Strava API (8.x-1.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (178 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Private
nl: Privé

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit
nl: Bewerken

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Refresh
nl: Verversen

en: Text
nl: Tekst

en: Email
nl: E-mail

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Url
nl: URL

en: State
nl: Status

en: City
nl: Plaats

en: Manual
nl: Handmatig

en: Activity
nl: Activiteit

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Distance
nl: Afstand

en: Language code
nl: Taalcode

en: Firstname
nl: Voornaam

en: Lastname
nl: Achternaam

en: Flagged
nl: Gemarkeerd

en: Sex
nl: Geslacht

en: User id
nl: Gebruikers-ID

en: Elapsed time
nl: Verstreken tijd

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: External id
nl: Externe ID

en: Activity ID
nl: Activiteit-ID

en: Add Activity
nl: Activiteit toevoegen

en: Scopes
nl: Bereiken

en: Activity settings
nl: Activiteitsinstellingen

en: Athlete
nl: Atleet

en: Client id
nl: Klant-ID

en: Club ID
nl: Club-ID

en: Map id
nl: Map-id

en: Follower count
nl: Aantal volgers

en: Member count
nl: Aantal leden

en: Activity list
nl: Activiteitenlijst

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Photo count
nl: Aantal foto's

en: The entity language code.
nl: De taalcode van de entiteit.

en: New user created. Username @username, UID: @uid
nl: Nieuwe gebruiker aangemaakt. Gebruikersnaam @username, UID: @uid

en: Could not create new user. Exception: @message
nl: Er kon geen nieuwe gebruiker aangemaakt worden. Foutmelding: @message

en: List Activity entities
nl: Lijst met activiteiten

en: Configure Activity entities
nl: Activiteiten instellen

en: Create new Activity entities
nl: Nieuwe activiteiten aanmaken

en: Administer Activity entities
nl: Activiteiten beheren

en: Allow to access the administration form to configure Activity entities.
nl: Geef toegang tot het formulier om activiteiten in te stellen.

en: Delete Activity entities
nl: Activiteiten verwijderen

en: Edit Activity entities
nl: Activiteiten bewerken

en: View unpublished Activity entities
nl: Ongepubliceerde activiteiten bekijken

en: A boolean indicating whether the Activity is published.
nl: Een boolean om aan te geven of een activiteit gepubliceerd is.

en: The Activity ID.
nl: De activiteit-ID.

en: Access the Activity overview page
nl: Toegang tot de activiteitsoverzichtspagina

en: View published Activity entities
nl: Bekijk gepubliceerde activiteiten

en: Implementation of the Strava API v3 for Drupal 8
nl: Implementatie van de Strava API v3 voor Drupal 8

en: Manage the Strava connection settings
nl: Strava-verbindingsinstellingen beheren

en: Strava application page
nl: Strava-applicatiepagina

en: Administer Strava Configuration
nl: Strava-instellingen beheren

en: Allow to access the administration form to configure the Strava module.
nl: Geef toegang tot het formulier met instellingen van de Strava-module.

en: Strava configuration
nl: Strava-instellingen

en: Strava Activities
nl: Strava-activiteiten

en: Strava activity management via Drupal entities.
nl: Strava-activiteitenbeheer via Drupal-entiteiten

en: Manage the Strava Activities settings
nl: Beheer de instellingen van Strava Activiteiten

