Single-page applications (SPA) (1.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (39 entries)

en: Value
de: Wert

en: Description
de: Beschreibung

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: None
de: Keine

en: Required
de: Erforderlich

en: Settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Icon
de: Symbol

en: Add
de: Hinzufügen

en: Options
de: Optionen

en: Data type
de: Datentyp

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Widget
de: Steuerelement

en: Id
de: ID

en: Argument
de: Aufrufparameter

en: Arguments
de: Argumente

en: Template
de: Vorlage

en: Static
de: Statisch

en: Key
de: Schlüssel

en: Default value
de: Standardwert

en: Select
de: Auswählen

en: Minified
de: Minimiert

en: Context
de: Kontext

en: Machine name
de: Systemname

en: Radios
de: Optionsfelder

en: Default icon
de: Standard Symbol

en: Library
de: Bibliothek

en: Libraries
de: Bibliotheken

en: Dependencies
de: Abhängigkeiten

en: Add another option
de: Wählen Sie eine weitere Option

en: Optional description.
de: Optionale Beschreibung.

en: JS
de: JavaScript

en: Icon uuid
de: Symbol-UUID

en: Cookie Settings
de: Cookie Einstellungen

en: Select @name
de: @name auswählen

[ctx: klaro]
en: Description
de: Beschreibung

en: Twig documentation
de: Twig-Dokumentation

[ctx: klaro]
en: Describe this service. The text will appear on the <em>Klaro! consent manager</em> modal.
de: Beschreibung des Dienstes. Der Text erscheint im Klaro! <em>Auswahlformular</em>.
