Styled Google Map (8.x-2.7) - en to nl translation catalogue (87 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Closed
nl: Gesloten

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Icon
nl: Pictogram

en: View
nl: Weergeven

en: without
nl: zonder

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Location
nl: Locatie

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Price
nl: Prijs

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Minimum zoom
nl: Minimale zoom

en: Map type
nl: Kaartsoort

en: Style
nl: Stijl

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Default zoom level
nl: Standaard zoomniveau

en: From address
nl: E-mailadres afzender

en: Border color
nl: Randkleur

en: Radius
nl: Straal

en: Font family
nl: Fontfamilie

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Colour
nl: Kleur

en: with
nl: met

en: Border radius
nl: Randradius

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Gradient
nl: Verloop

en: Geometry
nl: Geometrie

en: Top center
nl: Middenboven

en: Bottom center
nl: Middenonder

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Provide markup text for the area.
nl: Tekst voor het gebied invoeren.

en: Max zoom level
nl: Maximaal zoomniveau

en: Max height
nl: Maximale hoogte

en: Travel mode
nl: Reismodus

en: Driving
nl: Met de auto

en: Walking
nl: Te voet

en: Places
nl: Plaatsen

en: Wrapper class
nl: Wrapper-klasse

en: Select the view mode
nl: Selecteer de weergavemodus

en: Entity label
nl: Entiteitlabel

en: Public transport
nl: Openbaar vervoer

en: Field formatters
nl: Veld-formatters

en: On hover
nl: Bij hover

en: Github page
nl: Github-pagina

en: Width size
nl: Breedte

en: Map width written in pixels or percentage
nl: Kaartbreedte in pixels of percentage

en: Height size
nl: Hoogte

en: Map height written in pixels or percentage
nl: Kaarthoogte in pixels of percentage

en: Map style
nl: Kaartstijl

en: URL to the marker
nl: URL naar de pin

en: Show field label
nl: Veldlabel tonen

en: Should be between the Min and Max zoom level.
nl: Moet tussen het minimale en maximale zoomniveau zijn.

en: Should be greater then the Min zoom level.
nl: Moet groter zijn dan het minimale zoomniveau.

en: Min zoom level
nl: Minimale zoomniveau

en: Should be smaller then the Max zoom level.
nl: Moet kleiner zijn dan het maximale zoomniveau.

en: Enable Map Type control
nl: Map type-controle inschakelen

en: Enable street view control
nl: Street View-controle inschakelen

en: Enable zoom control
nl: Zoom-controle inschakelen

en: Width: <b>%width</b><br />Height: <b>%height</b>
nl: Breedte: <b>%width</b><br />Hoogte: <b>%height</b>

en: <br />Map style: <b>Custom</b>
nl: <br />Kaartstijl: <b>aangepast</b>

en: <br />Pin style: <b>%pin</b>
nl: <br />Pinstijl: <b>%pin</b>

en: <br />Map type: <b>%maptype</b>
nl: <br />Kaarttype: <b>%maptype</b>

en: <br />Pin location: <b>%pin</b>
nl: <br />Pinlocatie: <b>%pin</b>

en: <br />Popup shows field <b>%field</b>
nl: <br />Popup toont veld <b>%field</b>

en: <br />Popup shows view mode <b>%viewmode</b>
nl: <br />Popup toont weergavemodus <b>%viewmode</b>

en: <br />Default zoom: <b>%zoom</b>
nl: <br />Standaardzoom: <b>%zoom</b>

en: <br />Maximum zoom: <b>%maxzoom</b>
nl: <br />Maximale zoom: <b>%maxzoom</b>

en: <br />Minimum zoom: <b>%minzoom</b>
nl: <br />Minimale zoom: <b>%minzoom</b>

en: Will provide a Geofield field formatter for adding a Styled Google Map
nl: Voorziet in een Geofield-veldformaat voor het toevoegen van een opgemaakte Google Map

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.
