StratosERP (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (123 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Item
fr: Élément

en: Author
fr: Auteur

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Quote
fr: Citer

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Comment
fr: Commentaire

en: Revisions
fr: Versions

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Qty
fr: Qté

en: Price
fr: Prix

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: Phone
fr: Téléphone

en: Supplier
fr: Fournisseur

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoice settings
fr: Paramètres de facturation

en: Invoices
fr: Factures

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment settings
fr: Paramètres de paiement

en: Outstanding
fr: Exceptionnel

en: Payments
fr: Paiements

en: Quotes
fr: Devis

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Contact ID
fr: Identifiant (ID) de contact

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Period
fr: Point

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Balance
fr: Solde

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Print invoice
fr: Imprimer la facture

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Developer
fr: Dévelopeur

en: Review
fr: Vérifier

en: Add service
fr: Ajouter un service

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Apply
fr: Appliquer

en: Information
fr: Informations

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Item type
fr: Type d'élément

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Payment date
fr: Date du paiement

en: Billable
fr: Facturable

en: Domain name
fr: Nom de domaine

en: Quote settings
fr: Paramètres de devis

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Subscription type
fr: Type d'abonnement

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Text format
fr: Format de texte

en: Bill
fr: Loi

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Payment type
fr: Type de paiement

en: Billed
fr: Payé

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Submitter
fr: Auteur

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Add payment
fr: Ajouter un paiement

en: Master
fr: Principal

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: Processed text
fr: Texte traité

en: Computed date
fr: Date calculée

en: The computed DateTime object.
fr: L'objet DateTime calculé.

en: Ticket settings
fr: Paramètres de ticket

en: The text with the text format applied.
fr: Le texte avec le format de texte appliqué.

en: Open date
fr: Date d'ouverture

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Add document
fr: Ajouter un document

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Versions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Completed date
fr: Date de complétion

en: Please enter an open or close date
fr: Veuillez saisir une date d'ouverture ou de fermeture
