

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: Displays
uk: Відображення

en: Attachment settings
uk: Налаштування долучення

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Attach before or after the parent display?
uk: Долучити перед або після батьківського відображення?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка потоків буде доступна тільки для вибраних відображень.

en: Maps
uk: Карти

en: Group results together
uk: Групувати результати докупи

en: Is not empty (NOT NULL)
uk: Не порожнє (NOT NULL)

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Fulltext search
uk: Повнотекстовий пошук

en: Attachment position
uk: Розташування долучення

en: Query Comment
uk: Коментар запиту

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
uk: Якщо встановлено, цей коментар буде доданий до запиту та переданий SQL серверу. Корисно для журналювання та зневадження.

en: Query Tags
uk: Теґи запиту

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
uk: Якщо встановлено, ці теґи будуть додані до запиту та можуть бути застосовані для ідентифікації запиту у модулі. Стане в пригоді для зміни запитів.

en: Category %label has been deleted.
uk: Категорія %label була успішно видалена.
