Solo (1.0.14) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Version
id: Versi

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Web Server
id: Server Web

en: Up
id: Ke atas

en: System
id: Sistem

en: By
id: Oleh

en: User login
id: Login pengguna

en: text
id: teks

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Post comment
id: Pos komentar

en: Right Sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: New
id: Baru

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Left Sidebar
id: Bilah Sisi Kiri

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Memory limit
id: Batas memori

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Reply to comment
id: Tanggapi komentar

en: Search form
id: Form pencarian

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Subscribe to @title
id: Berlangganan @title

en: Text Formats
id: Format teks

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Close message
id: Tutup pesan

en: Last Cron Run
id: Cron Run Terakhir

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Drupal Version
id: Versi Drupal

en: Loading…
id: Memuat...

en: The URL %url is not valid.
id: URL %url tidak valid.

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Site header
id: Kepala situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: General System Information
id: Informasi Sistem Umum

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key

en: Search by keyword or phrase.
id: Cari berdasarkan kata kunci atau frasa.
