Storage Entities (1.4.0-beta1) - en to hi translation catalogue (50 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Explanation or submission guidelines
hi: व्याख्या या प्रस्तुत दिशा निर्देश.

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Access
hi: पहुंच

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Search Keywords
hi: खोज का कीवर्ड

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Case
hi: मामला

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: author
hi: लेखक

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Content options
hi: सामग्री विकल्प

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
