StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to fa translation catalogue (115 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Item
fa: آیتم

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Currency
fa: واحد پول

en: Quantity
fa: تعداد

en: On
fa: روشن

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: view
fa: مشاهده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Quote
fa: نقل قول

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: Core
fa: هسته

en: Time
fa: زمان

en: View
fa: مشاهده

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Total
fa: مجموع

en: ID
fa: شناسه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد شده

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page
fa: صفحه

en: Off
fa: خاموش

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Qty
fa: تعداد

en: Price
fa: قیمت

en: Customers
fa: مشتریان

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Email format
fa: قالب‌بندی پست الکترونیکی

en: Desc
fa: نزولی

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Invoice settings
fa: تنظیمات فاکتور

en: Invoices
fa: فاکتورها

en: Code
fa: کد

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Stock
fa: موجودی

en: Owner
fa: مالک

en: Payment
fa: پرداخت

en: Payment settings
fa: تنظیمات پرداخت

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: Calendar
fa: تقویم

en: Note
fa: یادداشت

en: Sent
fa: ارسال شده

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: Are you sure you want to delete %name?
fa: آیا از حذف %name اطمینان دارید؟

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: Period
fa: دوره

en: Revert
fa: بازگشت

en: Product type
fa: نوع محصول

en: Revisions for %title
fa: نسخه‌های %title

en: Revision
fa: نسخه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Testing
fa: آزمایش

en: Document
fa: سند

en: Documents
fa: اسناد

en: Credit
fa: اعتبار

en: Revision of %title from %date
fa: نسخه %title از %date

en: Review
fa: بازبینی

en: Contact settings
fa: تنظیمات تماس

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Information
fa: اطلاعات

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به نسخه %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نسخه‌ها را از %revision-date حذف کنید؟

en: Offset
fa: جابجایی

en: Postal Address
fa: آدرس پستی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: About
fa: درباره

en: Report
fa: گزارش

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Ticket
fa: تیکت

en: Payment date
fa: تاریخ پرداخت

en: Tickets
fa: تیکت ها

en: Customer settings
fa: تنظیمات مشتری

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت نسخه از %date.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Invoice id
fa: شناسه‎ی صورتحساب

en: No information
fa: اطلاعاتی وجود ندارد

en: Add payment
fa: اضافه کردن پرداخت

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete
