Substitutoo (1.0.0) - en to bn translation catalogue (53 entries)

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Slideshow
bn: স্লাইডশো

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Content
bn: কনটেন্ট

en: Type
bn: টাইপ

en: Author
bn: লেখক

en: Subject
bn: বিষয়

en: Description
bn: বিবরণ

en: Disabled
bn: অকার্যকর

en: Enabled
bn: কার্যকর

en: Homepage
bn: নীড়পাতা

en: Download
bn: ডাউনলোড

en: Version
bn: সংস্করণ

en: Release notes
bn: রিলিজ নোট

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Date
bn: তারিখ

en: None
bn: একটিও নয়

en: Link
bn: লিঙ্ক

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Go to previous page
bn: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to parent page
bn: মূল পাতায় যান

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Preview
bn: প্রাক-প্রদর্শন

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Time
bn: সময়

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: Updated
bn: আপডেটকৃত

en: n/a
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Email
bn: ইমেইল

en: User ID
bn: ব্যবহারকারীর আইডি

en: Add content
bn: কন্টেন্ট যুক্ত কর

en: Published
bn: প্রকাশিত

en: Location
bn: অবস্থান

en: N/A
bn: প্রযোজ্য নয়

en: Authored by
bn: লিখেছেন

en: System
bn: সিস্টেম

en: Forum
bn: ফোরাম

en: Add new comment
bn: নতুন কমেন্ট যুক্ত করুন

en: Uninstall
bn: আনইন্সটল

en: Authored on
bn: লিখিত হয়েছে

en: Installed
bn: ইন্সটলকৃত

en: Go to first page
bn: প্রথম পৃষ্ঠায় যাও

en: Go to last page
bn: শেষ পৃষ্ঠায় যাও

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Language settings
bn: ভাষা বিষয়ক সেটিংস

en: Text Formats
bn: লেখার ফরম্যাটসমূহ
