Stacks (2.0.1) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: content
pt: conteúdos

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Off
pt: Desligado

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Warning
pt: Aviso

en: Authored by
pt: Criado por

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Entity
pt: Entidade

en: Changed
pt: Alterado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Next page
pt: Próxima página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Headline
pt: Título

en: Results Per Page
pt: Resultados por Página

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Bundle
pt: Pacote

en: Advanced Configuration
pt: Configuração Avançada

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Pagination
pt: Paginação

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário da taxonomia

en: Master
pt: Principal

en: Last page
pt: Última página

en: No content selected.
pt: Não existe conteúdo selecionado.

en: First page
pt: Primeira página

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.
