Single-page applications (SPA) (1.0.0-beta1) - en to hi translation catalogue (25 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Value
hi: मान

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add
hi: जोड़ें

en: URL
hi: यूआरएल

en: ID
hi: आईडी

en: Options
hi: विकल्प

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Argument
hi: तर्क

en: Template
hi: फर्मा

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Context
hi: संदर्भ

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Library
hi: लाइब्रेरी

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: UUID
hi: युयुआइङी