en: Strava activities configuration
nl: Strava-activiteitsinstellingen

en: Refresh Strava activity
nl: Strava-activiteit verversen

en: Activity id
nl: Activiteit-ID

en: Gear id
nl: Uitrusting-ID

en: Gear name
nl: Uitrustingnaam

en: Map summary polyline
nl: Kaart samenvatting polylijn

en: Map polyline
nl: Kaart polylijn

en: Upload id
nl: Upload-ID

en: The name of the Activity.
nl: De naam van de activiteit

en: Moving time
nl: Bewogen tijd

en: Total elevation gain
nl: Totale hoogtewinst

en: Elevation high
nl: Hoogste punt

en: Elevation low
nl: Laagste punt

en: Average speed
nl: Gemiddelde snelheid

en: Maximum speed
nl: Maximum snelheid

en: Start Latitude
nl: Start-breedtegraad

en: Start Longitude
nl: Start-lengtegraad

en: End Latitude
nl: Eind-breedtegraad

en: End Longitude
nl: Eind-lengtegraad

en: Calories
nl: Calorieën

en: Average Watts
nl: Gemiddeld vermogen

en: Device Watts
nl: Wattage van apparaat

en: Maximum Watts
nl: Maximum wattage

en: Weighted average Watts
nl: Gewogen gemiddelde wattage

en: Achievement count
nl: Aantal prestaties

en: Kudos count
nl: Aantal complimenten

en: Athlete count
nl: Aantal atleten

en: Total photo count
nl: Totaal aantal foto's

en: Commute
nl: Woon-werk

en: Created the %label activity.
nl: Activiteit %label aangemaakt.

en: Saved the %label activity.
nl: Activiteit %label opgeslagen.

en: Refresh activity details from Strava.
nl: Ververs activiteitgegevens vanuit Strava.

en: This action retrieves all activity details from Strava and overwrites your local changes.
nl: Deze actie haalt alle activiteitgegevens op vanuit Strava en overschrijft lokale wijzigingen.

en: Cron synchronization
nl: Cron-synchronisatie

en: Check this if you want to synchronize activity data on each cron run.
nl: Vink dit aan als u activiteitgegevens wilt synchroniseren elke keer als cron draait.

en: Cron synchronization time
nl: Cron-synchronisatietijd

en: Enter the minimum number of seconds between each refresh of the activity synchronization. Setting this to a lower number will result in more API requests.
nl: Het minimum aantal seconden tussen elke verversing van de activiteitgegevens. Een lager getal leidt tot meer API-bevragingen.

en: Strava Map Polyline
nl: Strava-kaart polylijn

en: Map Polyline String
nl: Kaart polylijn tekenreeks

en: A field containing a long string value containing an encoded polyline.
nl: Een veld dat een gecodeerde polylijn bevat.

en: Strava activity detail synchronisation
nl: Strava activiteitdetails synchronisatie

en: Strava Athletes
nl: Strava atleten

en: Strava athlete management via Drupal entities.
nl: Strava atleetbeheer via Drupal entiteiten.

en: Add Athlete
nl: Atleet toevoegen

en: Athlete list
nl: Atletenlijst

en: Athlete settings
nl: Atleetinstellingen

en: List Athlete entities
nl: Lijst van atleten

en: Configure Athlete entities
nl: Atleten instellen

en: Create new Athlete entities
nl: Nieuwe atleten aanmaken

en: Administer Athlete entities
nl: Atleten beheren

en: Allow to access the administration form to configure Athlete entities.
nl: Geef toegang tot het formulier om atleten in te stellen.

en: Delete Athlete entities
nl: Atleten verwijderen

en: Edit Athlete entities
nl: Atleten bewerken

en: Access the Athlete overview page
nl: Toegang tot de atleetoverzichtspagina

en: View published Athlete entities
nl: Gepubliceerde atleten bekijken

en: View unpublished Athlete entities
nl: Ongepubliceerde atleten bekijken

en: Create new Club entities
nl: Nieuwe clubs aanmaken

en: Refresh Strava athlete
nl: Strava-atleet verversen

en: Athlete ID
nl: Atleet-ID

en: Could not authenticate Strava user.
nl: Kon de Strava-gebruiker niet authenticeren.

en: Athlete id
nl: Atleet-ID

en: Large profile picture url
nl: URL van de grote profielafbeelding

en: Medium profile picture url
nl: URL van de medium profielafbeelding

en: Friend count
nl: Aantal vrienden

en: Measurement preference
nl: Maatsysteem voorkeur

en: A boolean indicating whether the Athlete is published.
nl: Een boolean die aangeeft of de atleet gepubliceerd is.

