Stem Creative Theme (8.x-1.2) - en to de translation catalogue (60 entries)

en: Home
de: Startseite

en: core
de: Kernsystem

en: Search
de: Suche

en: Go to previous page
de: Zur vorherigen Seite

en: Go to parent page
de: Zur übergeordneten Seite

en: Go to next page
de: Zur nächsten Seite

en: Help
de: Hilfe

en: Default
de: Standard

en: n/a
de: nicht vorhanden

en: Page title
de: Seitentitel

en: Breadcrumb
de: Pfadnavigation

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Up
de: Nach oben

en: General
de: Allgemein

en: Text color
de: Schriftfarbe

en: Plain
de: Einfach

en: Red
de: Rot

en: Next page
de: Nächste Seite

en: Go to first page
de: Zur ersten Seite

en: Go to last page
de: Zur letzten Seite

en: Pink
de: Rosa

en: Green
de: Grün

en: Blue
de: Blau

en: Skip to main content
de: Direkt zum Inhalt

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: Yellow
de: Gelb

en: Light
de: Hell

en: Pagination
de: Seitennummerierung

en: Leave a comment
de: Einen Kommentar hinterlassen

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Brown
de: Braun

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Main background
de: Haupthintergrund

en: Previous page
de: Vorherige Seite

en: Color Scheme
de: Farbschema

en: Dark
de: Dunkel

en: Twitter Link
de: Twitter-Link

en: Last page
de: Letzte Seite

en: Facebook Link
de: Facebook-Link

en: Colored
de: Farbig

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Book outline for @book.title
de: Inhaltsverzeichnis für @book.title

en: Book traversal links for
de: Links für das Blättern im Buch

en: First page
de: Erste Seite

en: Use the checkbox to apply fixed position to the header.
de: Mit dem Kontrollkästchen kann ausgewählt werden, ob die Kopfzeile fixiert werden soll.

en: By @author @time ago
de: Von @author vor @time

en: Submitted by @author_name on @date
de: Gespeichert von @author_name am @date

en: Social Media Link
de: Social-Media-Link

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: Google plus Link
de: Google-Plus-Link

en: Linkedin Link
de: Linkedin-Link

en: Pinterest Link
de: Pinterest-Link

en: RSS Link
de: RSS-Link

en: Fixed Header
de: Fixierte Kopfzeile

en: Show scroll to top button
de: Button anzeigen, um zurück nach oben zu scrollen

en: Youtube Link
de: Youtube-Link
