Strava API (8.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (23 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Private
id: Privat

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Refresh
id: Segarkan

en: Text
id: Teks

en: Created
id: Dibuat

en: State
id: Status

en: City
id: Kota

en: Manual
id: Petunjuk

en: Activity
id: Aktifitas

en: Changed
id: Berubah

en: Pounds
id: Pound

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Feet
id: Kaki

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Publishing status
id: Status penerbitan
