StandWithUkraine ?? (3.0.0) - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Type
uk: Тип

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: default
uk: замовчування

en: Message
uk: Повідомлення

en: Link
uk: Посилання

en: One
uk: Один

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Text
uk: Текст

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Block
uk: Блок

en: Position
uk: Позиція

en: Themes
uk: Теми

en: Two
uk: Два

en: the settings page
uk: сторінка налаштувань

en: For example:
uk: Наприклад:

en: Offset
uk: Зміщення

en: Favicon
uk: Іконка favicon

en: About
uk: Про модуль

en: Ratio
uk: Співвідношення

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: pixels
uk: пікселів

en: Admin
uk: Адмін

en: Uses
uk: Використання

en: Message settings
uk: Налаштування повідомлення

en: Foreground
uk: Текст

en: First line
uk: Перший рядок

en: Second line
uk: Другий рядок

en: Hide message
uk: Приховати повідомлення

en: Favicon settings
uk: Налаштування іконки Favicon

en: Administer StandWithUkraine
uk: Адміністрування StandWithUkraine

en: Administer StandWithUkraine settings.
uk: Адмініструвати налаштування StandWithUkraine.

en: StandWithUkraine settings
uk: Налаштування StandWithUkraine

en: Ratio of blue to yellow
uk: Співвідношення синього до жовтого

en: StandWithUkraine block
uk: Блок StandWithUkraine

en: Inherit link from the settings page
uk: Успадкувати посилання зі сторінки налаштувань

en: The message does not appear on the page.
uk: Повідомлення не відображається на сторінці.

en: Use original favicon
uk: Використовувати оригінальну іконку favicon

en: The favicon does not style in the colors of the Ukraine flag.
uk: Іконка favicon не зафарбовується в кольори прапора України.

en: Provides a message and styles images to show your support for Ukrainians.
uk: Надає повідомлення та стилізовані зображення, які демонструють вашу підтримку українцям.

en: Hide message, use original favicon and blocks
uk: Приховати повідомлення, використовувати оригінальну іконку favicon та блоки

en: The message does not appear on the page, favicon and images of blocks do not style in the colors of the Ukraine flag.
uk: Повідомлення не відображається на сторінці, favicon та зображення блоків не зафарбовуються у кольори прапора України.

en: The StandWithUkraine 🇺🇦 module provides a message and styles images to show your support for Ukrainians.
uk: Модуль StandWithUkraine 🇺🇦 надає повідомлення та стилізовані зображення, які демонструють вашу підтримку українцям.

en: Re-use value from the field on the @url where this field has the same title as the checkbox of the current field.
uk: Повторно використати значення з поля на @url, де це поле має той самий заголовок, що й прапорець поточного поля.

en: Change colors of the visible part of images and leave the transparent background as is.
uk: Змініть кольори видимої частини зображень і залиште прозорий фон без змін.

en: Add the Ukraine flag behind of image visible part and leave the second one as is.
uk: Додайте прапор України позаду видимої частини зображення, а друга залишиться як є.
