Substitutoo (1.0.0) - en to da translation catalogue (159 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Delete
da: Slet

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Download
da: Hent

en: unpublished
da: afpubliceret

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: None
da: Ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Updated
da: Opdateret

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Created
da: Oprettet

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page
da: Side

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: API Key
da: API-nøgle

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Up
da: Op

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Owner
da: Ejer

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Duration
da: Varighed

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Change
da: Skift

en: Source
da: Kilde

en: Topics
da: Emner

en: Posts
da: Indlæg

en: Installed
da: Installeret

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Changed
da: Ændret

en: New
da: Ny

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Tabs
da: Faner

en: Next page
da: Næste side

en: Reason
da: Begrundelse

en: Assign
da: Tildel

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Block description
da: Beskrivelse

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Headline
da: Overskrift

en: Content bottom
da: Indhold bund

en: Memory limit
da: RAM grænse

en: Notification
da: Underretning

en: Dates
da: Datoer

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Locations
da: Lokationer

en: Content Above
da: Indhold over

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Footer Bottom
da: Footer bund

en: Sidebar First
da: Første sidebar

en: All content
da: Alt indhold

en: Machine name:
da: Maskinlæsbart navn:

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: Includes:
da: Indeholder:

en: Enabled: %includes
da: Aktiveret: %includes

en: Disabled: %disabled
da: Deaktiveret: %disabled

en: Current page
da: Nuværende side

en: Previous page
da: Forrige side

en: Footer Top
da: Footer top

en: Subscribe to @title
da: Tilmelding til @title

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Sidebar Second
da: Anden sidebar

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Last Cron Run
da: Sidste Cron Kørsel

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Last page
da: Sidste side

en: Mobile Menu
da: Mobilmenu

en: Toolbar configuration
da: Indstilinger for værktøjslinje

en: Available buttons
da: TIlgængelige knapper

en: Active toolbar
da: Aktiv værktøjslinje

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: no version
da: ingen version

en: Missing translations for:
da: Mangler oversættelser af :

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
da[0]: Mangler oversættelser til ét projekt
da[1]: Mangler oversættelser til @count projekter

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: The time that the term was last edited.
da: Datoen hvor termen senest blev redigeret.

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
da: Flyt en knap til en <em>aktiv værktøjslinje</em> for at aktivere den, eller til <em>listen af knapper</em> for at deaktivere den. Knapper kan flyttes med musen eller piletasterne. Værktøjslinjegruppenavne kan bruges til at understøtte skærmlæsere. Tomme værktøjslinjegrupper fjernes når du gemmer.

en: Button divider
da: Knapadskiller

en: CKEditor toolbar and button configuration.
da: Indstilinger for CKEditors værktøjslinje og knapper.

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: Updates for: @module_list
da: Opdateringer til: @module-list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til siden <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: Book outline for @book.title
da: Indholdsfortegnelse for @book.title

en: Book traversal links for
da: Bognavigations-links for

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: (upscaling allowed)
da: (opskalering tilladt)

en: First page
da: Første side

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Page @items.current
da: Side @items.current

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: By @author @time ago
da: Af @author for @time siden

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Requires: @module-list
da: Kræver: @module-list

en: Required by: @module-list
da: Kræves af: @module-list

en: Installation tasks
da: Opgaver

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
da: Maskinlæsbart navn: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
da[0]: Følgende grunder forhindrer at @module.module_name kan afinstalleres:
da[1]: Følgende grunder forhindrer at @module.module_name kan afinstalleres:

en: width @data.width
da: bredde @data.width

en: height @data.height
da: højde @data.height

en: Go to page @key
da: Gå til side @key