en: The Athlete ID.
nl: De atleet-ID.

en: Created the %label athlete.
nl: De atleet %label is aangemaakt.

en: Saved the %label athlete.
nl: De atleet %label is opgeslagen.

en: Refresh athlete details from Strava.
nl: Ververs atleetgegevens vanuit Strava.

en: This action retrieves all athlete details from Strava and overwrites your local changes.
nl: Deze actie haalt alle atleetgegevens op vanuit Strava en overschrijft lokale wijzigingen.

en: Do you want get the refresh athlete details from Strava?
nl: Wilt u de atleetgegevens verversen vanuit Strava?

en: Strava club management via Drupal entities.
nl: Strava clubbeheer via Drupal entiteiten.

en: Add Club
nl: Voeg Club toe

en: Club list
nl: Clublijst

en: Club settings
nl: Clubinstellingen

en: List Club entities
nl: Lijst van clubs

en: Configure Club entities
nl: Clubs instellen

en: Administer Club entities
nl: Clubs beheren

en: Allow to access the administration form to configure Club entities.
nl: Toegang tot het formulier om clubs in te stellen.

en: Delete Club entities
nl: Clubs verwijderen

en: Edit Club entities
nl: Clubs bewerken

en: Access the Club overview page
nl: Toegang tot de overzichtspagina met clubs

en: View published Club entities
nl: Gepubliceerde clubs bekijken

en: View unpublished Club entities
nl: Ongepubliceerde clubs bekijken

en: Refresh Strava club
nl: Ververs Strava club

en: Club id
nl: Club-ID

en: Profile picture url
nl: Profielafbeelding-URL

en: Cover photo url
nl: Omslagfoto-URL

en: Sport type
nl: Type sport

en: May take one of the following values: cycling, running, triathlon, other.
nl: Mag een van de volgende waarden bevatten: fietsen, hardlopen, triatlon, overig.

en: A boolean indicating whether the Club is published.
nl: Een boolean die aanduidt of de club gepubliceerd is.

en: The Club ID.
nl: De club-ID.

en: Created the %label club.
nl: De club %label is aangemaakt.

en: Saved the %label club.
nl: De club %label is opgeslagen.

en: Refresh club details from Strava.
nl: Ververs de clubgegevens vanuit Strava.

en: This action retrieves all club details from Strava and overwrites your local changes.
nl: Deze actie haalt alle clubgegevens op vanuit Strava en overschrijft lokale wijzigingen.

en: No Strava credentials were found, fill in the <a href="@config">Strava configuration form</a>.
nl: Geen Strava-account gevonden, vul het <a href="@config">Strava-configuratieformulier</a> in.

en: Could not get access token, please retry authentication.
nl: Geen toegangstoken gevonden, probeer opnieuw te authenticeren.

en: Strava entity management
nl: Strava-entiteitsbeheer

en: Couldn't retrieve an access token from Strava.
nl: Ophalen van een Strava-toegangstoken is mislukt.

en: Your client Id
nl: Uw client-ID

en: Your Client secret
nl: Uw client secret

en: Authorisation scopes
nl: Autorisatiebereik

en: Invalidated @number Strava access tokens because the scope setting changed. All users need to reauthorize for the new scope.
nl: @number Strava toeganstokens zijn ongeldig verklaard omdat het bereik is gewijzigd. Alle gebruikers moeten opnieuw autoriseren voor het nieuwe bereik.

en: Failed to create a new user with email: @email and username: @username
nl: Aanmaken van nieuwe gebruiker met e-mail: @email en gebruikersnaam: @username is mislukt

en: User registration is disabled for this website. Failed to create a new user with email: @email and username: @username
nl: Gebruikersregistratie is uitgeschakeld op deze website. Aanmaken van nieuwe gebruiker met e-mail: @email en gebruikersnaam: @username is mislukt

en: Authenticated as @name
nl: Geauthenticeerd als @name

en: Connect with Strava
nl: Verbinding maken met Strava

en: Strava Login
nl: Strava-login
