Storage Entities (1.2.5) - en to ro translation catalogue (92 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Description
ro: Descriere

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicații și sugestii de publicare

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Access
ro: Acces

en: View
ro: Afișează

en: Search Keywords
ro: Cuvinte cheie pentru căutare

en: Created
ro: Creat

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Revisions
ro: Revizii

en: Authored by
ro: Autor

en: Case
ro: Caz

en: Expose
ro: Expune

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: author
ro: autor

en: Revert
ro: Revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Content options
ro: Opțiuni conținut

en: Storage
ro: Depozitare

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Values
ro: Valori

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: About
ro: Despre

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afișsat

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Do not display items with no value in summary
ro: Nu afișa elementele cu nici o valoare în sumar

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Case in path
ro: Scrie cu majuscule în cale

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Created month
ro: Luna creării

en: Created day
ro: Ziua creării

en: Created week
ro: Săptămâna creării

en: Updated year + month
ro: An + lună actualizate

en: Updated year
ro: An actualizat

en: Updated month
ro: Luna actualizată

en: Updated day
ro: Ziua actualizată

en: Updated week
ro: Saptămâna actualizată

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru restabilirea reviziei.

en: Filter by access.
ro: Filtrați după acces.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ro: Scorul elementul căutat. Acest lucru nu va fi utilizat dacă filtrul de căutare nu este prezent.

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: Use absolute link (begins with "http://")
ro: Utilizați un link absolut (începe cu "http://")

en: Content access
ro: Acces la conținut

en: Sticky status
ro: Status lipicios

en: User has a revision
ro: Utilizatorul are o revizie

en: Allow multiple filter values to work together
ro: Permite ca multiple valori pentru filtru să funcționeze împreună

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: Provide a simple link to the revision.
ro: Furnizați o legătură simplă către revizie.

en: Save and manage fields
ro: Salvare și administrare câmpuri

en: Published status or admin user
ro: Statusul publicat sau utilizatorul administrator

en: Promoted to front page status
ro: Statusul promovării pe pagina principală

en: Link to revision
ro: Legătură către revizie

en: Link to revert revision
ro: Legătură către restabilirea reviziei

en: Link to delete revision
ro: Legătură către ștergerea reviziei

en: The keywords to search for.
ro: Cuvintele cheie după care se va face căutarea.

en: Whether a new revision should be created by default
ro: Dacă o revizie nouă trebuie să fie creată în mod implicit

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri
