Storage Entities (1.0.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (115 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Action
ru: Действие

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Name
ru: Название

en: True
ru: Истина

en: Access
ru: Доступ

en: View
ru: Просмотр

en: Updated
ru: Обновлено

en: Search Keywords
ru: Поиск по ключевым словам

en: Created
ru: Создано

en: Exclude
ru: Исключить

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Title field label
ru: Метка поля заголовка

en: Revisions
ru: Редакции

en: Authored by
ru: Автор

en: Desc
ru: По убыванию

en: Case
ru: Регистр

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Operator
ru: Оператор

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: author
ru: автор

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: Content options
ru: Настройки содержимого

en: Storage
ru: Хранилище

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Values
ru: Значения

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Created year
ru: Год создания

en: Created month
ru: Месяц создания

en: Created day
ru: День создания

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Год обновления

en: Updated month
ru: Месяц обновления

en: Updated day
ru: День обновления

en: Updated week
ru: Неделя обновления

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Прямая ссылка на возврат редакции.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ru: Количество очков поиска для элемента. Не будет использоваться, если поисковый фильтр не присутствует.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Published status
ru: Статус публикации

en: revision user
ru: редакция пользователя

en: <em>Edit @type</em> @title
ru: <em>Редактирование </em> @title <em>(@type)</em>

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Content access
ru: Доступ к материалу

en: Sticky status
ru: Статус прикрепления

en: Master
ru: Основной

en: User has a revision
ru: Есть редакция у пользователя

en: Allow multiple filter values to work together
ru: Разрешить множественным значениям фильтров работать вместе

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ru: Дата в виде CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ru: Формат даты ММ (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ru: Формат даты ДД(01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ru: Формат даты НН(01-53).

en: Reduce
ru: Уменьшить

en: Provide a simple link to the revision.
ru: Прямая ссылка на редакцию.

en: Save and manage fields
ru: Сохранить и перейти к настройке полей

en: Published status or admin user
ru: Статус "Опубликовано" или пользователь - Администратор

en: Promoted to front page status
ru: Статус размещения на главной странице

en: Link to revision
ru: Ссылка на редакцию

en: Link to revert revision
ru: Ссылка на возврат редакции

en: Link to delete revision
ru: Ссылка на удаление редакции

en: The keywords to search for.
ru: Ключевые слова для поиска.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Create new %type_name entities
ru: Создать сущности %type_name

en: The user who created the revision.
ru: Пользователь, который создал ревизию.
