Solo (1.0.31) - en to tr translation catalogue (110 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Content
tr: İçerik

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: closed
tr: kapalı

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Version
tr: Sürüm

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Background
tr: Arkaplan

en: Core
tr: Çekirdek

en: Icon
tr: Simge

en: Menu
tr: Menü

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Text
tr: Metin

en: Email
tr: E-posta

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Up
tr: Yukarı

en: Medium
tr: Orta

en: System
tr: Sistem

en: By
tr: Yazar:

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Appearance
tr: Görünüm

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Position
tr: Konum

en: Template
tr: Şablon

en: Template name
tr: Şablon adı

en: text
tr: metin

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: @time ago
tr: @time önce

en: Features
tr: Özellikler

en: Topics
tr: Konular

en: Long
tr: Uzun

en: Short
tr: Kısa

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Post comment
tr: Yorum gönder

en: Display Options
tr: Gösterim Seçenekleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Right Sidebar
tr: sağ sütun

en: New
tr: Yeni

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Path to custom logo
tr: Özel logonun yolu

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Button text
tr: Buton metni

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Reply to comment
tr: Yorumu yanıtla

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Search form
tr: Arama formu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer link
tr: Alt bilgi bağlantısı

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: The URL %url is not valid.
tr: %url URL geçerli değil.

en: opened
tr: açıldı

en: Site branding
tr: Site markası

en: Menu machine name
tr: Menünün makine adı

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

en: Heading level
tr: Başlık seviyesi
