Storage Entities (1.4.0) - en to pl translation catalogue (94 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Value
pl: Wartość

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: Description
pl: Opis

en: Explanation or submission guidelines
pl: Wskazówki lub instrukcje dotyczące dodawania zawartości

en: Edit
pl: Edytuj

en: Search
pl: Szukaj

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Access
pl: Dostęp

en: View
pl: Widok

en: Search Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Created
pl: Utworzono

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Score
pl: Wynik

en: Published
pl: Opublikowane

en: Revisions
pl: Wersje

en: Authored by
pl: Autor

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Expose
pl: Udostępniaj

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: Create new revision
pl: Dodaj nową wersję

en: author
pl: autor

en: Revert
pl: Przywróć

en: Revision
pl: Wersja

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: Content options
pl: Opcje zawartości

en: Storage
pl: Magazyn

en: Language code
pl: Kod języka

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno przywrócić wersję z dnia %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno usunąć wersję z dnia %revision-date?

en: Values
pl: Wartości

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: About
pl: O stronie

en: Add @type
pl: Dodaj @type

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Display type
pl: Wyświetl typ

en: Do not display items with no value in summary
pl: Nie wyświetlaj pozycji bez wartości w podsumowaniu

en: Glossary mode
pl: Tryb słownikowy

en: Character limit
pl: Limit znaków

en: Case in path
pl: Wielkość liter w adresach

en: Transform spaces to dashes in URL
pl: Zamieniaj spacje na myślniki w adresach URL

en: Created year + month
pl: Rok i miesiąc utworzenia

en: Created year
pl: Rok utworzenia

en: Created month
pl: Miesiąc utworzenia

en: Created day
pl: Dzień utworzenia

en: Created week
pl: Tydzień utworzenia

en: Updated year + month
pl: Rok i miesiąc aktualizacji

en: Updated year
pl: Rok aktualizacji

en: Updated month
pl: Miesiąc aktualizacji

en: Updated day
pl: Dzień aktualizacji

en: Updated week
pl: Tydzień aktualizacji

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający przywrócenie poprzednich wersji.

en: Filter by access.
pl: Ogranicza widok do elementów, które użytkownik jest uprawniony wyświetlać.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pl: Priorytet elementu wyszukiwania. Ignorowany, jeśli nie jest obecny filtr z grupy "Szukaj".

en: Allow multiple values
pl: Zezwalaj na wielokrotne wartości

en: Copy of the revision from %date.
pl: Kopia z %date.

en: Current revision
pl: Bieżąca wersja

en: Published status
pl: Status publikacji

en: revision user
pl: autor wersji

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: Date changed
pl: Data modyfikacji

en: Use absolute link (begins with "http://")
pl: Używaj odnośników bezwzględnych (zaczynają się od "http://")

en: Content access
pl: Dostęp do zawartości

en: Sticky status
pl: Status przyklejony

en: User has a revision
pl: Użytkownik posiada wersję

en: Allow multiple filter values to work together
pl: Zezwalaj na jednoczesną współpracę wielu wartości filtrów

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pl: Data w formacie WWRRMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pl: Data w formacie MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pl: Data w formacie DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pl: Data w formacie TT (01 - 53).

en: Reduce
pl: Zmniejsz

en: Provide a simple link to the revision.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do wersji.

en: Save and manage fields
pl: Zapisz i zarządzaj polami

en: Published status or admin user
pl: Status opublikowany lub administrator

en: Promoted to front page status
pl: Status promowany na stronie głównej

en: Link to revision
pl: Odnośnik do wersji

en: Link to revert revision
pl: Odnośnik do przywrócenia wersji

en: Link to delete revision
pl: Odnośnik do usunięcia wersji

en: The keywords to search for.
pl: Poszukiwane słowa kluczowe

en: Whether a new revision should be created by default
pl: Czy nowa wersja powinna być tworzona domyślnie

en: Revision translation affected
pl: Tłumaczenie wersji

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pl: Informuje czy ostatnia edycja tłumaczenia należy do bieżącej wersji.

en: @date by @username
pl: @date przez @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno przywrócić wersję tłumaczenia na język @language z dnia %revision-date?

en: Revert content shared among translations
pl: Przywróć zawartość dzieloną między tłumaczeniami
