Storage Entities (1.2.4) - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: True
fr: Vrai

en: Access
fr: Accès

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Search Keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: Exclude
fr: Exclure

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Case
fr: Casse

en: Expose
fr: Exposer

en: Operator
fr: Opérateur

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: author
fr: auteur

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Content options
fr: Options de contenu

en: Storage
fr: Stockage

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une version antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Published status
fr: Statut de publication

en: revision user
fr: utilisateur de la version

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Sticky status
fr: Statut d'épinglage en haut des listes

en: Master
fr: Principal

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une version

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: Reduce
fr: Réduire

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournir un lien simple vers la version.

en: Save and manage fields
fr: Enregistrer et gérer les champs

en: Published status or admin user
fr: Statut publié ou administrateur

en: Promoted to front page status
fr: Statut promu en page d'accueil

en: Link to revision
fr: Lien vers la version

en: Link to revert revision
fr: Lien pour rétablir la version

en: Link to delete revision
fr: Lien pour supprimer la version

en: The keywords to search for.
fr: Les mots-clés à rechercher.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: The user who created the revision.
fr: L'utilisateur qui a créé la révision.
