Subsite (2.1.0) - en to tr translation catalogue (22 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Value
tr: Değer

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Theme
tr: Tema

en: Unknown export format.
tr: Bilinmeyen dışarı aktarma biçimi.

en: Menus
tr: Menüler

en: Book navigation block display
tr: Kitap gezintisi blok görünümü

en: Path to custom icon
tr: Özel simgenin yolu

en: Show block on all pages
tr: Bloğu tüm sayfalarda göster

en: Show block only on book pages
tr: Bloğu sadece kitap sayfalarında göster

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
tr: Eğer <em>Bloğu tüm sayfalarda göster</em> seçiliyse, blok sitenin bütün kitapları için otomatik oluşturulan menüleri kapsar. Eğer <em>Bloğu sadece kitap sayfalarında göster</em> seçiliyse, blok geçerli sayfanın kitabına ilişkin sadece bir menü kapsar. Bu durumda, geçerli sayfa bir kitap içinde değilse, hiçbir blok gösterilmez. <em>Sayfaya özgü görünürlük ayarları</em> ya da diğer görünürlük ayarları bu bloğu seçerek gösterme ayarlarına ek olarak kullanılabilir.

en: Upload icon image
tr: Simge resmini yükle

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
tr: Eğer sunucuya doğrudan dosya erişiminiz yoksa, bu alanı kullanarak kısayol simgenizi yükleyin.

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
tr: %outline-perm iznine sahip kullanıcılar bütün içerik türlerini ekleyebilirler.

en: Administer book outlines
tr: Kitap taslaklarını yönet

en: Add content and child pages to books
tr: Kitaplara alt sayfalar ve içerik ekle

en: View printer-friendly books
tr: Kitapları yazıcı dostu sürümünde görüntüle

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
tr: Yazdırmayı kolaylaştırmak için bir kitap sayfası ve tüm alt-sayfalarını tek bir belge olarak gör. Performansı çok zorlayabilir.

en: The logo could not be uploaded.
tr: Logo yüklenemedi.

en: The favicon could not be uploaded.
tr: Favicon yüklenemedi.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Logo path
tr: Logo yolu
