Substitutoo (1.0.0) - en to fa translation catalogue (119 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Subject
fa: موضوع

en: Description
fa: توضیحات

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: On
fa: روشن

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: None
fa: هیچ

en: Link
fa: پیوند

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Time
fa: زمان

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Updated
fa: به‌روز

en: ID
fa: شناسه

en: n/a
fa: هیچ

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Published
fa: منتشر شده

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: N/A
fa: هیچ

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Up
fa: بالا

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: System
fa: سیستم

en: Owner
fa: مالک

en: Forum
fa: انجمن

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Uninstall
fa: عزل

en: Duration
fa: مدت

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Change
fa: تغییر

en: Source
fa: منبع

en: Topics
fa: موضوعات

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Installed
fa: نصب شده

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: New
fa: جدید

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Reason
fa: دلیل

en: Assign
fa: اختصاص

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Copyright
fa: حق تالیف

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Headline
fa: عنوان

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: original
fa: اصلی

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی جهت حذف وجود ندارد.

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Main Menu
fa: منو اصلی

en: view actual size
fa: نمایش اندازه واقعی

en: The name of the shortcut.
fa: نام میان‌بر.

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال‌شده: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Last saved
fa: آخرین ذخیره

en: Not saved yet
fa: هنوز ذخیره نشده است

en: A brief description of your block.
fa: توضیح مختصری از بلوک شما.

en: The comment author's email address.
fa: نشانی پست الکترونیکی نویسنده دیدگاه.

en: The username of the content author.
fa: نام کاربری نویسنده محتوا.

en: General System Information
fa: اطلاعات عمومی سیستم

en: The date and time that the content was created.
fa: تاریخ و ساعت ایجاد محتوا.
