StratosERP (8.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (144 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Description
nl: Beschrijving

en: Comments
nl: Reacties

en: Currency
nl: Valuta

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Homepage
nl: Homepagina

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Quote
nl: Citaat

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Core
nl: Kern

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Notes
nl: Notities

en: Total
nl: Totaal

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Contacts
nl: Contacten

en: Comment
nl: Reactie

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Add Item
nl: Item toevoegen

en: Qty
nl: Aant

en: Price
nl: Prijs

en: Customers
nl: Klanten

en: Customer
nl: Klant

en: Amount
nl: Bedrag

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Address
nl: Adres

en: Suburb
nl: Voorstad

en: State
nl: Status

en: Email format
nl: E-mailformat

en: Serial
nl: Serienummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Invoice
nl: Factuur

en: Invoice settings
nl: Factuurinstellingen

en: Invoices
nl: Facturen

en: Inactive
nl: Inactief

en: Stock
nl: Voorraad

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Payment
nl: Betaling

en: Payment settings
nl: Betalings-instellingen

en: Payments
nl: Betalingen

en: Manufacturer
nl: Fabrikant

en: Calendar
nl: Kalender

en: Note
nl: Notitie

en: Sent
nl: Verzonden

en: Basic setup
nl: Basisinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Period
nl: Punt

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Business
nl: Zakelijk

en: Product type
nl: Producttype

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: Balance
nl: Balans

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Testing
nl: Tests

en: Documents
nl: Documenten

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Review
nl: Overzicht

en: Contact settings
nl: Contactinstellingen

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Information
nl: Informatie

en: Subscription
nl: Inschrijving

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Transaction type
nl: Transactie type

en: About
nl: Over

en: Report
nl: Rapport

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Payment date
nl: Betalingsdatum

en: Billable
nl: Factureerbaar

en: Domain name
nl: Domeinnaam

en: Add invoice
nl: Voeg factuur toe

en: Add customer
nl: Voeg klant toe

en: Quote settings
nl: Quote instellingen

en: Customer settings
nl: Klant-instellingen

en: Delete all revisions
nl: Alle revisies verwijderen

en: Scheduled
nl: Gepland

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Item ID
nl: Item-ID

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Bill
nl: Wetsontwerp

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Payment type
nl: Betalingstype

en: Billed
nl: Gefactureerd

en: Needs review
nl: Te beoordelen

en: Archived
nl: Gearchiveerd

en: System settings
nl: Systeeminstellingen

en: Submitter
nl: Indiener

en: Sale price
nl: Uitverkoopprijs

en: No information
nl: Geen informatie

en: Add payment
nl: Betaling toevoegen

en: Asc
nl: Oplopend

en: Subscription list
nl: inschrijvingslijst

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: Author uid
nl: Auteur-uid

en: Processed text
nl: Tekst verwerkt

en: Timekeeping
nl: Tijdregistratie

en: Lost
nl: Verloren

en: Computed date
nl: Berekende datum

en: The computed DateTime object.
nl: Het berekende datum/tijd-object

en: The text with the text format applied.
nl: De tekst met toegepaste tekstopmaak.

en: Open date
nl: Openingsdatum

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Completed date
nl: Datum voltooid
