Substitutoo (1.0.0) - en to hi translation catalogue (100 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: On
hi: चालू

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Release notes
hi: रिलीज नोट्स

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: ID
hi: आईडी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Web Server
hi: वेब सर्वर

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Off
hi: बंद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: N/A
hi: एन / ए

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Up
hi: ऊपर

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: System
hi: प्रणाली

en: Address:
hi: पता:

en: Forum
hi: फोरम

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Uninstall
hi: स्थापना रद्द करें

en: Duration
hi: अवधि

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Source
hi: स्रोत

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Changed
hi: बदल गया

en: New
hi: नया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Assign
hi: निर्दिष्ट करना

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Assignments
hi: सत्रीयकार्य

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Content bottom
hi: विषय सूची - नीचे

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Toolbar configuration
hi: टूलबार विन्यास

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल
