Substitutoo (1.0.0) - en to ar translation catalogue (113 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: On
ar: في

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: None
ar: لا شيء

en: Link
ar: رابط

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Time
ar: الوقت

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Updated
ar: التحديث

en: ID
ar: المعرف ID

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: URL alias
ar: بديل المسار

en: N/A
ar: غير موجود

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Up
ar: اعلى

en: Plain text
ar: نص عادي

en: System
ar: النظام

en: Owner
ar: المالك

en: Forum
ar: المنتدى

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Change
ar: تغيير

en: Source
ar: المصدر

en: Topics
ar: المناقشات

en: Posts
ar: المحتوى

en: Installed
ar: مثبت

en: Changed
ar: تم التغير

en: New
ar: جديد

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Assign
ar: اربط

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: original
ar: الأصلية

en: Dates
ar: التواريخ

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Machine name:
ar: أسم الآلة

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Available buttons
ar: الأزرار المتاحة

en: Active toolbar
ar: شريط الأدوات النشط

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ
