Subsite (2.1.0) - en to sv translation catalogue (22 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Value
sv: Värde

en: Weight
sv: Vikt

en: Theme
sv: Tema

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: Menus
sv: Menyer

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sv: Om <em>Visa block på alla sidor</em> är valt kommer blocket att innehålla automatiskt skapade menyer för alla webbplatsens böcker. Om <em>Visa block endast på boksidor</em> är vald kommer blocket att endast innehålla en meny som motsvarar den aktuella sidans bok. Ifall den aktuella sidan inte hör till någon bok kommer inget block att visas. <em>Sidspecifik synlighetsinställning</em> eller annan synlighetsinställning kan dessutom användas förutom att selektivt visa detta block.

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sv: Användare med behörigheten %outline-perm kan lägga till alla innehållstyper.

en: Administer book outlines
sv: Administrera disposition för böcker

en: Add content and child pages to books
sv: Lägg till innehåll och undersidor till böcker

en: View printer-friendly books
sv: Visa utskriftsvänliga böcker

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
sv: Visa en boksida och alla dess underliggande sidor som ett samlat dokument för enklare utskrift. Kan vara prestandakrävande.

en: The logo could not be uploaded.
sv: Logotypen kunde inte laddas upp.

en: The favicon could not be uploaded.
sv: Bokmärkesikonen kunde inte laddas upp.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Logo path
sv: Sökväg till logotyp
