Storage Entities (1.2.6) - en to pt translation catalogue (117 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: True
pt: Verdadeiro

en: Access
pt: Acesso

en: View
pt: Ver

en: Updated
pt: Atualizado

en: Search Keywords
pt: Palavras-chave de busca

en: Created
pt: Criado

en: Exclude
pt: Excluir

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Desc
pt: Decrescente

en: Case
pt: Caixa

en: Expose
pt: Expor

en: Operator
pt: Operador

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: author
pt: autor

en: Revert
pt: Reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Content options
pt: Opções de conteúdo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: Values
pt: Valores

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Published status
pt: Status

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Storage types
pt: Armazenar tipos

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Asc
pt: Ascendente

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Sticky status
pt: Status Permanente

en: Master
pt: Principal

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornece um link simples para a revisão.

en: Save and manage fields
pt: Salvar e gerenciar campos

en: Published status or admin user
pt: Status publicado ou usuário administrador

en: Promoted to front page status
pt: Status de Promovido à página inicial

en: Link to revision
pt: Link para a revisão

en: Link to revert revision
pt: Link para reverter a revisão

en: Link to delete revision
pt: Link para apagar a revisão

en: The keywords to search for.
pt: As palavras-chave para pesquisa.

en: Whether a new revision should be created by default
pt: Define se uma nova revisão deve ser criada por padrão

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Revision translation affected
pt: Revisão de tradução afetada

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição de uma tradução pertence à revisão atual.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pt: Tem certeza de que deseja reverter a tradução do idioma @language para a revisão de %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pt: Reverter conteúdo compartilhado entre as traduções

en: The user who created the revision.
pt: O usuário que criou a revisão.
